Snooker

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Mesajde SOD » Vin Mai 02, 2003 2:19 pm

cum aberante bre?sunt in lire sterline!!!!!!!!!!!sunt o droaie de bani!mai ales ca majoritatea snooker-istilor participa la toate competiile majore : Openul Thailandei,Openul Chinei,Marele Regal al Marii Britanii,care sunt premiate din greu ,atat cu bani cat si cu puncte care conteaza in clasamentul mondial.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Vin Mai 02, 2003 3:10 pm

Am vazut si eu un meci, parca din optimi, intre Dott si Doherty... super frumos snooker-ul... data viitoare cand merg printr-un club de biliard/snooker (Texas?) o sa incerc si eu... desi mi se pare extrem de greu, promit sa invat si eu jocul asta!
Iar la meciul acela, Doherty i-a dat clasa lui Dott, l-a umilit rau de tot!
Apropo, cand e finala, stie cineva?
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

1915

Mesajde baixinho© » Vin Mai 02, 2003 6:29 pm

Initial trimis de ayrton
un club de biliard/snooker (Texas?)

tin minte ca ultima data cand am fost in Texas am vazut o singura masa de snooker, celelalte fiind de biliard (bila 8, bila 9 si ala cu trei bile, care nu stiu cum se numeste - carambol parca).
intr-una din semifinale, Paul Hunter, favoritul meu, il conduce cu 6-2 pe Ken Doherty. Cealalta semifinala, intre Mark Williams si Stephen Lee inca nu a inceput. Sambata, de la orele 12.00, in direct pe Eurosport continua show-ul. Sper ca Hunter sa se califice in finala. El a declarat inainte de debutul competitiei, ca vrea sa ajunga in ultimul act si ca nu il intereseaza ce se va intampla acolo.
si inca ceva: credeti ca mai are cineva sanse sa faca break-ul maxim de 147 de puncte? eu zic ca nu, deoarece o data cu trecerea timpului, jucatorii incearca sa faca castige jocuri si mai putin sa realizeze break maxim, deoarece intervine si dorinta de a se califica in finala (si, ulterior, de a o castiga), care este mai mare decat aceea de a face spectacol. singurul jucator care pana acum a realizat break-ul maxim la acest Campionat Mondial este Ronnie O'Sullivan. el va primi 147.000 de lire sterline + 22.000 lire sterline (pentru cel mai mare break), deci un total de 169.000 de lire sterline. aceasta suma o va imparti cu cel/cei care vor mai realiza break maxim.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Sâm Mai 03, 2003 2:22 pm

bre gigi,nu fi asa de sigur,ca ieri,in sesiunea a doua din meciul Williams vs Lee,in conditiile in care Lee era condus cu 6-0,a reusit un break ce se claseaza pe locul 2,break cu care a facut 6-1.mai e o sesiune si eu zic ca o sa mai vedem ceva surprize.

favoritul meu e Lee,ca e gras ca mine!hehehe!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Sâm Mai 03, 2003 10:56 pm

Hehehe, fuckin' Irish luck: Doherty - Hunter 17-16, dupa 9-15!!! Hunter asta e un fel de Jimmy White in devenire :D
In cealalta semifinala favoritul meu Mark Williams l-a executat sec pe porcul de Lee... si dupa cum a jucat tot turneul cred ca va castiga fara probleme.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Sâm Mai 03, 2003 11:38 pm

am vazut si eu sfarsitul meciului hunter - doherty... pacat de hunter, care era favoritul meu, mai ales ca doherty imi displacea dupa meciul slab cu hall parca (sa ma corectati daca gresesc)...
astept finala... ciudat ca m-a prins snookerul si am vazut destule meciuri vacanta asta, desi nu mi se parea un sport asa de interesant...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Dum Mai 04, 2003 12:00 am

bre nea Hyde,adicalea cum porcul de Lee?sper ca nu faci aluzii fine pe care abia le deslusesc!

in fine,Doherty a reusit sa ma scoata din sarite.cred ca dupa revenirea asta spectaculoasa o sa-si pastreze titlul.are moralul excelent.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Dum Mai 04, 2003 1:37 am

initial trimis de Mr Hyde acum cateva luni
Vazut meciul dintre MARK WILLIAMS si un englez cu fata de porc ( Lee cumva)


Lamurit? :D
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Dum Mai 04, 2003 1:56 am

lamurit,sa zicem!

mirelo,Williams asta e de mare exceptie!singurul jucator de mana stanga ,care ajunge pana aici,plus detinatorul a cateva recorduri.ultimul chiar la aceasta editie,cand a marcat 13 meciuri consecutive!e ceva ,nu?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 04, 2003 1:59 am

Nu-i mai zice lu' Mirela de snooker...ca habar nu are. Vechea Mirela a murit...nu se mai uita la snooker sau fotbal.
Zi-mi mie ca sunt mai documentat ca ea. :)

Cand este finala ? La ce ora sa ma uit pe Eurosport ? Si dupa ce sistem se joaca ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Dum Mai 04, 2003 2:05 am

cel mai bun din 33!nu stiu exact data!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

1930

Mesajde baixinho© » Dum Mai 04, 2003 9:31 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
sunt mai documentat ca ea. :) Cand este finala ? La ce ora sa ma uit pe Eurosport ? Si dupa ce sistem se joaca ?


se vede
azi incepe finala si se joaca cel mai bun din 35. io asa stiu de la cobe ala de comentator.

ps: marius ancuta pentru noi / este michi alecsandrescu doi
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Lun Mai 05, 2003 10:01 am

Mi-am pierdut si eu mare parte a diminetii de sambata urmarind semifinala dintre Williams si Lee, si m-am bucurat pentru victoria lui Mark Williams.
Dar m-a dezamagit infrangerea favoritului meu, blondul Hunter, ce parea ca are meciul in mana in semifinale, dar reusind sa piarda pana la urma...
Iar in finala de aseara, nu stiu decat ca se ajunsese la un moment dat la 6-2 pentru Williams, Doherty fiind aproape spectator! Oare cat s-a terminat?

PS1: da baicsu, o singura masa de snooker e in texas, in spate pe centru.

PS2 (si off-topic, tot pt baicsu): Ai trimis aseara "es-em-es" la Minutul 91, la Romania1? Ca am vazut doar semnatura ta, Baixinho, in coada unui mesaj...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Mar Mai 06, 2003 8:43 am

Mark Williams este noul campion mondial!!! Si ce meci am vazut aseara pe EuroSport...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde deampulea » Mar Mai 06, 2003 6:04 pm

iata-ma revenit..

mie nu mi s-a parut faina finala... prea multe greseli, unele flagrante...

bine macar ca a castigat williams...
mie mi s-a parut ca doherty a jucat snooker cum joaca italia fotbal... nashpa rau
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Snooker - LG Cup 2003

Mesajde OffTheTable » Dum Oct 12, 2003 2:55 pm

Salut...primul meu mesaj aici.nu se uita nimeni la LG Cup 2003?
Ce pot sa spun Eurosport a cam dat=o in bara cu acest turneu.Erau programate meciuri in fiecare zi cu transmisii Live.Din pacate au dat numai inregistrari si acelea de maxim 30min.Nici macar finala (Williams - Higgins) nu o dau in direct.Pacat, pentru ca in alta parte in Romania nu ai unde sa vezi Snooker.
OffTheTable
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Dum Oct 12, 2003 2:28 pm
Localitate: Iasi

Mesajde COSS+min » Mie Noi 26, 2003 8:47 pm

Preferatul meu este Hendry,"omul-record", numit asa pt. ca a castigat cele mai multe campionate mondiale din istorie.

In alta ordine de idei sunt total dezamagit de openul britanic. Foarte multe greseli mari, chiar si de la jucatori de clasa cum ar fi O'Sullivan , si de asemenea putine lovituri de efect.


PS. Uni jucatori sunt nebuni, am auzit ca se antreneaza si 12ore pe zi. :confused:
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

4311

Mesajde baixinho© » Joi Noi 27, 2003 4:42 pm

inaintea ultimei editii de Campionat Mondial, Paul Hunter se antrena cate 16 ore pe zi. iti dai seama ca nu se ajunge la perfectiune decat repetand la nesfarsit lovituri sau exersand strategii.
altceva ma mira pe mine: mi-e greu sa cred ca nu se poate da lovirtura de deschidere fara sa bagi o bila rosie la gaurica. in concluzie, de ce jucatorii nu exerseaza acest tip de lovitura? sau nu se poate prin regulament si intrebarea mea nu-si are rostul?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Noi 27, 2003 5:26 pm

baicsule cred ca in momentul in care joci sa bagi din prima o bila rosie joci un pic la hazard pentru ca faci prea mare "mizerie" pe masa. nu cred ca e chestie de regulament...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde COSS+min » Joi Noi 27, 2003 8:18 pm

Cred ca ceea ce vrea sa spuna Animaloo este ca riscul e prea mare, pt. ca daca ratezi poti sa-ti pui adversarul intr-o pozitie clara de castig.
Plus ca masa "se strica", adica nici o bila nu va mai fi la locul ei ceea ce nu convine niciunui jucator
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Noi 28, 2003 12:57 pm

adica o sa faca mizerie mare nu=i asa?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

4313

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 29, 2003 9:16 pm

Initial trimis de COSS+min
daca ratezi

pai asta spuneam eu. daca te antrenezi o saptamana la rand numai pe lovitura de deschidere sa bagi o bila alba si dupa aceea sa continui, nu cred ca mai ai cum sa ratezi. ma rog. cred ca deja pun prea multe probleme in conditiile in care nu stim daca are voie sau nu sa bage o bila rosie la lovitura de deschidere.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde COSS+min » Lun Dec 01, 2003 4:53 pm

Aseara am stat sa pana la 1 noaptea sa vad un meci extraordinar. Preferatul meu Steven Hendry a pierdut la mare lupta intr-un meci in care ambi au fost egali! :A

Ar fi fost prea frumos ca Hendry sa reuseasca break-ul maxim la 9-8.
Oricum cel mai tare ramane in continuare Steven, care am auzit ca este cel mai mare jucator din toate timpurile. :A
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Re: 4313

Mesajde OffTheTable » Vin Dec 12, 2003 10:49 pm

HEHE...e chiar o intrebare stupida...si se vede k nu prea cunosti sportul acesta si nici macar billiard sau pool cum ii zic americanii.
Si da-mi voie sa-ti spun si de ce.
Sa facem o analogie cu jocul de billiard ala cu 15 bile (bila 8) pentru k e cumva similar (pachetul de bile este asezat in forma de triunghi la fel k pachetul de bile rosii la snooker)...si gandestete k masa de billiard e cam jumatate mai mica decat masa de snooker iar buzunarele au o alta forma ascutita (ceea ce ajuta bilele sa intre )iar jucatorii de bila 8 nu au o lovitura standard din care sa fie exersata pentru a le asigura introducerea a macar unei bile in buzunare.Deci sa incerci o astfel de lovitura la snooker ar fi sinucidere curata.
Iar chestia cu deranjatul bilelor de pe masa :))...chiar credeti k pe un jucator de valoarea lui Hendry il deranjeaza cu ceva, nu cred, doar in posibilitatea de a face break maxim.
Daca mai avetzi intrebari de gen, orice legat de regulament sau nelamuriri de orice fel...nu ezitati....sa incercam sa facem cunoscut acest sport...este minunat .........odata ce i-ai prins gustul.
LATER!
OffTheTable
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Dum Oct 12, 2003 2:28 pm
Localitate: Iasi

oh..and By The Way

Mesajde OffTheTable » Vin Dec 12, 2003 10:56 pm

Se scrie STEPHEN Hendry...nu Steven...e scotian :)
OffTheTable
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Dum Oct 12, 2003 2:28 pm
Localitate: Iasi

Re: Re: 4313

Mesajde COSS+min » Sâm Dec 13, 2003 12:35 am

Initial trimis de OffTheTable

Iar chestia cu deranjatul bilelor de pe masa :))...chiar credeti k pe un jucator de valoarea lui Hendry il deranjeaza cu ceva, nu cred, doar in posibilitatea de a face break maxim.



Din cate am inteles eu din Snooker este foarte important ca toate bilele colorate sa fie pe punctele lor. Asta il ajuta pe jucator sa inchida masa.
Bineinteles, depinde si de pozitie.....

O masa stricata poate sa insemne si imposibilitatea de a continua jocul, acesta fiind intrerupt de arbitru.
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: 4313

Mesajde OffTheTable » Sâm Dec 13, 2003 6:04 pm

Aceasta e o chestie relativa...un joc intrerupt de arbitru se poate intampla chiar si in cazul in care jocul incepe cu o lovitura de break clasica.Arbitrul nu este obligat sa intrerupa jocul in nici un moment, dar are obligatia de a avertiza jucatorii k dupa un anumit nr de lovituri va trebui sa opreasca jocul.
Ex: o bila colorata (in special bila neagra sau bila roz, dar poate fi oricare alta) este foarte aproape de un buzunar (de obicei este vb de buzunarele de langa punctul de repozitionare al bilei negre) iar bilele rosii sunt grupate toate in apropierea aceluiasi buzunar iar jucatorii incerca sa execute lovituri de siguranta.Arbitrul este nevoit sa intrebe ambii jucatori daca sunt de acord cu aceasta decizie.
Ex: bila alba ajunge in pachetul de bile rosii iar fiecare jucator incearca sa lovesca foarte usor bila alba.
OffTheTable
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Dum Oct 12, 2003 2:28 pm
Localitate: Iasi

Mesajde COSS+min » Lun Dec 15, 2003 10:44 am

Mai am o intrebare:

Ce se intampla cand locul unei bile colorate este ocupat de o bila rosie, iar toate celelalte bile colorate sunt la locul lor?

Unde este pusa atunci acea bila colorata?
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Dec 15, 2003 10:52 am

offthe table: ai reusit sa scri ditamai postu si sa spui ce am spus si noi: ca nu mere...
iar la chestia cu deranjatu: da io cred ca si pe Hendry il deranjeaza si breicu macsim nu se obtine asa de usor. io cred ca un jucator prefera bilele sa fie cat de cat ordonate in momentu in care-si incepe breicu...dar daca tu zici ca nu-i asa....
intrebare: daca alba paraseste masa sau intra intr-un buzunar ce se intampla?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde OffTheTable » Mar Dec 16, 2003 12:10 am

Initial trimis de COSS+min
Mai am o intrebare:

Ce se intampla cand locul unei bile colorate este ocupat de o bila rosie, iar toate celelalte bile colorate sunt la locul lor?

Unde este pusa atunci acea bila colorata?


In acest caz bila colorata se repune cat mai aproape de punctul ei de repozitionare fara sa atinga o alta bila.
OffTheTable
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Dum Oct 12, 2003 2:28 pm
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori