Shakira - in spaniola sau in engleza ?

Forumul asociat fanclubului Shakira

Shakira - in spaniola sau in engleza ?

Mesajde Ximena » Lun Dec 27, 2004 8:35 pm

Preferati melodiile ei in spaniola sau in engleza ? Credeti ca melodiile ei suna mai bine intr-una din cele doua limbi ?

Eu prefer melodiile ei in spaniola. :cool: "Laundry Service" mi s-a parut un album bun, dar usor comercial, nu mai era acea usoara ironie din piesele ei anterioare. Voi ce parere aveti ?
Ximena
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Dec 09, 2004 1:48 pm
Localitate: around here

Mesajde Elektra » Mar Dec 28, 2004 9:05 pm

melodiile ei in spaniola sunt super. albumul ei "donde estan los ladrones" imi place foarte mult. nu ma deranjeaza cand o aud in engleza, insa in spaniola se exprima cel mai bine.
Avatar utilizator
Elektra
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde Titina » Sâm Ian 01, 2005 6:24 pm

mie melodiile in engleza mi-au placut mai mult...asta datorita faptului ca nu shtiu spaniola shi nu intelegeam mai nimic din melodiile ei in spaniola :D
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Ian 01, 2005 6:51 pm

titina, fa o pauza pana intelegi k muzica inseamna mai mult decat versurile + looks, apoi revin-o pe-aici cu ceva constructiv (btw poti sa iei asta ca pe un mic avertisment).


daca e sa luam in considerare melodiile shakirei in spaniola, mai sunt cateva albume inainte de donde estan los ladrones... si nu toate sunt atat de reushite. plus ca albumul in engleza mi se pare un pas inainte, o schimbare si de stil, degaja mai mult optimism si suna bine, chiar cu stangaciile de pronuntzie pe alocuri. :)

eu una ashtept cu nerabdare noul album anuntzat la inceputul acestui an, care probabil va avea melodii si in engleza si in spaniola... conteaza mai mult sa sune bine :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ximena » Sâm Ian 01, 2005 7:07 pm

"mie melodiile in engleza mi-au placut mai mult...asta datorita faptului ca nu shtiu spaniola shi nu intelegeam mai nimic din melodiile ei in spaniola "

Nu cred ca e o scuza. :no: :D

"Laundry Service" nu mi se pare reprezentativ pentru Shakira. E un album bun, OK, dar mie mi se pare un album de compromis. E usor comercial , asa cum am mai spus, dar i-a permis sa patrunda pe piata anglo-saxona. De ce ma tem eu : sa nu ajunga un produs made in USA, o cantareata de consum. Ar fi mare-mare pacat. Melodiile ei de dinainte de "Laundry Service" sunt intr-adevar speciale. Si o ajuta mult si mostenirea culturala dubla, ca sa zic asa. ~) Vom vedea...

Shaki, eu cred ca sunt importante si versurile. Sound-ul poate sa fie foarte bun, dar daca versurile sunt jalnice...mai bine nu.
Ximena
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Dec 09, 2004 1:48 pm
Localitate: around here

Mesajde sand_o » Vin Apr 15, 2005 10:06 pm

Parerea mea e ca melodiile Shakirei au fost foarte bune si in spaniola si in engleza. Pentru asta e deosebita Shakira! Sa fi poet in doua limbi nu e usor deloc! Apoi faptul ca era la inceput de drum in ceea ce priveste cunoasterea limbii engleze a dezavantajat-o pentru ca nu putea sa se exprime la perfectie (poate sti ca s-a asjutat de un dictionar de rime..si sigur si de un dictionar explicativ :P ) Daca asculti cu atentie albumul Pies Descalzos sunt unele cantece cu versuri foarte simple..ce sa mai vb de albumele magia si peligro. Shakira a evoluat treptat de Magia pana la Donde Estan los Ladrones a fost intr-o continua evolutie si maturizare ca si cantautor.
"Laundry Service" a fost un nou inceput si nu cred ca ar trebui considerat un produs comercial. In plus cred ca ai realizat ca shakira si-a schimbat stilul cantecelor cu fiecare album, deci va trebui sa te astepti intoteauna la ceva nou, la ceva mai bun! Sunt sigur ca noile albume vor fi deosebite!
Este es un día especial
Quiero creer en otra oportunidad
Dimos un salto mortal
Y hoy vuelvo a ver
Un faro en la oscuridad
Avatar utilizator
sand_o
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Mar Iul 08, 2003 11:00 pm

Mesajde MamaDracului » Sâm Apr 23, 2005 10:07 pm

shaki suna sexy in spaniola. o iubesc.
Avatar utilizator
MamaDracului
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde shak_shackled » Joi Noi 17, 2005 3:52 am

hmmm, cred ca ar trebui sa asteptam si aparitia lui OF2 pentru a face o comparatie. Nu puteam sa comparam LS cu celelate 4 albume in spaniola de dinaintea sa, 5 cu "The Remixes". Iar acum mai este si FO1.
Avand in vedere ca LS este primul sau album in engleza, iar versurile sunt create de ea, practic cu dictionarul in fata, cred ca a fost o mare reusita; bineinteles, hai sa fim obiectivi, aici au fost si motive comerciale la mijloc. patrunderea pe piata americana fiind visul oricarui artist.
In fine, pana acum piesele in spaniola sunt superbe, DELL e genial, mai ales ca are in spate si MTV Unplugged care nu are grad de comparatie; FO1 are piese superbe, albumul ridicandu-se la inaltimea astepaterilor mele.
Astept cu nerabdare OF2; "Don't Bother" nu mi se pare a fi cea mai mare reusita a Shakirei, dar sunt convins ca sunt cateva piese care erita intr-adevar toata admiratia noastra.
In concluzie, nu putem face o comparatie adevarata decat dupa aparitia lui OF2, asta e parerea mea. Si pana atunci nu mai e mult, vom putea umple threadul cu posturi :)
shak_shackled
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Noi 14, 2005 9:16 am
Localitate: Galati, Romania

Mesajde shak_shackled » Dum Dec 04, 2005 4:05 am

Iata k am revenit...si am ramas la aceeasi parere si dupa ce am ascultat OF2.
Pur si simplu stilul ei de a canta in cele doua limbi mi se pare foarte diferit, versurile sunt altfel, in fine...sunt diferite. Cantecele in spaniola mi se par mai melodioase, mai poetice. esi exprima foarte bine sentimentele in limba ei natala; cat despre engleza, melodiile au o tenta de rock mai accentuata, probabil limba ii permite; de asemenea in engleza parca isi exprima mai mult frustrarile, asa mi se pare mie cel putin.
Oricum, eu nefiind un fan al rockului tind a-mi placea mai mult melodiile in spaniola...pur si simplu...si sper ca nu-mi ceri o parere "foarte bine argumentata" Shaki :P
shak_shackled
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Noi 14, 2005 9:16 am
Localitate: Galati, Romania


Înapoi la Shakira

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori