Nirvana!

Forumul asociat fanclubului Nirvana

Mesajde gabuba » Lun Mai 19, 2003 5:17 pm

Recunosc singura melodie pe care o stiu de la nirvana este "You Know You're Right" :D, dar am si eu o intrebare pentru voi : este adevarat ca ai sai colegi de trupa au compus o piesa pe care respectivul, Cobain a refuzat sa o cante , melodie ce se numea : "drogs or nothing?!", mie mi se pare cam umflata faza, dar poate stiti voi ceva despre asta.
El a murit ca s-a impuscat in cerul gurii, si a fost gasit mort in camera sa de hotel, nu a murit din cauza unei supradoze (bine ca
a facut asta din cauza unei supra doze e partea a doua...).
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

cobain

Mesajde maite » Lun Aug 18, 2003 2:53 pm

ce aveti cu Kurt mai? ca s-a sinucis saracutu-i treaba lui ,a ajuns in "nirvana"...dar sunt de acord ca el ramane una dintre cele mai bune voci masculine din istoria rock-ului...cel putin asta-i parerea mea.el oricum va ramane viu prin muzica lui
pacat ca s-a-nsurat cu curva de country ,ea ar fi trebuit sa moara nu el...
maite
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Aug 18, 2003 2:14 pm
Localitate: undeva

Mesajde thor » Lun Aug 18, 2003 6:44 pm

O parere obiectiva (sper eu): au fost intr-adevar buni, dar si modul in care a murit Kurt le-a umflat in mod artificial succesul. Si ce importanta are cum a murit si cat de mult se droga? Nu ii mai cautati scuze, a fost alegerea lui sa se drogheze... si sincer daca ai dureri groaznice de stomac ajunge dependent de calmante nu de heroina. Asta e, a ajuns in top, s-a plictisit, a incercat ceva din ce in ce mai dur... si cand a ajuns la heroina si nu i s-a mai parut destul de puternica, a incercat cu plumb. Dar ce relevanta are asta fata de muzica lor? si by the way, mie mi cea mai buna melodie mi se pare Smels like Teen Spirit... ma rog, poate nu e cea mai buna dar imi place mie cel mai mult.
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde Andreea Pisoi » Lun Sep 08, 2003 2:41 am

Unde se gaseste jurnalu` lu` Kurt pe Net?! L-am cautat prin Romania, sa mi-l fac cadou d ziua mea, da`... Nici urma d el... ;P
"Si nu uita, povestea nu e noua... Eu voi ramane vesnic al tau chin... Nu ma iubi, sunt numai o PARERE!"
Avatar utilizator
Andreea Pisoi
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Apr 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Sep 12, 2003 2:26 pm

http://www.musicfanclubs.org/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=Nirvana&action=display&num=1039797091

UIte ce zice asta (Bad Mood Caterpillar):

I saw it too. It was remarkably expensive. Some people earn the kind of money it costs in one month over here! 1.300.000 lei. Sheesh!

But I did leaf trough it and it seemed interesting. There was something in it about how kurt defrosted a fridge with a hammer
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Mar 29, 2004 11:09 pm

Kurt facea desene dragute(see jurnalul) si destul de sadice.Oricum...Incesticide e de departe cel mai bun lucru ce l`au scos vreodata Nirvana pe piata.Celelalte albume nu prea ma incanta, afara de cateva melodii care se pot numara pe degetele unei maini (cum ar fi Love Buzz-cover btw-, Polly(pentru cine stie povestea, Aliosha probabil (nu sunt ironic), Endless Nameless, Something In The Way sau Paper Cuts) Oricum, despre povestea cu drogurile nu prea as mai mentiona nimic, Aliosha a zis cam ce era mai important. Ah, mie imi place de Courtney(pana la un anumit punct) Ea l`a salvat de la moarte de 2 ori, printre altele.I never liked Dave Grohl. El tot timpul a dorit sa fie liderul la Nirvana, hei, poate el l`a ucis pe Kurt :)

Oh well, they used to be my favorite band ... acuma a ramas doar nostalgia.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde deadgirl » Lun Apr 19, 2004 12:40 pm

se aude ca kurt cobain a fost ucis.s-au gasit dovezi ,chestii nu stiu sigur.cica nu ar fi avut nici un motiv sa se sinucida!cica...
deadgirl
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 25, 2004 3:54 pm
Localitate: romania-braila

Pacat de el!

Mesajde The_FrozenLord » Mie Apr 21, 2004 8:05 pm

Kurt avea ceva probleme psihice: era o fire depresiva, dependent de droguri etc. Daca adaugam si durerile de cap si de stomac ne vom da seama ca tipu suferea atat pe plan psihic cat si fizic.
In scrisoarea de adio de dinaintea mortii ii spunea sotiei ca nu a mai simtit de mult placerea de a compune sau de a asculta muzica. Credea ca nu mai are nimic de oferit si gandul ca ar ajunge ca "restul" care au fost odata ceva si au fost uitati ii era de nesuportat. De aici a derivat tragedia. A fost un cantaret foarte bun si nu sunt de acord cu parerea unora cum ca s-ar fi sinucis pt. a-si mentine trupa in memoria fanilor. Se spune ca artistii sunt apreciati mai mult dupa moarte decat in timpul vietii si azi la mai bine de zece ani de la moartea sa afirm ca a facut (si "face" inca) parte din trupele mele favorite.
Kurt e mort, dar muzica lui traieste (si in felul acesta si el).
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Apr 24, 2004 8:56 am

Daca vreti sa aflati mai multe, cititi nr. din aprilie a revistei "Sunete". Are destule pagini numai despre Kurt.
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde yummy » Sâm Mai 01, 2004 8:42 am

whatever scrie:Celelalte albume nu prea ma incanta, afara de cateva melodii care se pot numara pe degetele unei maini (cum ar fi Love Buzz-cover btw-, Polly(pentru cine stie povestea, Aliosha probabil (nu sunt ironic), Endless Nameless, Something In The Way sau Paper Cuts)
Oh well, they used to be my favorite band ... acuma a ramas doar nostalgia.

de ce nu spui tu povestea behind "Polly". am citit toate posturile si in afara de aliosha care chiar a venit cu lucruri noi despre nirvana ceilalti doar ati frecat menta....daca stii ceva despre nirvana, orice, scrie, cred ca si ceilalti sunt curiosi sa afle...eu una sunt....pt intr'adevar nirvana merita sa traiasca in mintile tuturor
[color=DarkGreen] minte-ma-n gura ma-tii ca te mint si eu![/color]
yummy
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Vin Apr 23, 2004 9:29 am
Localitate: .

Mesajde whatever » Sâm Mai 01, 2004 11:53 pm

ok, sigur...sa vedem..pe scurt ca daca intru in detalii imi ia cateva ore. Eu am aflat toata povestea prin 1999 cred de la un grunger mai batran decat mine, si apoi am vazut o emisiune la televizor(nu despre Nirvana, dar despre crimele petrecute in state care a confirmat ceea ce deja aflasem).

Deci...Polly era o fetita de 12 ani cred, care locuia intr-un cartier impreuna cu parintii si surorile sale.Intr-o seara parintii au plecat nu stiu unde, si ea a ramas acasa cu sora mai mare sa se uite la televizor.In alta ordine de idei, in aceasi perioada(1991-1992) fusese eliberat un fost violator din inchisoare(chiar nu mai stiu cum il cheama).Si culmea, se plimba tipul cu masina pe strada unde locuia Polly.Instinctele i-au revenit, a vazut lumini aprinse intr-o casa, a oprit masina si a patruns inauntru. A rapit-o pe Polly din fata surorii sale si a disparut.

Fata a fost cautata cu disperare de parinti de cunoscuti multa vreme dar nimic nu s-a aflat.Dupa cateva luni(7-8 cred) o menajera de la o casa dintr-un stat vecin a remarcat un barbat suspect pe proprietatea stapanei, si a chemat politia(iti zic private de vrei amanunte, nu are rost sa zic tot aici). S-a dovedit ca barbatul era tipul cautat pentru(la momentul respectiv) rapirea lui Polly.El nu a recunoscut nimic nici la sectie, dar in cele din urma politia a facut cercetari si a gasit cadavrul fetei ingropat undeva in zona unde fusese gasit el. O violase si o omorase...era o fetita de 12 ani...

nu mai stiu ce s-a intamplat cu el, a fost condamnat pe viata sau a fost executat,e mai putin important.Drama ramane

Citeste versurile de la Polly si ai sa vezi ca au sens, nu mai dau paste aici, chiar nu are rost.

Ufff...crede-ma, mi-a fost greu sa iti scriu toate astea... :( Am iubit Nirvana prea mult...
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Ciudat

Mesajde The_FrozenLord » Dum Mai 02, 2004 2:05 pm

Cand am ascultat melodia Polly am crezut ca se referea la un papagal (Polly wants a cracker; Let me clip your dirty wings), pana la urma Polly e nume de pasare...
Imi exprim inca o data regretul fata de moartea lui Kurt.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 8:55 pm

pai da, era si ideea ca toti oamenii sau ma rog, majoritatea numesc papagalii si oricum urmau sa aiba probleme cu melodia, deci nu trebuia sa fie o aluzie chiar asa de directa.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde yummy » Dum Mai 16, 2004 10:09 am

hai ca daca tot se povesteste zic si eu ceva.........nu stiu daca stitit sau nu da' mel "scentless apprentice" are ca sursa de inspiratie o carte care era una dintre preferatele lui Kurt, si anume "Parfum", de Patrick Suskind.melodia nu mi-a atras atentia pana in momentul cand am aflat chestia aata si am inteles sensul versurilor, care rezuma in mare cartea.......ideea de a scrie o melodie dupa o carte mi-a placut super mult....si din curiozitate am citit si cartea......e ciudata, altfel, da' se potriveste cu kurt si inteleg dc i-a placut atat de mult...probabil s-a identificat cu personajul principal.....daca vreti va spun si povestea cartii intr-un alt post
[color=DarkGreen] minte-ma-n gura ma-tii ca te mint si eu![/color]
yummy
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Vin Apr 23, 2004 9:29 am
Localitate: .

Mesajde GreyV » Dum Mai 16, 2004 3:16 pm

Zi'i in continuare!!!
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde Lorena » Dum Mai 16, 2004 3:53 pm

Dupa cum vad pe aici se spun povestioare despre Kurt-nice people!
Eu vroiam sa va zic o singura chestie.Stie cineva ceva despre parintii lui Kurt?Ce faceau,cu ce se ocupau?-sau chestii mai interesante?
Eu am citit ceva ce mi s-a parut nashpa si de aceea intreb.Scria intr-un articol ca atunci cand Kurt a murit si politistii s-au dus la mama lui acasa,aceasta cand a raspuns la usa avea pe ea un tricou pe care scria Grunge is dead!
ok,That's all!
Lorena
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 6:15 pm
Localitate: Iasi

Mesajde whatever » Dum Mai 16, 2004 10:07 pm

am zis si eu de parfumul dar pe threadul cu Suskind sau asa ceva...parintii lui Kurt zici ?

pai, in primul rand Kurt era pe sfert irlandez daca stiu bine, il chema de fapt Kurt Donald Cobain, si parintii lui locuiau in Aberdeen unde erau 2 posibilitati de a trai : sa tai lemne sau sa faci copii, deci viata monotona clar. Parintii lui au divortat prin anii 70, si asta l-a marcat enorm pe Kurt care s-a refugiat in dialoguri cu prietenul sau imaginar Boda, si in melodiile celor de la Beatles. Mama lui(Wendy) a fost chelnerita, apoi secretara, etc etc. Kurt a si scris cand era mic pe un perete ceva de genul : "o urasc pe mami, il urasc pe tati, tati o uraste pe mami mami il uraste pe tati, asta efectiv de intristeaza" si a desenat un semn de intrebare deasupra.

Kurt a locuit 2 ani cu tatal sau intr-o rulota, si dupa aceea pur si simplu a fost dat la bunici(mama lui a zis ceva de genul : "asta i-a distrus viata"), si Kurt a devenit introvertit si foarte timid.Ascultati piesa Sliver de pe Incesticide(superba de altfel) si va dati seama de relatia lui cu bunicii.

Foarte pe scurt astea sunt date din copilaria lui Kurt. Eu stiu mai multe, daca va interesaza ceva anume ziceti, nu are rost sa povestesc acuma viata lui de la nastere pana la moarte.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Lun Mai 17, 2004 7:08 pm

Mai spune-ne de copilaria lui.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Mai 17, 2004 11:19 pm

bine, dar maine ca sunt rupt de oboseala. Sa mai scrie careva ceva sa nu fie 2 posturi consecutive please.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Mie Mai 19, 2004 6:39 pm

Stiu k nu prea are legatura cu subiectul de fata, dar e adevarat k toti oamenii cu ochi albastri sunt depresivi?
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mai 19, 2004 11:17 pm

mda...si Nirvana au o melodie intitulata Monkey Wrench.

Un amanunt interesant din copilaria lui Kurt e faptul ca el a declarat ca a incercat sa fie homosexual, pentru ca nu gasea nici o fata din liceul lui atractiva. Zicea ceva de genul ca toate au frizuri groaznice si atitudini cacacioase. Kurt chiar a gasit pe la 14 ani un cuplu de gay in Aberdeen(da...ciudat, stiu) si din cauza asocierii cu ei lua mereu bataie. :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Lorena » Sâm Mai 22, 2004 6:31 pm

thanx Whatever pt. informatii!
si inca o intrebare:ce melodie iti place cel mai mult de la Nirvana?
Lorena
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 6:15 pm
Localitate: Iasi

Mesajde whatever » Sâm Mai 22, 2004 9:43 pm

Lorena, nici o problema, daca vrei sa stii ceva, just ask me, din ce stiu iti zic.

Ca piesa preferata pe primul loc ar fi de departe Big Long Now de pe Incesticide, urmata de Aero Zeppelin tot de pe Incesticide si Bambi(raritate)

ps - nu ma refer la mai cunoscuta Bambi Slaughter, demo Fecal Matter ci la Bambi.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde yummy » Dum Mai 23, 2004 3:09 am

melodia serve the servants de pe in utero e autobiografica, asta daca nu stiati deja....se pare ca dupa ce Kurt a devenit cunoscut si avea succes, tatal lui l-a vizitat intr-o zi la un concertca sa incerce cumva sa se rascumpere pt toti anii in care nu si-a facut datoria de tata. Kurt i-a spus in fata ca nu are nevoie de asa cevaa si ca nu trebuie sa se prefaca , sa spuna ca ii pasa, doar pt ca intre ei e o legatura de sange. Amandoi s-au despartit f usurati ca au spus lucrurilor pe nume si nu au maia vb niciodata
sper ca mi=am amintit corect povestioara asta pt ca a trecut ceva tip de cxand am citit despre asta.....daca sunt erori, sa ma corectati
[color=DarkGreen] minte-ma-n gura ma-tii ca te mint si eu![/color]
yummy
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Vin Apr 23, 2004 9:29 am
Localitate: .

Mesajde bestiutza » Mie Mai 26, 2004 9:52 am

Nu stiu daca cineva a mai spus-o dar am citit un articol amplu despre moartea lui Kurt inr-un numar din Sunete si reiesea ca nu s-ar fi sinucis.Pentru cei curiosi sa citeasca Sunete din aprilie.Va va pune pe ganduri, va asigur.
bestiutza
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 16, 2004 4:58 pm
Localitate: aici

Mesajde GreyV » Mie Mai 26, 2004 9:53 am

M'am interesat shi io putzin despre moartea lui Cobain shi exista argumente mai mult decat solide precum ca nu s'ar fi sinucis.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde bestiutza » Mie Mai 26, 2004 9:57 am

Dar oare de ce sunt atat de putini cei care cred ca nu s-a sinucis?Chiar si uniifani Nirvana cred totusi ca s-a Impuscat.
"It`s better to regret something you did
Than something that you didn`t do."
bestiutza
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 16, 2004 4:58 pm
Localitate: aici

Mesajde GreyV » Mie Mai 26, 2004 10:55 am

Pt ca asha e mai frumos....Un shotgun shi cam asta'i.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Vin Mai 28, 2004 8:03 pm

Mai ramane, totushi, posibilitatea ca curva de Courtney sa-l fi ucis. Dar de ce...?
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Mai 28, 2004 11:14 pm

question : de ce va mai pasa ? enjoy his music, si atat. Nu va spargeti capul cu intrebari la care oricum nu o sa gasiti raspunsul.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nirvana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron