Pilotzii epocii moderne din F1

Forum dedicat sporturilor mecanice.

Care este cel mai mare pilot ?

Michael Schumacher
14
48%
Senna
15
52%
Mansel
0
Niciun vot
Prost
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 29

Pilotzii epocii moderne din F1

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 15, 2002 12:33 pm

Fac acest sondaj..in urma divergentzelor pe care le am cu cei ce posteaza aici..si sunt pro Michael Schumacher...si il considera un mare pilot ...un mare ingineri...etc.

Sa facem o comparatzie intre el..si ceilatzi pilotzi ai epocii moderne...adica anii 85-2000 ! (Senna,Prost,Mansel )

..........

Sa ma anuntzatzi daca e cazul sa mai introduc si altzi pilotzi in sondaj !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 15, 2002 12:36 pm

Eu l-am votat pe brazilianul Senna...care era un campion la toate capitolele....pe pista si in afara pistei. Un mare pilot si un campion al fair playului.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Mai 15, 2002 12:58 pm

Adevaru ca pe vremea lu Senna tineam cu el... dar era demult. Asa ca nu pot sa votez defel, pentru ca efectiv nu-mi aduc aminte cit de valorosi erau candidatii propusi de Oribilu.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aragorn » Mie Mai 15, 2002 4:02 pm

Ghici cu cine am votat?:rolleyes:
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 15, 2002 11:03 pm

Eu nu am vazut om mai nehotarat ca Rolf ! El in nici un sondaj nu poate vota ! Gandeste-te si tu bai frate...si acorda votul cuiva...ce e asa de greu ??

Bobo...hmm..cu cine o fi votat ? Daca pana acum s-au inregistrat cate un vot pt. Shumi si unu pt. Senna..si eu am votat cu Senna .....ha ha....nu e de mirare..exact cum ma asteptam !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Mai 16, 2002 4:58 am

Din ce am vazut eu, de mic copil .... Senna
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Mai 16, 2002 10:15 am

Nu e vorba de nehotarire, e vorba ca n-am o baza de unde sa plec. Io tiu minte ca toti aia 3 de care zici faceau spectacol, da mai multe nu. Senna era mai bun totusi decit Prost si Mansell, si Prost mai bun ca Mansell (din citeva dueluri de care imi amintesc), dar dintre Senna si Schumacher nu pot sa zic. Daca vrei pot vota subiectiv, in functie de GP-uri cistigate.

Cine fu mai bun dintre Cruiff, Platini si Roberto Carlos?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 16, 2002 11:15 am

Cruiff...cu ale sale 2 finale de cupa mondiala..ambele pierdute ..in '74 si '78 ! :D Eu cu el as vota !

Nu uita Rolf..ca Senna a fost de 3 ori campion mondial ! Si atunci nu conta masina atat de mult ca in ziua de azi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Lun Iul 15, 2002 11:41 pm

asta a fost sondaj-capcana ;). oricum am votat cu senna.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 16, 2002 12:10 am

Initial trimis de tre cool
[b]oribilul mosh eu cand eram mic eram fan inrait ayrton senna. cand a murit pusesem doliu pe posteru' meu cu masina mclaren honda si-am jucat 'grand prix' (un joc de f1 care era pe-atunci) cu numele ayrton senna.... acum insa tin cu schummi, no offense ;). [/B]


Maxim respect..tre cool. Cand a murit Senna..eram in liceu. Clasa a X a,parca. Si la ora de istorie am tinut cu totzii moment de reculegere.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Iul 17, 2002 8:14 am

Nu am cum sa nu fiu realist. Mi-a placut de Mansell, iar acum de Schumi. Insa recunosc ca Senna a fost cel mai bun. TIn minte ca a murit intr-o duminica, si abia aparuse cablul. A venit tata si mi-a spus ca au anuntat astia pe un post german ca Senna este in moarte clinica si mi-aduc aminte ca din harmalaia care era atunci afara, in doua secunde nu mai era nimeni. Toti plecasera in casa, dar nici unul nu recunoastea ca are cablu.
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Joi Iul 18, 2002 4:05 am

Initial trimis de Oribilul Mosh


Maxim respect..tre cool. Cand a murit Senna..eram in liceu. Clasa a X a,parca. Si la ora de istorie am tinut cu totzii moment de reculegere.


pt mine senna insemna insusi f1. savuram fiecare emisiune, fie ea si de doar 5 minute de f1. tin minte ca aveam cablu si pc cu monitor alb-negru.
dupa ce-a murit o buna perioada nu m-a mai interesat f1, pana a aparut schumacher, dar nu mai eram asa de infocat.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Mar Dec 31, 2002 11:20 am

Urmaresc formula 1 de prin 87-88 de la bulgari, si de atunci pot spune ca am avut un singur idol in sport: MARELE AYRTON "MAGIC" SENNA DA SILVA!!!
Ce curse vedeam... o, mama!!! Si ce adversari avea... Tipam de bucurie cand il vedeam castigand pe Magic Senna!!!
Si ce zi trista am avut atunci, de Paste, in 94... Am plins de necaz cand am auzit la radio ca a murit... Tot asteptam sa dea o dezmintire, ca a fost o greseala anuntul si Senninha inca mai traieste... A fost cea mai mare dezamagire din viata mea ca nu a mai avut zile si nu a mai putut sa ma bucure in continuare cu victoriile sala superbe...
Schumacher? Nu pot sa-l suport, si de cativa ani nici nu ma mai pasioneaza atat de mult f1, plictiseala e cuvantul ce domina acum Marele Circ. Si asta pentru ca Schumacher nu are adversar in prezent...
Pana prin 98-99 nu pierdeam nici macar antrenamentele libere de joia sau vinerea, chiar daca ma trezeam la 4 dimineata pentru unele mari premii, ca sa nu mai vorbesc de curse, le inregistram pe video (de pe Rai sau de pe RTL sau pe unde se mai transmiteau...)si ma uitam din nou la ele, in special cele din perioada 91-94; aveai ce vedea!!! Acum, stiu rezultatul dinainte: castiga schumacher, si daca vezi o depasire spectaculoasa o data la 2 curse e lucru mare!
Asa, un clasament:
1. Ayrton Senna
2. Ayrton Senna
3. Ayrton Senna
4. Alain Prost
5. Juan Manuel Fangio (din auzite, ca nu l-am vazut!)
6. Nelson Piquet
7. Nigel Mansell
8. Michael Schumacher
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Joi Ian 02, 2003 11:35 pm

Pe rand:
4. Mansell - nu m-a impresionat niciodata, un singur titlu castigat, si asta cu Williams, pe cand aveau cea mai buna masina. Nu inteleg de ce se bucura de o reputatie atat de buna, mai sunt piloti britanici, probabil chiar mai buni, Graham Hill ( poate si Damon), Jackie Stewart etc.

3. Prost - fara discutie un pilot excelent, 4 titluri, 51 de mari premii castigate, totusi parca-i lipseste sclipirea...

2. Senna - a fost de la inceput pilotul meu preferat, excelent si pe ploaie ( lucru caracteristic si pt Schumacher), Monaco - circuitul preferat ( alta asemanare cu germanul)

un campion al fair playului.

Hai totusi sa nu exageram: 1990 Suzuka, coliziunea de la start cu Prost - toate astea iti spun ceva?

1. Schumacher - e intr-adevar greu sa faci clasamente, totusi toate cifrele il situeaza pe german pe locul 1. Este singurul pilot a carui cariera am urmarit-o de la inceput, de pe vremea cand i se spune "Wunderkind". Se indreapta spre stabilirea unui nou record, 6 titluri.

Sa ma anuntzatzi daca e cazul sa mai introduc si altzi pilotzi in sondaj !


Din ce-mi vine acum in cap: Nicki Lauda, Nelson Piquet, Emerson Fittipaldi, pilotii briatnici deja mentionati... totusi nu cred sa fie cineva care sa ne poate spune mare lucru despre ei.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde dirklady » Vin Ian 17, 2003 5:45 pm

Eu am votat pentru Schumacher. Vara trecuta am fost si l-am vazut la Maranello cand se antrena....a fost magnific.Facuse 64 de ture,strada se blocase din cauza lumii care venise sa-l vada. Zgomotul facut de masina adunase o multime de oameni. L-am si filmat.A fost magnific.In rest stiu ca si Prost a fost bun.Ciao
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

!

Mesajde Ayrton » Joi Iul 17, 2003 3:16 pm

Pentru ce-i pe care ii intereseaza, vineri 1 august 2003, ora 23.00, postul National Geographic transmite un documentar despre o legenda: Ayrton Senna da Silva.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

!

Mesajde Ayrton » Vin Aug 01, 2003 4:09 pm

Sper ca n-ati uitat de documentarul "Un pas pana la moarte", da?
Iar daca nu puteti sa-l vedeti azi, la ora 23.00, maine la ora 17.00 se da in reluare!
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

2593

Mesajde baixinho© » Lun Aug 04, 2003 10:57 am

selecteaza, foca
nene ayrton, zi doo vorbe despre emisiunea cu pricina. eu nu am vazut-o ca m-a pleznit somnul pe la 22.15, iar a doua zi nu am urmarit-o, ca la serviciu nu prindem National Geographic nici daca alergam dupe (c.P.) el pe strada.

multumesc pentru atentie
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

:

Mesajde Ayrton » Mar Aug 05, 2003 12:33 pm

Ma asteptam sa fie o emisiune centrata mai mult pe pilotul Ayrton Senna, insa a fost un documentar ce s-a axat pe cauzele accidentului de la Imola.

Au fost date multe date tehnice si simulari pe calculator ale celor 12.8 secunde din turul catastrofei, prezentandu-se si imagini in premiera cu o camera aflata in stanga capului pilotului, ce demonstra o miscare ciudata a volanului, miscare ce a dus initial la ipoteza ca accidentul s-a produs din cauza ruperii coloanei de directie a volanului, insa dupa analiza parametrilor telemetrici din "cutia neagra" a masinii Williams s-a inlaturat aceasta varianta ca o cauza a accidentului.
Dupa ei, cauza accidentului a fost depresurizarea cauciucurilor in cele 5 tururi in care safety-carul a rulat in fata lui Senna. Depresurizarea s-a produs datorita racirii caucicurilor in urma rularii cu viteza mica, acest lucru ducand la coborarea garzii la sol a masinii, garada ce era de vreo 5 milimetri in setarile initiale, lucru prin care se dorea obtinerea unei apasari aerodinamice mai mari pe puntea spate, in vederea obtinerii unor performante mai bune in viraje.
In urma coborarii garzii la sol, s-a produs atingerea solului brusc si la o viteza de 320 km/h, fapt ce a facut ca masina sa piarda aderenta si pur si simplu sa decoleze in virajul Tamburello. Din nou s-a vazut pe datele telemetrice ca Senna a apasat instantaneu frana pana la fund, dar masina deja decolase de pe pista pe bancurile de nisip de pe margine, si era deja prea tarziu, doar zidul de beton ce se gasea acolo oprind masina.
Insa cauza mortii a fost desprinderea de pe suspensii a pneului dreapta fata, pneu care a zburat cu forta unui proiectil direct in casca/capul pilotului, producand decesul campionului brazilian... ;P

Cam atat despre aceste lucruri deocamdata...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Sep 05, 2003 11:15 pm

Am votat Senna, ca sa se echilibreze situatia... Acum e 10 - 10... Senna a fost primul pilot cu care am tinut... Dupa ce a murit, vreo 5 ani nici nu m-au interesat cursele de F1... Pana l-am vazut pe Hakkinen... Iar acum pe preferatul meu, Kimi...
Cred ca daca Senna nu murea in accidentul ala, Schumacher nu avea acum atatea recorduri la activ...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Ayrton » Mie Dec 10, 2003 8:40 am

Si o stire:
"In memoriam Ayrton Senna
NEMURITOR. Dupí£ aproape 10 ani de la moartea sa, Ayrton Senna este in continuare unul dintre cele mai respectate nume din istoria Formulei 1

Anul viitor, la un deceniu de la moartea campionului brazilian, la Imola vor avea loc mai multe ceremonii de comemorare


Laurení¾iu Mandu

Organizatorii Marelui Premiu al San Marino vor inií¾ia o serie de manifestí£ri comemorative in 2004, la 10 ani dupí£ decesul celebrului pilot Ayrton Senna. Pe 1 mai 1994, triplul campion mondial a ieºit in decor ºi a lovit cu vitezí£ foarte mare un zid de protecí¾ie, medicii declarindu-l mort citeva ore mai tirziu, la un spital din Bologna.
Conform anuní¾ului fí£cut de Sagis, firma ce administreazí£ circuitul de la Imola, tribuna centralí£ va purta numele campionului brazilian. Apoi, printre manifestí£rile preví£zute de organizatori se numí£rí£ un meci de fotbal intre naí¾ionala Braziliei din 1994 ºi o echipí£ formatí£ din piloí¾i de Formula 1, precum ºi o expozií¾ie a monoposturilor pilotate de Senna in cariera sa. Inaintea cursei de anul viitor, Gerhard Berger, bun prieten cu Senna ºi cu Roland Ratzemberger (pilot austriac decedat tot la Imola cu o zi inaintea lui Ayrton), va efectua citeva tururi de circuit cu un monopost Lotus ce i-a aparí¾inut brazilianului. Ceremoniile [b]“ImolAyrtonâ€Â
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde oaspetele » Joi Ian 01, 2004 10:47 pm

am votat pentru schumi. si o sa incerc sa-mi explic votul, succint.
1. Ferrari 2002, net superioara orcarui alt monopost existent pe pista atunci, la a carui dezvoltare a pus umarul si Schumi. Senna nu are merite de genul acesta.

2.1992---iata rezultatele :
Races: 16
Start: 03/01/1992
End: 11/08/1992
Drivers Championship
1st Nigel Mansell 108,000
2nd Riccardo Patrese 56,000
3rd Michael Schumacher 53,000


deci in primul an de F1 , Shumi a iesit al treilea si l-a invins pe Senna , la general

apoi , in 1993 , Senna a trecut pe o masina mult mai buna!!!!!!!
a cucerit locul 2

apoi , in 1994............cuvintele sunt de prisos!
e drept, de aici firul comparatiei directe se rupe in mod tragic.

3.criteriul performantelor : aici nu prea e de discutat, statisticile inclinand balanta spre Michael.
singurul record detinut de Senna, cel al pole-position-urilor, va ramane vesnic, daca formatul calificarilor nu va reveni la normal.
in rest, Schumi pe toata linia......

4.ca fapt divers, parerea lui old papa Frank despre Schumi
'I would still like to have Michael as a Williams driver some time in the ure,' he said. 'It's an ambition, not a dream.'

His hunch, however, is that Michael will step out of Ferrari and into obscurity.

Williams said: 'I have come to the conclusion that Schumacher is the best motor racing driver there has ever been. He is the complete package.'


5.ca o concluzie :
invariabil, cand e vorba de giganti, indiferent de domeniu, comparatia apare chiar "nerostita".
gandul te duce, pe nesimtite, la clasamentul tuturor timpurilor. chiar daca cateodatat, comparatia pare greu de realizat, tinand cont de epocile diferite in care au concurat protagonistii.

....... poate ca Senna a fost un pilot, PE PISTA, mai rapid decat Schumi.
dar, tragand linia in totalitatea activitatii de pilot de F1, cu tot ceea ce implica, Schumi se detaseaza net de toti pilotii de F1. ceea ce a facut el pentru F1 si mai ales, pentru Ferrari, nu a mai reusit nici un alt pilot sa o faca. si nici nu cred ca o va mai face.
si tineti cont ca Ferrari se identifica cu F1.

va doresc sarbatori fericite.
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

eu am votat cu senna

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 10:55 pm

Michael Schumacher o fi el un pilot bun si nu stiu ce dar e la fel ca tot restul lumii, publicitate si nu stiu ce prostii.
Senna a intrat in posteritate prin accidentul lui si prin ceea ce a facut pe pista si in afara pistei inainte de accident.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde oaspetele » Vin Ian 02, 2004 3:25 pm

crezi ca un accident te poate trimite in posteritate ??

atunci david coulthard e cel mai meserias.....
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

Mesajde Fantasya » Vin Ian 02, 2004 3:47 pm

Senna a fost cel mai mare pilot pe care l-a avut lumea si v-a ramane in istoria F1 no matter what...
Cand a murit Senna eram foarte mica ... il adoram , era un adevarat idol pentru mine... e singurul om pe care il iubeam pe atunci... si e singurul om de care imi aduc aminte ca mi-a marcat copilaria... nu mi-a venit sa cred ca a murit sub ochii mei... am plans cat n-am mai plans de atunci.....

Senna if u see this i still love u !!!
I love my gun and i don't know if i love u
Avatar utilizator
Fantasya
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Noi 19, 2003 12:00 am

Mesajde Maniaaaaa » Mar Ian 06, 2004 12:11 pm

...

Desi sunt fan Ferrari si Schumi e undeva sus sus sus pentru mine..nu pot sa nu-mi aduc aminte cum m-am simtit cand a murit Senna...si credeti-ma..daca ar muri Schumi acum...nu cred ca m-as simti la fel...poate si pentru ca am mai crescut..cine stie..

Am votat cu Senna..si culmea vad ca votul s-a dus la 14-13 pt brazilian..nu-mi pare rau...Schumi are meritul ca a ridicat Ferrari din noroi..exact de-acolo..aduceti-va aminte unde era Ferrari prin 93 94...aveau numere 27 28 pe masini..sincer nu stiu daca si atunci numerele se dadeau dupa clasarea in anul precedent..dar nu vad de ce s-ar fi dat altfel..ceea ce spune multe despre unde ajunsese echipa..
Amandoi imi sunt foarte dragi si probabil sunt de valori atat de apropiate incat nu poti face decat voturi subiective..performantele lor sunt egale pentru ochiul uman...asadar..am votat cu Senna..pentru ca am plans pentru Senna...
Maniaaaaa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 06, 2004 10:42 am
Localitate: Romania


Înapoi la Formula 1. Sporturi cu motor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori