Nirvana!

Forumul asociat fanclubului Nirvana

Mesajde MadmanDan » Mar Iun 08, 2004 10:14 pm

my_girl_chris scrie:mie imi place mult de tot nirvana,e trupa mea preferata.iubesc vocea lui kurt.nu cred ca kurt a fost "un drogat",asa cum toata lumea spune,si eu m-as droga daca durerea de stomac ar fi chiar atat de insuportabila cum descrie el(asta daca filele de jurnal sunt chiar cuvintele lui),cred ca lumea l-a judecat si il judeca mult prea superficial.
nirvana e o super-trupa care va fi ascultata multa vreme de acum inainte.
"it's better to burn out than to fade away.peace love empathy.":sal:


Nirvana e cea mai "umflata" trupa din istorie. Nu inteleg cum poate avea atat de multi fani o formatie fara talent,ce nu spune nimic. De Guns N' Roses ati auzit,dragilor?
MadmanDan
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 08, 2004 10:05 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Mar Iun 08, 2004 11:15 pm

mda, si saracutii aia de la GNR nu au fost "umflati" deloc. Nimeni nu il stia pe Slash cu palaria pe cap si tigara Marlboro, sau pe Axl cu sortul ala. Nu au acaparat GNR televiziunile timp de multi ani. Da, asa de necunoscuti au ramas saracii ca inca lancezesc in "underground" si se zbat sa iasa la iveala.

Incearca sa nu privesti Nirvana din punctul de vedere al instrumentalului, pentru ca NU o sa auzi in nici o piesa a lor un solo masturbator gen Slash. Priveste daca poti Nirvana prin prisma versurilor. Da, recunosc ca au fost mediatizati cat se poate, dar stii, e cam dobitoc gestul tau sa ii numesti netalentati. Dave Grohl cel putin e un muzician bun de tot, tobar exelent, vocal bun, chitarist bun, etc. Ia sa vad eu atata polivalenta la Axl Rose ala al tau.

Las-o pe my_girl_chris in pace, un citat gen : "si eu m-as droga daca durerea de stomac ar fi chiar atat de insuportabila cum descrie el" nu necesita replica.

PS Citez din obscurul poet Axl. Rose : "take me down to the paradise city/where the grass is green and the girls are pretty" si iarasi citez din domnul mediatizat Cobain : "I`m so happy, cause today i found my friends, they`re in my head". Compara.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Lorena » Mie Iun 09, 2004 7:34 pm

cata dreptate ai whatever!
guns n' roses este o formatie buna,ce-i drept-are niste piese chiar f. bune si clipuri misto,insa nu poate fi comparata in nici un caz cu Nirvana care o depaseste cu mult nu doar in muzica ci si in versuri in care guns nu impresioneaza cu mai nimic.
Si acum depinde ce inseamna talent pt. fiecare.NU toti pot intelege Nirvana pt. ca e cu adevarat o formatie deosebita ,dar asta nu iti da dreptul sa faci pe cineva lipsit de talent,madman.

NIRVANA SPUNE FOARTE MULTE,NU TOTI STIM SA INTELEGEM!
Lorena
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 6:15 pm
Localitate: Iasi

slash vs cobain

Mesajde whatever » Mie Iun 09, 2004 7:51 pm

pai, ce sa zic Lorena, cum ma simt si eu cand vine unu` ca Madman si omoara unica formatie ce am iubit-o cu adevarat (asta imi aminteste de ceva, nocturna, danone si restul, nu sariti ca m-am prins si eu intr-un final cum sta treaba) Pai, eu sper sa priceapa ce am avut de zis, si ce ai completat si tu.

Daca nu, macar sa nu arunce cu noroi in Nirvana doar pe motiv ca vine slash si baga nu stiu eu ce solo in si bemol septim, solo care Kurt nu l-ar prinde in 20 de ani.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Iun 09, 2004 9:27 pm

in 50 de ani, by the way
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde whatever » Mie Iun 09, 2004 9:43 pm

nesemnificativ (pentru darken)

eu am zis ce aveam de zis, astept reactia lui Madman.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Mie Iun 09, 2004 10:04 pm

whatever, am bagat de seama ca eshti mic, dar uite de aici un clue by four
era o gluma!!!!1
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde whatever » Mie Iun 09, 2004 10:45 pm

ufff, m`am prins si eu de asta dar cuvantul "nesemnificativ" e in vocabularul meu si muream daca nu il foloseam si pe tine :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Lorena » Lun Iun 21, 2004 5:05 pm

THE MAN WHO SOLD THE WORLD
"It's pretty scary"
Lorena
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 6:15 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Rock_girl » Vin Iul 16, 2004 12:11 am

Dupa parerea mea Nirvana este si va ramane una dintre cele mai bune trupe rock dar chiar nu ma pot decide
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rock_girl » Vin Iul 16, 2004 12:20 am

Si pt mine Nirvana este o formatie de suflet totusi...chiar nu ma pot decide intre Nirvana si G n' r...unii ati spus k Nirvana o depaseste pe Guns dar hai sa ne gandim si la melodiile celor de la G n"r la "Don't cry" sau "November rain" spre exempul...
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Nirvana » Lun Iul 19, 2004 10:18 pm

Se pare ca in sfarsit mi-am gasit si eu locul...Ma intreb daca a aterizat careva dintre voi la concertul ala de acum cateva luni din fire...ala cu ocazia comemorarii mortii lui kurdt...sincera sa fiu mi s-a parut o blasfemie chestia aia...plina de "fani" Nirvana care nu si-au adus aminte versurile decat atunci cand s-a bagat un "smells like teen...".cred ca tocmai iesisera de la scoala generala si erau obositi:).in fine...eu sunt fana Nirvana de...8 ani. sincera sa fiu m-am cam plictisit sa aud de la "cunoscatori" chestii de genu' "mai termina cu terminatii aia.asculta si tu muzica adevarata...therion, lake of tears, d-astea..."Pentru mine Nirvana va fii intotdeauna cea mai buna trupa si faptul ca unii nu sunt in stare sa o inteleaga nu e nici o tragedie...trebuie sa-l asculte cineva si pe guta dandu-si sufletul pe acolo...parerea mea e ca cel mai bun album Nirvana e "In Utero" cat despre melodie...greu.Astazi oscilez intre "Lake Of Fire" si "Very Ape".Maine s-ar putea sa zic altceva.Daca mai posteaza careva ziceti-mi si mie va rog melodiile voastre preferate...Sunt curioasa:)
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde whatever » Lun Iul 19, 2004 10:25 pm

Nirvana, cati ani ai ?

am mai zis asta, dar repet. Pentru mine piesa preferata va ramane Big Long Now de pe Incesticide (de departe cel mai bun material scos de Nirvana vreodata).
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde LeSharK » Lun Iul 19, 2004 10:43 pm

Something In The Way.. makes me wanna kill myself.. tra la la la.. aaa! e timpul pentru injectie acum. revin!... va promit! :D
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Iul 19, 2004 10:50 pm

practic cele mai bune piese Nirvana au fost cele inspirate 100% de viata lui Kurt, si se pot numara pe degete. Enumar doar cateva : Something In The Way, Tourette's, Big Long Now, Sliver (absolut geniala) sau Bambi.

Parerea mea este ca majoritate pieselor Nirvana sunt reusite (cu cateva exeptii desigur) dar foarte putine piese au "feeling-ul" necesar pentru a fi considerate superbe. De aceea aleg Incesticide ca preferatul meu, pentru ca are cel putin 3 piese care imi transmit acel ceva.


"grandma take me home, wanna be alone ... "
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Morrison » Mar Iul 20, 2004 11:43 am

toata lumea se pricepe
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Nirvana » Mar Iul 20, 2004 10:27 pm

whatever, eu am 21...si ai dreptate...sliver e geniala din multe puncte de vedere...in primul rand datorita versurilor... cat despre incesticide...nu te pot contrazice...e un album excelent.been a son mi se pare o piesa foarte interesanta, mai ales ca am vazut in jurnalul lui kurdt un desen de-al lui exact pe ideea aia...omul ala avea o gramada de talente:)
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde whatever » Mie Iul 21, 2004 12:01 am

cam morbide desenele lui Kurt, am si eu jurnalui, si mi-am dat seama ca omul avea mai multe probleme decat talente :)

Oricum, remarc iarasi la melodii un exelent cover dupa piesa Love Buzz, prezenta pe albumul Bleach
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde LeSharK » Mie Iul 21, 2004 11:06 am

care-i faza cu Love Buzz? huh? huh? :|
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde Nirvana » Mie Iul 21, 2004 11:56 am

cred ca whatever incerca sa spuna ca ii place "love buzz".daca nu e asa sa ma contrazica:).super melodie preluata din cate stiu eu de la shocking blue...cred:).tot din capitolul coveruri "son of a gun" de la vaselines...suna destul de bine dupa parerea mea...
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde whatever » Mie Iul 21, 2004 6:17 pm

bine zice fata asta ce zice :)

apai cum sta treaba intre Nirvana si The Vaselines. Ei au fost una din trupele preferate ale lui Kurt, dupa cum zicea el "they were the best rock band on the planet". Au fost facute 3 coveruri, doua (Son Of A Gun si Molly's Lips) aparute pe Incesticide iar Jesus doesn't want me for a sunbean(desi titlul original era Jesus wants me for a sunbean) aparuta pe MTV Unplugged :)

Alta piesa superba Nirvana ar fi foarte putin mediatizata si cunoscuta Frances Farmer Will Have Her Revenge On Seattle. Fanii stiu la ce ma refer :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nirvana » Mie Iul 21, 2004 10:41 pm

"I miss the comfort in being sad..." . Francess Farmer e unul din motivele pentru care imi place In Utero. whatever, ai gusturi excelente in ceea ce priveste Nirvana...Francess Farmer parca era o actrita de la Hollywood pe care "binevoitorii" au considerat-o a fi nebuna desi ea saraca era doar...altfel.initial am crezut ca numele lui francess bean este inspirat dupa numele ei dar am citit pe undeva ca nu ar fi asa...kurdt zicea ca si-ar fi dorit ca atunci cand i-a dat numele fiicei sale sa se fi gandit la francess farmer dar ca de fapt era vorba de alt francess...
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde whatever » Joi Iul 22, 2004 1:04 am

Francess era intr-adevar o actrita din Seattle, care prin anii 50 parca dupa o cariera relativ mediocra si-a gasit sfarsitul batuta si violata de niste huligani, iar Kurt auzind povestea s-a hotarat sa ii dedice o melodie. Se pare ca el credea ca spiritul ei inca exista si ca se va razbuna pe tot orasul la un moment dat.

Nirvana, mersi de aprecieri, viceversa, te asigur :)

Numele fetitei Francess a fost ales (ma refer la Bean) pentru ca la o radiografie, embrionul statea exact ca o boaba de fasole, si lui Kurt i-a venit ideea sa o boteze asa :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nirvana » Joi Iul 22, 2004 11:08 am

da...adevarul e ca numai kurdt putea sa aiba idei d-astea...eh, macar e un nume original:).referitor la territorial pissings...pana la urma a cui e vocea de la inceputul melodiei? aia cu "come on, people...."ca am pus un pariu cu cineva si nici acum nu stiu daca am castigat sau nu:).
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde catharsis » Joi Iul 22, 2004 8:02 pm

nu e krist novoselic?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Iul 22, 2004 8:55 pm

aha, e Krist si zice ceva de genul : "come on people, well smile on your brother, everybody get together, try to love one another right now"

Piesa in cauza a fost preluata si de Offspring, care au facut un cover exelent. Mie unul imi place mai mult decat varianta Nirvana :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Iul 22, 2004 9:08 pm

whatevah, versurile de care vorbesti is dintr-o melodie clasica americana, "Let's Get Together", o canta mai multe formatii de prin anii '60 (Jefferson Airplane printre altii). Cat despre melodia nirvanizatilor, n-am retinut partea respectiva.

Some useless trivia, ca sa zic asa.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Joi Iul 22, 2004 9:19 pm

pai Krist asculta mai mult rock vechi de prin anii 60 - 70 si era fan Jefferson Airplane, dar versurile imprumutate de el sunt spuse la misto (se pare ca era beat cand a rostit intro-ul) Stefane, nu e mare scofala cu piesa aia de la Nirvana, cu atat mai putin cu partea respectiva. E doar amuzant si atat. Versurile din piese se refera la paranoia :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Nirvana » Joi Iul 22, 2004 9:24 pm

and we have a winner:). multumesc baieti...se pare ca nu m-am inselat ceea ce inseamna ca saptamana asta voi bea mai multa bere decat de obicei:).imi pare rau ca nu stiu varianta celor de la Offspring ca sa pot sa ma pronunt si eu...
Nirvana
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 18, 2004 10:53 am
Localitate: off to never never land...

Mesajde whatever » Joi Iul 22, 2004 10:46 pm

pai nu e varianta de studio, e o raritate de piesa cantata live, dar suna teribil de bine :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nirvana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori