Marele premiu al Canadei

Forum dedicat sporturilor mecanice.

Marele premiu al Canadei

Mesajde Aliosha » Joi Iun 06, 2002 5:30 pm

Hai ca m-a impins Moshu de la spate sa fac eu threadul asta.

Am intentionat sa imi iau bilet la calificari dar cum Sambata ma mut nu am cum sa ajung. Bilet la cursa nu se pune problema deocamdata. Circuitul este pe o insula situata pe fluviul St Laurent ce desparte partea de sud de oras oras. In ziua cursei pe pdsul ce le uneste nu se poate circula fiind puhoi de lume.
Ca in fiecare an lumea este entuziasmata si poti vedea ca unii isi forjeaza rablele mai mult decat de obicei prin oras.

In alta ordine de idei vreau sa va zic ca l-am sunat pe Schumi ca tot e in oras si i-am zis:

- Ce faci Micky luati-as falca?
- oooo hai noroc coitze, ce sa fac uite prin oras

Mai departe nu va pot dezvalui pentru ca a fost ceva personal.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 10:17 pm

Iar eu va mai spun ca circuitul se numeste Giles Villneuve...in cinstea marelui pilot de F1 cu acelasi nume. Tatal lui Jaques Villneuve.
Gilles...a murit intr-un accident tragic...in timpul unei curse. Nu mai imi aduc aminte unde si cand. Rolf,daca tot e moderator aici..pate va cauta prin analele Formulei 1....si ne va spune.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Iun 07, 2002 11:38 am

Uitati o concisa biografie a lui Gilles Villeneuve http://www.ddavid.com/formula1/vill_bio.htm. Omu a murit stupid, in 82, in timpul calificarilor la Zolder (???), cursa imediat dupa Imola. Tragea tare pentru ca pierduse la mustata la Imola si era nervos, vroia sa demonstreze ca e tare, dar exact cind a vrut sa intre la standuri l-a ajuns pe Mass, care s-a dat la o parte pentru ca l-a vazut ca vine mai repede, sa-i faca loc, dar Mass s-a dat la o parte chiar in dreptul intrarilor la standuri, pe unde o luase si Villeneuve. Coliziune, Gilles resuscitat pe loc, dar mort la spital.

Uite bucata de text in original. Copyright http://www.ddavid.com. Toata biografia la adresa de mai sus.

On the final lap at Imola in 1982 Pironi snuck past his unsuspecting teammate, who had slowed feeling that the race was in hand, to snatch the win. Villeneuve was uncharacteristically furious. Still feeling the sting and out to prove something two weeks later at Zolder, while on his way to the pits during Saturday qualifying, he came up behind the much slower March of Mass. Gilles' in laps were often like other driver's hot ones, and Mass pulled over to give him a free track, in the process obstructing the pit entrance. The resulting collision sent the Ferrari off in cartwheeling disintegration. Villeneuve was resuscitated at the scene, but his injuries were mortal. He died in a local hospital that evening.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aragorn » Sâm Iun 08, 2002 6:09 am

AM vrut sa merg si eu la cursa sa o vad dar e prea scumpa...cele mai ieftine bilete pt cele 3 zile sunt de 200$ + cazarea,benzina,mancare,barurile,etc...
Deci momentan ma rezerv sa vad la TV.
Dar promit ca atunci cand baga astea in romania cursa nu o sa lipsesc de la nici una :D
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 09, 2002 8:43 pm

Ca de obicei..sunt foarte "bucuros" si dupa aceasta cursa ! :(
Schumacher s-a distantzat la 43 de puncte de locul 2 !!! Si asta numai dupa doua etape !
De ce ne mai uitam la Formula 1 ?

Vreau doar sa remarc frumusetzea circuitului. Aflat pe insula Notre Dame,un mic paradis al Montrealului. Incadrat de raul St.Lorent !
(Aliosha..povesteste-ne pe Turism cateceva despre imprejurimile Montrealului )

Ce depasire frumoasa a putut face Juan Pablo Montoya ! Bine,si circuitul permite asa ceva. Ca e de 2 ori mai lat decat Hungaroring sau Monaco !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Lun Iun 10, 2002 4:17 am

Deci ce sa zic si eu in afar ca ca ma bucur ca o castigat Schumi din nou :D.
Din pacate n-am putut urmarii cursa deoarece am fost la lucru, dar sper sa vad ceva secvente...
Poate sa-mi zica careva momentele cheie ale cursei?
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 10, 2002 4:33 am

Pai itzi zic eu un moment cheie. La un moment dat Montoya se afla pe 5. Pe 4 era Raikonnen si pe 3 Couldhard. Se intra intr-o portiune mai larga a circuitului...iar Montoya incearca depasirea lui Raikonnen...numai ca a accelerat atat de tare..ca a trecut si de Couldhard,nu numai de Raikonnen ! :D
O depasire cum rar mai vedem in Formula 1 !

Pe urma nu m-am mai uitat nici eu..ca doar asa am promis,ca o sa boicotez formula 1 ! Deci nu stiu de ce o fi abandonat Montoya.

Aaa ! Mi-am amintit de ceva ! Dan Alexandrescu,asta..ce functzie are ? Ca el mereu ...ba vorbeste cu nevestele pilotzilor,ba sta la beri cu pilotzii,ba ia masa cu marii patroni de echipe...ba da mana cu Joan Carlos (regele Spaniei) . Ce e cu el ???
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Stormy Lady » Lun Iun 10, 2002 10:13 am

Pai hai sa vedem....da,depasirea facuta de Montoya a fost senzationala,la fel a facut si Hakkinen in perioada lui de glorie...despre care nu prea stiu nimic,din pacate...
Prima depasire din cursa de ieri a fost imediat dupa start,cand Raikkonen a trecut frumusel de Ralf si l-a tinut mult si bine in spate.Tensiunea a fost destul de mare,multe acrosaje posibile dar evitate la timp...sincer nu credeam ca rezista motorul McLaren-ului,ma asteptam in orice moment sa cedeze...dar uite ca finlandezul meu a terminat cursa si nu oricum,ci pe 4!Ar trebui sa sarbatoresc!De cand asteptam asta!!!
In plus,a mai urcat o pozitie in clasamentul driver-ilor asa ca acum e pe 7.
Sa indraznesc sa mai sper la inca un rezultat cel putin la fel de bun?Un loc pe podium poate?


Mah,ce sa mai zic....mi s-a parut cea mai spectaculoasa cursa pe care am urmarit-o eu...datorita evolutiei lui Raikkonen.
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Stormy Lady » Lun Iun 10, 2002 10:17 am

Btw,ce e cu BMW???Nu ca nu mi-ar conveni revenirea McLaren-ului...Pacat ca nu au fost ambii de la McL. pe podium....Mi-am mai amintit o faza destul de interesanta; de fapt e vorba de o imagine surprinsa de televiziune-franele pur si simplu incandescente!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Lun Iun 10, 2002 6:37 pm

Foarte frumoasa cursa. Montoya a condus spectaculos. Mi-a placut schimburile de loc 1 intre el si cei de la Ferrari. La sfarsit cand era pe locul 2 cred ca a dat prea tare in masina sa il ajunga pe "Scum"acher si a bubuit motorul.
Din momentul ala nu m-am mai uitat la cursa. Au mai oprit la pit-stop cei de la Ferrari inca odata ??

In oras a fost nebunie si lumea a parasit dezamagita locul dupa cursa pt ca pe aici nimeni nu il inghite pe Schumacher. Chiar era un sondaj la TV in care intrebarea era: "Este Schumacher cel mai bun pilot la ora actuala ?"

Cu o subiectivitate incredibila peste 80 % din cei ce au raspuns au zis : NU.

Villneuve(eroul local) a ajuns deja penibil. Nu mai e capabil sa termine o cursa... o avea scuze ca nu il ajuta nici masina da' cred ca nici Mazzacane sezonul trecut nu era mai nul.

------
Circuitul este pe "Ile Sainte - Helene" mai nou redenumita in "Jean Drapeau" ,probabil un loser local. Langa circuit la 2 pasi este un parc superb de distractii. Insulita este situata pe fluviul Saint Laurent ce desparte orasul Montreal de partea sa sudica ceea ce pe hartiile primariei se cheama Longueuil.
Sambata am vrut sa ma duc si eu la calificari dar din pacate s-a nimerit sa ma mut. Promit la anu...
Cum de la bloc de la mine sunt doar 2-3 km pana la circuit ma instigau motoarele forjate la maxim ce se auzea foarte clar.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mie Iun 12, 2002 3:12 am

Initial trimis de Aliosha
"Este Schumacher cel mai bun pilot la ora actuala ?"

Cu o subiectivitate incredibila peste 80 % din cei ce au raspuns au zis : NU.



Toti stiti ca Shucmacher e cel mai bun din lume la ora actuala numa faceti ca Moshu': nu vreti sa recunoasteti de RUSINE ca nu il sustineti ...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 12, 2002 8:00 am

La ora actuala eu recunosc ca e cel mai bun pilot din lume. Dar in timpurile stravechi au fost pilotzi mult mai mari...pilotzi a caror carisma se va simtzi intodeauna !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

e pur si simplu stupid...

Mesajde Stormy Lady » Joi Iun 13, 2002 10:22 am

Initial trimis de B-O-B-O


Toti stiti ca Shucmacher e cel mai bun din lume la ora actuala numa faceti ca Moshu': nu vreti sa recunoasteti de RUSINE ca nu il sustineti ...



Hai sa lamurim noi ceva...
Dupa tine toata lumea ar trebui sa tina cu Schumacher pt ca el e campionul actual?Logic ca iti convine sa tii cu el,dar eu prefer sa tin cu cineva care e la inceputul unei cariere stralucite si cred ca m-am orientat bine; prefer sa-i urmaresc de pe-acum evolutia decat sa tin cu Schumacher care e acum in top.Nu mi se pare ceva rusinos si cred ca ai folosit gresit cuvantul asta.
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Aragorn » Sâm Iun 15, 2002 3:53 am

StormyLady nu zic sa tineti cu el toti, ca n-ar mai fi farmec. Cer doar sa recunoasteti adevararul, atata tot. Si nu intelege gresit, ca eu tin cu Schumacher in mod deosebit dar mai am si inca vreo 2-3 preferati (tineri), printre care celalt Schumacher, Nick Heidfelld si Frenzten (e adevarat ca is nemti toti, dar am si alti preferati)
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 15, 2002 10:57 am

Heinz Harald Frenzen este si printre preferatzii mei. O fi el german...dar are stil de pilotaj britanic.
Este unul dintre cei mai fair-play,daca nu cel mai fair-play pilot...din ultimii ani !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Stormy Lady » Mie Iun 19, 2002 6:47 pm

Initial trimis de B-O-B-O
StormyLady nu zic sa tineti cu el toti, ca n-ar mai fi farmec. Cer doar sa recunoasteti adevararul, atata tot. Si nu intelege gresit, ca eu tin cu Schumacher in mod deosebit dar mai am si inca vreo 2-3 preferati (tineri), printre care celalt Schumacher, Nick Heidfelld si Frenzten (e adevarat ca is nemti toti, dar am si alti preferati)



Ei,mi se pare ca noi am recunoscut ca e cel mai bun...momentan....totusi sa nu uitam ca orice stea apune la un moment dat,dar vin altele...Mi se pare ca n-ar avea nici un rost sa ma dau fan Schum. daca nu il apreciez in mod deosebit si daca nu i-am urmarit evolutia.
Inca nu inteleg de ce ai spus ca ar trebui sa ne fie rusine...
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am


Înapoi la Formula 1. Sporturi cu motor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator