Handbal

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Mesajde bhuttu » Joi Mar 09, 2006 12:42 am

Nu ma, au zis la stiri in seara asta ca a batut niste arbitrii intr-un meci de campionat si ca o sa fie naspa de tot. Da' astia cu stirile lor bat campii. Hai, ca-i retrage licenta e una (desi si asta ar fi drastic, zic eu), dar ma intrebam daca e posbil sa primeasca si echipa sanctiuni.

Ma rog, vezi daca afli si tu ceva.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Mar 20, 2006 1:03 pm

Eh, se pare ca pana la urma, in afara de interdictia de a mai antrena din teren in timpul meciului cateva luni, nu-i nimic mai grav.

Oricum, pentru cine intereseaza (probabil nimeni), mari surprize ieri in sferturile Champions League la handbal feminin. Viborg HK, echipa Cristinei Varzaru a reusit sa elimine castigatoarea ultimelor doua editii, Slagelse, in mod cu totul surprinzator, mai ales ca Slagelse castigasera in deplasare.

Astroc Sagunto, echipa considerata outsidera, a eliminat pe finalista de anul trecut Kometal Skpoje.

Iar principala favorita de anul acesta, Lada Togliatti - echipa antrenata de selectionerul campioanei mondiale Rusia si avand in componenta 7 campioane modiale - a fost eliminata de Krim Ljubljana in mod surprinzator, dupa ce rusoaicele castigasera la Togliatti la o diferenta de 7 goluri.

Acum se pare ca principala favorita la castigarea CL este Krim-ul Luminitei Hutupan Dinu.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Sâm Apr 29, 2006 6:20 pm

Felicitări echipei masculine de handbal STEAUA BUCUREŞTI, care a cucerit Challenge Cup. Cum acelaşi trofeul, la feminin, va rămane in Romania, deoarece va fi disputat de Rulmentul Braşov şi Tomis Constanţa, se poate spune că handbalul romanesc a luat-o, din nou, spre culmile performanţei. Adică acolo unde ii este locul. Drumul a fost deschis de naţionala feminină, care a cucerit medaliile de argint la Campionatul Mondial organizat in luna decembrie a anului trecut, in Rusia.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 30, 2006 7:42 am

Bravo Steaua ! Am fost ieri la meci si a fost superb. O atmosfera deliranta si un joc extraordinar al baietzilor nostri care au reusit sa surmonteze cele 5 goluri in plus ale lusitanilor. S-au luptat ca niste fiare salbatice. Au avut mentalitate de invingator spre deosebire de echipa Steaua ce apartine unui alt sport.

A iesit cineva la Universitate sa sarbatorieasca victoria ?

Bravo Steua inca o data ! Hanbalul este un sport foarte greu si foarte frumos. Un trofeu extrem de pretios a cucerit. Poate ne revenim si la nivel de nationala masculina.

Am facut si cateva poze, care din pacate nu au iesit tocmai bine datorita distantei.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Dum Mai 28, 2006 1:23 pm

Azi, Romania-Serbia 21-25, prima mansa a dublei de baraj ce conteaza pentru calificarea la Europenele din decembrie 2006.

Primul meci pe care-l vad live al nationalei feminine de handbal a Romaniei, motiv pentru care, inaint de meci m-am bucurat foarte, iar la incalzirea fetelor eram pe alta lume.
Publicul a fost si el bun, trecand peste toate problemele organizatorice. Polivalenta a fost aproape plina.
Inceputul de meci a fost delirant pentru fetele noastre, ele reusind sa impuna inca de la inceput un avantaj de 4 goluri pe fondul unei echipe a Serbiei vadit demoralizata de atmosfera.

Avantajul s-a mentinut cam pe toata durata primei reprize. Nu insa si ritmul de joc, pentru ce romancele au pierdut teren (sau sarboaicele au castigat), astfel ca la pauza diferenta mai era de numai 2 goluri.

In repriza a doua s-a intrat in joc mult mai echilibrat, iar momentul psihologic a fost cu vreo 12 minute inainte de final, cand Sarboaicelor li s-a validat un gol care se pune doar la cricket, mingea lovind radacina barei si ricosand afara. Scorul era 19-16 pentru Romania. Dar din acel moment nimic n-a mai functionat cum trebuie. Nici macar tabela de marcaj, pentru minute bune majoritatea oamenilor din sala nestiind cat e scorul, iar Romaniei prelungindu-i-se 2 eliminari de 2 minute. Astfel, cu doar 4 jucatoare de camp, romancele au fost egalate si au cedat psihic, iar pana la final nu prea li s-a mai legat nici o actiune. Scor final, 21-25 pentru Serbia, care e in pole-position pentru europene.

Meci castigat dupa parerea mea in plan psihologic, pentru ca valoric mi-a fost destul de clar ca romancele au fost mai bune. De la sarboaice mi-au placut pitica de-a jucat cu numarul 5, care a putut sa joace si inter si pivot si care-a destabilizat de cateva ori bune apararea noastra, si numarul 17, coordonatoarea, care stie intr-adevar sa conduca un atac.

De la noi mi-a placut mult Elisei(si-am inteles de ce i se zice cel mai bun inter stanga din lume), Varzaru (si-am inteles de ce e campioana europeana fara sa marcheze prea mult. Pentru ca nici nu se marcheaza pe partea ei.), Steluta Luca (pacat ca n-are viteza si detenta, dar e o jucatoare tehnica si-o aparatoare solida) si Lecusanu (pacat ca ii e prea frica sa arunce). Daca Lecusanu ar fi indraznit mai mult, sau daca Gatzel ar fi jucat ceva mai in viteza, meciul era castigat. Si chiar si-asa, daca fetele reuseau sa mentina ritmul din primele 10 minute, castigau la vreo 20 de goluri diferenta.

Asa, vorba unuia din sala... "Vezi bai, Tadici, ai ras tu de ea, da' te-a avut". Anja Andersen, cea mai tampita antrenoare de handbal dupa Mariana Tarca. Care e cel mai tampit antrenor de handbal dupa Gheorghe Tadici. :)

PS: Faceti bre ceva cu fanclubu' asta, ca prea merge prost. Sa dea o lege, ceva, de la minister...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Handbal Romania

Mesajde Daimon » Mar Dec 21, 2010 10:06 am

de la ultimul post de mai sus, echipa feminina de handbal a mai castigat inca o medalie la CE din Danemarca. Un argint obtinut chiar in fata gazdelor.

medalie venita dupa o destul de lunga asteptare, in care fetele au clacat pe final de campionate (europene, mondiale, jocuri olimpice). sa speram ca lucrurile vor merge inspre mai bine.

felicitari tuturor celor implicati.

ca fapt divers, in ceea ce priveste jocurile de echipe romania a castigat in ultimii 20 de ani 3 medalii europene sau mondiale, toate prin echipele de handbal
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Anterior

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron