Sezonul 2003

Forum dedicat sporturilor mecanice.

!

Mesajde Ayrton » Joi Iul 17, 2003 10:30 am

Se pare ca dupa China si India va gazdui un Mare Premiu, si asta cat de curand conform lui Ecclestone...Va dati seama ce tara de traditie in sporturi cu motor nu avea cursa ei... ;B
Parca vad ca prin 2007 nu mai vedem nici o cursa in batrana Europa, poate doar prin Rusia si alte tari din afara Uniunii Europene...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 17, 2003 10:38 am

Tot e bine ca nu fac GP-uri prin Africa. Ar fi dragutz sa vedem Marele Premiu al Camerunului , sau Marele Premiu al Somaliei.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

...

Mesajde Ayrton » Joi Iul 17, 2003 10:46 am

In Africa s-a mai disputat doar MP al Africii de Sud, dar parca prevad ca o sa ai dreptate si vedem 100.000 de maimute negre de prin Somalia cum se bucura de F1 in timp ce europenii se uita la ... golf...

Uite si o evolutie interesanta referitoare la repartizarea curselor:

1968. 12 curse: una in Africa, 3 in America de Nord, 8 in Europa vestica
1973. 15 curse: una in Africa, doua in America de Sud, doua in America de Nord, 10 in Europa vestica
1982. 16 curse: una in Africa, una in America de Sud, 4 in America de Nord, 10 in Europa vestica
1988. 16 curse: una in America de Sud, 3 in America de Nord, una in Australia, una in Asia, una in Europa estica, 9 in Europa vestica
1997. 17 curse: doua in America de Sud, una in Australia, una in Asia, una in America de Nord, una in Europa estica, 11 in Europa vestica
2004 (provizoriu). 17 curse: una in America de Sud, una in Australia, 4 in Asia, doua in America de Nord, una in Europa estica, 8 in Europa vestica
2006 (probabil). 17 curse: una in America de Sud, una in Australia, 6 in Asia, doua in America de Nord, doua in Europa estica, 5 in Europa vestica
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

...

Mesajde Ayrton » Joi Iul 17, 2003 11:33 am

Si o stire neplacuta pentru toti suporterii "sagetilor argintii":
"Norbert Haug, directorul de motorsport de la Mercedes, a confirmat faptul ca MP4-18 nu va fi folosita nici la Silverstone (20 iulie), nici la Hockenheim (3 august), nici la Hungaroring (24 august)."
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde JaJa Beens » Joi Iul 17, 2003 1:10 pm

se va mai folosi candva?
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Joi Iul 17, 2003 1:27 pm

Eu zic ca nu... vor lua ce e bun de pe masina asta si vor dezvolta pe MP4-19, masina de 2004, la care deja au inceput sa lucreze in paralel, pentru a o avea gata la startul lui sezonului viitor, ca situatia in care au fost anul asta a fost jenanta.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde JaJa Beens » Vin Iul 18, 2003 10:01 am

da mosule incep toate cursele in europa la 15 dar nu toate sunt in europa (asta o stie si mamaia). si nu sunt in ordine, adica curse in asia urmate de curse in europa si apoi curse in america. cursa din canada nu a fost intre cele europene?
calendarul curselor din acest sezon
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

!

Mesajde Ayrton » Vin Iul 18, 2003 11:05 am

Hai JaJa, ca are dreptate Moshu, ce vrei, sa-ti spunem pe un thread de pronosticuri si orele cand face pipi Schumacher??? Daca am zis ca se disputa la Silverstone in Anglia si Anglia e in Europa normal ca incepe cursa la ora 15.00...
Si oricum, vad ca stii sa cauti si singur, nu trebuie sa-ti dea altcineva mura-n gura totul...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

!

Mesajde Ayrton » Lun Iul 21, 2003 2:02 pm

In sfarsit, o cursa cu adevarat frumoasa, asa cum demult nu s-a mai vazut in Marele Circ... :A
Au fost depasiri, cu Barrichello si Montoya campioni la acest capitol, cu momente inedite pentru unii (da Matta sau Trulli conducand in cursa) sau pentru altii (cu un nebun in fusta aparabd pe pista in fata masinilor ce mergeau cu 300 km/h), cu spectacol la care au participat toti pilotii... Inca o data bravo si la mai multe!
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 21, 2003 2:18 pm

Asa este. O cursa ca la americani. O cursa in care s-au impus doi sud-americani nebuni...si un finlandez care a mai gresit pe alocuri.
Cum iti explici ayrton , comportarea de ieri a lui Barrichello..care a fost cu mult peste cea a lui Schumacher ?
Si ce s-a intamplat cu Ralf ? Este prima cursa din 2003 pe care nu o termina in puncte.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

:

Mesajde Ayrton » Lun Iul 21, 2003 3:15 pm

1. La Barrichello au fost mai multi factori care au concurat la rezultatul bun obtinut:
- a strans in el foarte multa dorinta de a le da o palma celor care il criticau dupa o evolutie mai slaba in ultimile curse, si vineri in prima zi de calificari; acesta dorinta l-a facut sa atace neincetat, si a echivalat cu vreo 10 CP in pus... Oricum, a avut ceva din ceea ce face dintr-un sofer un pilot de geniu...
- a avut putina benzina in rezervor, a luat pole datorita acestui lucru, si a avut o bafta fantastica sa intre pace-carul dupa primele ture (la dezmembrarea McLaren-ului lui Coulthard) si a profitat de acest lucru si a intrat la boxe pentru realimentare si posibil modificarea strategiei din 3 opriri in 2, varianta castigatoare.
- insa un atu important l-a constituit masina Ferrari, echipata cu noi variante de pneuri Bridgestone, si o noua benzina Shell, cea mai buna din F1 la ora actuala, ce-si aduce si ea aportul la victorie, fiind un amanunt foarte important, si cam trecut cu vederea de catre multa lume.

2. La Ralf, am vazut o suficienta periculoasa, parca ultimile doua victorii in loc sa-l ambitioneze si sa lupte cu fra-su pentru titlul mondial, l-au inmuiat si l-au facut sa cada pe 4 in clasamentul general. Insa a avut si un pic de ghinion, dupa prima oprire la standuri avand unele probleme cu o roata si intrand din nou, ceea ce a dus la un total de 3 opriri, ceea ce l-a scos din lupta pentru puncte, nu numai pentru victorie.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Stormy Lady » Mar Iul 22, 2003 11:00 am

EXCELENT! CAND POSTEZ SI EU UN MESAJ MAI CONSISTENT.....DISPARE! de fapt, nu apare deloc! Mi se intampla numai mie? si ce ma bucuram ca eram prima care scria despre ultimul MP.....

In primul rand, regia si comentariile au fost sub orice critica; Alonso era Trulli, Barrichello era Schumaher.....ce sa mai spun de pilotii McLaren, care nu pot fi deosebiti unul de altul in nici un fel, ca doar nu le e scris NUMELE si pe casca, si pe eleronul spate, si in lateralul monopostului!!!! Eh, comentatorii nostri au realizat doar ca nu se disting prea bine castile.......

In privinta lui David, am o nelamurire: nu a fost nici un acrosaj? pur si simplu s-a desprins ceva?
In fine, safety- car-ul a iesit de 2 ori pe pista, a doua oara din cauza acelui disperat, care nu parea sa fie sinucigas(daca avea de gand sa se omoare, se arunca direct in fata unei masini)...a durat un pic pana sa se incumete cineva sa-l aduca la margine (s-a aflat ca 'nebunul' are 56 de ani!). Evident, toti au profitat apoi de moment, asa ca pista era aproape pustie iar la boxe s-au inghesuit toti. A urmat surpriza: Toyota in fata 'Sfintei Treimi'! Rasturnari de situatie, strategii date peste cap.....dueluri roata la roata.....A, asta era! De ce tot sustin astia ca Iceman a cedat in fata lui Rubens?! Atacul brazilianului era aproape terminat cand Kimi a accelerat cam tare si s-a dus un pic pe iarba (era si ulei pe pista). Greseala lui, dar daca nu se intampla nu pierdea pozitia. totusi, in ciuda nesigurantei si a micilor greseli, a ajuns pe podium.
Ca veni vorba de podium, am vazut in sfarsit unul mai variat si realist.

Inca o nelamurire: de ce se termina transmisiunea mereu cand incepe sa vorbeasca Raikkonen???!!!:mad: :con:
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 22, 2003 11:06 am

hai , Stormy ca de data asta l-a aratat pe Raikkonen vorbind. sa nu fim nederepti.
cat despre cei doi comentatori , ai dreptate. pana si eu care eram pe jumatate adormit si cu 2 beri la bord..il distingeam pe Alonso de Trulli.
aaa....si recunoaste ca Ice Man nu a suflat in fata lui Barrichello.

asteptam cu interes marile premii ce urmeaza...preferatele lui mIchael Schumacher....in spetza Germania si Ungaria. Dupa care circuitul de casa al calutului cabrat.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Stormy Lady » Mar Iul 22, 2003 11:46 am

Ai dreptate pe jumatate, a dat doar cand a vorbit in engleza, dar a urmat mesajul in finlandeza.....si ce daca nu intelegeam nimic? macar sa aud cum suna! e o limba pe care n-o auzi prea des!
E naspa ca mai sunt doar 5 curse, pe deasupra si preferatele germanului...... dar am incredere ca vom mai vedea un podium frumos!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

salut!

Mesajde carina1 » Sâm Iul 26, 2003 12:53 am

salut! sunt noua pe aici! ca sa ma cunoasteti mai bine, incep prin a va spune ca sunt fan F1(altfel nu as fi intrat aici!). pana nu demult era fanul no 1 Schumy, dar de la o vreme...mi-am schimbat parerea despre el. ca pilot, e super, desi e putin expirat, dar ca om, a dovedit ca e cam mediocru. whatever, asta e o parere personala, asa ca nu trebuie comentata! acum sunt fan montoya(il ador, e un dulce)!!!!!! imi place si de iceman pt ca e profesionist, e super dragut si are mereu ghinion, saracutul! si pe locul 3 sta schumi...sorry, nu pot sa nu mai tin cu el, mai ales ca am fost fan atata timp! in schimb, ii urasc din tot sufletul pe ralf si pe coulthard(pur si simplu antipatie de la prima vedere!). pt barrichello am avut tot o antipatie instinctiva(de cand l-am vazut) pt ca tineam cu schumi, dar acum obs ca e un tip super modest, simpatic si profesionist.(totusi, antipatia nu mi-a trecut complet).
cam asta a fost tot legat de umilele mele preferinte in materie de formula1.
ce sa va mai zic? ultima cursa a fost SUPER!!!! sa speram ca urmatoarea va fi la fel! so, hai MONTOYA!!!!!
carina1
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 12:00 pm
Localitate: somewhere i belong

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iul 26, 2003 12:56 am

bine ai venit , carina ! nu inteleg un singur lucru .....de ce sa il urasti din tot sufletul pe Couldhard , probabil unu' dintre cei mai fair play si de bun simt piloti din F1 ?!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde carina1 » Sâm Iul 26, 2003 1:12 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
bine ai venit , carina ! nu inteleg un singur lucru .....de ce sa il urasti din tot sufletul pe Couldhard , probabil unu' dintre cei mai fair play si de bun simt piloti din F1 ?!



nu ti s-a intamplat niciodata ca atunci cand vezi pe cineva sa simti ca nu-ti place pur si simplu, chiar daca nu l-ai mai vazut niciodata si nu ti-a facut nimic?
carina1
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 12:00 pm
Localitate: somewhere i belong

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iul 26, 2003 1:16 am

nu stiu. nu cred.
daca mai raspunzi cu quote la mesaje...vin si te bat la fundu gol ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde carina1 » Sâm Iul 26, 2003 1:54 am

ha-ha! very funny:)))))))))
auzi, bre(vorba lui mircea radu) nu mai e nimeni pe aici la ora asta? tu de ce nu dormi? ai insomnie?
carina1
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 12:00 pm
Localitate: somewhere i belong

Mesajde Mr Hyde » Sâm Iul 26, 2003 2:09 am

Moshulica, al dracu' de fair-play Coulthard, mai ales acu' fo 3 ani, la Spa, cand, desi era cu un tur in urma, nu l-a lasat pe Schumacher sa depaseasca :mad:
carino, ce-ai scris tu pe acolo seamana cu jurnalul unei fetite de 14 ani :o
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde JaJa Beens » Lun Iul 28, 2003 9:01 am

sa-mi bag p***, cum pierd o cursa de f1 cum se dovedeste ca este cea mai misto din sezon. cineva are o inregistrare sau macar o cronica mai detaliata a cursei?

later edit by ayrton: un pic de autocenzura n-ar strica, chiar daca esti suparat!
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Lun Iul 28, 2003 12:08 pm

"La cea de-a 53-a aniversare a sa, daca luam in considerare faptul ca prima cursa din Marele Circ a avut loc aici, la Silverstone, Formula a avut parte de o sarbatoare dementa. Nici nu incepuse bine cursa, cind David Coulthard a ramas fara briul de protectie superior al cockpit- ului, care apara capul pilotului. Nu era vorba de HANS, elementul de protectie al capului si al gitului pe care FIA l-a declarat obligatoriu in acest sezon, pentru ca acesta e fixat pe pilot, nu pe masina.

Safety-car-ul a fost un simplu armistitiu inainte de reizbucnirea panicii aduse de cel care a patruns pe pista. Din punct de vedere sportiv, acest episod a adus haosul. {aptesprezece masini s-au inghesuit spre linia boxelor, care semana cu Bulevardul Magheru la o ora de virf. Cu masinile Toyota in frunte si cu Michael Schumacher pe locul 15, a fost un adevarat spectacol. O numaratoare facuta la repezeala spune ca au fost peste 40 de depasiri. Probabil, cele mai multe din toata istoria Formulei, la o cursa in care nici o picatura de apa nu a atins asfaltul.

Surprinzator, Barrichello a fost pilotul care si-a strunit cel mai bine nervii si monopostul, intr-o ametitoare serie de depasiri. Cel mai mare succes al brazilianului este altul: Michael Schumacher nici nu s-a vazut. Ecranul a fost umplut de Barrichello.

Filmul cursei

Start! Trulli trece in frunte, urmat de Raikkonen, Barrichello ramine al treilea.
Turul 5. Briul protector al cockpit-ului scotianului Coulthard se desprinde si se sfarima pe circuit. Safety-car.
Turul 9: Michael Schumacher se apara cu greu in fata lui Alonso, trimitandu-l chiar pe iarba pe spaniol in dorinta de a nu se lasa depasit.
Turul 12. Un spectator patrunde pe circuit. Din nou safety-car.
Turul 14. Cursa se reia, cu Da Matta si Panis in frunte. Coulthard e al treilea, Michael Schumacher pe locul 15.
Turul 15. Raikkonen incepe o serie de depasiri, la fel si Barrichello
Turul 18. Barrichello il depaseste pe Ralf Schumacher, la fel si Montoya. Trimis pe iarba de colegul sau, germanul e silit sa viziteze standurile.
Turul 25. Michael Schumacher il depaseste pe Villeneuve pentru locul 10. Dupa ce reuseste, in urma sa izbucneste o lupta intre Villeneuve si Button, colegi la BAR.
Turul 40. Barrichello trece de Raikkonen, dupa ce in ultimele doua tururi a inregistrat timpi mai buni cu doua secunde pe tur decit finlandezul .
Turul 49. Profitind de o noua greseala a lui Raikkonen, Montoya ii "sufla" acestuia pozitia secunda.
Turul 58. Coulthard il depaseste pe Trulli si obtine locul 5.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Si doua stiri proaspete:

Mesajde Ayrton » Lun Iul 28, 2003 12:14 pm

Potrivit managerului sau Willi Webber, Ralf Schumacher este pe punctul de a semna prelungirea contractului sau cu echipa BMW-Williams. Actualul acord al pilotului german, care cistiga 15 milioane de dolari pe an, expira la sfirsitul lui 2004. Potrivit presei britanice, coechipierul sau Juan Pablo Montoya ar putea parasi teamul in viitor, pentru a inlocui pilotul scotian David Coulthard, de la McLaren.

Potrivit ziarului China Daily, a fost creata o noua echipa pentru cursele automobilistice, Shangsai FRD Grandtour Tyre, cu obiectivul de a deveni prima formatie din China care va participa la Campionatul Mondial de Formula 1. "Teamul reprezinta prima etapa a eforturilor noastre de a patrunde in lumea curselor de automobile", a declarat Yu Zhifei, managerul Circuitului International din Shanghai.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Dum Aug 03, 2003 3:28 pm

Sa ma f*t in Bridgestone!!! :mad:
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Aug 03, 2003 3:48 pm

In primul rand , buna ziua.
In al doilea rand...Kimi nu a gresit la start.....asa cum ne-au lasat sa credem handicapatii aia de comentatori. Kimi a intrat pe exterior..si ce daca ? Dar Ralf a facut stanga brusc , Rubbinio l-a ferit..si s-a acrosat cu Ice Man. A fost o greseala de conjuctura..nu a unuia dintrepiloti.
Sa vedetzi daca trecea Kimi...ce-l mai laudau. Asa...ca s-a bushit cu aia...e kamikaze.
Ma pish pe ei de comentatori ....care ne strica cursele !

Ma mir ca Schumacher are ghinion si el 1data...in acest an. Si cica ..tot comentatorii...ce mare strategie a abodat la start. Vorba lu' Baby Girl cu care discutma in timpul cursei : "el a stat ca un bou...si comentatorii il laudau" .

Se anuntza un final f. frumos ! Mai sunt 4 curse..si Montoya e la 6puncte de Schumacher !

PS : marfa strategia celor de la Williams cu 3 opriri la boxe
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Stormy Lady » Dum Aug 03, 2003 6:13 pm

Bine ca a mai observat cineva, ca pana acum m-am certat cu taica-meu pe subiectul asta!

Ai naibii comentatori! Sa se uite la reluari si dupa aia sa-l faca de kko pe Kimi! S-a vazut C L A R cum Ralf mergea prea incet, Iceman a iesit cu viteza in exterior si ghinionul lui Rubens ca se afla intre cei doi..... Am vazut cat se poate de clar cum Ralf a atins cu roata din stanga spate monopostul lui Rubens, mai exact roata din dreapta fata! Brazilianul ce sa faca- a fost dat inspre stanga, tocmai cand Raikkonen se pregatea sa ia curba pe exterior. Si poate ca manevra cutezatoare ar fi avut succes, sau ar fi dus doar la o iesire in decor. Dar la viteza pe care-o avea i-a fost de ajuns sa-l intalneasca pe Barrichello....
A mai ramas ceva intact din McLaren? Fir-ar sa fie, daca n-as fi vazut atatea reluari, n-as mai fi spus ca vina e a finlandezului in proportie de 50%. Cine stie cati fraieri s-au uitat aiurea si au auzit apoi ca Iceman greseste ca prostu' sau alte aberatii.... e adevarat, a gresit de multe ori in sezonul asta, dar de data asta s-a vazut ca Ralf a contribuit la dezastru.


.......................

CE NAIBA, S-A VAZUT CLAR CA RALF L-A ATINS PE BARRICHELLO!!!


Ok, ma calmez pentru un minut, ca mai am de adaugat ceva: Michael pe 7. Bridgestone-ul i-a jucat o festa...... Daca anul trecut Kimi facea iar spectacol (tot in sensul negativ) cand a alergat in 3 roti, acum a fost randul lui Schumi, dar nu am avut parte de imagini la fel de dramatice.
Felicitari lui Coulthard, care a rezistat pana s-a vazut pe podium! (locul 2)
Hockenheim-ul asta...e cam nefast pentru echipa lui Ron Dennis....mai ales pentru cel mai talentat pilot al sau.....(si sezonul trecut a fost un cosmar)
Ah, ce porcarie, s-a mai schimbat situatie si in clasamentul pilotilor:
1.M. Schumacher 71p
2.Montoya 65p
3.Raikkonen 62p

Ne vedem alta data, ca ma infurii iar si nu mai are rost.....:mad:

Ce s-a scris pe fia.com:

RACE FACTS AND INCIDENTS


--------------------------------------------------------------------------------

* Lap 1: At the start Juan Pablo Montoya goes into the lead but behind him Ralf Schumacher is slow away. Rubens Barrichello is also slightly slow and so is challenged on the outside by Kimi Raikkonen. Ralf moves across to take his line and Barrichello is caught between the Williams and the McLaren. The three cars make contact with the result that Raikkonen spins into the barriers. Barrichello stops nearby while Schumacher goes round to the pits and retires.


YEEESSSSS!!!! Inca o veste de ultima ora: Ralf Schumacher va fi penalizat la urmatoarea cursa cand va fi cu 10 pozitii mai in spate pe grila de start!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

2588

Mesajde baixinho© » Lun Aug 04, 2003 7:40 am

selecteaza, foca
stormy, nu te mai bucura asa, ca Williams o sa faca apel. are la dispozitie pentru asta sapte zile. anticipez ca echipa o sa primeasca o amenda usturatoare, iar Ralf - un avertisment sau ceva de genul asta. probabil ca acum cei de la Williams cauta in arhive ce alte accidente de acelasi tip s-au produs in ultima perioada si apoi or sa argumenteze ca in respectivele cazuri nu s-a luat masura declasarii pilotului/pilotilor. de fapt, asta ar putea fi singura modalitate prin care ar putea sa-si apere clientul, pentru ca s-a vazut clar: Ralf a fost principalul vinovat. a avut si Kimi partea lui de vina, dar fratele cel mic este capul tuturor rautatilor. :D

multumesc pentru atentie
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Re: !

Mesajde JaJa Beens » Lun Aug 04, 2003 9:34 am

Initial trimis de ayrton
Hai JaJa, ca are dreptate Moshu, ce vrei, sa-ti spunem pe un thread de pronosticuri si orele cand face pipi Schumacher??? Daca am zis ca se disputa la Silverstone in Anglia si Anglia e in Europa normal ca incepe cursa la ora 15.00...
Si oricum, vad ca stii sa cauti si singur, nu trebuie sa-ti dea altcineva mura-n gura totul...


treaba asta cu informatii cat mai complete desi unele nu sunt necesare se cheama deformatie profesionala. oricum parerea mea e ca cu cat e informatia mai completa cu atat apar mai putine obiectii (asta in general)
despre autocenzura: cand o sa vad treaba asta si la altii care ei ar trebui sa dea exemplu, atunci da

sa nu fiu total offtopic:
Frumoasa depasire facuta de schumi se pare ca n-a fost tot atat de calculata pe cat credeau comentatorii, schumi intrand totusi putin si pe pietris. oare treaba asta a fost cauza penei?
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

!

Mesajde Ayrton » Lun Aug 04, 2003 9:53 am

O cursa care desi a inceput prost, 3 din pilotii care se puteau clasa in fata lui Schumacher cel batran abandonand in primul tur, care desi a continuat prost, cu Michael ajungand pe doi fara prea mare efort, s-a sfarsit bine tocmai cand imi faceam calcule ca se distanteaza rau de tot in clasamentul general neamtul...
Pacat ca prins si alea 2 puncte, dar e dine si asa: 71-65-62: deja nu-l vad bine pe Michael in cursele ce au mai ramas: Williams-ul e mult peste Ferrari, Montoya e superdeterminat, Michael cam blazat, iar Kimi il poate tine in spate pe Schumacher si-l poate proteja involuntar pe Montoya... Asa ca totul se joaca, fiecare cursa putand fi decisiva.
Referitor la accident, si eu sunt de parere ca vinovatul principal a fost Ralf, nu Raikkonen, asa cum abera la greu chiorul ala de Alexandrescu, putandu-se observa clar ca Ralf taie pista in diagonala pentru a-si apara pozitia, si il face sandwich pe Rubens, care desi a franat, tot l-a lovit pe finlandez, care nu avea unde sa se dea mai in exterior, fiind la limita pistei. Oricum, pacat, ca era mult mai frumoasa cursa cu cei 3 piloti pe traseu 67 de ture...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

!!!

Mesajde Ayrton » Mie Aug 06, 2003 9:11 am

Conform unor zvonuri, daca FIA decide mentinerea sanctiunii de declasare de 10 pozitii pe grila a lui Ralf, echipa Williams se gandeste sa-l inlocuiasca pe acesta, intrucat sanse la titlul la piloti pentru el nu mai sunt, iar la echipe o plecare in cursa din jurul locului 10-12 nu aduce in conditii normale multe puncte pentru echipa.
Inlocuitorul va fi Marc Gene, pilotul de teste, cel care a condus masinile Williams in anul acesta mai mult decat Montoya sau Ralf, e adevarat ca nu in cursa, ci doar in pregatirile zilnice, saptamanale si lunare. Insa timpii scosi sunt comparativi cu cei ai primilor piloti ai echipei, ceea ce ii face pe conducatori sa fie optimisti in eventualitatea ca se ia decizia ca spaniolul sa fie pe grila in Ungaria. Iar un alt argument ar fi faptul ca nu ar avea ambitii personale si l-ar sprijini 110% pe Montoya in tentativa de a lua titlul la piloti, neavand nici un pic din afinitatea pentru Michael Schumacher pe care o are Ralf.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Formula 1. Sporturi cu motor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori