sporturi deosebite

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

sporturi deosebite

Mesajde Mirela » Mie Oct 23, 2002 12:32 pm

haideti sa povestim aici despre sporturi mai rar intalnite,sporturi specifice numai anumitor tari,sau care au ele un "ceva" deosebit/traznit.

ideea acestui thread mi-a venit urmarind un meci Irlanda-Australia pe care nici nu stiu cum sa-l calific.
intreband ce sport este asta...mi s-a spus ca e o combinatie intre GAA si Aussie-rules football(se mai cheama si Ozzy-rules)
Gaa stiam ce este....de Ozzy-rules n-am auzit insa in viatza mea.

mai intai am sa va spun despre GAA.
Gaa-ul este un sport cu totul si cu totul irlandez,o combinatie ciudata intre fotbal si....kterinca.
oricum.e foarte popular in Irlanda,mult mai popular decat rugby-ul si fotbalul in animite regiuni.si bataile intre suporteri sunt cu muuuult,mult mai dese :D

pe scurt....gaa-ul se joaca de obicei pe un teren normal de rugby.la capatul terenului se afla poarta inalta de rugby...numai ca la partea de jos exista plasa ca la fotbal,si de asemenea exista un portar.la nr.de jucatori...nu sunt sigura.ma mai documentez si va spun.
jocul se joaca in modul urmator: arbitrul da cu banul care echipa incepe.capitanul echipei respective ia mingea in brate si incepe sa alerge spre poarta adversa.dupa 3 pasi mingea trebuie batuta de pamant sau lovita cu piciorul.poti sa o bati de pamant de cate ori vrei,dar numai o data ai voie sa o jonglezi pe picior,daca o faci a doua oara inainte de a fi pasat mingea altui jucator arbitrul fluiera greseala si mingea trece la echipa adversa.pasarea se face in toate directiile,cu mana facuta pumn,si de jos in sus(o pasa asemenatoare cu serviciul "de jos" la volei) in orice moment al jocului,membrii echipei advcerse te pot marca si-ti pot lua mingea din mana.tu trebuie sa treci de ei si sa ajungi la poarta adversa.nu uitati sa pasati ca se considera pasi si mingea trece la adversar!!!!!daca mingea cade pe jos,primul care ajunge la ea o ridica,dar ridicarea trebuie facuta in felul urmator: pui varful pantofului sub minge si o impingi in sus,o prinzi in brate si ai fugit cu ea(n-ai voie sa stai pe loc).n-ai voie sa iei mingea de jos pur si simplu,trebuie ridicata cu "tzaul"(cu vf.adidasului pentru cei care nu au auzit niciodata acest cuvant :) )
ca sa inscrii trebuie neaparat sa sutezi spre poarta.n-ai voie sa arunci mingea in poarta sau s-o pasezi ca la volei.poti suta de oriunde vrei tu.daca mingea intra on plasa,e goal si valoreaza trei puncte.daca trece pe deasupra portii,printre cei 2 stalpi,e point si valoreaza un singur punct.
ca ultima mentiune...acest ciudat amalgam se joaca cu o minge normala de fotbal.exista ca si la fotbal abritru central,si arbitri de margine.nu au regula de offside,dar am impresia ca sunt anumite chichitze si acolo.cartonasele galbene si rosii se dau in acelasi fel ca la fotbal.(am impresia ca mai exista si cartonashul albastru,ca la fotbalul de sala spaniol,da'nu sunt sigura...)

data viitoare am sa va povestesc si despre Ozzy-rules.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 23, 2002 12:52 pm

Ce sport urat ce ne-a descris Mirela mai sus. Ma mir ca la poarta de rugby care jos are paorta de fotbal...nu e si un cosh de basket. Si sa se puna 2 puncte daca dai mingea prin inel ! :)

Un sport care se practica doar in anumite regiuni este cricket-ul . Ma mai uit si eu din cand in cand la CNN ,cand mai dau imagini la World Sport . Dar nu am inteles niciodata in ce consta.
Stiu doar ca arunca unu cu o bila spre o chestie de lemn (chestia asta de lemn inlocuieste prinzatorul din baseball) . Si langa chestia aia de lemn sta un adversar care tre sa loveasca mingea. Dar nu ca in baseball. Altfel o loveste..asa de jos.
Restu nu mai inteleg. Nu imi place acest sport.
Il joaca indienii si pakistanezii,dar si englezii,australienii si neo-zeelandezii.

Si nu inteleg nici base-ball-ul . Nu stiu de ce este atat de popular in USA.

Daca imi explica cineva regulile din base-ball si fotbal american ii raman dator. Nu imi datzi linkuri...ca mi-e lene sa citesc in engleza. Sa-mi explice vreun cunoscator..cu propriile cuvinte.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

f.f.pe scurt

Mesajde Mirela » Mie Oct 23, 2002 1:29 pm

cricketul-se loveste cu o "bata" lata,concava pe o parte(si f.grea...o stiu din proprie experienta).mingea se arunca de sus in jos(dupa 2 rotatii obligatorii ale mainii) si se loveste asa,de jos,chit ca s-a dus mingea tarash.
la Quick cricket...e instalata o baza la o anumita distanta de home base,si daca ai atins mingea cu bata trebuie sa alergi in jurul acelei baze.daca mingea atinge stumps-u'(parca asha ii spune la chestia aia de lemn care sta in spatele jucatorului) sau ai atins din greseala stumps-ul cu bata esti out.in timp ce fugi la baza aruncatorul poate sa arunce iar mingea,in care caz esti out si punctul nu se pune.urmeaza alt jucator.daca nu e destul de rapid...si acesta poate fi eliminat prin aruncarea unei alte mingi.se joaca pana toti jucatorii sunt out (nu la 3 ca-n basseball) dupa care se schimba locurile,batters-ii devin catchers.la urma se numara punctele si gata.
(diferenta intre quick cricket si cricket v-o spun altadata)

fotbal american are multe din regulile rugbuylui.numai ca e permis tackle-ul brutal al adversarului(d'aia si costumatzia e mai rigida,mai protectoare).plus ca e eseu e cand ai ajuns cu mingea in spatele try line-ului (cum pana mea ii zice in romaneshte??) poti sa arunci mingea,s-o scapi sau s-o ai inca in mana,tot e punct,pe cand la rugby trebuie s-o pui jos,cu cel putin o mana pe ea ca sa se considere eseu.in rest...nu mai stiu nici eu.asteptam sa intre rolfie online :D

despre baseball...am mai intrebat eu parca si mai demult...cati jucatori sunt intr-o echipa???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 24, 2002 11:23 am

baixo..astept ce mi-ai promis ieri la intalnirea forumistica .

Mirela,m-ar interesa cateva cuvinte despre sporturile pentru handicapatzii fizic. Am inteles ca vei fi asistenta la Olimpiada dedicata lor.
Cam ce probe sunt ?
Eu am un mare respect pentru acesti oameni,care bolnavi fiind..concureaza cu o ardoare iesita din comun. Tin sa precizez ca eu am urmarit dar probe de atletism , in carucioare cu rotile si basket..dar sunt sigur ca mai exista si alte probe.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm


Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron