Sah

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Sah

Mesajde Aragorn » Sâm Mar 09, 2002 5:43 am

II palce la cineva acest joc?
Mie personal imi place si joc destul de bine.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Rosu Oana » Sâm Mar 09, 2002 5:33 pm

Da,mie imi cam place,iar de jucat nu joc atat de bine...
Cred ca trebuie sa ai multa rabdare,ceea ce eu nu prea
am...
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aragorn » Sâm Mar 09, 2002 5:57 pm

Initial trimis de Rosu Oana
Da,mie imi cam place,iar de jucat nu joc atat de bine...
Cred ca trebuie sa ai multa rabdare,ceea ce eu nu prea
am...


Da si rabdare tre' sa ai, dar mai mult e faza cu ganditu' ca de ex. mie nu-mi palce sa stau prea mult la o mutare....
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Sâm Mar 09, 2002 6:12 pm

Stii vre un joc sa downloadez de undeva , un link ceva de genu asta sa mai exersez si eu???
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Sâm Mar 09, 2002 6:22 pm

Initial trimis de Aliosha
Stii vre un joc sa downloadez de undeva , un link ceva de genu asta sa mai exersez si eu???


PAi eu il joc pe http://www.zone.com si sunt full de oameni acolo....
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 10:03 am

Mie imi place sa joc foarte mult sah...cu toate ca nu ma pricep prea bine. Oricum..joc de placere...nu petru performantza.
Cand joc..am intodeauna o bere la picior. :D
In anii trecutzi..ma duceam prin parcuri..sa-i vad pe bosorogi cum joaca.

Acasa...ma antrenez pe Chessmaster 5000 si pe Perfect Chess. Bat lejer calculatorul..la primele 3 nivele..adica novice,beginer si easy ! :D La nivelul 4...deja mi-o fur rau de tot !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Dum Mar 10, 2002 6:27 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Mie imi place sa joc foarte mult sah...cu toate ca nu ma pricep prea bine. Oricum..joc de placere...nu petru performantza.
Cand joc..am intodeauna o bere la picior. :D
In anii trecutzi..ma duceam prin parcuri..sa-i vad pe bosorogi cum joaca.

Acasa...ma antrenez pe Chessmaster 5000 si pe Perfect Chess. Bat lejer calculatorul..la primele 3 nivele..adica novice,beginer si easy ! :D La nivelul 4...deja mi-o fur rau de tot !


Si cum se pricepeau mosii?
IAr e programele alea doua,le-am folosit si eu si nu mi-au placut prea mult...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 6:46 pm

Moshii de la mine din parc (Riviera) ...joaca foarte bine ! Dar sunt si foarte ofticosi.
In jurul lor se aduna o multime de gura-casca....printre care ma numar si eu ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Dum Mar 10, 2002 7:32 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Moshii de la mine din parc (Riviera) ...joaca foarte bine ! Dar sunt si foarte ofticosi.
In jurul lor se aduna o multime de gura-casca....printre care ma numar si eu ! :)
]

Cu ce sunt ofticosi?
Pai moshii aia tre' sa fie buni ca doar aia fac toata ziua, nu? :D
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 7:40 pm

Pai seoftica intre ei..cand ia unu' bataie..zice ca ba era obosit,ba a avut nork adversarul..ba ca i-a batut saorele in ochi..si n-a vazut ca nebunul era in bataia reginii...si chestii de genul asta !

Dar ,oricum..sunt prieteni intre ei..si se cunosc de o viatza ! Dupa ce termina cu sahul se mai cinstesc cu cate o berica la halba..ca e un restaurant in apropiere...chiar pe malul lacului ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Mar 10, 2002 9:41 pm

cand eram eu mai mica imi placea sa jos sah....insa n-am mai jucat de cativa ani buni(ba am jucat intr-o seara in iarnacateva meciuri cu calc si am cam luat bataie)

mai tarziu am descoperit tablele si cam asa imi petrec eu timpul cu tata cand sunt acasa...:)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aragorn » Dum Mar 10, 2002 10:17 pm

Initial trimis de mirela2001
cand eram eu mai mica imi placea sa jos sah....insa n-am mai jucat de cativa ani buni(ba am jucat intr-o seara in iarnacateva meciuri cu calc si am cam luat bataie)

mai tarziu am descoperit tablele si cam asa imi petrec eu timpul cu tata cand sunt acasa...:)


Table mai joc si eu dar la alea mai mult conteaza norocul...iar sah joc asa de placere...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Aragorn » Dum Mar 10, 2002 10:38 pm

Initial trimis de mirela2001
cand eram eu mai mica imi placea sa jos sah....insa n-am mai jucat de cativa ani buni(ba am jucat intr-o seara in iarnacateva meciuri cu calc si am cam luat bataie)

mai tarziu am descoperit tablele si cam asa imi petrec eu timpul cu tata cand sunt acasa...:)


Table mai joc si eu dar la alea mai mult conteaza norocul...iar sah joc asa de placere...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Lun Mar 11, 2002 5:10 am

Mosii de la table si sah din Cismigiu , Drumu Taberei sau Riviera sunt profesionisti. Au stiinta jocului. ;)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Lun Mar 11, 2002 5:28 am

Initial trimis de Aliosha
Mosii de la table si sah din Cismigiu , Drumu Taberei sau Riviera sunt profesionisti. Au stiinta jocului. ;)


PAi mah is si profesionisti la pierdut timpul si baut(daca au bani) :D
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

sah & table

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 11, 2002 10:18 am

Eu am refuzat sa invatz sa joc table ! Nu mi se pare un "sport" frumos ! Prefer un septic....daca tot e vorba de jocuri de noroc !

Sahul..este cu adevarat special.
Aliosha..daca ai observat in Riviera...se deosebesc moshii care joaca table de aia care joaca sah. Aia cu sahu...se vede dupa fatza lor ca sunt mai cultzi,mai eruditzi...aia cu tablele..se vede ca si-au trait tineretzele prin carciumi.

Pe la unele blocuri,prin cartierul nostru, ies pensionarii in pantaloni de pijama si maieu cu gaurele in fatza blocului..si joaca table sau sah ! Ii uite Dumnezeu asa...nu le mai trebuie nici mancare,nici nimic...pentru ei in acele momente timpul sta in loc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Mar 11, 2002 10:19 am

Tineti minte: table nu e joc de noroc, e de gindire. Sahu e joc de noroc: sa ai noroc de un adversar mai slab ca tine.

N-am rabdarea sa stau in fata tablei aleia mai mult de 10 minute, ca nu am rabdare de felul meu, orice activitate inceata, migaloasa, ma scoate din minti.

Cind eram pustan era un sahist tare la mine in cartier, de aceeasi virsta, Gabriel Schwartzman, avea si o emisiune la teveu. Eram tovarasi de parc. Asta am inteles pe vremea aia ca era o mare speranta a sahului romanesc. Numai ca n-am mai auzit nimic de el. Careva cu amanunte?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 11, 2002 10:21 am

Stiu emisiunea lu' Schwartzman ! Era baiatul ala cu fatza ciudata si parul valvoi ! Probabil e prin State acum..la cata meserie stia.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Mar 11, 2002 10:31 am

Ala era! O fi plecat, ca era tatic in sah la virsta lui. De pe vremea aia (85-86) pleca pe afara de 'shpe ori pe an la turnee. Tiu minte ca o data venise cu un super-pistol cu apa. Noi toti aveam din alea nasoale romanesti, el avea unu cu rezervor de tinut la briu de 1,5 litri, din care pleca un furtun pina la pistol. Avea si tot felu de jocuri d'alea mici, electronice.

Io zic sa te apuci si de table. Vara nu e nimic mai misto decit soare (tu sa fi la umbra), bere si table, zacind pe o terasa.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 11, 2002 10:38 am

Bine Rolf..la recomandarea ta ..o sa ma apuc si de table ! Am mai jucat eu..dar nu imi dau satisfactzie. La sah ai mult mai multe posibilitatzi. Jocul de table se termina in 7-8 minute..o partida de sah tine si 2 ore !

offtopic : eu in scoala..aveam elefantzel d'ala micutz si rosu..care stopea cu apa ! de fapt aveam 2...5 lei/bucata
prin clasa a 7a..cand am mai evoluat putin..ma duceam cu seringi de 20ml la scoala..d'alea cu ac fin..si le stropeam pe fete....care nici nu banuiau ce se intampla. :t
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Mar 11, 2002 11:00 am

OT: pai porcarii din alea de elefanti aveam toti, si seringi, bineinteles.

Mie tablele imi dau satisfactie pentru ca nu am rabdare 2 ore sa fac un sah. Imi convine un joc care tine 5-10 minute. Plus, daca sunt mai multi, apuca sa joace toti. Carti mai joc septic, rentz, cruce, 66, canasta (jocu favorit - numa ca aici ies mereu certuri, ca fiecare stie alte reguli).

Hai ca deja suntem offtopic rau cu cartile, ar merge pe generalitati.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aragorn » Lun Mar 11, 2002 8:01 pm

Initial trimis de Rolf
Tineti minte: table nu e joc de noroc, e de gindire. Sahu e joc de noroc: sa ai noroc de un adversar mai slab ca tine.



Rolf de unde ai scos-o si pe asta???
Sa fimi seriosi tablele is cu norocu, ca degeaba stii tu cum se muta daca nu dai ce trebe cu zaru'
IAr sahul nici nu se pune problema de noroc ci numai de gandire.

Pt moshu': un sah poate dura si 8-10 ore nu numa' 2 :)
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Mar 12, 2002 10:10 am

Glumeam BOBO cu faza aia, e o caterinca printre tablagi, da am auzit-o si de la sahisti cind iau bataie. Da sa stii ca si la table sunt o gramada de strategii, strategie de joc daca ai zar bun, daca nu ai zar etc... Dar normal ca e de noroc!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aragorn » Mar Mar 12, 2002 7:03 pm

Initial trimis de Rolf
Glumeam BOBO cu faza aia, e o caterinca printre tablagi, da am auzit-o si de la sahisti cind iau bataie. Da sa stii ca si la table sunt o gramada de strategii, strategie de joc daca ai zar bun, daca nu ai zar etc... Dar normal ca e de noroc!


ok, eu te luasem in serios:D
Si eu mai joc table numa nu prea imi palce ca manc bataie ca nu-s in stare sa dau si eu un zar bun ;P
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

sah

Mesajde Remy » Lun Dec 23, 2002 11:13 pm

E un joc interesant; am facut sah 3 ani dupa care m-am lasat-scoala.
de obicei in joaca pustii de sub 10 ani, dupa care apare fotbalu' si se lasa, desi cunosc destui tipi care joaca sah si acum, cred ca au terminat si facultatea.
Remy
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Dec 23, 2002 10:22 pm
Localitate: Romania, Craiova

Re: sah

Mesajde Rosu Oana » Lun Dec 30, 2002 11:17 am

Pe langa rabdare, gandire iti mai trebuiesc si altele precum atentie, concentrare si de ce intuitie..Chiar acum joc cu cineva si ma cam plictiseste...ca se misca cam greu..In fine sahul te invata sa gandesti, te binedispune si cand n-ai ce face cel mai bine e sa joci o partida de sah.
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Stire de pe site-ul "Europe Echecs" (traducerea este aproximativa)

Mesajde baixinho© » Lun Dec 30, 2002 11:33 am

Presedintele Federatiei Internationale de Sah, Kirsan Ilyumzhinov, a anuntat ca meciul dintre Garry Kasparov si campionul mondial al ordinatoarelor, Deep Junior, va avea loc la New York, in luna ianuarie a anului 2003. Primele doua partide preliminare vor avea loc in zilele de 7 si 9 ianuarie, la Ierusalim, dar rezultatele nu vor avea un caracter oficial. Meciul propriu-zis va incepe pe 22 ianuarie, iar urmatoarele intalniri sunt programate in zilele de 23, 25, 27, 29, 31 ianuarie si 2 februarie 2003. Ceremonia de inchidere are loc pe 3 februarie. Ilyumzhinov a mai spus ca Moscova a facut mai multe propuneri de orase care sa gazduiasca meciul, dar in final a fost ales New York-ul, care a "asigurat" premii totale de un milion de dolari. Astfel, Kasparov va primi 500.000 de dolari, la care se adauga un bonus dupa cum urmeaza: 300.000 $ daca va castiga, 250.000 $ daca la finalul celor sapte partide va fi remiza si 200.000 $ daca pierde.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Re: sah

Mesajde Aragorn » Mar Ian 07, 2003 2:46 am

Initial trimis de Remy
E un joc interesant; am facut sah 3 ani dupa care m-am lasat-scoala.
de obicei in joaca pustii de sub 10 ani, dupa care apare fotbalu' si se lasa, desi cunosc destui tipi care joaca sah si acum, cred ca au terminat si facultatea.


Eu sa stii ca joc si fotabl si sah, dar poate fotbal cu mai amre palcere...asa ca le fac pe amandoua...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde dinu » Mar Ian 07, 2003 6:40 pm

Ce ziceti de un mini-campionat de sah online, asa, intre forumisti ! Propun Yahoo!Chess.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Rosu Oana » Sâm Ian 11, 2003 5:27 pm

Da, ar fi interesant! M-as inscrie cu cea mai mare placere, numai ca destul timp liber nu prea am!Dar, voi vedea ce pot face in privintza asta. Deci, care mai e pe lista?
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator