De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Forumul asociat fanclubului Depeche Mode

De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Mesajde java » Vin Aug 23, 2002 5:31 pm

Vizitand site-ul http://www.depechemode.com, am constatat ca DM au avut concerte in aproape toata lumea (mai putin tari gen Afganistan :-)) ). Au fost pana si in Turcia...
De ce oare n-au dat o fuga si pana la noi ??? Voi ce credeti ?
java
 

Mesajde SOD » Vin Aug 23, 2002 5:40 pm

din cauza saraciei?
am un prieten care a fost la concertul DM din Turcia si mi-a zis ca au fost 70.000 de oameni.
poate de la anul,ca au aparut oameni in show bizz-ul romanesc ce vor sa faca si altceva!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde java » Vin Aug 23, 2002 6:01 pm

Initial trimis de SOD
din cauza saraciei?
am un prieten care a fost la concertul DM din Turcia si mi-a zis ca au fost 70.000 de oameni.
poate de la anul,ca au aparut oameni in show bizz-ul romanesc ce vor sa faca si altceva!


La ce fel de saracie faci aluzie ?? La saracia populatiei tarii, sau la
saracia buzunarelor lui DM dupa un concert in Romania ? :-)
java
 

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Aug 23, 2002 6:45 pm

Pentru ca sunt englezi. Si englezii au anumite prejudecati. Dar nu de ei depinde unde-si fac turneele ci de Andy Franks(daca mai este in serviciul lor).El e capul rautatilor.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Aug 24, 2002 12:56 pm

ma refeream strict la saracia poporului.si hai sa ma explic.

sa zicem ca se gaseste un om care vrea sa aduca DM in Romania.vorbeste cu impresarul trupei si se inteleg la o suma.dar atentie,suma asta este strict pentru prestatie.pe langa asta apar cheltuieli legate de transportul si cazarea trupei,transportul echipamentelor,cheltuieli cu organizarea,cheltuieli logistice,locatie,samd.
chiar daca s-ar gasi suport financiar intern(eventualii sponsori),un impresar roman nu ar aduce niciodata DM in romania pentru ca aici nu au box office-ul asa ridicat ca afara.in acest caz ar putea apare urmatoarea situatie: sa ai totul organizat,concertul sa fie anuntat dar sa nu vina lumea la stadion din cauza pretului biletului care va fi de minim 40-50 usd.de ce?pentru ca asa se practica in afara.toate cheltuielile sa fie acoperite de costul biletului.ori in Romania,nu se vor gasi niciodata 100.000 de oameni care sa dea 50 usd pe bilet!drept pentru care concertul va fi un fiasco.asta in cazul in care nu exista sponsorizari masive.dar si astea apar de la caz la caz.in general,firmele mari,nationale si internationale,ofera sponsorizari prea mici in bani.cel mult vin si spun ca fac ei afisele,bannerele,se alege un partener media puternic pentru publicitate,dar tot raman o groaza de plati neacoperite.
daca in loc de DM ar fi alta trupa,cu box office ridicat,atunci se schimba un pic situatia.luam la viteza cazul Dream Theater,care au concertat cu o zi inaintea Bucurestiului la Sofia si l-au avut invitat pe Satriani.dar la noi au venit fara el.de ce?evident ca organizatorul roman nu a putut acoperi si cheltuielile pentru el.si romanul a vazut teoretic 3/4 dintr-un show care asa fusese pus la punc,cu Satriani.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Mesajde Pirtea Sorin » Vin Sep 13, 2002 5:16 pm

Depeche Mode nu vor veni niciodata in Romania. In primul rand, pentru ca nu mai sunt la noi atat de multi fani de-ai lor. In 1993, cand Dave a socat cu infatisarea lui odata cu aparitia albumului "Songs of Faith..." s-a produs primul abandon al trupei de catre fani. Au urmat apoi altele. Abandonul fanilor a fost justificat si de ritmul lent al aparitiei noilor albume. Uitati-va in prima lor perioada: timp de cativa ani, a fost anul si albumul. Dupa "Violator", deci dupa 1990, n-au mai scos decat trei albume: "Songs of Faith..." (1993), "Ultra" (1997) si "Exciter". Iar vestile despre ei sunt din ce in ce mai rare. Ori, fanii adevarati sunt ca paparazzi: mereu stau cu ochii pe trupa favorita, iar aceasta, la randul ei, nu-i lasa sa astepte. In al doilea rand, cheltuielile cu deplasarea, cazarea, promo-ul, sistemul de securitate etc. sunt exorbitante pentru noi (pentru ei sunt perfect normale). In al treilea rand, pentru ca sunt englezi, iar poporului englez, daca i se iau tabieturile, moare. In al patrulea rand, din cauza lui 11 septembrie (no comment). In al cincilea rand, pentru ca nu ar face playback niciodata, iar Romania nu le poate oferi o sonorizare buna - deci trebuie sa aduca cu ei o caravana de TIR-uri cu echipament de sunet (pe langa sintetizatoare, samplere si alte alea), iar cheltuielile sunt, cum spuneam, exorbitante. Multumiti lui Dumnezeu ca l-a ajutat pe om si a inventat MP3-ul, luati-va un calculator si... auditie placuta.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Mesajde Aliosha » Vin Sep 13, 2002 10:22 pm

Initial trimis de Pirtea Sorin
In primul rand, pentru ca nu mai sunt la noi atat de multi fani de-ai lor.
.
Ai fi surprins... S-ar strange o gramada de lume.


[b]In al treilea rand, pentru ca sunt englezi, iar poporului englez, daca i se iau tabieturile, moare.

Foarte vag ceea ce spui. DM concerteaza de peste 20 de ani. Daca ar avea show in Romania l-ar bifa ca pe unul din orice alta tara. Sunt profesionisti.

In al cincilea rand, pentru ca nu ar face playback niciodata, iar Romania nu le poate oferi o sonorizare buna - deci trebuie sa aduca cu ei o caravana de TIR-uri cu echipament de sunet (pe langa sintetizatoare, samplere si alte alea), iar cheltuielile sunt, cum spuneam, exorbitante. Multumiti lui Dumnezeu ca l-a ajutat pe om si a inventat MP3-ul, luati-va un calculator si... auditie placuta.


Au mai venit artisti cu n tiruri dupa ei: Metallica. Michael Jackson..
Si normal ca ar trebui sa duca totul dupa ei. Asa fac la orice concert pe care il sustin.
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Sep 13, 2002 11:00 pm

Sorin aproape ca-mi spulberase orice vis de a merge la un concert DM. Noroc c-a intervenit Aliosha :)
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Pirtea Sorin » Mie Sep 18, 2002 10:54 am

Aliosha nu are dreptate. Desi trebuie sa recunosc ca fani DM mai sunt la noi (eu sunt unul dintre ei), ei nu se mai exteriorizeaza asa cum o faceau in anii '90. Acum la noi e epoca manelelor si a dance-ului de medie calitate. Iar biletul la concert ar depasi cu mult salariul unui bugetar. Deci iata primul criteriu de selectie.
Ramane valabila treaba cu mp3-urile si cu calculatorul, adica... auditie placuta.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Sep 21, 2002 12:58 pm

Adevarul este, ca dupa valul manelelor si al dance-ului, romanii au cam ignorat in ultima vreme muzica adevarata. Eu sunt o fana inraita Depeche Mode, dar nu prea ma exteriorizez fata de ceilalti desi ma stiu multi.

Eu i-as primi cu bratzele deschise, dar nu depinde de mine situatia tarii, proasta educatie a populatiei si conditiile. Dar totusi mai sper, ca o data si-o data or sa vina la noi in tara.
Alphaville cum au venit? Au fost ei placut impresionati!
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Sep 23, 2002 2:13 pm

Initial trimis de dEPECHEmIND
Adevarul este, ca dupa valul manelelor si al dance-ului, romanii au cam ignorat in ultima vreme muzica adevarata. Eu sunt o fana inraita Depeche Mode, dar nu prea ma exteriorizez fata de ceilalti desi ma stiu multi.

Deci am avut dreptate... Nu stiu ce varsta ai (oricum nu prea conteaza), dar eu, la cei 29 ani ai mei, nu prea imi mai permit sa port insigna cu ei in piept si sa ma duc la reuniuni cu alti fani DM de 15-17 ani.

Eu i-as primi cu bratzele deschise, dar nu depinde de mine situatia tarii, proasta educatie a populatiei si conditiile. Dar totusi mai sper, ca o data si-o data or sa vina la noi in tara.
Alphaville cum au venit? Au fost ei placut impresionati!


O rugaminte: scrieti natural, nu mai folositi sh si tz in locul literelor romanesti - mesajele devin mai greu de citit. Multumesc.

Si sa nu uitam ca acolo, in Occidentul despre care majoritatea romanilor cred ca si anume cainii umbla cu covrigi in coada, Romania este perceputa ca o tara apartinand lumii a treia. Iar Depeche Mode locuiesc acolo. Iata al doilea motiv pentru care ei nu vor veni niciodata in Romania.
Si, la drept vorbind, un calculator nu e chiar ata de scump (vezi recomandarea mea cu mp3-urile).
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Lun Sep 23, 2002 5:15 pm

@partea sorin
singurul argument care pare plauzibil din cele expuse (5-6), referitor la motivele pt care nu vin dm la noi este acela cu audienta mai scazuta azi fata de acum 10-15 ani. pare cel mai rezonabil si plauzibil. normal ca orice firma de la noi care ar vrea sa organizeze un concert dm sau orice alta trupa o face pe baza de profit. ar face banuiesc un calcul de fezabilitate si daca estimeaza un plus la venituri o fac daca nu ,nu. si asta depinde in mare parte si de audienta daca ar putea face stadioane/sali pline sau nu, in corelatie cu costul unui bilet la un pret rezonabil si accesibil pt romania, sponsori,drepturi de tv , copyrights, reclame, etc. deci este o afacere din care trebuie sa iasa profit. in rest chestia cu moartea englezilor prin privarea de tabieturi este aberatie, aurolacii n-au nici o treaba si nu cred ca apuca sa stea nici la 100 m de componentii trupei, 11 sept chiar ca no comment, adica 100% nici o legatura, cu sonorizarea ti-a spus aliosha, iar ca nivel de civilizatie iar nici o legatura.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Sep 25, 2002 4:32 pm

uite un motiv in plus sa vina dm la noi. ai putea experimenta pe plaja la mamaia un concert live dm sa vezi daca calcanusii o iau inspaimantati spre satanicii braconieri otomani sau raman docili si incantati (de acordurile clasice dm) la noi.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Sep 25, 2002 5:06 pm

dm nu vin in romania ca nimeni nu-si asuma responsabilitatea asta!de ce?pentru ca nu sunt bani pentru asa ceva!dm nu are box office ridicat si un concert cu ei,intr-o tara instabila dpdv economic,este echivalent cu jocul de ruleta!

sorin,nu te mai abera cu 11 septembrie,ca nu stii ce zici!ai sa-mi spui ca nu s-a mai facut nici un concert de atunci si nici nu se va mai face?gandeste-te mai tata,inainte sa scrii ceva!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: Re: Sa fie asa cum spui...

Mesajde Pirtea Sorin » Joi Sep 26, 2002 2:31 pm

Initial trimis de eyewitness
referitor la 11 sept m-am documentat. inca sunt in ceata. poate-ti faci un pustiu de bine cu noi astia mai din vulg si te cobori putin din turnuletu' tau de fildes si ne iluminezi si noua calea spre cunoastere ca vorba lu' ka noi estem din popor , oameni simpli si ignoranti ...ce sa-i faci...


Daca chiar crezi ca 11 septembrie nu-i poate impiedica pe DM sa vina aici, atunci argumenteaza treaba asta. Ti-am spus, eu m-as bucura sa vina la noi. Dar iti spun ca-i poate impiedica si-ti dau ca argument articolul aparut in presa noastra despre luptatorii teroristi HAMAS antrenati la noi in tara. Nu ma intereseaza detaliile, nu-mi place nimic din ce inseamna politica si armata, dar atat stiu, ca articolul ala a fost citit de toate tarile mari ale lumii. Si, culmea, mai e si adevarat. Asta o stiu din propriile mele surse, pe care nu le pot divulga si care, dealtfel, sunt off-topic pentru acest forum.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Pirtea Sorin » Joi Sep 26, 2002 3:41 pm

Initial trimis de SOD
bai nene,ati facut varza threadu asta!ce nu se intelege?dm nu vin in romania ca nimeni nu-si asuma responsabilitatea asta!de ce?pentru ca nu sunt bani pentru asa ceva!dm nu are box office ridicat si un concert cu ei,intr-o tara instabila dpdv economic,este echivalent cu jocul de ruleta!

Lamureste-l si pe eyewitness .
sorin,nu te mai abera cu 11 septembrie,ca nu stii ce zici!ai sa-mi spui ca nu s-a mai facut nici un concert de atunci si nici nu se va mai face?gandeste-te mai tata,inainte sa scrii ceva!

Eu nu m-am referit la asa ceva niciodata. Ba chiar pot sa te contrazic: adevaratele trupe vor sustine si mai multe concerte. Se vede ca postati la intamplare si sunteti maestri la injurat :mad: Eu m-am referit la 11 sept. ca problema legata de transport, de securitatea americanilor si a occidentalilor in Orient si Europa de Est, pentru ca unii dintre ei nu prea au habar de geografie - nu stiu nici macar unde se afla Romania pe harta, iar dupa faza din 11 sept., toti sunt foarte precauti cu privire la iesirile din tarile lor civilizate. Eu la asta m-am referit si asta e unul dintre motivele pentru care DM nu vor veni niciodata in Romania. Ca nu s-ar putea organiza un concert profesionist la noi, asta nu mai are nevoie de nici o precizare - nici macar concertul t.A.T.u. nu a fost reusit. Ca sa nu pateasca la fel, cei de la DM ar trebui sa-si puna cate un bodyguard in fata fiecarei scule, ca sa nu li se intrerupa sunetul atunci cand ti-e lumea mai draga.

Asa ca eu voi sustine tot timpul ca 11 sept. este unul din motivele pentru care DM vor evita Romania. Si nu numai ei. Indiferent de ce zic alti utilizatori ai forumului - ma refer la cei maturi.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dEpEchEmIND » Vin Sep 27, 2002 5:36 pm

Initial trimis de eyewitness

uite un motiv in plus sa vina dm la noi. ai putea experimenta pe plaja la mamaia un concert live dm sa vezi daca calcanusii o iau inspaimantati spre satanicii braconieri otomani sau raman docili si incantati (de acordurile clasice dm) la noi.


Aici nu ai dreptate:
1. Depeche Mode n-or sa vina sa concerteze pe litoralul Romaniei laolalta cu non-valorile noastre. Daca or sa vina, or sa concerteze la Brasov,sau la Bucuresti, sau pe alte meleaguri.

2. Un experiment de asta se poate face oriunde in lume, ca doar nu numai in Marea Neagra traiesc calcani si delfini. Doar n-or sa vina ei la noi doar pentru un amarat de test!
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde devoted » Sâm Sep 28, 2002 5:34 pm

Dm nu vin la noi pt. ca nu au vanzari suficiente . La noi totul se fura .Cd- sunt scumpe ,deci toti le copiaza.Uitati-va la un top al vanzarilor Dm in Europa ,noi nu intram . Iar in privinta calitatii asigurate in Romania pt. show ,ei isi aduc totul cu ei,chiar tot.Anul trecut la Budapesta am fost pe stadion la 8 dimineata cand intrau tirurile cu tot echipamentul.Am poze cu dovada:-).La 30 de min dupa show impachetau tot, deci nu asta e cauza. Motivul sunt vanzarile slabe.De stabilirea locatiilor se ocupa in principal Mute pe baza vanzarilor realizate. Eu nu am putut gasi la noi(Cluj-N.) One night in Paris si l-am adus din Milano.Asta este.
devoted
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 5:15 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Sep 30, 2002 3:18 pm

Ai dreptate, devoted. Si eu zic la fel. Iar parerea altor utilizatori care posteaza pe aici nu ma mai intereseaza, atat timp cat nu se refera la subiect, ci la propria mea persoana.


SI ACUM, ATENTIE!!!!!! AM O PROPUNERE PENTRU TOTI FANII ADEVARATI DM!!!!!! CITITI SUBIECTUL MEU DE PE MUZICABUNA.RO!!!!!!!!
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Mie Oct 02, 2002 6:49 pm

Initial trimis de devoted
Dm nu vin la noi pt. ca nu au vanzari suficiente . La noi totul se fura .Cd- sunt scumpe ,deci toti le copiaza.Uitati-va la un top al vanzarilor Dm in Europa ,noi nu intram . Iar in privinta calitatii asigurate in Romania pt. show ,ei isi aduc totul cu ei,chiar tot.Anul trecut la Budapesta am fost pe stadion la 8 dimineata cand intrau tirurile cu tot echipamentul.Am poze cu dovada:-).La 30 de min dupa show impachetau tot, deci nu asta e cauza. Motivul sunt vanzarile slabe.De stabilirea locatiilor se ocupa in principal Mute pe baza vanzarilor realizate. Eu nu am putut gasi la noi(Cluj-N.) One night in Paris si l-am adus din Milano.Asta este.

bah,voi aveti habar cum se face un concert?cum poti spune ca Dm nu vin in Romania din cauza vanzarilor slabe?da ce,Michael Jackson era tare cumparat din magazine de a venit de doo ori?sau Scorpions tot de doo ori?sau Iron Maiden,sau Kreator?bai tata,ma doare capul!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde devoted » Vin Oct 04, 2002 11:49 am

Michael Jackson a venit la noi datorita impresarului care era roman.Iar ceilalti ar trebui sa-se bucure daca mai sunt chemati undeva.Uriah Heep care au fost acum la noi canta de 15 ani prin baruri.Si la Istanbul nu au fost niciodata 70.000 de oameni.Romanii exagereaza dupa cum au obiceiul.Atatia oamenii au fost doar la Rose Bowl in 1988 (101).Mai intreaba si tu pe unul sau altul.La Madison Square Garden in New-York au fost cei mai multi :40.000 de oameni in turneul asta.Fara suparare.
devoted
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 5:15 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde SOD » Vin Oct 04, 2002 12:44 pm

nu e multumitor raspunsul tau!fara suparare,parca e raspuns de utza!daca aveti argumente,bagati,daca nu,lasati capul jos!
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Bateti campii!

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Oct 07, 2002 1:19 pm

Initial trimis de devoted
Michael Jackson a venit la noi datorita impresarului care era roman.Iar ceilalti ar trebui sa-se bucure daca mai sunt chemati undeva.Uriah Heep care au fost acum la noi canta de 15 ani prin baruri.Si la Istanbul nu au fost niciodata 70.000 de oameni.Romanii exagereaza dupa cum au obiceiul.Atatia oamenii au fost doar la Rose Bowl in 1988 (101).Mai intreaba si tu pe unul sau altul.La Madison Square Garden in New-York au fost cei mai multi :40.000 de oameni in turneul asta.Fara suparare.


Alo, alo, n-o luati pe aratura! Era vorba de Depeche Mode aici, nu de Michael Jackson sau Uriah Heep.
Off-topic: concertul lui Michael Jackson mi-a placut, desi omu' nu-mi place in mod deosebit. Recunosc insa ca ce-i al lui, e-al lui.:cool:
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

1000 de motive

Mesajde SilverPSG » Dum Iul 27, 2003 9:00 pm

motive oricat de multe, oricat de adevarate se gasesc pt orice dilema. eu zic dc facem manifest :) eu sunt sigur ca DM ar putea sa vina chiar si pt un spectacol "mai mic" daca ar stii cu adevarat ca aici sunt oameni care iubesc munca lor. eu sincer as adauga, scrie, semna la o scrisoare, invitatie, manifest (poate manifest suna exagerat) care sa le fie trimisa. desigur ca o sa apara comentarii de genul "le platesti tu transprtul" care isi au si ele dreptatea lor, dar v-ati gandit ca poate DM nu au venit pana acum pt ca tara noastra e mai putin importanta (sau cunoscuta) decat ne place noua sa credem? sunt sigur ca daca ar primii un mesaj de la cat mai multi fani din Romania ar reactiona.. macar cu o motivatie (si atunci nu ne-am mai pune noi intrebari nu :)
parerea mea e ca nu ii vom vedea, oricum prea curand, atat datorita si turneelor pe care le fac pt promovarea albumelor Solo, dar si timpului necesar organizarii. un concert nu cred ca se face asa aiurea, fara sa faca parte dintr-un turneu, mai ales in cazul asta (si un turneu nu se face ca o excursie la munte).
cel mai probabil ar putea sa vina in cadrul unui turneu de genul Never Die. (ar fi super sincer :) )


PS: care aveti parinti pe la fabrici si uzine.. vb de sponsori ;)
SilverPSG
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 4:57 pm
Localitate: Ploiesti

:)

Mesajde Dee-Dee71 » Dum Sep 21, 2003 5:39 pm

Eu vreau sa vina depeche mode in Romania! numai pentru fani. oricum ce sa caute la concert cei care nu sunt fani DM? desi ar trebui aproape toata lumea sa fie fan DM...parerea mea...sunt prea buni. cand eram mica mi se pareau too dark, dar acum... they rock!!!
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Re: De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Mesajde alex8698ro » Joi Oct 30, 2003 4:22 pm

As vreau sa-mi spun si eu parerea:

1. Depeche Mode nu au cantat niciodata in Afghanistan (cred nu au fost niciodata pe-acolo)
2. Problema unui concert DM in Romania s-a pus in 1991 mai serios - au fost invitati sa concerteze la Cerbul de Aur; problema a fost lipsa de bani pentru onorariu (din cate am aflat)
3. in Romania sunt extrem de multi fani (chiar si fosti, indiferent de episodul Songs Of Faith And Devotion din 1993, un album foarte bun al lor = al doilea dupa Violator) care ar vrea sa-i vada in concert aici - de aceea se duc in Ungaria sau, mai recent, in Turcia; eu, cel putin, as da si 100 € pt un bilet la un asemenea concert
4. venitul unui fan adevarat este destul de bun pentru tara noastra (nu orice fraier este fan DM totusi) - asta nu e un impediment
5. ultimul impediment - pana acum 2 an, Mute Records era o casa de discuri independenta, cu putine filiale in alte tari - deci, o reprezentare pe piata muzicala foarte redusa -> sponsori putini la concerte;; de curant Mute a fost achizitionata de Emi (Transglobal Emi la noi in tara) -> sper la un concert cat mai curand in tara noastra; (inainte de aparitia albumului Exciter)

Mai trebuie observat si cine domina piata in tara noastra si cand a avut loc un concert al unei formatii tari in Romania... (manele si playback).


Alex - Bucuresti
alex8698ro
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 30, 2003 4:09 pm

Re: De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Mesajde alex8698ro » Joi Oct 30, 2003 4:29 pm

si inca o problema:

Cati dintre fanii DM din Romania au cumparat albumele originale? E mai usor sa dai 100.000 pe un CD pirat sau sa descarci de pe net mp3-urile...

dar oare merita?


bye
ALEX
alex8698ro
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 30, 2003 4:09 pm

Re: De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Mesajde alex8698ro » Joi Oct 30, 2003 4:30 pm

As vreau sa-mi spun si eu parerea:

1. Depeche Mode nu au cantat niciodata in Afghanistan (cred nu au fost niciodata pe-acolo)
2. Problema unui concert DM in Romania s-a pus in 1991 mai serios - au fost invitati sa concerteze la Cerbul de Aur; problema a fost lipsa de bani pentru onorariu (din cate am aflat)
3. in Romania sunt extrem de multi fani (chiar si fosti, indiferent de episodul Songs Of Faith And Devotion din 1993, un album foarte bun al lor = al doilea dupa Violator) care ar vrea sa-i vada in concert aici - de aceea se duc in Ungaria sau, mai recent, in Turcia; eu, cel putin, as da si 100 € pt un bilet la un asemenea concert
4. venitul unui fan adevarat este destul de bun pentru tara noastra (nu orice fraier este fan DM totusi) - asta nu e un impediment
5. ultimul impediment - pana acum 2 an, Mute Records era o casa de discuri independenta, cu putine filiale in alte tari - deci, o reprezentare pe piata muzicala foarte redusa -> sponsori putini la concerte;; de curant Mute a fost achizitionata de Emi (Transglobal Emi la noi in tara) -> sper la un concert cat mai curand in tara noastra; (inainte de aparitia albumului Exciter)

Mai trebuie observat si cine domina piata in tara noastra si cand a avut loc un concert al unei formatii tari in Romania... (manele si playback).


Alex - Bucuresti
alex8698ro
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 30, 2003 4:09 pm

Mesajde Aphex Twin » Vin Ian 09, 2004 4:26 am

desi la capitolu muzica stam foarte prost cred ca ar umple un stadion(cel putin asa imi place sa cred) dar cred ca primul motiv sunt banii. nimeni nu e dispus sa riste o suma de 4-5-600 000 euro sa organizeze asa ceva pt ca e mult mai usor sa produci andre sau holograf si hopa iti iesie acolo de un cico.
pe mine ma uimesc alte lucruri.... cum de am putu sa-i vad pe placebo in sept. la sofia si nu am putut sa-i vad in buc.
cum de am putu sa-i vad pe cure intr-un superocnecert de 2 ore si 20 min la budapesta si la noi nimic. pot sa scriu asa inca 2 zile despre alte mari trupe.
cred ca nimeni nu vrera sa riste o suma atat de mare, e mai simpla si mai comoda varianta adrian sau costi sau andre...
si vorba aia mancatas cei hala dpecie modee?
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde Neinregistratu » Sâm Iun 19, 2004 8:40 pm

Mdeeea! Buna intrebare, totusi eu cred ca it's a question of time (sic!)
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Următorul

Înapoi la Depeche Mode

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron