Renault

Forum dedicat sporturilor mecanice.

Renault

Mesajde schummy002 » Dum Apr 03, 2005 6:57 pm

Renault pare a fi cea mai in forma echipa a inceputului de sezon, ceea ce ii face pe toti sa creada ca era Ferrari ar putea lua sfarsit. Nu-mi pare rau ca sezonul asta nu mai domina Ferrari, dar as prefera ca titlul sa revina unei mari echipe, nu unei gasti de oportunisti.
Renault au mai fost in F1 in anii 80...si au fost competitivi dar nu au luat nici un titlu..nici macar unul. Au castigat multe curse in era turbo, dar managementul defectuos i-a facut sa se retraga. Si Renault mai sufera de niste boli...
1.Boala "Ron Dennis". Lupta intre coechipieri este mereu deschisa, fapt ce determina acrosaje fratricide si puncte pierdute la constructori...din fericire (observati detaliul) Alonso si Fisichella nu s-au intalnit NICIODATA in timpul primelor 3 curse ale anului...Abia astept primul duel intre ei... Prost si Arnoux, Piquet si Mansell, Senna si Prost, Hakkinen si Coulthard...toti s-au duelat fara menajamente. Si Fisichella deja a declarat ca anul acesta, cel mai mare rival al sau nu este vreun pilot Ferrari sau McLaren, ci chiar Alonso...sabiile au iesit din teaca... asteptam urmarile...
2.Boala franceza. Renault merge pe principiul "cand nu merge treaba, ne luam jucariile si plecam..." O mare echipa nu face asta niciodata... Renault s-a retras deja de 2 ori din Formula 1...odata ca echipa (1984) si odata ca motorist (1997).
3.Boala afacerii. O echipa condusa de Flavio Briatore se gandeste mai mult la bani decat la sport (fapt dovedit de Benetton in anii 1994-1997, cand seful era acelasi Don Flavio). Renault F1 trebuie sa tina in spate mediocritatea unui constructor fara renume sportiv...de aceea pilotii isi pierd vremea cu demonstratii cu masini de serie sau cu plimbari cu monopostul pe strazile Romei (Fisichella).
In rest, nu pot decat sa urez succes marcilor cu adevarat sportive, pentru ca Formula 1 trebuie sa fie a lor... Honda, BMW, Mercedes....Ferrari...
Astept "sugestii si reclamatii"
schummy002
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Apr 03, 2005 6:25 pm
Localitate: iasi

Mesajde baixinho© » Lun Apr 04, 2005 9:48 am

am preferat sa schimb titlul threadului decat sa-l inchid.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Lun Apr 04, 2005 9:52 am

schummy002 , imi spui si mie te rog frumos cu ce echipa (in special motor) a luat favoritul tau Michael Schumacher cel de-al doilea titlu al carierei lui? Benetton-...?
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Lun Apr 04, 2005 9:56 am

Benetton cratima trei puncte.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde schummy002 » Joi Apr 07, 2005 5:55 pm

Renault, desigur... era cel mai bun motor in 1994 si Flavio s-a grabit sa-l cumpere pentru 1995 pentru echipa pe care o conducea. Si problema mea ramane...renault nu a cunoscut in Formula 1 decat ascensiunea si gloria. Decaderea si criza sunt niste etape necesare in istoria unei mari echipe. Pun pariu ca Renault se va retrage din nou dupa cateva titluri obtinute invocand motive economice ridicole probabil. Trecutul demonstreaza ca o va face. Ma uit in acelasi timp la McLaren si admir lupta lor pentru a spala rusinea sezoanelor 2002 si 2004, in care masina (si nu pilotii) a impiedicat implicarea anglo-germanilor in lupta pentru titlu. Locul 5 la finalul sezonului... e o chestiune de orgoliu...pe care altii mai francezi nu o inteleg. Renault aplica regula je m'en fiche... Si asta nu se face intr-un sport cu pedigree precum F1.
schummy002
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Apr 03, 2005 6:25 pm
Localitate: iasi

Mesajde Eurofighter » Vin Apr 08, 2005 11:47 am

moooooaaaamaaaaaa, da' ce acid e asta!
mai usor vere ca nu ti-au dat cu ceva in cap!
sau vrei sa ii calci pe urme lui schumi la capitolul antipatie?
Avatar utilizator
Eurofighter
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Vin Apr 08, 2005 11:50 am

hai, ca al doilea post nu a fost asa de dur ca primu. plus ca a venit si cu explicatii. parerea mea.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Vin Apr 08, 2005 2:27 pm

Poate daca ar posta mai mult si mai des ne obisnuim si cu stilul lui...
Asa ca, Schummy002 te asteptam sa mai scrii (chiar si lucruri despre Michael Schumacher, pe care unii dintre noi nu pre il agreeaza).
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde schummy002 » Vin Apr 08, 2005 11:12 pm

O sa mai postez....desigur...abia am aparut pe aici...si sunt placut surprins...:))
Despre Schumacher as scrie cu draga inima, ca oricum intre spiritul critic si pasiunea pentru el, parca tot prima e mai tare... acum am obsesia cu Renault, dar o sa deschid un thread pt MS special, pro si contra... sa vad si eu cata lume poate sa vb serios, nu ca diletantul in problema asta. Oricum, discutia promite sa fie interesanta. Ayrton, baixinho& co, va astept sa va datzi cu parerea saptamana viitoare despre Moshu' Formulei.
schummy002
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Apr 03, 2005 6:25 pm
Localitate: iasi

Mesajde Eurofighter » Dum Apr 10, 2005 10:51 am

vezi ca e deja un thread despre MS
n-a mai scris nimeni pe el de anul trecut
chiar vreau sa-ti dai cu parerea despre ultimul post de acolo
Avatar utilizator
Eurofighter
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:00 pm


Înapoi la Formula 1. Sporturi cu motor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron