care credeti ca este cel mai mare hit Depeche Mode si de ce?

Forumul asociat fanclubului Depeche Mode

care credeti ca este cel mai mare hit Depeche Mode si de ce?

Mesajde tofantes » Lun Sep 16, 2002 8:13 pm

eu cred ca "it's only when i lose myself", "world in my eyes" si multe altele, in general cele vechi, sunt adevarate generatoare de energii.
tofantes e cu voi, pentru voi, la voi, IN voi,
always toujours tof tof tofu...
indescifrabilll
tofantes
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Sep 04, 2002 6:46 pm
Localitate: basarabi-constanta

care credeti ca este cel mai mare hit Depeche Mode si de ce?

Mesajde tofantes » Lun Sep 16, 2002 8:19 pm

eu cred ca "it's only when i lose my self", "world in my eyes" si multe altele , in general cele vechi, sunt adevarate generatoare de energii.
tofantes e cu voi, pentru voi, la voi, IN voi,
always toujours tof tof tofu...
indescifrabilll
tofantes
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Sep 04, 2002 6:46 pm
Localitate: basarabi-constanta

Mesajde dEpEchEmIND » Mar Sep 17, 2002 1:58 pm

Eu cred ca cel mai mare hit DM a fost ,,Enjoy The Silence",care in 1990 a fost ales Cantecul Anului.Mai ales ca este una dintre cele mai cunoscute melodii DM. Ar mai fi shi ,,Personal Jesus", care este la fel de cunoscuta ca shi Enjoy.

Imi place mult ,,Little 15", dar din pacate a fost un Hit doar in Franta :(
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde java » Mie Sep 18, 2002 11:57 pm

Probabil ca "Personal Jesus" si "World in my eyes". Tin minte ca erau difuzate peste tot.
java
 

Cel mai mare hit a fost... un album

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Sep 30, 2002 5:10 pm

Cel mai mare hit DM este... mai multe. De fapt, albumul "Violator" contine numai hit-uri (poate fara Blue Dress si Clean, da' n-as fi sigur). Deci, toate piesele de pe "Violator" sunt (si vor ramane!) hit-uri. Cel putin la noi.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Parerea mea...

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Sep 30, 2002 5:12 pm

Parerea mea este ca "Violator" este, daca pot spune asa, cel mai reprezentativ album al trupei. Cand te gandesti la Depeche Mode, primele piese care-ti vin in minte sunt cele de pe "Violator".

Gresesc?

Daca da, corectati-ma.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde java » Lun Sep 30, 2002 10:41 pm

Si "Strangelove" era foarte ascultata...
java
 

Repet: parerea mea

Mesajde Pirtea Sorin » Mar Oct 01, 2002 3:23 pm

Initial trimis de java
Si "Strangelove" era foarte ascultata...


Eu sunt de acord cu asta; in plus, atat Strangelove (apropo, cum e corect: Strangelove sau Strange Love?:rolleyes: ) cat si Little 15 au fost si ele hit-uri. Dar primul gand referitor la Depeche Mode zboara automat la Enjoy The Silence, Policy of Truth, World In My Eyes si abia apoi la Strange Love. Eu n-am zis ca Strange Love nu este hit, ci ca nu este primul care-ti vine-n minte.

Numai ca, ceea ce n-au remarcat multi (sau au remarcat, da' n-au spus) e ca si DM au melodii copiate. Doua exemple dau, in viteza: Route 66 (nu stiu insa cine-o canta in formula originala :rolleyes: ) si Motherless Child, a lui Martin, compusa de Boney M.

Am auzit ca ar exista un album cu muzica clasica cantata de ei, o denumire :confused: gen "Symphony of Depeche Mode"... :confused: Ma poate lamuri cineva cum sta treaba? :confused: As fi curios sa ascult acel album.

A mai zis cineva (depechemind, mi se pare) ca "One Caress" este melodie clasica. Eu n-as crede. :rolleyes: Insa, trebuie sa recunosc, nu este nici un pic de electronica in acea piesa. Martin o canta acompaniat de un cvartet de coarde, o orchestra de muzica de camera.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dEpEchEmIND » Joi Oct 03, 2002 7:16 pm

Si ,,People are People" a fost un mare hit la vremea lui.
Dar DM au spus ca lor nu li se pare a fi unul dintre cele mai bune cantece ale lor.
,,Master and Servant" imi place mai mult.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

I just can't seem to get enough of...

Mesajde Pirtea Sorin » Lun Oct 07, 2002 1:25 pm

Initial trimis de dEPECHEmIND
Si ,,People are People" a fost un mare hit la vremea lui.


Mi-am mai amintit si de 'Just Can't Get Enough', despre care eu cred ca a fost un hit mai mare decat 'People are People'. Oricum, pot sa spun ca in liceu toti fanii DM (si nu numai!) veneau innebuniti la mine sa-mi ceara versurile de la 'Just Can't Get Enough', pe cand la 'People are People' nu se inghesuia nimeni... Poate fi asta un barometru de selectie? dEPECHEmIND, tu ce zici? E edificator, sau e numai o parere subiectiva?
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dEpEchEmIND » Lun Oct 07, 2002 7:13 pm

Just can't get Enough a fost primul hit DM.
Cand era People are People, formatia era deja in verva si fanii se interesau si singuri de versuri. S-ar putea sa fi cerut versurile de la altcineva.
Eu una am versurile de la toate cantecele DM. Dar nu prea sunt fani DM in scoala la mine, s-ar putea sa fiu singura. :D
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

DM †

Mesajde A!exutzul© » Mie Oct 09, 2002 2:17 pm

Imi place tot ce au scos ei, dar hai sa fac un top :

1. Little 15 & Enjoy The Silence
2. People Are People
3. Personal Jesus
4. World In My Eyes
5. Master & Servant

DM sunt super marfa... cand vin in Ro ?
:)

hhh

P.S. DM† rulz
Wanna become a God...
Symphony Of Destruction...
To kill stupid peolpe
Avatar utilizator
A!exutzul©
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Iul 19, 2002 11:00 pm

DM si greatest Hits

Mesajde Indematrix » Mie Oct 23, 2002 1:37 pm

unul dintre cele mai bune realizari mi se pare Shake the Disease. I love this piece.
Mesajul e bun si poate si de asta nu a venit DM pana acum in RO.
Indematrix
 

Mesajde SatyR » Vin Dec 06, 2002 1:22 am

cred ca cea mai reprezentativa melodie este personal jesus...multa lume ii cunoaste duopa melodia asta.....

A fost un adevarat hit la vremea aia .prin 90 daca nu ma insel .....:)))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde c_nae2000 » Lun Feb 10, 2003 4:19 am

Nu pot sa spun care e cel mai mare hit DM pot insa sa afirm ca in concerte pe "Personal Jesus","Enjoy the Silence"sau "I Feel You" punlicul este in delir
Reach out and toch faith!!!
c_nae2000
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 10, 2003 1:05 am
Localitate: Bucuresti-Romania

Re: Parerea mea...

Mesajde Gigimarga » Lun Mai 19, 2003 10:59 am

Parerea ta... intradevar.
M-am tot uitat pe comentarii si niciunul nu pomeneste de vreun album mai "vechi" de Violator si rareori de cate o piesa mai veche. Depeche Mode canta din 1981, iar pana la Violator au scos 6 albume LP (exceptand 101 si compliatii), acestea fiind de fapt cele care i-au consacrat si adus unde au fost (si din pacate nu mai sunt).
Albumele Broken Frame, Construction Time Again sau Some Great Reward sunt pline de piese remarcabile. Eu as enumera pe primele locuri niste piese chiar de pe aceste albume sau din acea perioada: Leave in Silence, The Sun & The Rainfall, Love In Itself, More Than a Party, Everything Counts, Get the Balance Right (maxisingle), It's called a Heart (maxisingle), Blasphemous Rumours, Something To Do, Lie To Me, etc.
Gigimarga
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 19, 2003 10:03 am
Localitate: Craiova

Mesajde Necuratu' » Lun Mai 19, 2003 11:38 am

Daca radiourile noastre mai baga din cand in cand DM, piesa e invariabil aceeasi: "Personal Jesus". Prin urmare, eu zic ca asta e cel mai mare hit DM
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Banal

Mesajde Gigimarga » Lun Mai 19, 2003 1:34 pm

Makia??? Asta da criteriu...!!! (necuratu')
Gigimarga
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 19, 2003 10:03 am
Localitate: Craiova

Re: Banal

Mesajde Necuratu' » Lun Mai 19, 2003 1:58 pm

Initial trimis de Gigimarga
Makia??? Asta da criteriu...!!! (necuratu')



Poate trebuia sa pun in paranteza "cel putin pentru Romania".
Da' sa nu-mi spui mie ca piesele lor de pe la inceputuri, alea enumerate de tine, sunt mai cunoscute decat "Personal Jesus". Si frecventa de difuzare la radio e intr-adevar un criteriu foaret valid de evaluare a succesului unei piese, poate la fel de valid ca numarul de copii vandute. Oricum, e o varibila observabila si masurabila, nu o parere subiectiva, ca aia sau ailalta ar fi hit.
Sau nu asta era subiectul discutiei? Care e cel mai mare hit DM? Sau ce inseamna hit? Nu melodie de succes?
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Re: Re: Banal

Mesajde Gigimarga » Lun Mai 19, 2003 4:26 pm

Este cea mai difuzata la momentul de fata, insa in alte perioade au fost altele la fel de mult difuzate. De exemplu in perioada 85-87 auzeai People are People si Master and Servant la disperare (nu la radio, ci in discoteci). Publicul de atunci nu mai este cel de acum. Si muzica DM e alta, a evoluat spre bine dupa unii spre rau dupa altii. Nu conteaza.
E o parere personala...si de gusturi bineinteles.

Hitul este definit prin comercial, iar cineva spunea mai devreme ca numai comerciala nu poate fi considerata muzica DM. Subscriu. Bucatile (piesele) de suflet, de rezistenta, cel putin la mine, nu sunt cele comerciale.
Gigimarga
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 19, 2003 10:03 am
Localitate: Craiova

Mesajde Necuratu' » Lun Mai 19, 2003 4:51 pm

Dar faptul ca dupa atata timp este difuzata o anume piesa si nu alta (de exemplu, nu ar fi mai normal sa se difuzeze piesele mai noi?), nu demontreaza tocmai faptul ca piesa respectiva e un hit? Fireste, poate demonstra si ca acea piesa e mai comerciala decat celelalte, dar aici cred ca se discuta nu care e cea mai buna sau cea mai comerciala piesa, ci care e cea mai de succes.


In plus, cred ca DM sunt mai comerciali decat unele formatii (ex. Systers of Mercy, ca sa ramanem aproximativ pe aceeasi felie) si mai putin comerciali decat altele
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

continuare

Mesajde Gigimarga » Lun Mai 19, 2003 5:17 pm

Ma tu tii cu ursu'?! sau iti cam place PJ? OK!

Nu are legatura DM cu Sister of Mercy sau prea putin ca stil. Sunt altele mult mai apropiate. Ai incercat Camouflage? "Strangers Thoughts" e Depeche curat ca si altele ale lor. Sau alte formatii de Darkwave ca Electronic Voice Phenomenon (My Girl), A Convenant of Thorns (Necroplolis, Crooked Love), etc.
Gigimarga
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 19, 2003 10:03 am
Localitate: Craiova

Mesajde Necuratu' » Mar Mai 20, 2003 4:10 pm

imi place si Pj, dar nu neaparat cel mult. Nu am ascultat nici una dintre formatiile pe care le amintesti tu si (rusine), nici nu am auzit de ele. Explicatia faptului ca am dat exemplu pe Systers of Mercy (si poate si a faptului ca nu am auzit de formatiile astea) cred ca e urmatoare: io "la baza" sunt asculator de metale grele, la DM am ajuns trecand oarecum prin gothic. Cred ca intelegi ce vreau sa zic
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Oberkorn » Mie Mai 21, 2003 8:21 am

Categoric, cel mai mare hit DM este Nothing to fear ;)

join #rodepeche on irc
Oberkorn
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mai 20, 2003 2:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde axelandra » Sâm Iul 05, 2003 10:37 am

pt. mine melodia 'personal jesus' e cea mai buna din toate timpurile(muzicii). cand am auzit-o,am scapat de idei de genul-ce au oamenii cu mine si mi-am dat pur si simplu seama ca nu-mi mai pasa,cat timp eu am dumnezeul meu,fortza mea.
axelandra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 31, 2003 4:42 pm
Localitate: la biblioteca

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iul 05, 2003 10:42 am

Mai tofantes , cum poti sa spui ca "...si multe altele" este cel mai mare hit Dpeche Mode ? Sau ne referim la cel mai mare hit , sau ne referim la melodii preferate ! Nu ?

Eu nu sunt un ascultator al celor de la Depeche Mode. Le-am ascultat cateva din melodii doar pentru a-mi forma o parere.
Si ca raspuns al intrebarii din titlu : Enjoy the silence .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

mari hit-uri

Mesajde alex8698ro » Joi Oct 30, 2003 4:43 pm

Cu siguranta, cel mai bine vandut single DM este Personal Jesus (asta inseamna un hit) iar cel mai bine vandut album a fost Violator. Totusi, Personal Jesus imi place doar in varianta acustica (se gaseste pe single, sau pe KaZaA).

Cea mai buna melodie a lor este, dupa umila mea parere, Higher Love, versiunea de pe Songs Of Faith And Devotion Live.

Iar cel mai bun album este Violator, urmat imediat de Exciter si SOFAD.


Alex again
see you
alex8698ro
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 30, 2003 4:09 pm

Pt sorin

Mesajde alex8698ro » Joi Oct 30, 2003 4:47 pm

Route 66 (primul cover facut de Depeche Mode) este melodia formatiei The Rolling Stones.

trebuia sa cauti ceva mai mult pe net, ca sigur gaseai raspunsul asta
alex8698ro
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 30, 2003 4:09 pm

pr Oberkorn

Mesajde alex8698ro » Joi Oct 30, 2003 4:50 pm

Initial trimis de Oberkorn
Categoric, cel mai mare hit DM este Nothing to fear ;)

join #rodepeche on irc



DPDV al Televiziunii Romane, Nothing To Fear este un hit - l-au folosit in urma cu mai multi ani pe post de gingle intre programe

marfa, nu? cred ca stiai asta, dar poate nu... mai fa sapaturi


Alex
alex8698ro
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 30, 2003 4:09 pm

Mesajde Neinregistratu » Sâm Iun 19, 2004 8:46 pm

enjoy the silence pentru ca a placut la toata lumea, intre noi fie vorba totu-i variabil
Neinregistratu
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 2:33 pm
Localitate: CRAIOVA

Următorul

Înapoi la Depeche Mode

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator