Special Olympics, Ireland 2003

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Special Olympics, Ireland 2003

Mesajde Mirela » Dum Iun 22, 2003 1:32 pm

Dragi forumisti si forumiste...iata ca dupa atatea pregatiri si asteptari, aseara a demarat in tromba Olimpiada Speciala 2003, care pentru prima data in istorie se desfasoara intr-o alta tara decat SUA. Pentru inceput onoarea, pentru ca este intr-adevar o onoare sa fii gazda acestui eveniment, a avut-o Irlanda. Mai precis, desi mai toata Irlanda este implicata in Olimpiada (de ex. reprezentantii Moldovei au fost cazati in Tralee, somewhere in Co. Kerry) , Dublinul este marea "arena" de desfasurare a evenimentelor.

Pentru necunoscatorii Olimpiadei Speciale, va spun ca aceasta Olimpiada a fost infiintata acum vreo 11 ani, cu scopul de a oferi o sansa si acelor persoane care s-au nascut cu o anumita calitate mai speciala (unii ar numi-o impediment, dar eu o consider pur si simplu o calitate speciala) sau au suferit pe parcursul vietii o trauma care ii obliga sa fie cosiderati "speciali", si ii impiedica sa aiba o viata "normala" (si spunand normala ma refer la acceptiunea pe care noi, ceilalti, o dam acestui cuvant, deoarece aceste persoane, in lumea lor, au o viata cat se poate de normala)

Olimpiada asta cuprinde fel si fel de probe care in mod normal nu area mult prea multe in comun cu acceptiunea de "olimpiada" asa cum o cunoastem noi. Pe langa probele normale de inot, atletism, gimnastica si gimnastica artistica, mai sunt probe de volei, baschet, calarie, si am impresia ca exista de asemenea si fotbal. Le unele probe (eg. fotbal, volei) pot patricipa si 2-3 persoane perfect competente d.p.d.v. fizic si psihic, si asta pentru a-i putea incuraja si sustine pe atleti.

Ce pot sa va mai spun pe moment este ca, lucrand un anumit numar de ore pe zi printre ei si pentru ei, sentimentele mele sunt cat se poate de contradictorii. Nu se poate sa nu-i admiri pentru vointa lor, pentru curajul cu care isi infrunta "defectul", dar in acelasi timp poate ca ii multumesti lui Dumnezeu ca te tine sanatos si te poti descurca in viata de unul singur. Am intalnit un baietel autist care nu poate face o simpla adunare (de ex. la calculat banii si restul), in schimb rezolva ecuatii diferentiale la minut. Sau o fetita cu sindromul Down care Dumnezeu stie cate ar putea scoate din ea daca s-ar putea exprima corect, sau daca altii ar avea destula rabdare sa o asculte si sa incerce sa o inteleaga. Sau persoane cu un anumit defect fizic, care in ciuda defectului lor joaca volei, sau baschet, sau fac gimnastica. (astazi, in timp ce ii puneam un pahar de lapte unei mexicance care nici macar nu putea ridica singura carafa, am intrebat-o daca are vreo competitie mai tarziu si mi-a raspuns atat de bucuroasa "Si, gimnastica". Iar cand i-am urat succes m-a privit atatd e mandra incat mi-au dat lacrimile. Pe unul dintre coordinatorii de grup mexicani (un tip ca la vreo 50-60 de ani) il invata una dintre voluntare expresii irlandeze, iar eu i le traduceam in spaniola. Si la un moment dat i-a spus tipa ca-i multumeste pentru prezenta la olimpiada si ca le doreste mult succes...la care tipul a raspuns "Nu, noi va multumim Va multumim din tot sufletul si Dumnezeu sa va binecuvanteze" Si a inceput sa-mi povesteasca in spaniola cum unele persoane cu nevoi speciale nu au vazut niciodata mai mult decat curtea unui centru special, asa ca cei care au onoarea sa participe la aceste jocuri se simt minunat. Spunea ca pentru ei este ca un nou suflu de viata, sa poata arata celorlalti ca sunt oameni ca si noi, ca au si ei un suflet si ca sunt puternici si curajosi in ciuda deficientelor lor. Cum poti sa traduci asa ceva?!? Povestindu-mi toate astea, pe sub ochelarii de soare i-au aparut doua suvite de lacrimi si m-a imbratisat emotionat, lasandu-ma fara cuvinte. "Que Dios y la Virgen le accompaña", i-am urat, traducandu-i in spaniola urarea de Buna ziua in irlandeza. Ce altceva ii puteam ura?
............

Lasand emotionalismele la o parte, cateodata ma sufoca ignorantza, lasitatea si atitudinea altora fata de aceste persoane. Chestiile de genul "n-am rabdare cu ei", "mi-i frica", "nu-i inteleg", "ia uite-i si p'astia. nici nu pot sa-si tina tava cu mancare in mana si se dau mari olimpici" ma dezgusta si ma socheaza la culme. Domane, cat putem fi de ignoranti cateodata! Dar asta e! In lumea asta sunt oameni si oameni!
...........

Ca sa va mai amuz oleaca (sau sa va las un gust amar in gura?) povesteam astazi despre Nadia Comaneci (care e sefa delegatiei romane la gimnastica). Si zic "You know about Nadia Comaneci? The girl that yada-yada....?" "Oh, yes, the Russian girl. She was exceptional". "No, no, she was Romanian". "No, she was Russian i tell you" "Come on, i should know, shouldn't i?" "Are you sure she was Romanian?" :D Asta e discutie purtata azi cu una dintre managerele mele, in timp ce eu dadeam cu mopu' si ea se uita la mine cu bratele incrucisate. Inca doua persoane mi-au spus ca era rusoaica, si cand le-am zis ca nu, romanca, nu le venea sa creada la inceput. Una dintre ele, la sfarsit, conclude "Oh well, if you say so..." hahaha, ce sa mai comentezi la chestia asta?
...........

Si o ultima chestie pe care v-o mai spun...e ca imi pare foarte rau ca am pierdut aseara ceremonia de deeschidere a Olimpiadei, care cica a fost de-a dreptul superba. In afara de U2, The Corrs, Samantha Mumba etc. ect au fost prezenti un grup de Riverdance, Nelson Mandella, Muhammad Ali si altii. S-a cantat, s-a dansat, au zburat artificii peste artificii, alteltii au fost in culmea fericirii sub ropotele de aplauze ale spectatorilor, si bineinteles, gasca de prieteni care s-a dus la deschidere a facut jdemii de poze (abia astet sa vad cam cum arata echipa Romaniei) - haha, si au vorbit cu Nadia.

..........

Daca aveti de facut comentarii...dati-i drumul. Daca nu, am sa va mai povestesc din cand in cand cam ce se mai intampla atat la jocuri, cat si "in culise", seara, cand atletii iau o pauza, vin la masa, sarbatoresc sucesele de peste zi sau isi promit ca maine vor da totul din ei ca sa recupereze. Sper ca poate, totusi, nu am sa vorbesc de una singura...

O zi buna!
Mirela.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde deampulea » Dum Iun 22, 2003 2:24 pm

nu vei vorbi singura aici

cel putin pe mine m-a emotionat foarte tare mesajul tau si sunt curios sa aflu cat mai mult amanunte despre 'Special Olympics' (cel putin in acceptiunea mea cuvantul -special- inseamna -superior- in cazul acesta)

trebuie sa recunosc, cu destula rusine, ca mi-a trecut prin cap sa aplic pentru o pozitie de voluntar pt irlanda 2003 dar faptul ca trebuie sa strang bani pt atena 2004 unde se vor intalni 'adevaratii sportivi' (termen cu care nu sunt de acord) m-a facut sa zic pas. foarte urat din partea mea, recunosc

am vazut acum vreo 3 ani pe eurosport o cursa de 100 m plat pentru persoane cu un picior amputat cand s-a doborat un record mondial (nu mai stiu exact rezultatul, dar tin minte ca e mai valoros decat recordul romaniei), cursa care m-a emotionat foarte tare. in interviul de dupa cursa, castigatorul a spus ca visul lui este sa concureze impotriva lui maurice green. ar fi frumos...

in concluzie, tine-ne la curent cu tot ce se intampla acolo... eu unul promit ca am sa citesc fiecare cuvant si daca am ceva de spus in legatura cu subiectul am sa si raspund

bafta
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 22, 2003 3:27 pm

Si eu ma bucur ca ai deschis acest subiect si sunt interesat de el. Am vazut la televizor , pe Romania 1 ...o fata care zicea ca va aprticipa la Olimpiada de la Dublin. Acum nu mai stiu ce handicap avea.
Si am urmarit de'a lungul timpului cateva curse de alergare..dintre care una mi s-a parut de un real spectacol. Un etiopian parca fara o mana...fugea de manca pamantul.

Cel mai popular sport de echipa , iti zic eu Mirela...este fara doar si poate basketul in carucioare. Se fac si in Romania astfel de meciuri.

Sa ne spui despre delegatia Romaniei mai multe !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

2335

Mesajde baixinho© » Lun Iun 30, 2003 11:01 am

SPECIAL OLYMPICS-ROMí‚NIA-MEDALII / Delegatia Romaniei a obtinut 13 medalii la Jocurile Special Olympics
BUCURESTI, 30 iun (MEDIAFAX) - Delegatia Romaniei a obtinut 13 medalii la cea de-a XI-a editie a Jocurilor Mondiale de varí£ Special Olympics, care s-au desfí£surat in perioada 21-29 iunie, la Dublin.
Delegatia romaní£ a fost formatí£ din nouí£ sportivi, care au participat la probele de atletism, tenis de masí£ si gimnasticí£, la ultima discipliní£ Romania fiind pentru prima datí£ reprezentatí£.
Din cele 13 medalii, sapte au fost de aur, patru de argint si douí£ de bronz.
La tenis de masí£, Marius Viorel Bobes, in virstí£ de 16 ani, a cistigat trei medalii de aur in probele de simplu, dublu si dublu mixt.
La aceeasi discipliní£, Alina-Aurelia Cazaciuc, in virstí£ de 15 ani, a obtinut medalii de aur la probele de simplu si dublu mixt, in timp ce Valentin Turcu, in virstí£ de 15 ani, a cistigat douí£ medalii: una de aur la dublu mixt si una de argint la simplu. Un alt medaliat la tenis de masí£ a fost Daniel Silav, in virstí£ de 15 ani, care a cistigat medalia de bronz in proba de simplu.
La atletism, George Iliutí£ Ristea, in virstí£ de 11 ani, a obtinut medalia de argint in proba de 400 m plat, Mariana Ilie, in virstí£ de 18 ani, a obtinut medalia de argint la proba de 800 de metri, iar Valentin Bragadireanu, in virstí£ de 18 ani, a cistigat medalia de bronz la sí£ritura in lungime.
La gimnasticí£, Alexandru Herdes, in virstí£ de 10 ani, a obtinut medalia de aur, in timp ce Mariana Tepes, in virstí£ de 10 ani, a fost medaliatí£ cu argint.
Printre invitatii la competitie s-au numí£rat fosta gimnastí£ Nadia Comí£neci, actorii Arnold Schwarzeneger (care a condus delegatia Austriei) si Pierce Brosnan, trupa The Corrs, solistul formatiei U2, Bono, Eunice Kennedy Shriver (fondatoarea in 1968 a programului Special Olympics), Tim Shriver (presedinte al Special Olympics), fostul presedinte al Africii de Sud, Nelson Mandela si fostul pugilist Muhammad Ali.
Cu douí£ zile inainte de incheierea competitiei, Patricia Osmani, conducí£toarea delegatiei romane, a fost felicitaí£ de presedintele Irlandei, Mary McAleese, pentru evolutia sportivilor romani.
Delegatia Romaniei va sosi, luni, la ora 15.15, pe Aeroportul International Otopeni.
Miscarea Special Olympics a apí£rut in Romania in anul 1991, la initiativa unui grup de voluntari americani. Filiala din Romania numí£rí£ peste 4.500 de sportivi, 140 de antrenori si 2.000 de voluntari.Special Olympics Romania organizeazí£ antrenamente si competitii care includ urmí£toarele probe: fotbal, atletism, tenis de masí£ si, incepand din anul 2002, gimnasticí£.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am


Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori