eu sunt cel mai mare depechist din lume

Forumul asociat fanclubului Depeche Mode

eu sunt cel mai mare depechist din lume

Mesajde Neinregistratu » Dum Iun 27, 2004 7:31 am

In 97' m-am certat cu prietena mea si ca de obicei in astfel de cazuri, fiecare e incapatanat si mandru si nu vrea sa faca primul pas spre conciliere.
Atunci intr-o seara mi-am pus urmatoarea problema existentiala: fac sacrificii mari pentru o caseta cu DM dar nu pot sa ma duc sa ma impac cu fata pe care o iubesc atat de mult. In acea seara mi-am aruncat toata colectia de albume DM la gunoi si ca nu cumva sa ma razgandesc am dus galeata la lada de gunoi, apoi am fugit repede si mi-am recastigat prietena (nu e mare lucru sa mai lasi si de la tine uneori).
Ma-m simtit un om fericit, eram iarasi cu fata iubita....insa imi lipsea ceva.
Ce credeti ca am facut dupa cateva zile?
M-am dus la lada de gunoi sa-mi recuperez casetele. A fost o treaba dificila findca era perioada in care se manca multa lubenita (pepeni verzi). Le-am gasit pe toate dar erau irecuperabile . Amuzant a fost ca m-a vazut un vecin facand toata treaba asta (domnu' Marcu) caruia i-am spus ca strang viermi pentru pescuit(o fi tinut?).
Mai am si alte aventuri care demonstreaza ca sunt cel mai mare depechist din lume..dar mai intai vreau sa va aud pe voi cu ce va laudati ?
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Mesajde iasminaa » Dum Iun 27, 2004 12:03 pm

Eu cred ca varu-miu e cel mai mare fan DM. De la el am 82 de CD-uri cu Depeche ( tot ce este oficial + ce am gasit pe net) 3 DVD-uri, plus CD-urile si un DVD lansate de Martin si Dave( oficial+neoficial). Iar la toate acestea se adauga faptul ca amandoi am fost la concertul lui Dave Gahan. Nu ma laud, dar sunt foarte bucuroasa sa am toate astea.

Iar nepotu-miu de cand a venit din maternitate tot Depeche asculta. Suntem o familie de depeche-isti :)
iasminaa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 16, 2003 8:13 pm

Mesajde Neinregistratu » Mar Iun 29, 2004 8:11 pm

Optzecisidouaaaaaaa de sidiuri !!!!! Da ce are mancati-as pe ele, ca eu am 3 din care pe unu toate melodiile si doua video (1 cu videoclipe si altu cu un concert in Paris) si consider ca am prea mult fata de altii.
Cred ca varu-to asta are inregistrate si basinile pe care le-au tras cei patru(trei ) in somn din 80 incoace.
Ma rog la urma urmei tot respectu' fata de varu'tu Unknown.... merita luat in seama sacrificiul lui cu conditia sa nu fie baiat de bani gata ca atunci totu-i foarte usor.
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Mesajde dEpEchEmIND » Mie Iun 30, 2004 1:07 pm

Eu cand am fost acum vreo trei ani cu bunica-mea la Bucuresti am vazut albumele The Singles 86<98 si am vrut sa mi le iau, dar n-am avut banii necesari. M-am tot uitat la CD-urile alea vreo jumatate de ora. A trebuit sa le las acolo si am iesit cu lacrimi in ochi din magazin.
Ma gandeam sa fac ceva... sa-mi vand geaca sau ceva de genul ca sa fac rost de bani sa-mi iau CD-urile cu DM. N-am facut asta, dar dupa un timp am gasit casete cu Singleurile si Exciterul si apoi am cumparat mai multe albume, CD-uri originale. ;) Imi mai lipsesc vreo trei sau patru albume din colectie.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde iasminaa » Sâm Iul 03, 2004 12:18 am

Am CD-uri audio nu mp3.
15 albume(17 cd)
40 Cd-single (pe un cd-single sunt intre 3 si 8 cantece)
Devotional Tour live
The World We Live In live '84
World Violation Tour live Wembley '90
The Sinlges Tour Live Erfurt '98
restul sunt combinatii: live, Martin cantand intr-un hotel, variante demo, remixuri, cd-single ( depinde UK/US), multe sunt pe dublu-cd, incetul cu incetul s-au adunat.
Videoclipurile si concertul de la Paris le am pe dvd.
Varu-miu nu e baiat de bani gata, dar nici muritor de foame nu e, de cand lucreaza si are banii lui isi permite mai multe chestii(normal ca inainte parintii lui nu erau prea incatati sa-i dea bani pt cd-uri).
iasminaa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 16, 2003 8:13 pm

Mesajde Neinregistratu » Dum Iul 04, 2004 12:41 pm

Doamne fereste sa nu ajungem muritori de foame...singura foame pe care am cunoscut-o a fost cea dinaintea cinei...ca daca as cunoaste foamea cealalta (somaleza) cred ca mi-as manca si alea 3 tzidiuri pe care le pastrez cu atata grija...(- stai putin ca e un fir de praf pe unul din ele)...asa unde ramasesem....mdea ce zici de asta?
In 95' am mers aproape 30 km pe jos dus - intors (peste dealuri prin padure cu mistreti si alte lighioane) numai ca sa ma intalnesc cu un grup de depeche-otzi intr-o discoteca si asta fiindca trenuri nu erau iar bani de masina de ocazie...ciuciu !. Am apucat doar o ora de de distractie, dar a meritat.
E randul tau..
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Mesajde Neinregistratu » Dum Iul 04, 2004 12:45 pm

apropo mercy pentru melodie si vezi ca pe Onyx circula o versiune a lui Maser & Servant cantata la chitara de un aurolac (nu-i stiu numele). E cel putin interesanta...
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Mesajde Neinregistratu » Mar Iul 20, 2004 8:27 am

mmmbishcati-as, nu mai vine nimeni p'aci, sunteti toti in conced ? Bine hai ca o sa revin si io dupa 10 septembrie daca o mai iezista saitu asta pana atunci. Io cel mai mare depeche -ist din lume care sunt si mare amator de drumetii montane voi pleca prin Retezat, Parang si alte cateva locuri pana atunci. Asa ca sper sa ne revedem cu bine...
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Am trecut de 100 de discuri originale DM :-))

Mesajde devotee » Dum Sep 05, 2004 1:06 am

Sunteti copii... Sa nu va suparati pe mine, dar am aproape tot ce a scos pe piata DM (in format cd si dvd originale). Nu am mai numarat de mult discurile si nu stiu cate sunt, dar sa stiti ca am aproape toate single-urile dinainte de a lansa dm singles-box-urile recent... (oricum le-am luat si pe alea...).

Deci in total am peste 100 de cd-uri si dvd-uri originale (mute, sire, virgin si "ultra" de la roton :-)) )

Daca mai pun si materialele pirat (bootleg-uri, tribute, filme, shots-uri, recenzii si mai stiu eu ce) acred ca trec de 200 de discuri.

Pentru cine are nevoie sa consulte o lista completa a item-urilor scoase pe piata de DM, http://www.depmod.com e cea mai buna alegere. Nu va orientati dupa discografia de pe site-ul romanesc pt ca e varza... Varza e si site-ul din pacate...
devotee
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 08, 2004 7:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde SatyR » Dum Sep 05, 2004 1:26 am

Si mie imi plac destul de mult depeche dar nici chiar asa. Trupa s-a dus draq de mult oricum, nu mai sunt ce-au fost. Plus ca nu prea concep cum poate sa-ti placa absolut orice scoate o trupa. Nici un muzician nu poate excela tot timpul. Indiferent cata muzica buna ar avea cineva, tot se nimereste sa scoata si ceva balarii.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde iasminaa » Dum Sep 05, 2004 8:07 pm

SatyR scrie:Si mie imi plac destul de mult depeche dar nici chiar asa. .... balarii.


Nu consider ca s-au dus dracului. O formatie care se respecta scoate un cd o data la 3-4 ani, pt ca altfel se repeta si devine banala. Poate ca primele 3-4 albume nu sunt la fel de bune ca si restul, dar in nici un caz nu sunt "balarii". DM are numai cantece bune pt ca lucreaza mult la albume, nu sunt precum altii: 2 cantece mai reusite si restul doar sa umple albumul. DM nu a excelat tot timpul, ci a devenit tot mai bun de-a lungul timpului( instrumente, text si voce). Pentru ca e talentat Martin a primit premiul "International Achievement", de la the British Academy of Composers & Songwriters. Uite de ce sunt apreciati ( ii citez pe Martin si Andy):

"You've been quoted as saying you see Depeche Mode as almost sort of outsiders. Would you have it any other way ?"

- Martin
?What?s the point of making music if you?re gone make music like anybody else?
" we've always gone out of our way to be out on a limb, because what's the point of making music if you're going to make it like everyone else? We've always wanted to make what is alternative music and, like I said earlier, the meaning has changed these days. You've got so many bands who sound the same and it's become the mainstream. At least what we do doesn't sound like anybody else."

- Andy
?We don?t fit in, we don?t conform and we sound different?

"Martin Gore is the main lyricist, songwriter and creative force behind Depeche Mode. His songs vary from simple pop tunes to insightful commentaries on the world around him. For 16 years, Gore has managed to create some of music's most influential tunes..."

"Dave has a voice that is really distinctive. It has a great tone to it, and he has a real aggression which I don't have, and that is really important for a rock star. That is really what Dave brings to our songs. Every voice is a different instrument, and he has a great sort of depth." (Martin)
iasminaa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 16, 2003 8:13 pm

Mesajde SatyR » Mar Sep 07, 2004 8:15 pm

Ma rog, acum depinde si de gusturi. Io unu consider ca Depeche nu mai au acea muzica de calitate, ce i-a facut celebrii. Ultimul album este foarte slab din punctul meu de vedere. Trupa s-a cam dat pe panta de la Ultra. Daca as fi fost in locul lor n-as fi scos nici ultra si nici exciterul (cu ultra as putea fii putin mai indulgent, nefiind chiar petarda) Spun asta pentru ca, dupa un album ca "Songs of Faith and Devotion", care este o capodopera, ori scoti ceva mai bun, ori la fel de bun, ori te lasi de muzica...daca nu e pacat.
Ce canta ei acum ar trebui sa fie sub un alt nume.

Trupa a evoluat pana la SOFAD, ce-au scos dupa se cheama involutie.
In momentul de fatza exista trupe care suna mai a depeche decat trupa Depeche in sine...
Adevaratul sound Depeche s-a stins. Crezi ca or sa mai scoata ei vreo piesa ca Personal Jesus sau World in my Eyes pe viitor?
Io ma indoiesc.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Mie Sep 08, 2004 11:22 am

Nu cred nici eu ca or sa mai fie asemenea piese in viitor, iar asta ne spune ca sa le pretuim mai mult si sa ne bucuram ca exista asemenea capodopere muzicale.

Eu nu as spune ca ULTRA este un album slab. Sunt cateva melodii foarte reusite si originale pe el. Are un sound aparte si de asta imi place. Albumul acesta inca mai suna a Depeche Mode. Insa nu se compara cu Violator sau Music for the masses sau Black Celebration. Asta e clar.

Exciterul, intr-adevar este mai slab decat restul albumelor. Eu una astept urmatorul album, asa cum o fi, dar sa fie. Totusi, si unele piese de pe Exciter, acelea care au fost single-uri au ajuns in topuri pe pozitii fruntase. Inseamna ca nu s-au pierdut chiar de tot. Muzica lor inca a ramas unica. Ei incearca la fiecare album un nou stil, un nou sound. Poate ca urmatorul album o sa fie mult mai bun decat a fost Exciter. ;) Poate.

Sper din toata inima sa fie un nou album. Sa asteptam, sa vedem si sa ascultam.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Mie Sep 08, 2004 1:05 pm

M-as bucura ca trupa sa revina in fortza cu un album de calitate, numai ca ma cam indoiesc. Potential ar trebui sa mai fie. Nu se poate ca cineva care a compus atata muzica buna sa-si fi pierdut cu totul si cu totul capacitatea de a crea ceva frumos.

Ultra, dupa cum ai spus si tu nu e chiar naspa. Trebuie sa recunosc ca imi plac si mie cateva piese, cum ar fi : sister of night, home sau barrel of a gun, dar cu toate astea, albumului ii lipseste acel ceva pe care-l avea trupa inainte. Muzica lor de pana atunci avea ceva aparte, in sensul ca, vocea lui Dave era mai rece, muzica era mai rece, as putea spune ca muzica lor era chiar usor intunecata. Acum vocea lui Dave e mult prea melodioasa, piesele se vor melodioase si dupa parerea mea, nu-i prea prinde stilul.

Ce ma mai deranjeaza este faptul ca odata cu "Songs of faith.." trupa s-a debarasat in mare masura de sintetizator, optand pentru instrumente acustice. Ar fi fost frumos sa fi mers in continoare pe ideea asta macar, pe linia rock-ului abordat pe acel album.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Neinregistratu » Vin Sep 24, 2004 10:04 am

M-am intors...si v-am citit deja
Satyr ...sa-ti spun ceva
O trupa imbatraneste impreuna cu fanii sai. Daca DM in anii de glorie 84'-94' s-au adresat unui segment intre 16 si 25 ani, atunci ...acum in 2004 cel mai tanar fan DM din acea perioada ar trebui sa aiba cel in jur de 26 de ani. Cei mai multi s-au casatorit au copii nu-i mai intereseaza iar cei pe care ii intereseaza avand in vedere ca si ei au suferit schimbari, apreciaza variatiunile din repertorilul trupei. Cei care sunt nemultumiti ca trupa nu mai canta ca in perioada mai sus amintita consider ca nu s-au maturizat pe deplin. Nu pot sa pretind ca DM sa bulverseze si generatia actuala (15-25 ani) pentru ca nu se poate..." fiecaruia ii place muzica cu care a crescut " asa ca exprimarea unei nemultumiri in legatura cu muzica lor din ultimii ani mi se pare nepotrivita. Cine vrea sa stea mereu in "priza" le propun Linkin Park sau Placebo.
Celor care s-au linistit (cu inaintarea in varsta) dupa vremurile tineretilor, a critica noile albume sau cele ce o sa vina mi se pare pierdere de timp. Noi ne-am trait vremurile de glorie (care nu pot tine o vesnicie) iar acum nu ne ramane decat sa depanam amintiri.
In ceea ce priveste noile albume eu vad asa lucrurile : Ultra e un album destul de bun iar Exciter contine 3 melodii care-mi plac mult: Dream on , wHEN THE BODY..., Freelove
Fanii mai tineri care sunt mai putini dar mai pretiosi (pentru ca, cu exceptia cazului in care au fost indoctrinati de rude mai batrane) ei au
comparat si au ales muzica mai buna, tinand cont ca nu putut fi influentati si de moda vremii .
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA


Înapoi la Depeche Mode

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron