cuvant inainte sau aduceri aminte!

Forumul asociat fanclubului Depeche Mode

cuvant inainte sau aduceri aminte!

Mesajde SOD » Mie Aug 14, 2002 1:34 pm

Depeche Mode!O formatie veche,cunoscuta de toti iubitorii muzicii,ce presteaza o muzica de calitate,formatie ce a dat nastere in Romania anilor '90 la multe controverse,formatie ce evolueaza de peste 15 ani si o face cu succes si acum.Cei mai batrani isi amintesc cu siguranta de moda Depeche,de muzca lor,de stilul lor.Caci,pana la urma,e vorba de un stil.Chiar daca ,pe acea vreme,ascultam ,ca si acum ,muzica rock,Depeche Mode era formatia care o ascultam pe furis,pentru a nu ma afla baietii din gasca.M-a placut si imi place si acum muzica lor.Formatia de frunte a new-wave-ului britanic,Depeche Mode continua sa scoata materiale de mare exceptie,clasandu-se pe locuri fruntase in topurile de specialitate.
Sunt extrem de onorat sa moderez acest forum si incantat ca el exista in sfarsit.Chiar acum ,la Profm se difuzeaza Depeche Mode,semn ca ei nu sunt uitati!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Joi Aug 15, 2002 10:06 am

Ah, ce vremuri, ce vremuri...Muzica Depeche n-o cunosc suficient de bine ca sa-mi pot spune o parere pertinenta, e posibil sa fie buna. Dar ce-mi aduc aminte cu placere e cum se inveshmantau fanii lor, asha numitii depeshishti, si cum o furau ei dragalashii de la rockeri cand se intalneau prin cartier...A fost un curent puternic moda asta cu depesh, si a durat mai mult ca altele. Tinereti...Probabil ca SOD nu a fost singurul dintre rockeri care asculta Depeche pe furis, ca mare rushine era sa te dai in fapt ca faci una ca asta. Ba chiar ai fi fost supus unei maziliri definitive. Asha ca la mari riscuri s-a expus SOD.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Aliosha » Joi Aug 15, 2002 11:11 am

As avea atatea de scris pe forumul asta dar momentan nu am dispozitia necesara de aici de la sala de net.

Imi aduc aminte si eu de imparteala Rock, rap, depeche care era prin Bucuresti (poate si in alte locuri. nu stiu...). Gasti, batai...

Eu eram cu rockul pe vremea aia, fapt care nu m-a impiedicat sa ascult DM la greu.
Era totusi comica vestimentatia depecharilor compusa din articolele ce urmeaza: :p

1. brosarei - pantofi bombati cu placutza de metal pe bombeu

2. blugi largi , neaparat taiati sau desfacuti jos in asa fel incat sa atarne firele.

3. Tricou cu DM cu trandafir in mijloc, intre lirelele d si m.

4. Freze a la Dave Gahan, cu perciuni.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde java » Sâm Aug 17, 2002 9:29 pm

Am inceput sa ascult Depeche Mode prin 1992. Am devenit un adevarat fan. Aveam aproape toate albumele, cumparam postere, insigne, colectionam articole, etc... Aveam vreo 15 ani pe atunci. Dupa ce am terminat liceul, le-am aruncat pe toate (mai putin casetele). Si asta pentru ca am considerat ca am depasit virsta pentru asa ceva. Dar DM continua sa imi placa in continuare la fel de mult si incet incet imi fac rost de toate albumele lor, pe CD sau in format mp3.
java
 

muzica e ca un drog, dar cu efecte pozitive

Mesajde dEpEchEmIND » Joi Aug 22, 2002 10:36 pm

Nu sunt un fan vechi al acestei formatii, dar totusi unul inrait.
pe orice site intru sau chat folosesc nume sau nickuri care contin cuvantul ,,depeche" (dupa cum vedeti chiar si numele meu de utilizator:)))si multe chestii legate Depeche Mode.De asta mai gasesc unii motive sa ma injure sau.....in cazul unor depechisti,sa-mi dea privata si sa discutam pe tema aceasta.
Regret ca nu am trait vremurile si atmosfera depeche a anilor '80, dar totusi incerc sa o traiesc in casa mea si imi imaginez.
Oricum, toata ziua cat e ea de lunga si in orice moment ma gandesc numai la ei si la perioadele lor grele si la cele de varf.
Ei acum fac parte din viata mea sunt chiar o parte din mine,cand le aud numele la radio sau la tv. tresar de parca as fi auzit numele meu.Ma trece un fior ciudat, dar placut.Uneori ma intreb daca nu cumva oi fi ruda cu vreunul din ei:)),una foarte indepartata.
Totusi nu le spun celor din jurul meu de ,,mica mea pasiune".Astept sa treaca timp sa-i cunosc mai bine.

Ii pup dulce pe toti Depechistii din lume!!!!!!!!!

P.S. Acum ascult Depeche Mode
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde java » Vin Aug 23, 2002 12:53 am

Eu chiar am apucat perioada aia cand cei patru DM erau tare in voga la noi in Romania. Tin minte ca prin discoteci la mare in anii 92, 93 se asculta. Ce vremuri bune... Din pacate s-au dus. Erau difuzati mult si pe MTV in vremea accea, a fost la un moment dat pe MTV si "Depeche Mode WeekEnd", si chiar atunci mi s-a stricat video-ul, si nu am putut sa inregistrez :-((.
S-a belit si MTV-ul asta...baga numai muzica de rahat...
java
 

Mesajde SOD » Vin Aug 23, 2002 9:00 am

ca veni vorba de mtv,am vazut acum o saptamana un interviu cu dave gahan in care spunea ca promovarea lor in GB nu ar fi fost posibila fara mtv.imediat ce au dat primul concert,postul tv s-a aratat interesat si au si inceput colaborarea.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Albumul Speak & Spell

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Aug 23, 2002 3:14 pm

Nu prea inteleg eu de ce sunt comflictele acestea intre rockeri si depechisti. Fiecare trebuie sa-si vada de treaba lui, fiecare are gusturile lui.Aceste comflicte mi se par niste copilarii.Eu cred ca depechistii nu au nimic cu rockerii.Dar ce au Rockerii cu depechistii?
Am gasit pe net niste articole mai vechi despre Depeche Mode, pe cand erau la albumul Speak& Spell si am aflat ca pana si ei au incasat-o de la rockeri si de la barmani pentru felul in care se imbracau si pentru ca erau o prezeta bizara.
Imi place acest album pentru ca este naiv si destul de bun pentru un inceput de cariera a unei formatii de legenda.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde java » Vin Aug 23, 2002 7:10 pm

Daca in anii '90, cand a venit valul Depeche Mode si in Romania, Internet-ul era ca azi, si avem si eu un calculator acasa cu ADSL ca acum, atunci suta la suta ca m-as fi conectat toata ziua ca sa fac rost de materiale cu ei, fara sa mai umblu dupa reviste, ziare, casete, insigne si alte cele...
java
 

Mesajde devoted » Sâm Sep 28, 2002 5:56 pm

Intradevar frumoase vremuri.In 89 cand am auzit prima data Dm vroiam o gaura in ureche. Dar nu s-a putut atunci. Dar sunt frumoase si acum. Mai am 80 de postere si acum(impachetate).Pe perete mai un afis :Exciter Party Berlin 2001, dar e frumos.Nimic nu e mai frumos decat Never Let Me Down Again din Exciter Tour.
devoted
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 5:15 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Neinregistratu » Sâm Iun 19, 2004 9:05 pm

..aveam 20 de ani,eram timid ma interesa doar cartea, fotbalul, literatura iar maica-mea isi facea griji ca raman neinsurat...apoi a venit primul chef...prin 92' toamna. Tot ce mai tin minte e ca m-a luat in "primire" o bagaboanta ;) care m-a "prelucrat" cum trebuie. Cert e ca dimineata eram "fracturat" din cauza bauturii (prima mea betie), aveam sub brat o gagica, iar prin aer se auzea o melodie atragatoare. A doua zi n-am cautat gagica, nu mi-am luat nici de baut, dar am cautat muzica...si n-am regretat.
De atunci am cunoscut o gramada de de fete pe care le-am iubit si le mai iubesc inca, insa doar pentru o singura persoana mi-as da viata:nevasta-mea. Doar sunt "devoted" nu?
Grupul meu era format din 5 baieti: eu-depecher, Iulica asculta tot ce-i cadea in mana, Jimi-metalist,Viorel-Nirvana, Baba-Scorpions.
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Iun 20, 2004 8:51 pm

Bine ai venit printre noi, Neinregistratu!:) Poate stii tu mai multi depecheri, care stau pe net, poate ii convingi sa intre pe fanclub, sa stea pe-aici si sa discute, ca sufla vantul pe forumul DM. Este un forum foarte bun, si sper sa mai vii. Toti cei care mai posteaza pe aici vin, lasa un mesaj-doua si apoi dispar. :( Sper mult ca nu esti si tu unul dintre ei.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde murphy_fan » Vin Iul 09, 2004 2:58 pm

bine v-am gasit!
ma gandeam eu ca trebuie sa existe asa ceva pe net da' pana acum n-am avut timp. ascult depeche de cand eram in liceu (prin '86) si ascult si acum cu placere. nu ma imbracam ca ei dar eram fan declarat si nu-mi pasa de ce zicea majoritatea. si nici acum nu-mi pasa.
o sa mai trec pe aici. s-auzim numai de bine.

zambeste, maine va fi mai rau.
murphy_fan
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 09, 2004 2:27 pm
Localitate: la servici (craiova)

Mesajde Neinregistratu » Mie Iul 14, 2004 12:32 pm

bine ca venisi murphy, ca cam singur ;) ramasesem p-aci , tocmai de aceea io iti zambesc acu ca maine sigur va fi mai rau.
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA


Înapoi la Depeche Mode

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron