Nirvana!

Forumul asociat fanclubului Nirvana

Mesajde Judas_Priest » Vin Sep 17, 2004 10:33 pm

Kurt Cobain is not dead - Kurt Cobain lives on T-Shirts.
Melodia mea preferata d la Nirvana este Endless, Nameless...nici HairSpray Queen nu suna rau, iar din melodia Gallons of Rubbin Alcohol imi place partea cand urla ceva de genul "You're personally responsible for ...
The entire strip ... to be washed away ...
Cleansed ... as if gallons of, um, rubbing alcohol
Flowed through the strip and were set on fire."
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Arbaces » Sâm Sep 18, 2004 11:11 am

Melodia mea preferata a trupei Nirvana este I know you're right si Smells like teen spirit. O trupa ca nirvana nu a mai existat si nu va mai exista niciodata.

Personal nu am fost niciodata innebunit dupa stilul grunge. Insa Nirvana a fost altceva.
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Sep 18, 2004 10:00 pm

Judas Priest : "Kurt Cobain is not dead - Kurt Cobain lives on T-Shirts." Intr-un cuvant : cacat. Mai bine taceai.

Arbaces, ce sa zic....ai ales niste piese fenomenale ca favorite.

Oricum....voi stiti piesa aia misto Mrs. Robinson, inregistrata de Kurt cand era in liceu la un reportofon ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Degetzica_ » Lun Sep 20, 2004 9:45 pm

sunt fana nirvana de muuuult....si totusi..stau si ma gandesc...dupa ce am citit toate mesajele voastre...la nimeni nu-i place melodia "where did you sleep last night?"...ca e preferata mea nu de alta
a.....si apreciez gusurile voastre in materie..macar nu e toata lumea cu "smeels like teen spirit"...
v-am pupat
visele mele se implinesc cand bat din palme sau cand clipesc...
Avatar utilizator
Degetzica_
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 15, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 20, 2004 9:55 pm

da....frumoasa piesa, si perfect aleasa pentru a inchide unpluggedul cand urla Kurt la final "my giiiiiiirl, my giiiiiiiiiirl" Cred ca stiti ca nu e piesa lor, e un alt cover, dar exelent interpretat.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Oana O. » Mar Sep 21, 2004 1:36 pm

E absolut criminal sa asculti Nirvana cu versurile in fata (cel putin asta fac eu - la cele pe care nu le stiu deja). Parca ceva se schimba. Sunetul ala super interesant capata un scop, o poveste, o trasatura deosebita.
Niciodata nu am acordat mai multa atentie melodiei Polly ca in ziua in care am aflat ce si cum cu fetita respectiva.
I'm flying...Come with me!
Oana O.
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iul 02, 2004 5:03 pm
Localitate: In a cage

Mesajde smile_away » Mie Dec 01, 2004 1:53 am

as asculta "come as you are" zi si noapte, dar atat+nirvana unplugged..e cool:P
smile_away
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 30, 2004 9:59 pm
Localitate: iasi

Mesajde whatever » Mar Dec 07, 2004 1:58 am

atat de cool au fost Nirvana incat au scos Incesticideul sa ii scape de fani.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Joi Dec 16, 2004 11:34 pm

btw...pe ultimul album prodigy e un cover dupa love buzz excelent. love buzz care am inteles ca e si ea cover?
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Dec 17, 2004 1:03 am

e ciudat cu NIRVANA, pentru ca cel mai bun album e si cel mai comercial, adica NEVERMIND
orice melodie de acolo o are personalitatea ei ca sa spun asa, de la Lithium, Smells pana la Polly sau Territorial Pissing
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde whatever » Mie Dec 22, 2004 2:07 am

Love Buzz e cover dupa Shocking Blue (piesa compusa de Robby VanLeeuwen)

Daimon, cine zice ca Nevermind e cel mai bun album al lor ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Dec 22, 2004 2:20 am

reformulez:

dupa parerea mea Nevermind este cel mai bun album Nirvana, Bleach sau Incesticide nu imi spun prea multe..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde whatever » Mie Dec 22, 2004 2:25 am

treaba ta, dar sa stii ca Incesticideul ala a fost scos cu un alt scop decat pentru a obtine bani. Dupa parerea mea, Incesticide si Bleach sunt printre putinele materiale Nirvana care imi (mai) spun ceva.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Mizery » Mie Dec 22, 2004 3:22 pm

whatever are dreptate cu Incesticide...dar...nu poti sa zici ka Incesticide a fost cel mai bun material Nirvana...poate unul dintre cele mai putin comerciale dar...fiecare cu gusturile lui so...
Mizery
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 21, 2004 11:18 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde lordbyron » Lun Dec 27, 2004 12:44 pm

hey ppl. si eu ascult nirvana de destul timp, si pot sa spun ca alaturi de REM (ce combinatie, nu?) sunt trupa mea de suflet. piesele preferate? um, well, Sappy, Seasons in the sun (rio sessions), YKY'R, stay away... cel mai bun album mi se pare unplugged... just my 2 cents

PS: da, whatever, eu stiu mrs robinson, si mi se pare un "cover" destul de misto, o canta misto. pacat ca e doar de 1 minut. afaik, canta si courtney cu el acolo..
lordbyron
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Aug 28, 2003 12:34 am

Mesajde whatever » Mie Ian 05, 2005 2:30 am

ca tot veni vorba de Courtney, stiati voi ca ea a fost solista la Faith No More prin 1983 ? perioada in care era impreuna cu Roddy (claparul din fenemeu)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Salut!

Mesajde nasturados » Mar Ian 25, 2005 10:25 pm

Salut!
Daca stie cineva de unde pot cumpara o carte despre Nirvana sau o biografie a lui Kurt Cobain va rog sa-mi trimiteti un mail la razvansicodreanu@yahoo.com
Mersi!
nasturados
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 24, 2005 9:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde whatever » Mar Ian 25, 2005 10:34 pm

da. din alta tara. Sau cauta pe ebay, si pe alte chestii de genu` ala, trebuie sa gasesti.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Downer » Vin Feb 25, 2005 9:59 am

Kurt Cobain a fost si este unul din cei mai importanti oameni din istoria rockului. Dupa cum sunea Neil Strauss, nirvana a fost vocea unei generatii, au fost al cincilea val al punk rockului.
Din nefericire, numai o treime din tinerii de azi au auzit macar de nirvana. Acum zace si cadavrul ultimei formatii rock importante, atat din punct de vedere al muzicii cat si din cel cultural.
Despre Krist: Krist a avut doua tentative de formatii dupa Nirvana: Sweet 75 si Eyes Adrift. Cu sweet 75 a scos un album ("Sweet 75") si un single ("Lay Me Down"), iar cu Eyes Adrift a avut un singur album ("Eyes Adrift"). Acum lucreaza in politica, iar multe din drepturile americanilor au fost obtinute sau aparate de el, desi nu multa lume stie asta. Mai multe pe http://www.novoselic.com
Despre Dave nu cred ca mai este cazul sa mai zic ceva pentru ca toata lumea stie ca este solist si chitarist in formatia Foo Fighters.
Cel mai bun album Nirvana? Nu stiu daca este cazul sa vorbim despre un album care sa fie mai bun decat celelalte. Fiecare este bun in felul sau. Bleach este un album uimitor pentru debutul unei formatii. Este un fenomen care se intampla o singura data in viata unei formatii. Nevermind a fost un fenomen cultural, Incesticide a fost unul din protestele cele mai acerbe pe care formatia le-a facut, iar In Utero a fost o opera monumentala, cu melodii emotionante ca Heart Shaped Box sau All Appologies si cu melodii in stil cu adevarat punk ca Scentless Aprentice, Tourettes sau Gallons Of Rubbing Alcohol Flow Through The Strip. Nu neg valoarea albumelor "From the muddy banks of the wishkah" si "Nirvana", dar nici unul nu se poate compara in energie cu In utero sau in tehnica cu Unplugged in NY. Noul Box Set, desi a primit doar nota 6 de la critici:
"Lansarile postume esueaza de cele mai multe ori in incercarea de a arunca lumina asupra unor intamplari din trecut: supradoza lui Jimi Hendrix, uciderea lui Tupac, sinuciderea lui Kurt Cobain... Totul legat de Nirvana a fost o exagerare. S-au straduit prea tare, au impins limita prea departe, au disparut prea repede. Mult-asteptatul box-set Nirvana, WTLO este un exces total: 3 discuri de B-sides, demo-uri, inregistrari de la repetitii, plus un DVD cu filmari timpurii cu valoare mai mult sentimentala. In total 81 de track-uri din care 68 nemaiauzite pana in prezent, o versiune Leadbelly " They Hung Gim on a Cross", preluarea Led Zeppelin "Heartbreaker" si prima varianta a piesei Smells Like Teen Spirit. In incercarea de a restaura demnitatea unui artist, diminuata de aparitia Jurnalelor, DVD-ul schiteaza un portret Nirvana irezistibil, socant si foarte real totodata. WTLO este la fel de frustrant, pasionat si contradictoriu cum a fost si Cobain insusi. Exculsiv pentru fanii inversunati."
este o opera cu adevarat impresionanta, este o discografie cu adevarat completa. Pentru fanii adevarati.
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Feb 25, 2005 10:02 pm

Downere, tu ai scris toata treaba aia de mai sus sau e copiata de undeva ? Oricum sunt multe chestii de acolo cu care nu sunt de acord...
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Downer » Sâm Feb 26, 2005 8:45 pm

eu am scris totul, in afara de citatul din revista "Sunete" (scris cu litere italice) si citatul din Neil Strauss. Mai precis, cu ce nu esti de acord?
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Sâm Feb 26, 2005 10:05 pm

unu` la mana daca tu ai scris chestiile alea de sus is prea exagerate, prea is pline de metafore inutile si mult prea "cheesy" in multe privinte. Wtf ? cadavrul ultimei formatii rock importante ???? Si de unde stii tu ca doar o treime din tinerii din ziua de azi au auzit de Nirvana ?

Bleach e un album bun, dar in nici un caz unul uimitor, la fel si In Utero, care nu e in nici un caz o opera monumentala. Unplugged e superb nu prin tehnica (nimic special acolo din pdv tehnic) ci prin feelingul degajat. Ar fi mai multe de zis dar imi e somn si ma culc.

laterz
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Downer » Dum Feb 27, 2005 9:58 am

ahamz... mda... pardon, ai dreptate cu unpluggedul. intr-adevar am gresit acolo, dar intr-un studiu independent efectuat asupra 30 de adolescenti in Tower Records din localitatea americana Sherman Oaks numai 11 auzisera de Nirvana. Informatia vine din notele de publicare ale box-setului nirvana. o sa postez si un site pe care sa poti citi acele note, dar va trebui sa caut putin... A, si In Utero este o opera monumentala, la fel cum Use your Illusion a fost pentru Guns. Si sa stii ca Bleach a fost inregistrat in 5 zile, studioul costand $600, deci eu zic ca e uimitor, atat pentru timpul in care a fost inregistrat, cat si pentru faptul ca a fost primul album. A fost un lucru care nu se intampla decat odata in viata unei formatii, iar ei stiau asta.
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Feb 27, 2005 8:07 pm

kiddo, trust me, aici imi permit sa zic, despre Nirvana cam STIU detalii si de astea, iar caseta cu Bleach mi-am cumparat-o cand tu aveai vreo 9 ani :D Pe Bleach se simte ca a fost inregistrat in asa scurt timp, si desi are piese destul de ok pe el, nu poti spune in nici un caz ca e un album uimitor. Albume uimitoare ar fi Ritual de lo Habitual de la JA, sau Lateralus de la Tool. In nici un caz ce a scos Nirvana s-ar putea incadra la opera monumentala.

Oricum, mai vezi ce am scris pe celelalte pagini si o sa vezi de ce gandesc asa despre fosta mea trupa favorita.

peseu - absolut irelevant studiul ala cu cei 30 de adolescenti, ma mir ca tu ai raportat toata statistica pe plan global.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Downer » Lun Feb 28, 2005 11:38 am

inteleg ca ai ascultat nirvana cat timp eu eram inca la nivelul cartoon network si backstreet boys (da, backstreet boys... nimeni nu se naste rocker...), dar eu cred ca am recuperat destul de bine, facand rost de toate albumele oficiale, box set si majoritatea melodiilor nelansate in timp de doar doi ani. ma pot declara un fan inrait. stiu ca mai am multe de aflat si de invatat, si mai stiu ca nu e bine sa te blochezi intr-o singura formatie. A, si, da, am auzit "Miss Robinson", din nefericire e cam scurta.
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Feb 28, 2005 11:21 pm

kiddo, si eu la varsta ta eram fanatic cu Nirvana, sunt curios cat timp o sa tina pe tine :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Feb 28, 2005 11:45 pm

Lasa bre omu sa traiasca momentu, ce-ai cu el? :D In loc sa-l incurajam si sa ne bucuram ca mai sunt d-astia tineri de nu dau din buric, ii dam in cap?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Sunbeam » Lun Mar 14, 2005 12:32 pm

Am vazut in posturile anterioare ca v-ati legat de cei de la GNR. Nu o sa va dau parerea mea, dar o sa v-o dau pe cea a lui Kurt

AD: Is there anything about Guns N' Roses' music you like?

KC: I can't think of a damn thing. I can't even waste my time on that band, because they're so obviously pathetic and untalented. I used to think that everything in the mainstream pop world was crap, but now that some underground bands have been signed with majors, I take Guns N' Roses as more of an offense. I have to look into it more: They're really talentless people, and they write crap music, and they're the most popular rock band on the earth right now. I can't believe it.

AD: Didn't Axl Rose say something nasty to you at the MTV Video Music Awards in September?

KC: They actually tried to beat us up. Courtney and I were with the baby in the eating area backstage, and Axl walked by. So Courtney yelled, "Axl! Axl, come over here!" We just wanted to say hi to him--we think he's a joke, but we just wanted to say something to him. So I said, "Will you be the godfather of our child?" I don't know what had happened before that to piss him off, but he took his aggressions out on us and began screaming bloody murder.

These were his words: "You shut your bitch up, or I'm taking you down to the pavement." [laughs] Everyone around us just burst out into tears of laughter. She wasn't even saying anything mean, you know? So I turned to Courtney and said, "Shut up, bitch!" And everyone laughed and he left. So I guess I did what he wanted me to do--be a man. [laughs]

Daca vreti sa cititi intregul interviu dat de Kurt pt Advocate dati un click aici
http://www.nirvana-music.com/kurt-cobain-advocate-interview.html

PS Piesele mele preferate ale Nirvanei sunt Jesus doesn't want me for a sunbeam , All apologies, The man who sold the world, About a girl si Stay away. Cam multe preferate, nu?
"Va iubesc asa cum sunteti, cu tot ce e viu si tot ce e, prin moarte, inca mai viu in rosturile voastre" -- C. Noica
Avatar utilizator
Sunbeam
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 14, 2005 12:00 am

Mesajde DarkWings » Lun Mar 14, 2005 8:23 pm

Hmm..nu asa de multe :P
Preferatele mele sunt: You know you're right, Lounge act, all apolgies, Rape me , In bloom, Lithium, Polly, Dive, Aneurism, Heart shaped box samd :P De fapt...nu cred ca exista vreo melodie de la Nirvana care sa nu-mi placa :D
"Daca te doare mana vindec-o cu ajutorul unui cutit" Virgil Teodorescu
"Timpul e moarte- spatiul e lupta si miscarea e suferinta" M. Eminescu
I can please only one person per day. Today is not your day. Tomorrow isn't looking good, either
Common Sense Is Not So Common
Avatar utilizator
DarkWings
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Feb 13, 2005 12:00 am

Mesajde Sunbeam » Lun Mar 14, 2005 8:47 pm

Am uitat sa mentionez Lake of fire si Where did you sleep last night(nu stiu cum am putut uita de ele)
Spuneam ca sunt multe din pdv ca daca e o piesa preferata ar trebui sa-mi placa mai mult decat celelalte.Oricum, pana acum n-am intalnit nici o piesa de-a Nirvanei care sa nu-mi placa absolut deloc.Unele sunt mai bune decat altele, dar in esesnta toate sunt piese adevarate.
Am si o intrebare pt whatever si anume de ce nu MAI e Nirvana trupa ta preferata.Am citit ce-ai scris pana acum, dar nu f atent si mai pe sarite, asa ca daca te fac sa te repeti scuza-ma.Intreb numai pt ca m-ai facut curios.
"Va iubesc asa cum sunteti, cu tot ce e viu si tot ce e, prin moarte, inca mai viu in rosturile voastre" -- C. Noica
Avatar utilizator
Sunbeam
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 14, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nirvana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron