Fijacion Oral 1

Forumul asociat fanclubului Shakira

Fijacion Oral 1

Mesajde sand_o » Sâm Apr 16, 2005 10:06 pm

Primul album pe care il va lansa Shakira in acest an poarta numele de Fijacion Oral 1. Orin celelalte rubrici ale forumului gasiti mai multe informatii despre el. M-am gandit sa incep subiectul mai devreme de lansarea albumului (6 iunie la nivel international, 7 iunie in SUA) pentru a vedea la ce se asteapta fanii Shakirei de la acest nou album. Dupa lansare opiniile voastre sunt binevenite. Se poate posta orice informatie interesanta legata de noul album.
Este es un día especial
Quiero creer en otra oportunidad
Dimos un salto mortal
Y hoy vuelvo a ver
Un faro en la oscuridad
Avatar utilizator
sand_o
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Mar Iul 08, 2003 11:00 pm

Mesajde sand_o » Lun Apr 18, 2005 8:52 pm

A..am uitat sa va spun la ce ma astept eu...
Eu cred ca va fi un album in care vor predomina ritmurile latino pentru ca e destinat pietei sud-americane. Cand a lansat Laundry Service columbienii s-au suparat putin pe ea pt ca s-a departat de ei. Multi au interpretat si schimbarea culorii parului. Spuneau ca a vrut sa renunte la tot ce tine de Columbia....ma rog..astea sunt povesti....oricum cred ca va fi ceva pe placul sudamericanilor...
Parerea mea e ca marea lovitura o va consitui Oral Fixation 2...care va avea parte deo mai larga promovare
Este es un día especial
Quiero creer en otra oportunidad
Dimos un salto mortal
Y hoy vuelvo a ver
Un faro en la oscuridad
Avatar utilizator
sand_o
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Mar Iul 08, 2003 11:00 pm

Mesajde sand_o » Mie Apr 20, 2005 9:17 pm

Colombian newspaper El Tiempo reviews some of the tracks on the new album Fijación Oral 1:


Pura intuición
It's a song about sophisticated love which has some moments of Chris Isaac's classic Wicked Game and others with a flavour of Serge Gainsbourg's whispers in French.

La pared
This is probably her most deep-felt song. There are two versions on the CD, one more electronic and the other accoustic, with a piano. The latter could end up being a third single.

No
This is one of the two songs which involves Gustavo Cerati. You will recognize him when you hear the guitar.


The other song she wrote with Cerati, it's the only one wher Shakia co-wrote the lyrics.

Para obtener un sí­

This song is a door to the sophisticated world of bossanova. It's an elegant song and it includes 63 violins.

Escondite
Most energetic song and reminds you of bands like Talking Heads or B52's.

Dí­a de enero
It's the most emotional song and a hommage to her boyfriend Antonio. It's probably the most commercial song and could end up being a second single.

De-abia astept sa cumpar albumul!
Este es un día especial
Quiero creer en otra oportunidad
Dimos un salto mortal
Y hoy vuelvo a ver
Un faro en la oscuridad
Avatar utilizator
sand_o
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Mar Iul 08, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Apr 21, 2005 7:05 am

O parte din versurile de pe viitorul album le gasiti aici:

http://www.shakiramedia.com/?page=lyrics#lator

Asa, la o prima vedere si numai dupa cum sunt versurile, mi-a placut "January Day"... e greu sa ne dam acum cu o parere, dar din ce spuneai tu, sand o, si pe celalalt thread... Daca fiecare melodie are influente din cele mai diferite stiluri muzicale, nu pot sa nu ma gandesc la o posibila lipsa de unitate, mai ales ca titlul albumului si cu ce contin ele ca versuri... nu prea mi se pare ca se potrivesc. In plus, as fi preferat ceva mai spre rock decat latino... Shakira are o voce prea deosebita shi mie personal mi-ar placea sa continue linia inceputa pe LS. :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde MamaDracului » Sâm Apr 23, 2005 10:14 pm

albumul asta o sa o plaseze pe shaki in topul celor mai bune cantaretze pop-rock. presimt.
Avatar utilizator
MamaDracului
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Si iata coperta......

Mesajde sand_o » Vin Mai 06, 2005 10:58 pm

Cu o luna inainte de lansare Sony Music face cunoscuta fanilor coperta noului album!
Si inca o veste buna, Escandalo TV (Columbia) a anuntat ca deja albumul s-a vandut in peste un milion de copii prin intermediul internetului!!!
Fişiere ataşate
fijacion_oral_cd.gif
fijacion_oral_cd.gif (30.84 KiB) Vizualizat de 1544 ori
Este es un día especial
Quiero creer en otra oportunidad
Dimos un salto mortal
Y hoy vuelvo a ver
Un faro en la oscuridad
Avatar utilizator
sand_o
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Mar Iul 08, 2003 11:00 pm

Mesajde sand_o » Mar Oct 18, 2005 9:56 pm

Fijacion Oral este albumul in limba spaniola care s-a vandut cel mai bine pana acum.
L-a lansare el a debutat pe locul 4 in Billboard (Laundry service care era in engleza si in spaniola a debutat pe 3).
In mexic stocurile au fost epuizate in primele 4 ore de la lansare!
Iar pana in prezent s-au vandut aproape 5 milioane de copii.
Este es un día especial
Quiero creer en otra oportunidad
Dimos un salto mortal
Y hoy vuelvo a ver
Un faro en la oscuridad
Avatar utilizator
sand_o
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Mar Iul 08, 2003 11:00 pm

Mesajde shakira_an » Mie Dec 13, 2006 6:24 pm

Eu am caseta FO1 si are niste mel foarte frumoase
shakira_an
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 6:53 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Shakira

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron