Depeche Mode - cea mai buna trupa live

Forumul asociat fanclubului Depeche Mode

Depeche Mode - cea mai buna trupa live

Mesajde takanonanu » Mar Mai 17, 2005 10:28 pm

...multi care cunosc muzica buna cred acest lucru, voi ce parere avetzi ?
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde b16dmo » Lun Mai 23, 2005 9:05 am

sunt buni, ce-i drept, dar nu stiu dc pot sa spun ca sunt CEI MAI BUNI... depinde cu cine ii compari. Ai vreun exemplu?

PS : imi pare sincer rau ca numai noi doi ne bagam in seama pe aici... mi-ar fi placut sa fim mai multi. Oricum welcome aboard si la cat mai multe posturi ! :)
b16dmo
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 21, 2005 7:51 am
Localitate: buc

Mesajde Gabriel » Dum Iul 17, 2005 12:48 pm

Hello. Peronal cred ca sunt printre primele trei formatii din lume in ce priveste "live-ul", ca sa zic asa... Calitatea sound-ului,a melodiilor, a vocilor (Dave, Martin,Andy si background-ul vocal), ritmurile melodiilor - care nu se compara cu ce se aude pe CD sau albumul original- , ceea ce este din punctul meu de vedere ceva extraordinar. Bafta!
Gabriel
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 16, 2005 11:00 pm

Depeche Mode – Playing the Angel - Düsseldorf LTU Arena

Mesajde sin ella » Vin Feb 24, 2006 5:02 pm

Depeche Mode e cu siguranta cea mai buna trupa live. ...pe care am vazut-o eu. am vrut sa va povestesc cum a fost la concert si nu stiam unde sa pun mesajul. cred ca merge aici. a iesit cam lunga povestea, dar am fost finuta si am taiat jumate. puteti sa sariti peste prima parte si sa incepeti de la paragraful al cincilea.

Pe ultima suta de metri, adica cu vreo patru zile inainte de concert am reusit sa facem rost de bilete si nu oricum, ci la pretul de achizitie. Destept sa fii, noroc sa ai... sau cum era vorba cantecului? In ziua cu pricina ne-am infofolit ca pentru o excursie la Polul Nord - ca deh, e concert pe stadion si nu am vrut sa facem tzurtzuri - si am purces la drum. Am lasat naveta spatiala la loc sigur in parcare si am luat metroul spre LTU Arena.

Metroul circula inainte de concert din trei in trei minute (foarte bine organizat). Inca din statie eu si sotul faceam nota discordanta cu ceilalti participanti la trafic. Toti erau proaspat coafati, imbracati in hainele de duminica (negre, of course), galagiosi, inarmati cu sticle de bere, votca, aia aia, ca doar mergeau la concert, doar noi aveam (bine pitita in rucsac) o sticla de apa minerala :))))))))))).

In sfarsit, ce s-o mai lungim atata, am ajuns la stadion unde au inceput surprizele: La intrare ne-au cofiscat apa minerala!!!!!!!!!! Auzi tu neobrazare! Iar tanti de la securitate a refuzat sa ma perchezitioneze dupa ce imi deschisesem jacheta si o poftisem sa-si faca treaba!!! In schimb l-a perchezitionat pe barbatu-mio!!! Stoarfa dracu’ :zambet: . Bine cel putin ca puteai sa cumperi bautura acolo. Dupa ce am urcat niste scari de ne-a luat cu ameteala, am ajuns la tribuna noastra. O tanti draguta (tot de la securitate) ne-a aratat unde avem locuri, s-anume fix la cucurigu, penultimul rand de sus, foarte sus, cel mai sus, chiar sub acoperis, de puteam sa ma agat si sa ma hutut de tortile cerului. Cel putin aveam scena in fata. Am mai urcat cele aproape 100 de scari ca sa ne luam in primire locurile si ne-am asezat osteniti. Hehe, sotul a mai coborat si urcat scarile o tura ca s-a dus sa aduca bauturi (nu, nu apa minerala carcotasilor! ci cola :)))). Dar consortul lu’ tipa de langa noi, saracul, a coborat si urcat scarile de vreo cinci ori in timpul concertului si cara cate patru beri ca consoarta lui turna berile pe gat ca dupa seceta.

Ce sa mai spun ca stadionul era acoperit si ca existau niste agregate pentru incalzire. M-am topit. Unii erau in maieu (din pacate doar gagicile :( ). Incet, incet sala s-a umplut. Inchipuiti-va 50 000 de oameni adunati la un loc (49 998 fani DM, aka depesari + eu cu sotul :))))))). Era o priveliste misto: unii exersau fara prea mult succes valurile, altii faceau coada la toaletele ecologice, altii (majoritatea) beau pe rupte, unii mai trageau cate-o tranta...

La opt fix un zgomot infernal a inundat sala si niste furnicute au inceput sa sara si sa se bataie pe scena pe ritmuri antrenante. In curand (mai precis cand am descoperit ecranele de proiectare, din pacate prea mici pentru stadionul ala imens) mi-am dat seama ca furnicutele erau de fapt trupa care canta in deschidere, adica “The Braveryâ€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde stefan » Sâm Mar 11, 2006 11:29 pm

Eh, acu pot să zic cu siguranţă că nu-s cea mai bună trupă live pe care am văzut-o eu :D. Concertul din Helsinki a fost luni, da' mi-a fost lene să scriu ceva pană azi.

Aviz celor care vor să-i vadă la Bucureşti: cantă cam prea multe melodii noi. Dintre care unele-s destul de slabe (cine ştie, poate compuse de Dave Gahan). Din cate inţeleg, ăsta e sistemul lor, dar nu mereu melodiile cele mai noi sunt şi cele mai bune.

A fost interesant că au băgat nişte melodii mai vechi de "Violator" pe care nu le mai auzisem de mult - "Shake the Disease" (habar n-aveam că era cu vocea lui Gore) şi "Never Let Me Down Again", de care şi uitasem. Mă intreb, oare cantă "Just Can't Get Enough" de fiecare dată? Nici nu mai ţin minte dacă au cantat ceva de pe "Ultra", mi-ar fi plăcut măcar "It's No Good", e una dintre melodiile mele preferate din repertoriul DM, şi ar fi putut inlocui foarte bine una din melodiile noi.

La reni nu se putea intra cu berea in sală - concertul a fost in Hartwall Arena, o arenă destinată in special meciurilor de hochei. Dacă ieşeai din sală aveai puncte de vanzare a berii căcălău, doar că zona in care puteai să te mişti cu ea era destul de limitată.

Per total a fost OK, pentru că au băgat şi destule melodii vechi - "I Feel You", "Walking In My Shoes", "World In My Eyes", "Never Let Me Down Again"...Am avut nişte locuri destul de proaste. Eh, unde-s concertele din Romania, unde poţi să stai ca omul unde ai chef? Bag pl, plăteşti mai mult pentru mai puţin.

Cine e nenea ăla, al doilea clăpar?

Btw, pană acum melodia mea preferată de pe noul album e "John The Revelator".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde takanonanu » Mar Mar 14, 2006 12:37 am

Intr-adevar Shake the disease in varianta originala-album e interpretata de Dave, dar ei mai fac si inversiuni in concerte...reusita in cazul de fatza. [-o
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde stefan » Mie Mar 15, 2006 2:02 am

Btw, am găsit şi lista melodiilor cantate la Helsinki:

http://www.depechemode.com/tour/setlist.html#set5

Oficial, cum ar veni :D. Cred că diferă o melodie sau două faţă de Dusseldorf. 7 melodii din 21 de pe ultimul album - cam multe, mai ales că cel puţin 4 din alea 7 sunt mediocre in cel mai bun caz. Mă amuza numărul de melodii de pe "Ultra" şi "Exciter" - una de căciulă (nu ştiam "Goodnight lovers", noroc cu sin patica). Probabil că peste 4 ani cam tot atatea o să reţină de pe albumul curent :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde takanonanu » Joi Mar 16, 2006 2:21 pm

Da, intr-adevar prea multe melodii de pe PTA care dupa parerea mea este un album modest.
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde alow_rider » Mie Aug 22, 2007 7:52 pm

Depeche stiu cum sa faca fiecare concert special...daca o melodie live suna la fel ca si cea de originala e mok....cand am auzit HOME in varianta remix de pe Remixez am ramas fatza plata, melodia era compromisa...dar dupa un minut a devenit de vis....
Avatar utilizator
alow_rider
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Aug 15, 2007 11:00 pm

Mesajde schummy002 » Mar Oct 23, 2007 3:40 pm

ati vazut ce rating'uri au "devotional" si "one night in paris" pe imdb? :D:D hmm, greu ma pot hotari care e mai fain ...
si cand mai intra in calcul si dvd2 de la "101" ...
totusi, pt cei care au vazut 101, ce instrument e ala de'l foloseste martin gore la interludiul de la "everything counts" ?
schummy002
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Apr 03, 2005 6:25 pm
Localitate: iasi

Mesajde takanonanu » Vin Sep 19, 2008 8:32 am

schummy002 scrie:ati vazut ce rating'uri au "devotional" si "one night in paris" pe imdb? :D:D hmm, greu ma pot hotari care e mai fain ...
si cand mai intra in calcul si dvd2 de la "101" ...
totusi, pt cei care au vazut 101, ce instrument e ala de'l foloseste martin gore la interludiul de la "everything counts" ?

Melodica.
:flori:
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde Daimon » Joi Iun 18, 2009 6:20 pm

videoclipu' depechemode filmat pe la noi. daca tot n-au ajuns macar reclama sa ne faca. poate mai vin turisti sa vada unde au fost ei.

Peace

si varianta live
ca doar asta e obiectul tredului
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara


Înapoi la Depeche Mode

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator