Leonard Cohen

Forumul asociat fanclubului Leonard Cohen

Mesajde eyewitness » Vin Feb 07, 2003 9:21 am

auzi bah moshule
cu aerele tale de mod si administrator reusesti sa imbacsesti forumu asta si stai dracu in banca ta. daca tu consideri ca postu lu vali "toti marii oameni sunt misogini" e on topic atunci sa ti-l bagi in dosuri sau administratorii nu se admonesteaza intre ei si numa simpli useri? in plus spre informarea ta atunci cand te bagasi in seama cu postu tau eram in procesu de modificare al postului si cum functia de adm iti permite sa "vezi" cine e on line si ce face puteai macar sa ai bunul simt (stiu esti paralel cu asta) si sa mai astepti...rusine!!!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 07, 2003 9:27 am

there is no cure , there is no cure....there is no cure for love ! :ham:
Forget about it , my dear eye !

Sa stii ca nu mai departe de ieri l-am ascultat pe Neil Diamond. Si asta pentru ca se gasea pe acelasi album cu Janis Joplin. Nu cred ca am ascultat albumul tau....dar ceea ce am ascultat nu m-a dus cu gandul sa fac o paralele cu el si Cohen.
Muzica lui Diamon e mai saltareatza....nu este asa linistitoare ca cea a lui Cohen. Suna mai tare in ureche..muzica lui Diamond.
Diamond e cumva preot d'ala evreu ? Rabin..cum se zice al ei. Sau am inteles eu gresit ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde river » Vin Feb 07, 2003 9:49 am

Initial trimis de eyewitness



va propun spre analiza si eventual discutii un subiect pe care io personal il consider pertinent .poate altii il pot considera aberant dar io din totdeauna am trait cu impresia de paralelism intre cohen si neil diamond. ascultand demult de tot aproape de cand lumea dublul album a lui diamond "hot august night" concert la greek theatre in LA am constatat ca efectele benefice asupra linistii sufletesti se regasesc atat la cohen cat si la diamond. voi ce ziceti?




Super! Exact la asta ma gandeam si eu aseara, ca Diamond este la fel de linishtitor ca si Cohen. Imi place la nebunie. (Incep sa ma simt din ce in ce mai bine pe aici) :)
Eu, din pacate, nu am decat un greatest hits de la Neil, dar pe care il ascult ca dementa de cativa ani buni... Acu' ca suntem pe aceeasi lungime de unda in preferinte, ma puteti ajuta cu ceva date suplimentare despre Diamond? O discografie completa, ceva?
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

discografie Neil Diamond

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 07, 2003 9:53 am

Uite aici discografie completa ...sa nu zicetzi ca's bulangiu ca nu sunt si eu pe aceiasi lungime de unda cu voi.
Eu am cateva mp3uri cu el...si un vinil.....pe care il ascultam la nesfarsit cand aveam vreo 5 ani :) Nici acum nu-mi dau sema ce imi placea asa mult la el. Acum nu ma mai impresioneaza. Dar atunci tin minte ca stateam tintuit pe canapea si il ascultam pana ce ii disperam pe ai mei cu el.
Oricum....Cohen imi place mult mai mult. E mult mai subtil la lirica ...si mult mai soft la melodicitate.



1966 The Feel of Neil Diamond
1967 Just for You
1968 Velvet Gloves & Spit
1969 Brother Love's Travelling Salvation Show
1969 Touching You, Touching Me
1970 Tap Root Manuscript
1971 Gold [live]
1971 Stones
1972 Moods
1972 Hot August Night [live]
1973 Jonathan Livingston Seagull
1974 Serenade
1976 Beautiful Noise
1977 Love at the Greek [live]
1977 I'm Glad You're Here with Me Tonight
1978 Carmelita's Eyes
1978 You Don't Bring Me Flowers
1979 September Morn
1979 Voices of Vista: Show #200
1980 The Jazz Singer
1981 On the Way to the Sky
1982 Heartlight
1984 Primitive
1986 Headed for the Future
1987 Hot August Night 2 [live]
1988 The Best Years of Our Lives
1991 Lovescape
1992 The Christmas Album
1993 Up on the Roof: Songs from the Brill Building
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Feb 14, 2003 12:36 am

Initial trimis de stefanp
Basistule,
daca tin bine minte, "The Partisan" e o preluare dupa o melodie scrisa de doi francezi, probabil Cohen doar a tradus versurile in engleza pentru jumate de song. Nu el a scris-o si nu vad cum ar putea avea legatura cu cineva din familia lui (pare un cantec din rezistenta franceza).


Merci stefane.
Am crezut ca o fi avand si ceva sange francez.
Asa se explica varianta cantata cu Noir Desir in care jumate din versuri sunt in franceza (si suna de-acolo :) )
Oricum piesa e superba
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

hujghjkl

Mesajde blackkarma » Vin Mar 07, 2003 1:49 pm

"dance me to the end of love"....cea mai cea....
blackkarma
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Feb 28, 2003 8:50 am

Mesajde AIWAMAN » Mie Apr 09, 2003 9:41 am

Si totusi se discuta de COHEN sau de DIAMOND aici?
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

carti de cohen

Mesajde una » Joi Iul 24, 2003 4:53 pm

Cohen- imi place f mult.
Initial a fost SCRIITOR. De putina vreme au aparut si la noi carti traduse- le gasiti pe la Dalles sau Diverta...
cititi macar "joaca preferata" si veti descoperi un alt cohen decat cel stiut din muzica. nu mai rau, nu mai bun, pur si simplu altul!
una
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 24, 2003 4:42 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

proza

Mesajde marian jan » Mar Aug 12, 2003 2:28 pm

Beautiful Losers-superba carte.o recomand din suflet.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

i am a new beautiful loser

Mesajde jikan » Mar Sep 02, 2003 10:27 pm

Dragi fani,

Chiar astazi... ba nu, chiar acum 10 minute m-am inregistrat la fanclub.ro, special pentru aceasta lista de discutii. Leonard Cohen.

Am o lista generoasa de cantece. In fiecare saptamana descopar ceva nou in ele, si de aceea pot sa spun ca prefetatele mele sunt foarte multe. De exemplu, saptamana aceasta, ascult mai des Take this Longing, Night Comes On, Love Itself sau Who By Fire.

Apropo, daca stie ceva sa-mi explice si mie despre ce e Love Itself, va rog chiar!

Multe din poeziile lui m-au inspirat si pe mine. El este altfel decat alti poeti. Ati obseravat si voi probabil. Inca nu am citit poeziile recente (1997-2003) publicate pe leonardcohenfiles, doar mi-am aruncat privirea peste ele, si am vazut ca sunt foarte frumoase.

Si acum o intrebare. Daca ati citit Beautiful Losers, ati observat ca face in 3 randuri referire la Romania. O data la comunism, a doua oara la mancarea romaneasca si a treia oara nu mai stiu la ce. Stiti cumva, este doar o coincidenta, sau Leonard are vreo legatura cu tara noastra?


Sper ca o sa putem comunica bine.

Jikan


PS:
the road is too long
the sky is too vast
the wandering heart
is homeless at last
- leonard cohen, 2002


cohen a fost mai intai scriitor, si apoi cantaret.

eu cred ca adevartul cohen se gaseste in poezii, nu in cantece. cantecele sunt facute sa fie ascultate, poeziile sunt facute sa fie citite.

cartile sunt tot el.
jikan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 02, 2003 9:42 pm
Localitate: Bucharest, Romania

Mesajde Hampu The Great » Mar Sep 09, 2003 1:00 pm

Scriitor, si mai apoi poet....Chiar unul apreciat, pentru ca la Joaca Preferata, a avut critici foarte bune....cartea insasi circulind in mai multe variante, revazute si adaugite de scriitor, si ajungind sa fie comparata cu vestita "De veghe in lanul de secara"
Eu sunt fan infocat al primei perioade Cohen, aceea de pina la orchestratzii, si acompaniamente, adica de pina la formarea grupului "The Army", care il insotzea in concerte.
Apropierea dintre Cohen si Diamond, mi se pare cam ciudata. Sunt voci, stiluri, orchestratzii, mesaje, cu totul diferite. Am toata discografia originala, de pina la "I'm your man". Am si dupa asta, restul dar in copii piratate (toate, la dispozitzia doritorilor).
Nu sunt singurul care crede ca poezia, este de vre-o trei decade cel putzin, intr-un pronuntzat declin. Unii au zis ca ea, chiar ar fi pe moarte. Ideea asta a poetului care isi cinta versurile, in locul celui care le recita, ar putea fi o cale de salvare a poeziei, prin dimensiunea suplimentara a sonoritatzilor pe care i le adauga. (stiu, stiu , stiu, ca nu el a inventat stilul, stiu si depre chansoneta)
Lucru pe care il si confirma chiar o tema de pe acest forum, unde sunt publicate o serie intreaga de poezi, la care "forumistii" au ajuns prin muzica (folk in principal, dar si altele), vorbesc de "muzica pentru bosorogi".

Prin 1995, a fost un concert in cinstea lui Cohen, cu multzi invitatzi de marca , chematzi sa ii interpreteze cintecele. Au fost acolo Peter Gabriel, Sting, Suzanne Vega, si multzi, multzi altzii, cu niste prelucrari dementziale.... A fost editat si un disc.
Caut cu disperare acel disc despre care nu stiu mai nimic, in afara de faptul ca el exista....
Buna recompensa, celui care ma poate ajuta....
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

iui

Mesajde svengali » Mie Oct 08, 2003 4:13 pm

Doh... interesanta analogie intre Cohen si Diamond. Mie Cohen mi se pare deopotriva "senzual" si "crud" :D pe cand Neil Diamond doar senzual... Inca ceva... muzica lui Neil pare mai "digerabila" (sa-i zicem oare mai comerciala ?! mai tipica ?!). Amandoi sunt niste domni jos palaria si fac parte din cadrul "slow/ easy listening", iar muzica lor seamama intrucatva :)
Am vazut pe net de mai multe ori piesa "Hooked on a feeling" atribuita lui Neil Diamond, dar nu mi se pare a fi vocea lui . Stiti cumva s-o fi interpretat si el ?!
Inca ceva, nu credeti ca Leonard Cohen in tinerete semana cu Bob Dylan (prin modul cum isi "taragana" glasul) ?
Preferatele mele: Cohen - Dance me to the end of love, One of us cannot be wrong, I'm your man, Suzanne, Allelujah, The law,

Diamond: Sweet caroline, girl you'll be a woman soon (imi place mai mult decat versiunea din Pulp fiction), Hava nagila, Song sing blue, Longfellow serenade, Love on the rocks, Hello again (?), Cracklin Rose, Mr. Bojangle...
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde piskeshu » Sâm Noi 22, 2003 9:44 am

Cohen e beton . Imi plac multe piese. De ex. "Take this waltz", "Chelsea Hotel".
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

cohen..da e evreu:)ar avea vreo importantza?

Mesajde anka_levana » Dum Dec 28, 2003 8:40 pm

Leonard Cohen este ceea ce numim"un artist complet",e genial in tot ceea ce face.In muzica "waiting for a miracle"sau"cry Ophelia"m au impresionat..tipul asta chiar vorbeste,simte si transmite ceva nu vorbeste de fete,mare,soare..etc..
Ca scriitor e la fel de stralucitor "frumosii invinsi"e o carte care socheaza dar nu trebuie luata ca atare.e mult mai profunda.depinde din ce unghi o privesti.si va recomand monologul "how to speak poetry"e absolut superb.
"tu ai fost zidul de care,asemenea liliecilor,imi loveam tzipetele pentru a ma orienta in acest zbor nocturn"destul de profund,nu?
anka_levana
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 28, 2003 8:24 pm
Localitate: o.t.e.r.

Mesajde userwrx » Lun Mar 01, 2004 12:51 am

if it be your will

dance me to the end of love

si restu care le am:)))) ... sunt curios despre identitatea vocii feminime.... multumesc
userwrx
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Feb 04, 2004 6:43 pm
Localitate: Cluj

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 01, 2004 2:33 am

chiar nu stiu cine este vocea feminina. si eu m-am intrebat. oricum...este sublima.
cred ca l-am dezamagit pe Love2Fly, care te-a trimis la mine sa ma intrebi :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Superba Oana » Lun Mar 01, 2004 3:47 am

Jennifer Warnes....
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Lun Mar 01, 2004 6:21 pm

Cohen e fenomenal dupa mine... vocea aia... indescriptibila in cuvintele care le am la dispozitie...
Ca scriitor la fel! L-am descoperit tarziu in ipostaza asta, cred ca de vreo 3-4 luni! Merita ascultat cum scrie!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde no name fan » Vin Mar 12, 2004 4:15 pm

Oribilul Mosh scrie:chiar nu stiu cine este vocea feminina. si eu m-am intrebat. oricum...este sublima.
cred ca l-am dezamagit pe Love2Fly, care te-a trimis la mine sa ma intrebi :)


este Sharon Robinson, apare si pe coperta albumului "Ten New Sons"
no name fan
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 12, 2004 3:40 pm
Localitate: la birou

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 14, 2004 7:31 pm

Oana spune ceva, fanul fara nume spune altceva. cui sa i dam crezare ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde no name fan » Lun Mar 15, 2004 3:23 pm

pai sa vedem..... daca ati citit cu atentie leaflet-ul aferent albumului "Ten new songs" veti vedea ca melodiile de pe album sunt nu numai interpretate ci si compuse impreuna cu Sharon Robinson.... Totusi daca ati observat in ultimul album deja melodiile sunt cintate 50%-50% de cei doi, probabil ca nici pe Cohen nu-l mai tine vocea ca pe vremuri...Ea nu mai face backing ci cinta alaturi de el. N-a observat nimeni?

edit by Mosh : fanule, pe viitor incerca sa evitzi quote la mesajul anterior. pt. ca esti doar incepator de data asta te iert.
no name fan
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 12, 2004 3:40 pm
Localitate: la birou

Mesajde no name fan » Mar Mar 16, 2004 5:03 pm

[multumesc, doar de aia esti mosh, ai mai multa experienta......mai propuneti teme de discutie pe Cohen
no name fan
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 12, 2004 3:40 pm
Localitate: la birou

Mesajde Mr. Q » Mar Aug 31, 2004 12:14 pm

Este Sharon Robinson, am albumul in fata si-l si ascult. Melodia "dance me to the end of love" imi umple inima de fericire si tristete, ma face sa rad si sa plang. Sunt fermecat de textul cantecelor lui, de vocea lui "ragusita" de linia melodica care te face sa visezi. Sunt la serviciu cu castile pe urechi si daca inchid ochii muzica lui ma duce departe, intr-un loc in care pot sa visez ...

Este pacat ca un asemena artist este ascultat doar de catre "cunoscatori", ar putea fi mai mediatizat.
La loc luminat, loc cu verdeata, unde nu este nici intristare, nici durere sau suparare !!!
Avatar utilizator
Mr. Q
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Mr. Q » Mar Aug 31, 2004 12:19 pm

zoso scrie:ma injurati daca va spun ca am discografia completa?


NU daca imi poti spune cum pot intra si eu in posesia ei !!!! :ham: Faza cu dc++ la mine nu tine deoarece la serviciu, protocolul de securitate nu-mi permite (nu informal, ci fizic). ;w
La loc luminat, loc cu verdeata, unde nu este nici intristare, nici durere sau suparare !!!
Avatar utilizator
Mr. Q
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Sâm Sep 04, 2004 7:51 pm

Da domnule Q, mi-ai facut iar dor de Cohen dar lasa-ma sa cred ca e mediatizat atat cat trebuie. Am eu urma de senzatie ca tot ce e valoros cu adevarat se pierde prin prea mult tam-tam. Asa ca hai sa ne bucuram in continuare de vocea lui cantand ce canta....... aaaaaaaaah! Ma trimite mereu departe de nimicniciile lumii in care ma invartesc... si ce bine e!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Necko » Sâm Sep 04, 2004 7:57 pm

Cohen? eiii, Cohen... da. cind ti-e mai si mai, merge tare bine un Cohen.
Delphyna, ti-am dus dorul :)
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde tom waits » Mie Sep 08, 2004 9:28 pm

Vorbiti (aproape) toti de Cohen-ul de acum. In liceu ascultam "Songs of Love nad Hate". Primul disc l'am achizitionat in 90, acum am cateva CD-uri, dar nu mi se mai pare cum mi se parea cu 20 de ani in urma...
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde georgiadumy » Mie Iul 13, 2005 10:12 am

Pe Leonard Cohen l-am descoperit dintr-o absoluta intamplare. Am intrat intr-un magazin sa cumpar un CD cadou ptr un prieten si nu ma hotaram. Vanzatorul mi-a laudat albumul lui si m-am lasat convinsa. L-am ascultat si tb sa recunosc ca amicul meu nu a mai vazut respectivul CD....
Imi merge la inima muzica lui si cind sunt trista si cind sunt happy..Iar vocea lui este una dintre acelea pe care, odata auzite, nu ti le poti scoate din minte.


Am citit undeva ca albumele lui ar trebui ambalate cu o lama- astfel ascultatorii cu tendinte suicidale sa nu piarda timpul cautand una.....
georgiadumy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 28, 2005 11:45 am
Localitate: constanta

Mesajde tzache » Vin Iul 15, 2005 1:15 pm

Prima auditie a fost In my secret life, deci recent, mai acu 2 ani. Altceva de la el urma sa ascult Dance me to the end of love, si dupa piesa asta care m-a dat pe spate, mi-am luat toate piesele lui, dar am atata muzica de ascultat, ca inca nu i-a venit randul. Anyway super lyrics
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde omphale » Mie Iul 20, 2005 10:45 pm

Am mai multe melodii ale lui dar cel mai mult imi place "In my secret life". Imi place foarte mult mai ales pentru ca prima oara cand am ascultat o melodie a lui a fost la sugestia unei persoane speciala pentru mine
omphale
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iul 20, 2005 9:41 pm
Localitate: prin preajma

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Leonard Cohen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron