Arene celebre

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Stadionul din SAPORO!

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Iun 21, 2002 11:07 am

Mai este numit Hiroba si a fost terminat in Mai 2001. Este proiectat de arhitectul Hiroshi Hara si are o capacitate de 42.122 de spectatori cand este folosit pentru fotbal.
http://www.worldcup-sapporo.com/english/dome/image/dome01.jpg
Facilitati: stadion acoperit, aer conditionat, scaune pentru spectatori incalzite pe timpul iernii, terenul cu iarba poate fi mutat afara pentru ca aceasta sa stea la soare si sa creasca apoi este mutat inapoi inauntru, desigur pe perna de aer, tribunele isi modifica asezarea pentru a permite aceste tranzitii ale terenului sau pentru a face terenul suitable pentru baseball.
Mai multe detalii gasiti aici: http://www.worldcup-sapporo.com/english/dome/
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 21, 2002 1:50 pm

Da..Sopra ! Foarte interesant ! Nu faci subiecte cu toate stadioanele de la Cupa Mondiala ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Iun 23, 2002 10:01 pm

ma batea gandul... dar am zis ca si asa esti un om ocupat si nu ai timp sa citesti :)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 23, 2002 10:08 pm

Sopra a avut o idee buna pana la urma cu acest subiect...dar trebuie sa-l mai slefuim putin.
Vom vorbi aici de arene celebre. Stadioane,sali de basket,patinuare..etc. .....care ne impresioneaza.
De asemenea vom vorbi si despre publicul acestor arene.

Stadionul meu preferat de fotbal a fost Wembley. Pacat ca s-a daramat. Stiu ca se va contrui altul in loc....dar nu cred sa mai aiba aceiasi valoare. Wembley a fost templul fotbalului.
Avea istoria lui. Fiecare vestiar era cu istoria si povestirile lui.
Nu mai zic de ce atmosfera putea fi pe acest stadion.

Asa cum Wembley este Templul Fotbalului.....Madison Square Garden este numita "Mecca basketului profesionist" . Este cu sigurantza cea mai celebra arena de basket a lumii. Aici isi desfasoara meciurile celebra echipa New York Knicks.
La atacul din 11 septembrie asupra SUA....m-am temut sa nu fie distrusa. Arena se afla chia in Manhatan...nu foarte departe de fostele Twin Towers.

Astept sa mai zicetzi si voi de arene celebre...din orice sport !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Iun 23, 2002 10:37 pm

ce parere aveti de Maracana? mi se pare ca este o adevarata aberatie... te plimbi lejer cu masina prin el... si ca sa iti gasesti un loc banuiesc ca trebuie sa ajungi cu 1.30 ore inainte :D
http://www.ipanema.com/citytour/maracana.jpg
http://userpage.fu-berlin.de/~jenskna/maracana3-n.jpg

Ash mai vreau sa mentionez ca toate stadioanele din tzara sunt infecte (parerea mea) si ca cele care imi plac cel mai mult sunt cele de la englezi :)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 23, 2002 10:45 pm

Superb jpg-ul oferit de Sopra...cu Maracana plin ochi !
Pe vremuri Maracana numara 200 000 de locuri. Acum am impresia ca s-a mai micsorat numarul de scaune.

Tema pt. Rolf (care absenteaza din ce in ce mai mult) : afla cum se numesc cele 2 arene principale de la Roland Garros (arena pt. femei si arena pt. barbatzi)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Arene celebre

Mesajde baixinho© » Lun Iun 24, 2002 8:22 pm

S-a micsorat substantial. S-a prabusit mai demult sau s-a implantat ceva naspa pacolo si au spus aia sa nu mai intre mai mult de saptejde mii de oameni.
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 24, 2002 9:27 pm

Dar de ce acest lucru ? Care este in prezent cel mai mare stadion al Americii de Sud ? La Plata ..din Buenos Aires ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Iul 05, 2002 7:12 am

Moshule...Maracana are,oficial,120.000 de locuri(dar neoficial mai incap vreo 30.000 de persoane).
stiu acest lucru...deoarece cand am fost in Camp Nou ne-a spus ghida de acolo ca in cativa ani de zile superbul stadion Fc.Barcelona va ajunge la aceeasi capaciatet(ie 120.000 scaune si nu locuri in picioare ca in Maracana).cu aceste noi adaugiri...stadionul va ramane tot al doilea stadion din lume ca marime.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Vin Iul 05, 2002 7:26 am

Nu v-am spus...ca Camp Nou e un stadion de-a dreptul fenomenal.
vestiarele jucatorilor FC Barca sunt prevazute cu jacuzzi sio mini-sala de sport(din pacate neaccesibile pubiculu :D ),pe cand cele ale echipe vizitatoare sunt simple,au numai o piscinutza mica in centru...
bancile fotbalistilor sunt de-a dreptul infecte,captuseala rupta,buretele in perne iesit in afara,dar asta pentru ca dupa terminarea sezonului clubul a fost prea ocupat sa inceapa in mare graba costructia pentru noua "Vila Deportiva FC Barcelona", situata la circa 1 km in afara orasului propriu-zis.

what else??ah,da!interiorul...e absolut superb!muzeul,camera trofeelor,incaperile de presa,incaperile VIP,lojele posturilor TV si radio...plus casuta unde sunt antrenate tinerele talentele,viitoarele descoperiri ale clubului.
galeria adversa are si ea un loc aparte in tribune..intr-un colt,pe ultimele locuri ale stadionului :D
gazonul e super bine-intretinut(n-am inrebat in ce fel,pe moment eram prea ocupata sa casc gura la tot ce ma inconjura),ce mai!e o frumusete de stadion!!

mai adaug doar..ca am avut privilegiul sa iau loc chiar in scaunul lui Joan Gaspart in timp ce ghida ne povestea despre istoria clubului.
asa..si va mai spun doar ca anul acesta,pe data de 21 noiembrie,FC Barcelona celebreaa 103 ani de existenta...dar banuiesc ca asta stiati deja,nu-i asa Moshule??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 05, 2002 8:59 am

Nu stiam ca sarbatoresc 103 ani !
Oi fi fost tu pe Camp Nou...dar nu ai fost niciodata pe celebra arena bucuresteana 23 August. Care in vremurile sale bune,cand erau gradene...gazduia 80 000 de oameni. Am fost la un asemenea meci ,prin 86-87 (nu mai stiu bine) cand stadionul a fost arhiplin.
Iar tata mi-a povestit..ca prin anii 70..la un meci...au incaput 100 000 de oameni. Stateau pe scari,pe oriunde. Pana si pe instalatzia de nocturna si pe tabela de scor se suisera.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Iul 16, 2002 9:12 pm

Mosule, cand inainte de decembrie cu pricina se jucau derbyurile bucurestene (iar Sportul avea galeria mai mare decat a Stelei), pe fostul 23 veneau 80.000 de suflete. Si la fiecare cuplaj erau mai multe femei decat vezi acum in toate meciurile adunat intr-o etapa de campionat.
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 16, 2002 10:49 pm

Chiar asa a vea Sportu' galerie ? Eu nu mai tin minte !
Am fost si eu la cateva cuplaje pe 23,cand eram mic. Tin minte ca odata i-am vazut pe Progresul Vulcan,actualii FC National. Meci de Divizia B..Progresul Vulcan - Rapid. Iar dupa a urmat..Steaua cu........ete ca am uitat. Dar tiu minte ca Steaua jucau in celebrele tricouri cu emblema Ford. Albastrul ala deschis si cu Ford pe mijloc.
Si intra'devar erau o multime de femei pe stadion....si nu se auzeau injuraturi ca in ziua de azi. Erau o placere meciurile de atunci,meciuri vazute prin ochii unui pusti de 5-6 anisori.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm


Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator