Ac/Dc

Forumul asociat fanclubului AC/DC

Ac/Dc

Mesajde alina » Mar Oct 01, 2002 9:16 pm

Thread dedicat trupei Ac/Dc.Pentru a deschide o noua discutie ( in interiorul acestui thread),va rog completati campul "subiect" cu titlul ce doriti sa-l dati subiectului ce va fi discutat.Cand reluati o discutie mai veche,de asemenea completati campul "subiect" cu titlul subiectului respectiv
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Bon Scott

Mesajde alina » Mar Oct 01, 2002 9:17 pm

Ac/Dc e o legenda a rockului datorita unui om si anume :Bon Scott.Daca n-ar fi fost el Ac/Dc-u probabil ar fi ramas visul a doi pusti din Australia, fratii Young mai exact.Bon Scott s-a nascut in Scotia da la varsta de 6 ani s-a mutat in Austalia.S-a lasat de shcoala binenteles pe la 16 ani .A lucrat ca pescar,shofer,mecanic in paralel ocupandu-se si de muzica. se descurca f bine atat la voce cat si tobe.Prima trupa mai serioasa a fost The Valentine cu care a shi scos un album destul de bun dar fara personalitate.S-a destramat si trupa asta dupa aia a urmat Fraternity care la fel si-a gasit sf. prematur si bine ca shi l-a gasit deoarece la scurt a primit oferta fratzilor Young.Deshi la inceput din cate stiu da nu bag mana in foc era omu' din spatele scenei a bagat pastile cum se zice ca au nevoie de un frontman mai bun si iata-l de dl. Bon in postura de solist vocal acest lucru a fost posibil datorita vocii intr-adevar cu totu speciala si binenteles carismei la fel de speciala (hai s-un citat care mi-a placut mult " a man of such charisma that he could make every single fan in an audience of thousands feel like he was performing just for them").Primul album a iesit in 1975 T.N.T un album f bun parerea mea subiectiva evident in care cum se zice Ac/Dc isi arata coltzii ,un stil cat se poate de original.Urmeaza Dirty Deeds Done Dirt Cheap si Powerage nu la fel bune dar urmeaza 2 albume extraordinare LET THERE BE ROCK SI HIGWAY TO Hell comentarile la aceste 2 albume ar fi de prisos.Si iata-ne ajunsi la un moment f delicat ,probabil cea penibila moarte din istoria rockului:Bon Scott dupa ce a petrecut o noapte de "heavy drinking" moare intr-o masina parcata in fatza casei unui prieten din South London ,inecat in propria-i voma.Am citat p-un site dedicat lui o mica fraza zisa de un apropiat de-a lui care cred ca este edificatoare pt omul Bon :"it's a kind of man you let your daughter go out ".La scurt timp la fel de celebrul Ozzy Osburne scrie piesa "Suicide Solution" dedicandu-i-o nici romanii nu s-a lasat mai prejos in 1996 Iris face o piesa in memoria acestuia "Ultimul mic dejun a lui Bon" deoarece cum se stii si cum afirma si Irishi primele lor albume au fost create sub zodia marilor trupe de-afara printre care binenteles shi Ac/Dc .R.I.P ma intreb ce s-ar fi intamplat cu Ac/Dc-u daca Bon n-ar fi murit.

(va urma)
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

o mica eroare in textul tau!!!

Mesajde Tzugui » Lun Apr 18, 2005 5:03 pm

pentru cunostintele tale "atat de vaste despre AC/DC" te anunt ca powerge e dupa let there be rock si inainte de highway to hell vine primul album live AC/DC if you want blood(you've got it).

p.s. powerage se pisa pe multe albume chiar si pe T.N.T. cu piese ca riff raff, sin city, down payment blues si bineinteles up to my neck in you
Tzugui
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 18, 2005 4:25 pm
Localitate: Bucuresti

ce faci alina??!

Mesajde Tzugui » Vin Mai 13, 2005 11:05 am

bai alina ai zis k mai vii cu info despre AC/DC, deabia ashtept sa ma pish pe mine de ras cand o sa vad ce porcarii scrii. ma mir k nu spui k trupa e formata in America sau ca cel mai tare lor album e unu cu nume de Iron Maiden :no: .

ASHA CA VA SPUN IO LA TOTZI K CEL MAI BINE VANDUT ALBUM AC/DC E BACK IN BLACK KRE A FOST VANDUT IN VREO 40 MILIOANE EXEMPLARE( 24 DOAR IN USA) SHI CA, IN OPINIA MEA, CEL MAI TARE ALBUM E HIGHWAY TO HELL. EU O SA REVIN CAND O SA VAD CE PORCARII MAI SCRIE alina
Tzugui
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 18, 2005 4:25 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Vin Mai 13, 2005 2:42 pm

Flacau, las-o pe alina, ia fii atent aici: daca un Lastun pleaca din orasul A pe data de 01.10.2002, sa zicem, cu o viteza v=const., si presupunand (!!!) ca merge fara oprire (*) pana la data de 13.05.2005, de cate ori face inconjurul Pamantului?

(*) Nu se pune la socoteala timpul pierdut in asteptarea bacului, evident.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde MariaMona » Vin Iun 17, 2005 12:29 am

[
Nu conteaza toate chestiile astea...
Conteaza ce inseamna "rock" si cati ani au cei ce intra pe site-ul asta sau daca au auzit vreodata de ACDC si stiu ce insemna asta pentru muzica rock... orice ar deriva de aici...
MariaMona
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 15, 2005 2:57 pm
Localitate: Germania

Yaaaaaaaaaaay AC DC

Mesajde AndradaTheDev » Sâm Sep 10, 2005 8:02 am

Bine ca niscaiva oameni stiu cine sunt AC/DC! Oh, ce bine, whew. Unii zic ca ei sunt Metal, unii, ca sunt Classic Rock. Dar eu sunt confuza. Mie mi se par rock si nu metal. Voi ce parere aveti?

Apropo! Brian Johnson, care e solistul trupei acum, mi se pare aproape la fel de bun ca Bon Scott.

Mie personal imi plac mult albumele: "For those about to rock", "Back in Black", si primul lor album ce se cheama "High Voltage".
Am plecat la vot... fiindca pot. (acum in 2 tari, NAH!)

"Man is free, yet everywhere he goes, he is in chains." Rousseau
AndradaTheDev
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Feb 22, 2005 12:00 pm
Localitate: Toronto

Mesajde gaga » Lun Sep 12, 2005 9:58 am

Mie mi se par rock si nu metal.


Aha, acum aflu si eu ca metalul nu e rock. Pfui. Da' ce este metalul?

Brian Johnson, care e solistul trupei acum


Acum de vreo douazeci - douajcinci de ani asa de cand au scos Back in Black-ul in memoria lui Bon Scott. Anus asta au scos un dublu Back in Black dupa cate am auzit, l-am si gasit pe net.

http://www.mp3.com/albums/20001119/summary.html
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Mie Sep 14, 2005 3:14 pm

Da bre, ajtia de la AC/DC( satanisti de altfel) a dat lovitura acuma ca l-a gasit pe pustiu asta Brian Johnson.Cre ca o sa scuata nejte albume inpreuna cu iel,numa unu si unu:P
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

AC DC....satanisti???

Mesajde rock4me » Joi Oct 20, 2005 4:25 pm

AC DC???satanisti?de la ce te-ai luat???Mie mi se pare ca trupa asta canta cel mai misto rock...e adevarat ca exista anumite formatii cu membri de astia :n: ,da ac dc nu au treaba cu de astea...sunt foarte tari....i luv' them!
Fişiere ataşate
ac dc.gif
ac dc.gif (4.39 KiB) Vizualizat de 3883 ori
rock4me
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 20, 2005 3:56 pm
Localitate: acasa ;))

Mesajde Cods » Sâm Apr 15, 2006 3:59 am

AC/DC Satanisti ? Pai da , ca si Iron Maiden is si Black Sabbath ...

Recunosc ca nu aveau ei cele mai pacisifte mesaje , dar nu erau satanisti .


Personal eu agreez perioada post back in black(inclusiv) .

Ca la toate formatiile de istorie ale rock-ului aces thread nu depaseste 10 replay-uri , dar alti artisti au ...(uitati-va pe prima pagina)
Cods
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 14, 2006 8:18 pm
Localitate: pe scaun

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 12:16 am

AC'DC satanisti????wtf?nu sunt.deloc.multi confunda ateu,satanist,crestin si mai stiu eu ce dracu.sunt total diferite.dar satanisti DELOC !! pt comentarii,ma gasiti pe mess
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Concert AC/DC

Mesajde alterego » Vin Oct 30, 2009 9:33 am

Am fost luna trecuta la un concert AC/DC din cadrul Black Ice Tour-ului. De altfel, primul meu concert AC/DC dupa multi ani in care am ascultat in nebunie aceasta trupa.
Concertul a fost fenomenal...un show pe cinste cu un Angus Young atat de activ si o buna alegere a repertoriului, bazandu-se mai mult pe melodiile clasice pentru a antrena publicul, apoi pe lansarea noului album prin interpretarea catorva melodii de pe "Black Ice".
Echilibrul intre melodiile noi si cele clasice a fost extraordinar, multe trupe tinzand sa isi faca o lansare integrala a pieselor de pe album, publicul fiind de multe ori pus in situatia de a sta doar si de a asculta fara a putea sa "colaboreze" activ cu cei de pe scena.
Stilul AC/DC e inconfundabil iar noul album AC/DC nu e deloc iesit din tiparele stabilite de aceasta trupa. E acelasi AC/DC in ciuda lipsei lor de pe scena din ultima vreme.
Asadar...Legenda AC/DC continua sa se scrie...

Corina
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania


Înapoi la AC/DC

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator