De ce Depeche Mode nu a venit pana acum si in Romania ?

Forumul asociat fanclubului Depeche Mode

Mesajde Daimon » Dum Sep 26, 2004 8:06 pm

e cu siguranta o chestie de curaj... dar sunt sigur ca un organizator destept ar putea castiga enorm folosind imaginea dm in romania si organizand un concert!!! pe de alta parte, nu mai sunt asa populari.. si daca ma intrebati pe mine.. ma indoiesc serios ca dm va concerta vreodata la noi:(
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

nu se poate face nimic?

Mesajde Dee-Dee71 » Mie Dec 01, 2004 10:42 am

eu nu vreau sa stau cu mainile in san. daca trebuie sa ma deplasez la impresari, sa dau toata alocatia pentru ei sau sa iau parte la un mars as face-o. numai ca nu stiu daca e cazul... daca pot face ceva... orice... pentru a-i aduce aici. o voi face
...just let me know...
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Sir DLP » Mar Dec 28, 2004 10:44 am

Cred ca ar fi buna o scrisoare semnata ce vreo 70-80 de mii de romanasi fani DM in care sa le ceara sa vina sa concerteze in Romania. Vorba este cati dintre ei ar veni apoi la un concert?
Eu unul as face'o.

Eu sunt din Bucuresti si as vrea sa'mi fac rost de o cat mai mare parte din discografia lor - de fapt o vreau pe toata. Si tare m'ar unge pe suflet sa vad si niste concerte d'ale lor. Prin urmare, daca sunteti dispusi sa'mi oferiti si mie ceva materiale, va rog, dati'mi de veste.
Sir DLP
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 07, 2003 1:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Dec 28, 2004 1:35 pm

Sir DLP scrie:Cred ca ar fi buna o scrisoare semnata ce vreo 70-80 de mii de romanasi fani DM in care sa le ceara sa vina sa concerteze in Romania


buna idee, daca contrasemneaza basescu cu isuzu lui personal(de 6 locuri) sigur vor veni

enjoy the silence !
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Izabela » Mar Dec 28, 2004 2:59 pm

Or sa vina,stati linistiti.Peste cativa ani buni cand n-or mai fi asa populari vor veni.Dar din pacate s-ar putea sa nu vedem un megaconcert ci sa fie invitati la Surprize-Surprize,precum Albano: 5min. playback la inceput si alte 5min. la sfarsit.

Si apoi s-ar putea sa aiba o imagine chiar mai proasta despre romani decat despre afganistanieni,vazandu-i pe romanii brunetei care cersesc prin Londra si traiesc pe spinarea contribuabilului englez,acel roman jegos ce e scos de nenumarate ori impreuna cu satra lui din case unde n-ar avea voie sa stea de catre mascati,acel roman care din cele 200 de natii care traiesc in Londra e cel mai ostil si mai hot.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

pentru unii, gandirea e un efort gigantic...

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Dec 28, 2004 6:02 pm

Si tu chiar crezi ca astia or sa vina la un rahat de emisiune ca Surprize-Surprize, dupa ce n-au venit atatia ani sa faca un mega-concert la noi in tara?
Crezi ca ei prefera publicul iesit la pensie decat cateva zeci de mii de fani entuziasmati?
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

:)

Mesajde Dee-Dee71 » Dum Ian 02, 2005 5:53 pm

eko scrie:.
Si apoi s-ar putea sa aiba o imagine chiar mai proasta despre romani decat despre afganistanieni,vazandu-i pe romanii brunetei care cersesc prin Londra si traiesc pe spinarea contribuabilului englez,acel roman jegos ce e scos de nenumarate ori impreuna cu satra lui din case unde n-ar avea voie sa stea de catre mascati,acel roman care din cele 200 de natii care traiesc in Londra e cel mai ostil si mai hot.


din pacate, eu cred ca ai dreptate. singurul lucru cu care nu sunt de acord la mesajul tau e ca poate in loc de romani trebuia sa zici Rromani... no offence, dar cunosc multi romani care au gasit meserii cinstite in alte tari, au invatat sa faca munci pe care nu le mai facusera...
gata, revin la topic. anuntati-ma si pe mine cand strangeti acele semnaturi :S
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde depechelovedave » Lun Ian 31, 2005 3:26 pm

mda...Salutare tuturor. Ma bucur sa vad ca va pasa de treaba asta dar, eu zic sa nu va mai certati, ca nu ajutati cu nimic. Depeche Mode or sa vina in Romania...speranta moare intotdeauna ultima [-o . Vreau si eu 101-video (CONCERTUL, nu documentarul). Ma poate ajuta cineva?
depechelovedave
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 3:17 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde depechelovedave » Lun Ian 31, 2005 3:40 pm

...Care dintre voi este din Bucuresti? A fost vre-unul dintre voi la intalnirile Depeche Mode din Romania (Bucuresti, Ploiesti, Sinaia)? Dar la cele de-afara? Eu nu am mai fost la intalniri din 1998 (si, oricum nu erau atat de serioase ca acelea din 1993-1994) si mi se pare ca am irosit atata timp aiurea. Imi place DM din 1990 si cu fiecare album nou ii iubesc tot mai mult si mai mult, si mai mult....Dupa ce-i vad live in carne si oase o pot sa muri linistita. Lol... :yD
depechelovedave
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 3:17 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Neinregistratu » Mie Feb 23, 2005 9:51 am

de nu ati plecat plecat pana acu din romania?
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Mesajde celectro75 » Joi Mar 03, 2005 2:38 pm

DM nu au venit in Romania deoarece:

- chiar suntem o pata neagra pe harta Europei - get real people ( tocmai m-am intors din prima vizita la Budapesta si impresia mea este ca m-am intors n secoulul IX ...

- DM nu vinde nimic oficial la noi : din cate stiu in tarile , cel putin , central-europene se vand sute de mii ! de albume

de exemplu
in 2001 am fost la Praga la concert iar in magazine dupa luni de zile DM era in top 10
in 2005 in Budapesta DM este in top 10 cu Remixes 81-04 !

- logistica fiti convinsi ca si-o asigura singuri ; in Exciter tour, daca nu ma insel , existau 2 caravane cu 2 scene identice ...

DM nu mai sunt populari in Romania, aparent, deoarece mediocratitatea si taranismul mass-media a indepartat orice urma de bun gust din mesajul ei ( noroc cu elitistii, si astia prea complicati, si cu unerground-ul, prea nevazut!

pregatiti-va buzunarele ca la anul se lasa cu turneu si cel putin prin jurul nostru vor veni cu siguranta...
celectro75
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 03, 2005 2:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Joi Mar 03, 2005 2:43 pm

nu or sa vina dintr-un singur motiv. publicul din romania nu este pregatit sa plateasca bilet pentru un spectacol, indiferent de ce natura este el.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde rammstenita » Joi Mai 05, 2005 9:48 am

Depeche Mode nu au venit pana acum in Romania deoarece aici nu se asculta muzica de calitate ci numai porcarii de genul Candy si Animal X care dupa mine nu isi au locul in toata era muzicala si cei care ar putea sa le faca o invitatie nu o fac pt ca nu vor.Totul in Romania merge pe spaga si alte chestii.O formatie ca Depeche Mode nici nu ar avea nevoie de invitatie aici....
rammstenita
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Apr 30, 2005 11:44 am
Localitate: tg.m

Mesajde b16dmo » Vin Mai 06, 2005 8:42 am

Mda, e adevarat ca in Romania nu se asculta prea multa muzica de calitate, dar asa e peste tot ; daca ne gandim ca in Marea Britanie Cheeky Girls sau however s-or numi si O-Zone au avut asa hal de succes... Ce-ar trebui sa faca DM? Sa nu mai concerteze in propria lor tara?
Cat despre un eventual concert in Romania, sper sa nu-mi sara nimeni in cap da eu nu-l vreau. Pentru ca ar fi un fiasco si o pata pe reputatia trupei. Intr-adevar romanii nu sunt pregatiti pt un concert DM aici. Duceti-va mai bine in vecini, sincer.
b16dmo
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 21, 2005 7:51 am
Localitate: buc

Mesajde b16dmo » Vin Mai 06, 2005 11:30 am

Si inca ceva: degeaba spuneti unii din voi ca mai sunt destui fani cat sa umple un stadion, CA NU MAI SUNT. Voi astia care postati aici cati sunteti, 20? Cat de des va intereseaza ce se mai posteaza aici ? Rar, va zic eu. Nu mai declarati sus si tare ca suntem multi, ca suntem pe cale de disparitie. Cu 20 de semnaturi nu vin ei in Romania. Ideea e ca NU se mai poate mobiliza nimeni acum, fani, organizatori, sponsori... Nu mai pasa nimanui, fratilor.Nu mai sunt de actualitate.
b16dmo
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 21, 2005 7:51 am
Localitate: buc

Mesajde takanonanu » Mar Mai 10, 2005 6:05 pm

Cred ca daca nu-i cheama nimeni n-or sa vina niciodata pentru ca oamenii de afaceri romani din domeniu au facut niste calcule: salariu mediu pe economie, interesul publicului, cerintele artistilor si au vazut ca o ia in mana la sfarsitul spectacolului. Treaba e ca DM presteaza si in sali de 10-12 mii de spectatori iar io nu cred ca investitorii in acele spectacole castiga ceva pe loc poate din vanzarile ulterioare de cd-uri.
La noi insa ezista multa muzica fara bani, nu neaparat ca suntem saraci ci ca asha ne-am invatzat(neam de rahat) si io nu cred ca un investitor roman care vede care-i trendul in preferintele oamenilor (florin salam, adi minune si altii cacam-as pe ei) o sa-si riste averea (ca avem si nishte milionari de cacat) pe un concert cu DM.
Optimist e faptu ca DM continua sa in(cante) si cred ca peste catziva ani daca n-or sa se retraga o sa-i vedem si pe la noi.
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde b16dmo » Mie Mai 11, 2005 3:33 pm

Care organizatori? Care fani? Care 12 000 de oameni care sunt dispusi sa dea euroi buni pe bilet? CARE VANZARI DE CD-URI? Cine naiba mai cumpara cd-uri DM? Toata lumea descaraca de pe net! Si tu si eu si toti fanii !
E un risc imens pentru o trupa ca DM sa vina in Romania. Tocmai d-aia probabil ca o sa-i vedem aici cand or ajunge la limita disperarii. Sufar rau sa spun asta, da ASA E. Ii iubesc imens si as da orice sa dau peste ei p-aici prin centru...da ce sa fac eu decat sa strang bani si sa ma duc la Budapesta?
b16dmo
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 21, 2005 7:51 am
Localitate: buc

Mesajde takanonanu » Mie Mai 11, 2005 8:31 pm

Nu cred ca 50-60 de euro inseamna prea mult sau va insemna in urmatorii ani cand salariul mediu (in euro) pe economie va creste si cred ca se vor strange mai mult de 10-12 mii de spectatori. Daca fac un mic calcul cred ca numai dintre vechii fani DM se vor strange 15-20 mii si daca o sa mai adaugam ceva ascultatori de gen psihedelic din acest moment (linkin park, reimmstein, placebo, nine inch nails etc) dar si alte categorii cu bani mai multi atrasi de reclama momentului cred ca s-ar strange cu usurinta 30 mii de spectatori care ar intra pe stadionu Cotrocetateni.
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde SOD » Joi Mai 12, 2005 8:59 am

rammstenita scrie:Depeche Mode nu au venit pana acum in Romania deoarece aici nu se asculta muzica de calitate ci numai porcarii de genul Candy si Animal X care dupa mine nu isi au locul in toata era muzicala si cei care ar putea sa le faca o invitatie nu o fac pt ca nu vor.Totul in Romania merge pe spaga si alte chestii.O formatie ca Depeche Mode nici nu ar avea nevoie de invitatie aici....

ba fetitzo, da tu esti proasta rau de tot. pe unde scrii pe forumul asta scrii numai porcarii.
+ de asta, tu ai citit ce s-a scris inaintea ta? pe tine te intereseaza un raspuns pertinent sau unul idiot, asha, ca al tau?
daca te intereseaza unul idiot, ei bine, afla ca DM nu vin in Ro pentru ca s-au certat cu Pepe. e bine?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde b16dmo » Joi Mai 12, 2005 9:37 am

Mah SOD, lasa fata in pace...Incearca si ea, ce vrei acuma numai Nietzsche pe forumu asta? Oricine are nevoie de ceva incurajari, tu nu aveai cand ai inceput?? Hai,fii dragutz... ;-)
Revenind la subiect, hai sa fim seriosi, ce spui tu takanonanule suna foarte frumos dar cam stiintifico-imposibil...Romania e tara surprizelor. N-ai cum sa apreciezi ca se umple stadionul cu fani, fie ei get-beget sau care mai "ratacesc de la calea cea dreapta" dar raman devoted (aici ai dreptate, sunt multicei) si un concert DM in Romania cu un stadion altfel decat plin ar fi jenant pentru ei...tocmai d-aia zic eu ca mai bine fanii mai pun pe langa aia 50-60 de euro (care suna prea bine sa fie adevarat) inca cativa si se duc la Budapesta sau altundeva prin apropiere.
Oricum vad ca esti optimist vizavi de cresterea nivelului de trai dar si aici nimic nu e sigur. Nu prea sunt garantii in Romania, indiferent de domeniu...
b16dmo
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 21, 2005 7:51 am
Localitate: buc

Mesajde rosyred » Mar Iun 28, 2005 1:10 pm

"Ii iubesc imens si as da orice sa dau peste ei p-aici prin centru..."
b16dmo,
e cea mai fain lucru pe care l-am citit pe-aici!
dar sa fim serioasi: NIMENI -NIMENI nu va strange 30.000de oameni pe un stadion din Romania, indiferent cati fani au avut vreodata !
in plus, vorba ilegalistilor: "Tovarasi, putin am fost, multi am ramas!"- de unde sa ne-ntalnim 30.000 fani cand in Romania n-a fost niciodata un fan-club D.M. serios?
rosyred
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iun 27, 2005 2:43 pm
Localitate: romania

Mesajde Daimon » Joi Iun 30, 2005 8:46 pm

din pacate adevarul trist este ca nu ar strange destui oameni.
iar pe de alta parte, la noi inca sunt amatori cei care se ocupa de promovarea de organizarea spectacolelor si asta se repercuteaza in mod direct asupra numarului de spectatori. nu dau exemple ca sa nu se spuna ca mai leg de cineva anume.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde takanonanu » Vin Iul 01, 2005 4:56 pm

Hai domne' ! da macar un nume de amator din asta sa avem pe cine injura.Nu vad de ce ai fi asa precaut.
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde takanonanu » Vin Iul 01, 2005 9:10 pm

Se pare ca noul album DM va apare in toamna (cel mai probabil in octombrie).
Intr-o conferinta de presa sustinuta la Dusseldorf in Germania cei trei s-au intrecut in a-i tine in suspans pe fani.
La intrebarile privind noul album au raspuns , ba ca e cu totul ceva nou, ba ca motoul noului album este "Ne e frica de schimbare". Ce e cert insa...nu va fi ceva digital gen "Exciter". Cred ca in final va fi ceva nou dar tot depeche curat.
La intrebarile privind turneul 2005-2006 care va incepe imediat cu lansarea noului album si la faptul ca tarile din Europa de Est si America de Sud au fost mai putin vizitate sau chiar deloc...Fletch( se pare ca el este "finantzistul" trupei) a scaldat-o ca de obicei.
Ceea ce e bine venit e perioada aparitiei albumului...toamna cand procesoarele isi revin la o turatzie acceptabila si download-ul merge brici.
Avatar utilizator
takanonanu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: craiova

Mesajde iasminaa » Sâm Iul 16, 2005 10:48 pm

Nu conteaza ca nu vine DM in Romania, ma duc la Barcelona sa-i vad pe 10 februarie 2006. S-au vandut biletele in 1 saptamana !! la Madrid la fel. Asta inseamna sa fi fan adevarat. In Romania nu cred ca s-ar intampla asa ceva. Multi sunt fani pana in momentul in care trebuie sa scoata banul din buzunar, iar 39euro pt un loc pe scaun nu mi se pare o suma exagerata nici pt Romania.
iasminaa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 16, 2003 8:13 pm

Mesajde strikerlb » Mar Iul 19, 2005 10:39 am

Depeche Mode vor veni in Romania in martie 2006. Informatia este 90% sigura. Pentru a veni au cerut 600 de mii de dolari. Faceti si voi calculul cam cat va fi biletul minim (asta depinde si de sala sau locul unde se va tine concertul).
strikerlb
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 12, 2005 1:39 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Red_Mustang » Mar Iul 19, 2005 11:08 am

biletele ??? de la 500.000 pana la 2-3 mil :)
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde iasminaa » Mar Iul 19, 2005 11:15 am

de unde ai informatia?
iasminaa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 16, 2003 8:13 pm

Mesajde Red_Mustang » Mar Iul 19, 2005 11:21 am

care ?
asta : Depeche Mode vor veni in Romania in martie 2006. Informatia este 90% sigura. Pentru a veni au cerut 600 de mii de dolari. Faceti si voi calculul cam cat va fi biletul minim (asta depinde si de sala sau locul unde se va tine concertul).


sau asta : biletele ??? de la 500.000 pana la 2-3 mil
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde iasminaa » Mar Iul 19, 2005 11:26 am

ca vin in Romania. eu am cautat cu google si nu exista nici o informatie care sa lege DM de Romania (la concerte ma refer)
iasminaa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 16, 2003 8:13 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Depeche Mode

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron