ABBA - Melodii preferate

Forumul asociat fanclubului Fanclub ABBA

ABBA - Melodii preferate

Mesajde Kayla » Lun Aug 05, 2002 7:45 pm

Care melodii ale celor de la ABBA va plac/v-au placut cel mai mult? Mie cel mai mult imi plac "The Visitors" si "I have a dream".:D
Kayla
 

Mesajde bhuttu » Lun Aug 05, 2002 8:09 pm

Hmm... n-am ascultat prea mult ABBA, doar melodiile celebre. Si pot sa spun ca imi plac toate, dar imi e greu sa le ierarhizez. Uite la intamplare din ele: "The winner takes it all"(cred ca totusi asta e cea mai tare); "Fernando"; "Waterloo"; "Money,money,money"; "Chiquitita" si ar mai fi, da' n-are sens sa le insirui aici.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde J'adore » Mar Aug 06, 2002 12:29 am

A mea "Money, money,money"
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Aug 06, 2002 3:40 pm

prin liceu avand o diriginta bunaaaaa raaaaau mai toti fredonam "when i kiss the teacher". asta mi-a ramas mult timp ca preferinta (melodia)

walk in balance!!!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 14, 2002 9:14 am

Remarc si eu....Fernando,melodia cu care ABBA a castigat Eurovision-ul din 1974 . (parca)
Cu acest hit s-au si lansat.

Dar melodia mea preferata de la ei,cred ca ramane Waterloo.

Am si mp3-uri cu ABBA...dar am si 2 discuri de vinil ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde sly » Mie Aug 14, 2002 2:05 pm

parintii mei asculta abba dar sincer sa fiu m-a cam atras shi pe mine genul asta de muzica..
melodii preferate:"money,money,money"
"mama mia"
"Waterloo"
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde angus » Joi Aug 15, 2002 2:55 pm

Flori, fete, filme sau baieti, melodii sau cantareti...Era un joc acum un milion de ani, cand eram eu mic. Ce frumos se jucau copii atunci. Acuma mai exista jocul asta, lutze? Ce va spun memoriile voastre recente?

Deci, pe vremea cand jucam jocul mai sus amintit, la formatii erau doar 3 variante: Abba, Boney M si Bee Gees. Nimeni nu stia altele. Trebuie sa va spun ca la vremea respectiva habar nu aveam ce canta fiecare dintre ei. Eu eram printre copii cei mici care jucau jocul. Apoi am inceput sa cercetez. Si invariabil ziceam Boney M. Melodiile lor deosebit de ritmate ma fascinau. Si acum imi plac. Abba mi se pareau prea fazi, in comparatie cu rivalii lor din acel moment, Boney M cei plini de viata si mari dansatori, cat despre Bee Gees, habar n-aveam ce-i cu ei. Mult prea tarziu i-am descoperit.

Si dupa ce v-am spus povestea asta frumoasa, concluzionez, ca tot suntem la oldies but goldies: imi plac Abba foarte mult, toate melodiile pomenite de antevorbitori. Imi plac Boney M foarte mult. Nu pomenesc melodiile lor aici. Si-mi plac si Bee Gees foarte mult. Gata.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Jasmine » Vin Aug 16, 2002 3:22 pm

mie imi plac cel mai mult "The winner takes it all" , "I have a dream" si "One of us"..

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Kayla » Mar Aug 20, 2002 6:09 pm

Imi mai plac si "Knowing you, knowing me", "Take a chance on me", "Lay all your love on me". Eu nu am decat 3 albume de-ale lor, deci nu stiu asa de multe melodii...:D
Kayla
 

Mesajde Mirela » Joi Aug 22, 2002 5:57 pm

preferata mea all-time Abba cred ca e "Angel Eyes".pur si simplu o ador.
mai imi plac mult de tot "Knowing me,knowing you","Waterloo","Dancing Queen" si multe altele.de fapt...ascult oricand Abba cu mare placere.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Aug 23, 2002 4:30 pm

mie-mi place foarte mult ,,The day before you came", ,,Happy new year" ,,,When the music still goes on", si inca una crea cred ca se numeste ,,Hero" dar nu-s sigura:-P
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Aug 26, 2002 3:26 pm

Mentionez Ring, Ring, pentru ritmul alert.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Re: ABBA - Melodii preferate

Mesajde Mihai-Mircea » Joi Oct 24, 2002 2:33 pm

Initial trimis de Calypso
Care melodii ale celor de la ABBA va plac/v-au placut cel mai mult? Mie cel mai mult imi plac "The Visitors" si "I have a dream".:D


Pot sa spun ca cel mai mult mi-a placut "The winner takes it all", e destul de emotionanta si inaltatoare, nu? Mda, si "I have a dream" e frumoasa, precum si "Fernando"...
Mihai-Mircea
 

Mesajde JMJ » Dum Oct 27, 2002 10:41 pm

-Andante Andante...pentru linia melodica captivanta
-Happy new year(cred singura piesa super de dansat la nesfirsit cu prietena in brate singuri la caldura unui semineu si lumina a citorva luminari...la trecerea dintre ani...experienta personala-> singura piesa bagata pe repeat la un CD in miez de noapte:))
-The way old friends do...e cam "de la suflet pentru suflet cu suflet"
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde AIWAMAN » Dum Ian 26, 2003 4:22 pm

Mi-am adus aminte de acest topic...tocmai astazi cind am facut ceva ordine printre discuri...si am gasit o caseta cu piese mai vechi si poate mai putin ascultate:(
Albumul este Ring Ring scos la Polar Music in 1973
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde river » Lun Ian 27, 2003 9:17 am

Si mie imi place Abba foarte mult...Cred insa ca dintre toate melodiile lor, "the winner takes it all" m-a impresionat in mod deosebit. Poate din cauza ca,in trecutul meu, aceasta are povestea ei. Cineva spunea ca "the winner takes it all" este cea mai trista melodie pe care a ascultat-o vreodata. Tind sa-i dau dreptate...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde drama_queen » Sâm Mar 01, 2003 5:10 pm

Cel mai mult imi place "Dancing Queen" cause imi da acel feeling... mai ales cu versurile "Young & Sweet/ Only seventeen". Mai ales acuma, ca am 17 ani. Si ca imi place ff mult sa dansez. :/
"Silvia!"/ "Yes, Mickey!"/ "How do You call your lover boy?"/"Come here, lover boy!"
"And if he doesn't answer?"/"Oh lover boy!"
"And if he still doesn't answer?"/"I simply say: Baby, oh baby/ My sweet baby, You're the one/ Baby, oh baby/My sweet baby, You're the one!"
Avatar utilizator
drama_queen
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Mie Apr 09, 2003 9:25 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
...........dar am si 2 discuri de vinil ! :p


Ce "placi" MOSULE si in ce stare sint? Nu le vinzi?
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mie Aug 13, 2003 9:49 pm

nu pot spune ca am ascultat toate piesele ABBA insa au fost cateva melodii pe care le-am ascultat care mi-au atras atentia..
printre ele se numara Waterloo, The winner takes it all, Dancing Queen, One of us, si Take a chance on me!
Preferatele mele fiind primele doua (waterloo & the winner takes all) .
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde gabuba » Mie Aug 13, 2003 10:06 pm

preferatele mele sunt Waterloo, The day before you came, When the music still goes on si I have a dream.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde NEmessIS » Mar Sep 02, 2003 2:44 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Remarc si eu....Fernando,melodia cu care ABBA a castigat Eurovision-ul din 1974 . (parca)
Cu acest hit s-au si lansat.

Dar melodia mea preferata de la ei,cred ca ramane Waterloo.

Am si mp3-uri cu ABBA...dar am si 2 discuri de vinil ! :p


Nope... Eurovizionu' l-au castigat cu Waterloo:p

Ontopic: nu prea ma omor dupa asa ceva, da' si eu ascult cu placere Fernando, The winner takes it all, Chiquitita... si nu-mi mai vine nimic in minte. Alea mai dansante ma lasa rece.
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde SEHUNTER » Mie Sep 03, 2003 6:58 pm

Imi place ff mult ABBA dar in special cantecul Dancing Queen!!!
SEHUNTER
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Mai 16, 2003 6:29 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 03, 2003 8:41 pm

NEmessIS, ai dreptate. M-am documentat si asa este. Waterlo. Nu stiu de ce aveam impresia ca au castigat cu melodia numita Fernando.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde punct » Sâm Sep 13, 2003 1:34 pm

parintii mei sunt mari ascultatori de ABBA, mai ales mama, asa ca vrand nevrand i-am ascultat si eu de mica. cel mai tare imi place S.O.S. si money money money.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde thor » Mar Sep 16, 2003 5:31 pm

Melodia mea preferata de la ABBA e The Winner take it all
Nu sunt un mare fan, dar sunt ascultabili. O prietene are o caseta cu ei in masina si s-am ascultat la drum ... sunt ok
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Uite si cateva melodii mai putin mentionate

Mesajde svengali » Mie Oct 08, 2003 3:51 pm

Asaa.. ce ziceti de cateva melodii cu o orchestratie aparte cum ar fi The Piper, SOS, Eagle sau de unele mai dansante pe care nu le-am vazut mentionate (parca): Lay all your love on me, Summer night city, Voulez-vous ?! ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde paiacec » Mie Noi 26, 2003 6:06 pm

ABBA a cantat mishto. Piese ca Waterloo,Fernando,Chiquitita,I have a dream si Lay all your love on me:ca a facut preluare Helloween dupa ea, am ascultat shi o sa le ascult intotdeauna cu placere.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde blushenka » Sâm Feb 28, 2004 2:30 pm

Mi-am scos mp3 uri cu niste melodii mai putin cunoscute, si pe moment favorita mea e Arrival (e instrumentala, si e superba, imi aduce putin aminte de Lapland a lui Nightwish), si o alta mai putin cunoscuta care o recomand cu caldura e Move On. A - si imi place la nebunie Ring Ring versiunea in suedeza! Suna cu totul altfel ca in engleza, mult mai calumea. Imi place la nebunie Abba! One of the very best bands ever!
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

Mesajde AIWAMAN » Dum Feb 29, 2004 11:31 pm

Intrucat ieri tocmai am vizionat o caseta de la Rev...mi-am adus aminte de piesa care merge imediat dupa miezul noptii ->ABBA - Happy New Year
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde Delphyna » Lun Mar 01, 2004 6:25 pm

Eu ii ascult frecvent cu "I have a dream" sau "Dancing Queen"... si restul, dar astea sclipesc dupa parerea mea!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Următorul

Înapoi la ABBA

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator