Handbal

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Mesajde MiG29 » Dum Mar 14, 2004 6:58 pm

In prima mansa a semifinalei Cupei EHF la handbal,DINAMO a reusit doar un rezultat de egalitate,30-30 cu spaniolii de la Altea,desi la un moment dat spre sfarsitul reprizei a doua conducea cu 5 puncte.Calificarea in aceste conditii este dificila.Mi-a placut de Cosma,care a evoluat excelent shi de Ustinov.Pacat,totushi macar pentru publicul extraordinar de la Buzau.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Mie Mar 31, 2004 4:06 pm

Meci de hambal la constanta: Farul constanta vs. Cluj...au batut c-ta, frumos meci. Care a participat de pe-aici la olimpiada sportului la hambal si pe ce loc au iesit?
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde I`m With You » Sâm Apr 24, 2004 10:28 am

So...eu practic handball,dar nu de perfomantza.Practic din placere shi sunt in echipa scolii...shi in echipa clasei(bineinteles,sunt kpitan)
Sunt ft fericita ca ieri am cashtigat "Cupa Primaverii La Handball",deci locul I.Ma simt multzumita de mine shi de toata echipa,care timp de 4 ani a demonstrat ca shtie ce vrea shi ca <<We R De Champions!>>
I'm Slim Shady, yes I'm the real Shady
All you other Slim Shadys are just imitating
So won't the real Slim Shady please stand up,
please stand up, please stand up?
Avatar utilizator
I`m With You
Junior Member
 
Mesaje: 534
Membru din: Vin Sep 26, 2003 11:00 pm

Mesajde AnDr3y - Radu » Lun Apr 26, 2004 10:39 pm

Si m-am intors ... :) ... dupa 2 ani de la ultimul mesaj postat aici .. am revenit .. :) mai mare si mai in forma ca niciodata ... si cu un titlu de campion national in palmares (2002-2003) ... despre handbal ce sa mai spun .. am fost la Buzau la Dinamo-Altea .. public superb ... vointa multa... dar lipsa de "putere psihica" ash putea spune ... ne-a dus la pierzanie .. asta e viata .. oricum e o performanta unica ... sa ajungi direct in semifinalele cupei EHF cu o echipa plina de jucatori noi .. care nu au inca un an de joc impreuna... felicitari ... acum astetpt cu mare interes turenul dela Braila de calificare la Campionatele Europene pt Jun 1.. Hai Romania ...!!!
Life is a lesson....you learn it when you`re thru...
Avatar utilizator
AnDr3y - Radu
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 15, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 26, 2004 10:57 pm

cum ? tu esti campion national ? adica...esti campion al Romaniei la handbal ? si scrii aici la noi pe forum ?
ti-am vazut siteul. marfa !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde AnDr3y - Radu » Mar Apr 27, 2004 10:38 pm

:) da ma .. :) ce onoare nu..?!:) da scriu .. si am sa mai scriu ... merci pt site ... scrie si tu ceva in Cartea de Oaspeti :) ..
Life is a lesson....you learn it when you`re thru...
Avatar utilizator
AnDr3y - Radu
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 15, 2002 11:00 pm

Parerea mea ...

Mesajde AnDr3y - Radu » Lun Mai 10, 2004 9:58 pm

Sau terminat si semifinalele din Play-off-ul Ligii Nationale de Handbal feminin ... astfel Remin Deva s-a calificat dupa ce a invins acasa pe Oltchim ... (34-29) .. iar Silcotub s-a calificat dupa ce a invins in deplasare pe Rapid cu numai un singur gol diferenta. Astfel fina va fi Remin Deva - Silcotub Zalau.
Life is a lesson....you learn it when you`re thru...
Avatar utilizator
AnDr3y - Radu
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 15, 2002 11:00 pm

Mesajde marijane » Mie Mai 26, 2004 4:46 pm

Mda...intre zalau si deva...si cum zalau n`au mai pierdut acasa un meci de vreo...cativa ani buuunniiii...ma`ndoiesc ca echipa mea de suflet (adica echipa unde`i sor`mea..) va castiga campionatu`... tinand cont ca doua meciuri se joaca la zalau..dar totusi incerc sa`mi pastrez optimismu`!A fost cineva` la deva in finala cu nurnberg? doamne ce galerie au fetele noastre!!! n`am mai vazut ceva atat de frumos....mi se facea pielea ca de gaina...uhhhh...si totusi s`au varsat atatea lacrimi la sfarsit....eu cred totusi`n ele...le cunosc destul de bine pe majoritatea si sunt constienta de forta lor atat interioara cat si exterioara...
Just a blonde chick...or...?
marijane
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Noi 01, 2003 1:58 pm
Localitate: romania(din pacate)

Mesajde tiana » Dum Noi 21, 2004 6:26 am

Ce faceti oameni buni? Ati adormit? Si tocmai acum cand Liga Nationala e mai disputata ca niciodata? Ce ziceti de treaba asta?
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

^_^

Mesajde ROSA_BLU » Joi Dec 09, 2004 3:46 pm

~y Salutare!
Tocmai am descoperit forumul asta si m-am bucurat ca mai este lume interesata de sportul asta,destul de marginalizat...ca toate celelalte in afara fotbalului,care imi place ,oricum,dar nu inteleg statutul sau special...
Imi pare bine sa va cunosc forumisti.Pe mine ma cheama Delia si sunt studenta la cinematografie.Imi place la nebunie handbalul si sunt fan Oltchim :love: si jucatoarea mea favorita este Ildiko Kerekes!
Eu am jucat pana acum cativa ani pentru Oltchim,iar acum joc in Italia...Mai sunt si alti colegi DE "breasla"inscrisi?:)
ps:Ce dor imi este de echipa Oltchimului de acum vreo 4-5 ani...
ROSA_BLU
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 09, 2004 3:29 pm
Localitate: Padova

Mesajde Daimon » Joi Dec 09, 2004 10:57 pm

a inceput campionatul european feminin Romania a batut Suedia fara drept de apel. e singura noastra echipa nationala care mai arata ceva. e de-abia primul meci dar sper sa treaca si de faza a doua a grupelor
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde john_john » Vin Dec 10, 2004 11:24 pm

cu germania au pierdut pe final, din pacate
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Dec 10, 2004 11:47 pm

n-am vazut meciul.. ma mir.. ca germania era inca si mai slab cotata.. acum cred ca mai avem nevoie de o victorie cu Danemarca.. nasol
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 11, 2004 12:12 am

Am vazut si eu repriza a doua...si ca intotdeauna...Romania nu are mentalitate de invingator. Pierdem pe final mereu. ~(
Dar de ce lipsesc asa multe jucatoare de baza...gen Alina Dobrin, Mihaela Ignat, Stelutza Luca sau Valentina Cozma ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tiana » Sâm Dec 11, 2004 7:19 am

cu germania am pierdut pe mana lui Otelea. de ce nu a lasat-o pe gatzel in teren? gogarla si amariei nu au facut nimic.
Mare meci mare azi in Baia Mare: Minaur-Steaua!
HAI MINAUR !
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde AnDr3y - Radu » Sâm Dec 11, 2004 10:10 am

Imi vine sa ma impushc .... :(( ... wtf cauta otzelea la natzionalaaaa??? e un zeroooo din cauza lui shi a lu` Gatzu .. lipsesc de la natzionala multe jucatoare de valoare... pacat ... referitor la meciu de ieri ... no comment... tre sa batem Danemarca... (dupe care marmota...) ... pronostichez .. un nou onorabil loc 10 ... s-auzim de bine..
Life is a lesson....you learn it when you`re thru...
Avatar utilizator
AnDr3y - Radu
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 15, 2002 11:00 pm

Mesajde tiana » Dum Dec 12, 2004 6:35 pm

HC MINAUR BAIA MARE - STEAUA BUCURESTI 35-30 !!! HIP, HIP, HIP URAAAAA !!!!!!

Romania - Danemarca azi la ora 19:00. Sa dea Domnu' sa ne contrazica Otelea ! Pronosticuri nu dau, da' cred ca o sa ne fie tare stramt in aceasta seara !

See you soon...
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde john_john » Dum Dec 12, 2004 8:37 pm

a fost super-stramt, intr-adevar, dar am castigat!
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde tiana » Dum Dec 12, 2004 8:46 pm

In seara asta Dumnezeu a fost roman !!!!
Felicitri fetelor noastre....
Sa vedem pana unde vom ajunge. Cu cat mai departe cu atat mai bine!
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde Daimon » Dum Dec 12, 2004 10:23 pm

un rezultat mare! dar vorba aia cu o floare nu se face primavara..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde tiana » Mie Dec 15, 2004 6:53 am

de astazi incepe greul!
ce usor a fost ieri cu Franta si cat de nasol va fi azi si maine!
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde tiana » Mar Dec 21, 2004 1:52 pm

Dragii mei, Sfintele Sarbatori de Iarna se apropie cu pasi repezi. Fie ca fulgii de nea sa va aduca bucurie in suflet, echipe nationale mai puternice si mai bine conduse, campionate interne mai tari si arbitraje mai nepartinitoare. Si fiindca speranta este cea care moare ultima, sa dea Dumnezeu ca nationala masculina sa faca mai mult decat fetele si poate odata si odata handbalul romanesc va ajunge din nou in elita celui mondial. ... Si inca ceva... HC Minaur este singura echipa romaneasca prezenta in cupele europene masculine deci sa ii dea Domnul lui Minaur un titlu in Cupa Challenge si chiar un titlu in Liga noastra cea de toate zilele.

La multi ani!!!
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde nonick » Mar Ian 04, 2005 9:17 pm

AnDr3y - Radu scrie:Imi vine sa ma impushc .... :(( ... wtf cauta otzelea la natzionalaaaa??? e un zeroooo din cauza lui shi a lu` Gatzu .. lipsesc de la natzionala multe jucatoare de valoare... pacat ... referitor la meciu de ieri ... no comment... tre sa batem Danemarca... (dupe care marmota...) ... pronostichez .. un nou onorabil loc 10 ... s-auzim de bine..

Cind ai putin timp liber iti recomand linkul urmator:
http://www.frh.ro/anexe/palmares%20de%20onoare-%20medalii.htm

Te uiti frumos si cauti numele celor doi, respectiv Cornel Otelea si Cristian Gatu. Dupa care te duci frumos la antrenorul de la club (dintr-un post anterior am inteles ca practici acest sport) si il rogi frumos sa iti spuna cine au fost cei doi si cam ce au facut pentru handbalul romanesc. Pe urma incerci sa realizezi macar 5% (voiam sa spun 10% dar mi-am dat seama ca si 5% e mult pentru tine) din ce a realizat oricare din cei doi si abia dupa asta ai voie sa debitezi ineptiile de mai sus.
nonick
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Sep 02, 2004 12:08 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tiana » Mie Ian 05, 2005 9:24 pm

CITAT:
Te uiti frumos si cauti numele celor doi, respectiv Cornel Otelea si Cristian Gatu. Dupa care te duci frumos la antrenorul de la club (dintr-un post anterior am inteles ca practici acest sport) si il rogi frumos sa iti spuna cine au fost cei doi si cam ce au facut pentru handbalul romanesc. Pe urma incerci sa realizezi macar 5% (voiam sa spun 10% dar mi-am dat seama ca si 5% e mult pentru tine) din ce a realizat oricare din cei doi si abia dupa asta ai voie sa debitezi ineptiile de mai sus.


De ce ne-am obisnuit tot timpul sa judecam un om doar dupa ceea ce a facut acum nu stiu cati ani? Nu spun ca Otelea sau Gatzu nu au avut rezultate, insa cel putin ultimul este cu adevarat expirat si nu are nici cea mai mica idee despre ceea ce inseamna handbalul actual (si ma refer aici la handbalul mondial, nu la Liga noastra). In ceea cel priveste pe domnul Gatzu... e un fel de Mircea Sandu, doar ceva mai mititel... are impresia (adevarata uneori) ca toata Federatia e doar a lui si ca nimeni si nimic nu il poate opri.
Draga Nonik, te-ai uitat anul acesta la meciurile din campionatul nostru intern? Cum ti s-au parut arbitrajele? Dar echipele? Crezi ca valoarea handbalului romanesc nu e si problema federatiei si a lui Gatzu? De ce nu s-a mai calificat nationala masculina la un turneu final al Campionatelor Europene de 10 ani? Din cauza cui? A noastra? De ce fetele noastre dau "bir cu fugitii" in cele mai importante momente? Pentru ca sunt o echipa? Pentru ca inteleg ca apara, acolo, culorile Romaniei si nu doar propriile interese?

E foarte simplu sa fii subiectiv si sa vezi totul in roz atunci cand nu iti pui aceste probleme. Anyway, se va intampla cu Otelea ce s-a intamplat cu Iordanescu.

Sa auzim de cele bune.
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde nonick » Vin Ian 07, 2005 9:29 pm

Nu era vorba de judecat omul dupa ce a facut acum multi ani. Era vorba de felul in care ne purtam si respectul arata oamenilor care au facut ceva pentru handbalul romanesc. Daca AnDr3y - Radu venea si spunea de exemplu ca nu a inteles tactica antrenorului, ca dupa parerea lui de handbalist in meciul cu Germania s-a jucat prea putin cu pivotul si s-a exagerat cu suturile de la 9 metri (dau niste exemple ipotetice), ca in acelasi meci a observat ca extrama lor stinga nu se descurca prea bine in faza de aparare si nu a inteles de ce jucatoarele noastre nu au insistat in zona respectiva, etc. etc. (repet, orice asemanare cu fapte si personaje reale este absolut accidentala), nu m-ar fi deranjat cu nimic. Ca am pomenit de meciul cu Germania, poate ma lamureste si pe mine cineva ce vina are antrenorul cind una din minunatele noastre jucatoare rateaza 7m prin minutul 50 Romania avind un gol avantaj la momentul respectiv ?
Pe de alta parte sunt perfect de acord cu schimbarea antrenorului dat fiind faptul ca nu si-a indeplinit obiectivul propus.
Draga Tiana, la meciurile din campionatul romanesc de handbal nu ma mai uit de vreo 15 ani, pentru ca nu am ce sa vad, dar din cite am inteles in ultima vreme arbitrajele sunt ceva mai bune. Oricum ai dreptate, federatia are vina ei pentru rezultate slabe. Iti propun urmatorul joc: iti arat citeva probleme ale handbalului romanesc si tu incerci sa propui ceva solutii.
1. Nu prea mai sunt antrenori de valoare de la copii pina la seniori. E foarte greu sa faci performanta daca nu ai antrenori de copii si juniori. E greu sa bati orice echipa daca jucatorii nostri nu sunt capabili sa prinda si sa paseze mingea, sa nu mai spun de dribling ca daca ii pui sa bata mingea in alergare de pe un semicerc pe altul marea majoritate ori fac dublu dribling ori si-o bat in proprii tenisi, iar astea si multe altele se invata la copii si juniori.
2. La nivel de seniori nivelul salariilor si al primelor este mult exagerat fata de valoarea jucatorilor.
3. Lipsa fondurilor materiale (a banilor adica).
4. Handbalul, ca orice alt sport de echipa, se joaca atit cu mintea, cit si cu muschii. Din pacate la noi se joaca doar cu muschii.
nonick
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Sep 02, 2004 12:08 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tiana » Dum Ian 09, 2005 8:50 am

Draga Nonik, imi place sincer jocul propus de tine, insa, din pacate, nu ma aflu in masura sa pot solutiona problemele handbalului romanesc. Toate astea tin, in primul rand de cei din federatie. E doar parerea mea si as putea foarte bine sa gresesc. Am insa cateva raspunsuri pentru intrebarile tale.
Ca am pomenit de meciul cu Germania, poate ma lamureste si pe mine cineva ce vina are antrenorul cind una din minunatele noastre jucatoare rateaza 7m prin minutul 50 Romania avind un gol avantaj la momentul respectiv ?
Pai... iarta-ma, dar ce cauta jucatoarea aceea la europene? De ce nu exista un consilier pe probleme psihologice la nationalele noastre? Si te rog sa nu imi spui ca nu exista bani, atata timp cat cei din conducerea federatiei iau salarii (pentru mine) destul de mari, ar putea, zic eu, angaja si asemenea persoane.
1. Nu cunosc problema antrenorilor de copii in alte orase decat in Baia Mare, iar aici ea nu este o problema. Avem chiar si un club privat tinut in spate de fosti handbalisti de performanta, pe banii lor si doar ai lor. Am dat un antrenor chiar si la Centrul Olimpic de Excelenta in Handbal de la Sighisoara.
2. Spui ca salariile si primele seniorilor sunt mult exagerate fata de valoarea lor. Aici trebuie sa te contrazic. Daca Dinamo si Constanta au bugete de circa 500.000 de euro asta nu inseamna ca toate echipele o duc la fel de roz. De ce crezi ca o gramada de handbalisti de valoare pleaca in strainatate? Nu din cauza banilor? Dar, repet, nu ma refer la cele doua echipe. Stii ca in Baia Mare (pe langa Minaur) mai exista o echipa de seniori in Divizia A, se cheama Sport Club Cuart. Ei bine, echipa asta, chiar daca nu este in Liga constituie o rampa de lansare pentru juniori. Cu toate astea tot sezonul trecut si cel actual handbalistii astia nu au primir nici macar salar de la echipa, de prime de joc nici nu se poate pune problema.
3. lipsa fondurilor materiale tine, cred eu, in primul rand de proasta lege a sponsorizarii, care in tarile civilizate este mult mai bine pusa la punct.
4. Chiar mi-as dori sa te uiti la cateva meciuri din returul campionatului (care incepe in luna febraurie), nu la oricare, bineneteles, insa vei putea sa vezi ca nu toti sau toate joaca fara sa gandeasca.

Cam atata pentru astazi,
Salutari.
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

Mesajde Rohandbal » Joi Feb 10, 2005 3:24 pm

Salutare iubitori de handbal, si mai ales cei ai handbalului feminin..ma bucur sa vad atatia sustinatori....

Tadici si Musi sunt noii antrenori ai echipei nationale feminine....vreau sa aud parerile voastre referitor la sansele pe care le avem in continuare, sanse de a urca in primele 5 echipe din europa si din lume.

Handbal Romania

U Jolidon Cluj
Rohandbal
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 10, 2005 2:54 pm
Localitate: romania

Mesajde nonick » Vin Feb 11, 2005 9:16 pm

Nici o sansa. Poate doar daca Ungaria, Franta, Norvegia, Danemarca, Coreea, Austria, Germania, etc. joaca cu echipa de junioare. Din pacate nu stiu cind a fost domnul Tadici un antrenor bun.
nonick
Junior Member
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Sep 02, 2004 12:08 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nicador » Dum Feb 13, 2005 8:17 pm

scrieti si voi pe aici cand sunt meciuri din cupe europene in care sun echipe romanesti si daca le transmite cineva.sau meciuri tari din campionat
nicador
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Feb 05, 2005 12:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde tiana » Dum Feb 27, 2005 9:34 am

Salutare tuturor,
Ce ziceti de tragerea la sorti a meciurilor din play-off-ul pentru mondiale? SERBIA-MUNTENEGRU?
tiana
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Noi 21, 2004 6:11 am
Localitate: Baia Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron