Moonspell

Forumul asociat fanclubului Moonspell

Moonspell

Mesajde SatyR » Mar Mai 20, 2003 1:43 am

Ia sa vad mai fratilor ,cati dintre voi ascultati aceasta trupa formidabila as spune,este o trupa cu un sound deosebit care merita ascultata...pot spune ca ese una din trupele mele de suflet...asa ca astept parerile voastre...

Moonspell rules :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Mai 20, 2003 1:16 pm

bun. si mie imi place Moonspell, ascult Moonspell, dar Moonspell din perioada lor de glorie. intotdeauna mi-a placut vocea solistului, Fernardo Ribeiro, pe care o gasesc f interesanta, dar ultimele albume: The Butterfly Effect si Darkness And Hope au fost slabe pentru valoarea lor, au dezamagit. din cronicile citite, pe la ultimele concerte Moonspell s-a prezentat jalnic: drugs, drugs and drugs again + alchool, la greu. de asemenea stilul lor muzical s-a alterat, si au ajuns sa cante un gothic de o calitate indoielnica. pacat de ei.
dar ce-i al lor e al lor. daca nu ma insel, in total au vreo 6, 7 albume plus vreo 3 EP-uri. piese extraordinare, cum ar fi: Opium, Magdalene, Mute, Alma Mater. albumul meu preferat: Sin [Pecado] din 1998.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde LouCypher » Mar Mai 20, 2003 7:22 pm

mi-a adus cineva din intamplare moonspell ... vreo 2 albume ... sin shi ... al doi-lea nu mai shtiu cum draq ii zice :(( dar ideea este k mi-au placut .. cel mai mult cred k imi place alma mater ..
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde SatyR » Mie Mai 21, 2003 2:42 pm

N-as spune ca Darkness and hope este slab,mie mi se pare destul de interesant,de asemenea nu cred ca stilul Moonspell s-a alterat dupa cum ai spus,ei intotdeauna au in cercat sa experimenteze,vor sa sune diferit cu fiecare album in parte..intr-adevar Butterfly Effect este cel mai nereusit,dar sa nu ne luam dupa cronici ca daca e asa Sin/Pecado care este si preferatul meu este considerat cel mai slab produs Moonspell....asta pt ca trecut brusc de la Irreligious care avea un sund dur la un album mult mai calm,mai atmosferic/plin de efecte.

Totusi hai sa nu criticam asa aspru ultimul produs,dupa cum vezi albumele sunt destul de compacte,cu fiecare produs suna altfel,si Darkness and hope are cateva piese f misto "darkness and hope","nocturna","made on storm",mr.crowley" etc...sunt curios cum vor evolua,cred ca vor scoate un nou material cat de curand,si ai sa vezi ca vor suna cu siguranta altfel...si de ce nu bine :)

Discografie :

1992: serpent angel (MORBID GOD's promo)
1993: anno satanae (demo)
1993: anno satanae (reedition)
1993: goat on fire (7" vinyl single)
1994: under the moonspell (mini CD)
1995: wolfheart
1995: wolfheart (digipak)
1996: opium (single)
1996: irreligious
1997: second skin (double single)
1998: sin/pecado
1999: the butterfly effect
2001: darkness and hope

Moonspell rules :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mai 22, 2003 11:49 am

SatyRe mama, e parerea mea. :) Moonspellu' nu mai e ce a fost. ce prezinta acum Moonspell, si mai ales cum se prezinta acum, nu-mi mai place si basta. dar ii respect pentru muzica pe care au facut-o si ascult cu mare placere albumele lor. si am, in continuare, o anume slabiciune pentru solist. ;)
cat despre Sin a fost cotat cu 4 stele, zic eu foarte bine. cel putin piesele Mute si Magdalene au fost de mare exceptie si angajament, mie una mi-au placut foarte mult.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Necuratu' » Joi Mai 22, 2003 12:14 pm

Multa vreme, enervat de faptul ca toata lumea din jur (cei care aveau vreo treaba cu metalele) asculta Moonspell si mai ales din cauza ca veneau din Portugalia (io eram viking wannabe pe vremea aia), am refuzat sa ascult Moonspell. Asa ca au ajuns la urechile mele abia cand au scos Sin/Pecado si io o lasasem mai moale cu Norvegia. Sin/Pecado imi place foarte mult, desi aceia care ascultau Moonspell inaintea mea, nici nu vor sa auda de ce au scos dupa Ireligious. Mute e si preferata mea de pe albumul asta.
Apoi am scultat Ireligious, si abia la urma Wolfheart. Ultimele 2 nu le-am ascultat, decat melodia de titlu/clipu de la Buterfly FX. Oricum mie imi place si aia.
Ceea ce am observat la Moonspel e ca imi plac (aproape) toate piesele de pe un album, lucru care rar mi se intampla. Afirmatia e valabila mai ales pentru Wolfheart si Sin/Pecado., pe Ireligious sunt cateva melodi mai "sterse" pe la mijloc.

Ca tot veni vorba, voi ati inteles chestiile alea de pe site-ul Moonspell? Ce instrumente /mecanisme sunt alea desenate pe acolo? Ce-i cu jurnalul ala? Poate imi explica si mie cineva.
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Salutare

Mesajde woolfyy » Mar Iun 24, 2003 8:14 pm

Frate......MOONSPELL rup!!!Sunt cei mai tari!!Alma Mater->Mather thong speaks to me in the strongest ways i ever sen.......i know that she ses in me her proudlest child her purest breed!!!MOONSPELL RULES!!!
woolfyy
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 24, 2003 7:25 pm
Localitate: Romania-Ploiesti

Mesajde DeathBride » Mar Iun 08, 2004 10:16 pm

moonspell rul nu? :U ma ajuta sa ajung la o anumita stare ......ii car cu mine peste tot (ma rog cd-urile).....my favorite song Taste for eternety
Avatar utilizator
DeathBride
Junior Member
 
Mesaje: 98
Membru din: Lun Iun 07, 2004 11:00 pm

Mesajde soulsick » Mar Iun 08, 2004 10:35 pm

dar ce ziceti de "under the moonspell"? la "tenebrarum oratorium" am avut fiori p sira spinarii. si sunt melodii si de pe albumele mai slabe care imi plac.
de exemplu de pe the butterfly effect, care e considerat cel mai slab album (nu sin/pecado), imi place super mult "tired". si mai sunt...
este o formatie pur si simplu superba si cu o contributie imensa adusa muzicii metal (gothic/black). tot respectul
Avatar utilizator
soulsick
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mai 18, 2004 11:00 pm

Mesajde soulsick » Mar Iun 08, 2004 10:37 pm

apropo, cred ca recunoasteti personajul din avatarul meu... si nickul...
Avatar utilizator
soulsick
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mai 18, 2004 11:00 pm

s-a dus draq si moonspelu'

Mesajde SatyR » Mie Iun 09, 2004 1:05 am

Dupa un album de nota 10+ in '98 si anume Sin/pecado a urmat o perioada in care muzica lor a fost mai mult sau mai putin inspirata, cu toate astea io am tot sperat intr-o revenire in forta dar surpriza, trupa merge din rau in mai rau. Ultimul album "the antidote" e o catastrofa, in afara de vreo 2-3 piese mai rasarite nu ai practic ce sa asculti, e antimuzica...
Ceea ce ma mira pe mine este faptul ca foarte multi muzicieni (si aici exemplele sunt numeroase) nu stiu unde sa se opreasca...daca prevezi faptul ca s-ar putea ca urmatorul material sa fie neinspirat nu-l mai scoate frate, mai bine astepti 5 ani pana vii cu ceva idei sau canti sub un alt nume dar in felul asta eviti sa-ti pierzi fanii, cu siguranta s-au pierdut deja f multi prin ratacirile astea...in fine moonspell sunt pierdutzi si tare m-as mira sa mai scoata ceva de calitate pe viitor.

p.s soulsick tired imi place si mie desi butterfly e varza, iar in avatar presupun ca e Fernando Ribeiro, asa-i?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde soulsick » Mie Iun 09, 2004 4:05 pm

da asa e.
de la o formatie mare, intotdeauna pretentiile sunt mari. dar de multe ori justificate... :-(
Avatar utilizator
soulsick
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mai 18, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Dum Iun 13, 2004 12:23 am

Satyre, ai ajuns la vorba mea. *p

ultimu' Moonspell este o mare varza intr-adevar shi pentru mine n-a fost nici o surpriza.

de pe 'the butterfly effect' mie imi suna asha, intr-un mod deosebit, Can't Bee.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Iun 17, 2004 12:55 pm

ce va poate placea la un album ca sin/pecado... tre sa recunosc ... productia e buna dar valoarea compozitilor este mult sub limita... in afara de magdalene, restul albumului m-a plictisit infioirator si pot spune asta pt. ca l-am ascultat de destule ori deoarece voiam sa-i acord anumite circumstante atenuante... prefer darkness and hope decat sin-ul... oricum piesa mea preferata de la ei va fi mereu mephisto...
kiar nu vreau sa va contest gusturile, dar niciodata nu mi-a placut sin si nu cred ca imi va placea... in urekile mele suna foarte ... absent... dar nu cred ca o sa intelegeti ce vreau sa zic prin asta...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Iun 17, 2004 1:17 pm

wednesday scrie: prefer darkness and hope decat sin-ul...

~p
verifani.
in urekile mele suna foarte ... absent

cine/ce lipseshte? poate ai uitat sa-l adaugi in winamp? :D
dar nu cred ca o sa intelegeti ce vreau sa zic prin asta...

nuu...n-am intzeles, da' nu conteaza.

pecado este un album lucrat, bine croshetat, album ce secondeaza (aww) alt album reushit (Irreligious), ashadar urmeaza o traiectorie fireasca. so, sin este net superior(!) lu' darkness and hope, care darkness and hope o fost o incercare, tardiva, de a reveni la ceea ce au fost inainte de dezastru' cu efectul fluture.

redau, cu aproximatzie, un citat pe care nu mai shtiu unde l-am citit shi care mi se pare potrivit: "darkness and hope scoate moonspell din spital, dar mai au muuuulta energie de recuperat pana vor putea fi declaratzi din nou perfect sanatoshi". ei bine, moonspell a revenit in spital shi se pare ca o sa-sh cam faca veacu pe acolo.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Kliffoth » Joi Iun 17, 2004 11:19 pm

Eu intotdeauna am urat satanismul absolut gratuit si stupid, ori la Moonspell vezi destule exemple de genul asta. Asta e!

Insa, din punct de vedere muzical, primele albume sunt geniale. Irreligious e favoritul meu. Iar ca melodie, as zica ca Trebaruna. Am auzit si ca ultimul album, scos acum dupa darkness and hope e mai black, mai spre perioada lor de inceput.
"Omul insetat care nu a intalnit in calea lui nici un izvor e prea fericit cand gaseste o baltoaca." - Sharid de Balkh
"Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens." - Lucian Blaga
Kliffoth
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 12, 2003 11:21 pm
Localitate: Don't know exactly; i'm lost!

Mesajde SatyR » Vin Iun 18, 2004 2:44 am

Bre Wednesdey, dca nu ma insel tu esti cu alde Cradle of Filth, lucru ce mie nu-mi suna prea bine. Din moment ce tu ii ridici pe cradle in slavi si pentru tine ei reprezinta etalon de muzica buna cum ai putea sa patrunzi muzica de pe sin/pecado, care este de o maturitate slab intalnita la majoritatea trupelor de metal ?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Dum Iun 20, 2004 10:38 am

doar imi sustin parerea... este un album care nu imi place...pop-dance-ul ambiental nu ma incanta... am mai zis asta: mi se pare infiorator de plicticos... fara esenta... opinile sunt relativ variate...
unii il considera o capodopera altii o aberatie(nu cred ca fac parte 100% din categoria din urma)
cof nu reprezinta pt mine un etalon in muzica buna... sunt doar una dintre formatile
care imi plac ... critica ta o gasesc nefondata ... faptul ca ma faci imatura si insensibila mi se pare pe de-o parte stupid pe de alta parte grotesc... nu ma cunosti indeajuns pentru a spune asta... daca ai ceva impotriva-mi, scrie-mi personal...
si daca doresti intradevar sa asculti ceva ˝de o maturitate slab intalnita la majotitatea trupelor de metal˝ asculta shape of despair de ex...
nu cred ca eu mi-am creat o imagine a unei persoane ahtiata dupa tot ce este comercial si care considera ca metalul a inceput si se va sfarsi cu dimmu si cradle...
sin-ul l-am ascultat kiar aseara si il gasesc la fel de neinspirat...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Iun 21, 2004 10:56 am

satyr, o fost domn cu tine, da' acuma va invatza sa va ofensatzi de mici. imatura la shaishpe ani? vai, ce grotesc. :D
pop-dance-ul ambiental nu ma incanta...

(:|
un sfat pentru o dezvoltare armonioasa: lasa michimaushii codificatzi, puntele de suspensie (paose de gandire, huh?) shi infatuarile doomiste ca noi nu suntem 'gothicii' din fatza blocului.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Iun 24, 2004 12:04 pm

imi pare rau pt. michimaushii codificati, probabil sunt o eroare tehnica...
˝ si zambaretzul ala au aparut in locul inofensivei litere "d"... in fata careia se situa o "ghilimea"...
cat despre punctele de suspensie...
am un concept aparte si nu le-asi numi pauze de gandire ci mai degarba expresii interioare reprezentate garfic cu aproximativ 5 secunde dupa conceperea cuvantului/structurii pe care il/o preceda...
si nu doresc neaparat sa sa fie luate in seama... poate ca sunt cam numeroase, dar le gasesc a fi cel mai complet semn de punctuatie care se contopeste oarecum cu sentimentele scriitorului...
si nu doresc a se intelege ce am grafiat mai sus, recitindu-mi ultimele spuse constat ca sunt un pic confuze (nici cuvantul asta nu e cel mai adecvat)...
nu am inteles faza cu gothicii din fatza blocului(cum nu am inteles pe deplin intregul si utilul sfat pt dezvoltarea armonioasa a creierashului meu...)
poate faptul ca ma recomandat shpe are o tenta teribilista dar asta mi-a trecut prin cap atunci, gandindu-ma la trupe cu sensibilitate etc.
nu ma consider "doomista", inca... mai multe de aflat...
mai am multe de aflat, dar asta nu inseamna ca sunt imatura... nu cred ca voi atinge prea curand apogeul maturitatii(probabil nici voi nu l-ati atins, inca), dar timpul care mi s-a dat il modelez in asa fel incat orice picatura a sa... sa umple spatiul insetat...
am dubii in legatura cu postarea celor de mai sus, imi imaginez reactiile si comentarile ironice ce vor urma... realizez ca va mai dura ceva pana cand exprimarea mea alegorica va lua o forma mai concreta pentru a putea fi inteleasa si nu rastalmacita...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Iun 24, 2004 12:13 pm

va mai dura ceva pana cand exprimarea mea alegorica va lua o forma mai concreta pentru a putea fi inteleasa

aicea mare adevar ai grait shi ma vad nevoita sa-tz dau dreptate.

in rest, ia-o ushurel, mai shi respira cand simtzi nevoia, shi stai relaxata ca n-avem puterea sa lasam corigentzi. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Iun 25, 2004 11:55 am

poate imi fac iluzii, dar cumva in ultimul tau post ai strecurat o oarecare doza de toleranta? :hi:
am i forgiven?
or something like it...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Sâm Iun 26, 2004 5:41 pm

da, mi s-a facut mila, ca prea te chinuiai, am zis sa-tz curm suferintzele. ~p

nu, pentru chestia cu pop-danceul ambiental (btw, ce-ai asta? un nou curent de la geamu' deschis larg?) categoric nu esht iertata. dar, mai creshti, mai ascultzi, mai invetzi.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde soulsick » Mar Iun 29, 2004 10:56 pm

Kliffoth scrie:Eu intotdeauna am urat satanismul absolut gratuit si stupid, ori la Moonspell vezi destule exemple de genul asta. Asta e!

dc ti se pare stupid si gratuit? ce inseamna pentru tine satanism gratuit?
Avatar utilizator
soulsick
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mai 18, 2004 11:00 pm

S-au dus shi astia

Mesajde Profanum » Vin Dec 31, 2004 1:35 pm

Probabil cea mai buna formatie de metal?! extrem europeana..........spun asta deoarece acest grup nu a fost capabil sa-si gaseasca propria /identitate.....ajungand dupa albumul Sin/pecado la o amestecatura muzicala............de fapt de la acel album s-au pierdut...............
Au avut un inceput promitator...........Albumul Wolfheart a fose EXCEPTIONAL........,caracterizat de fanzinul Morticia Numskull:,,Cel mai bun album Dark realizat cu texte occulte"...
...........................insa ,poate prin schimbarea convingerilor religioase,sau datorita lipsei ACUTE de inspiratie s-au indreptat spre rockul-poppy(k Tiamat si Paradise Lost)...
Parcursul lor muz o fost:
primele 2 albume:Black metal
urmatoarele 2:Dark Romantic
urmatoarele= SHIT
bye..............see ya in hell
Profanum
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Dec 22, 2004 12:04 pm
Localitate: Slatina

Mesajde nakednoise » Joi Ian 06, 2005 9:55 pm

Wow... moonspell... cu adevarat o formatie superba.

‘Wolfheart’ mi se pare cel mai reprezentativ album al lor, insa the personal favourite is ‘Irrelligious’... just brilliant, totul se imbina minunat, efectele, chitarele, vocea lui Rib, like, astia de unde naibii au cazut? De pe Pamant nu sunt cu siguranta... Cu siguranţă un album magnific ce iţi pătrunde prin toţi porii şi iţi captează orice vibraţie, oferind un suflu şi o aromă specifică. Suficient de dark, dar animat de o graţie rar intalnită. Aproape hipnotic.

The Butterfly Effect nu este un album per total rau... holy shit, 'I Am The Eternal Spectator', 'Soulsick', just masterpieces. Contrar părerii generale despre el, buterfluiu este pentru mine un album mai mult decat digerabil, mai ales că samplerele sau ce mai are Paixao pe acolo sunt folosite la maxim... insă nu il consider un album, ci mai degrabă un moment de respiraţie. Vazusem zilele astea 'The Exorcist- The Beginning' si la o anumită fază, primul lucru la care m-am gandit a fost albumul fluturli, oare o exista vreo legatură?

Ultimul album, The Antidote, imi place mult, si nu, NU, nu sunt in faza de negare ...

Iar ultimul videoclip... pure boredom + tipe naspa = nu lasati portughezii sa faca chestii horror...

Asta in cazul in care nu exista alte semnificatii...

Anyways, se aud zvonuri cum ca o sa vină prin primăvară si prin meleagurile mioritice... ştie cineva ceva in legătură cu asta?
Not all men who drink are poets. Some of us drink because we aren't poets.
Avatar utilizator
nakednoise
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 29, 2004 12:00 am

Mesajde primad » Vin Ian 07, 2005 3:05 pm

Miercuri seara, in Club A, Lenti a facut un anunt, cum ca Moonspel va veni pe 11 martie in Timisoara.
primad
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 07, 2005 3:01 pm
Localitate: in hell

Mesajde nakednoise » Vin Ian 07, 2005 8:37 pm

OMFG!!!!!! (imi pare rau pentru geamurile vecinilor.... )

Ok, ai idee daca e confirmat concertul? Pe un site, vreunceva?
Not all men who drink are poets. Some of us drink because we aren't poets.
Avatar utilizator
nakednoise
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 29, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Vin Ian 07, 2005 11:20 pm

nu-i confirmat ... dar e suta la suta sigur...
11 martie...timisoara...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde nakednoise » Sâm Ian 08, 2005 1:21 pm

Mi se pare cel putin ciudat... mai ales ca pe site-ul lor nu scrie nimic in afara de concertul din Budapesta care e pe 10 martie.

Banuiesc ca o 'sa dea o raita' pana la Timisoara, ceva undercover :cool:
Not all men who drink are poets. Some of us drink because we aren't poets.
Avatar utilizator
nakednoise
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 29, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Moonspell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator