Metallica

Forumul asociat fanclubului Metallica

Mesajde Aliosha » Dum Mai 11, 2003 4:29 pm

Cash Rulz Everything Around Me

(Wu Tang Clan)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Dum Mai 25, 2003 12:10 am

Initial trimis de Tavi
am ascultat ceva din noul album, ca a "leaked" pe net, si intr-adevar e dur de tot, cam la nivelul Kill"em All, sí£ spunem... O altí£ melodie parcí£ suní£ ca White Zombie... Rí£mane de ascultat de mai multe ori ca sí£ dau o pí£rere mai detaliatí£.


Nu dai si un link ca eu nu l-am gasit?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Mai 25, 2003 12:26 am

mi se pare oarecum normal ca metallica sa concerteze cu lp si lb, pt. ca a fost o perioada in care metallica insemna cam ce inseamna lp si lb acum (atunci cand orice pusti asculta metallica) si pt. ca sa aiba un impact mai mare la tanara generatie...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Mai 25, 2003 2:57 am

Pai da catharsis dar tu compari (involuntar) ce facea Metallica pe la inceput cu ce scot LP si LB ...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde J'adore » Dum Mai 25, 2003 6:26 pm

Marti, 27 Mai la orele 9/8 central orele americii pe mtv2 o sa fie difuzata o emisiune in care vor aparea Metallica, ei vor discuta despre noul lor album St. Anger. Acum nu stiu daca emisiunea va fi transmisa si in romania:o
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Tavi » Dum Mai 25, 2003 6:40 pm

Initial trimis de Aliosha
[b]Cash Rulz Everything Around Me

(Wu Tang Clan) [/B]


cu intarziere -

36 Chambers = thumb up!

pt RT - nu am un link anume, am ascultat la un prieten... cred cí£ le-a gí£sit cu Soulseek sau Kazaa
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde Rolo Tomasi » Joi Mai 29, 2003 11:46 pm

In sfirsit am prin clipul cu st. Anger la tv

nu pot decit sa spun ::o

Suna mai bine decit ma asteptam. Desi-i mai dur ii total actual.
Cred ca o sa aiba succes albumul asta.

Inca o data: :o
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde cristane » Mar Iun 03, 2003 8:06 pm

Rolo, unde ai vazut clipul la TV?????? Eu l-am vazut pe net, dar atit.

Si veste buna pentru totii fanii:

DUMINICA - SEARA METALLICA LA MTV!!!!!!

Programul e urmatorul:

20.00 MTVIcon Metallica
21.00 MTV Mash
21.30 Metallica Music Mix
22.00 Build Up Metallica
23.00 METALLICA LIVE LA ROCK AM RING!!!! (in direct)!!!!
01.00 Metallica Music Mix



Impresionant, nu???
cristane
Junior Member
 
Mesaje: 203
Membru din: Vin Mar 08, 2002 4:50 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Tavi » Mar Iun 03, 2003 9:24 pm

MTV Romania?
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Iun 06, 2003 5:13 pm

[quote]Initial trimis de cristane
[B]Rolo, unde ai vazut clipul la TV?????? Eu l-am vazut pe net, dar atit.

Pai aici in Canada, unde altundeva.

si... ce parere ai de cum suna? Mie-mi place si ma bucur deoarece am fost cam dezamagit de ce o facut Metallica in ultimii ani.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Iun 08, 2003 11:57 pm

http://www.metal-sludge.com/Review2003Metallica.htm

"Nothing is memorable"
dupa cum spunea tipu din linku de mai sus

l-am luat, l-am ascultat de 3-4 ori, l-am sters.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 12:19 am

Eu sunt acum abia la prima ascultare... Deocamdata nu ma prea incanta... Mai vorbim...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 10:35 pm

Am revenit cu impresii despre ultimul album dupa cateva ascultari...

In primul rand: este cel mai dur album al lor, mai dur decat Kill 'em All... parerea mea...

In al doilea rand: este un album ciudat, o "corcitura" as putea spune, adica auzi melodii cu influente thrash gen Sepultura langa melodii hardcore 100% si parca vreo 3 care suna cat de cat a stilul lor vechi... In piesa "Frantic" am descoperit chiar un pasaj in care daca faci abstractie de efectul de chitara aduce a Dream Theater, cu clape cu tot... METALLICA CU CLAPE!!! Nu pot sa-mi revin...

In concluzie: nu pot sa spun ca nu-mi place, dar fiindca poarta semnatura Metallica, deocamdata nu pot sa accept asa ceva... daca voi putea sa accept vreodata, ramane de vazut... Trecerea de la stilul vechi la "Load" si "Reload" a fost mai putin socanta decat acum...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Iun 13, 2003 2:01 am

Dupa cateva zile in care am ascultat in draci albumul, am o singura cocluzie: e ciudat, dar IMI PLACE!!!
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Iun 13, 2003 5:00 pm

Initial trimis de Portnoy
Dupa cateva zile in care am ascultat in draci albumul, am o singura cocluzie: e ciudat, dar IMI PLACE!!!


Nu stiu dar pe mine m-o cam dezamagit. Nici n-am rbdarea sa-l ascult de nenumarate ori. Nu vad sa aduca nimic nou in muzica asta. Ba dimpotriva unele pasaje seamana cu alte trupe. (am gasit, culmea!, pasaje vocale , a la Dave Mustaine intr-o piesa. (Invisible Kid primele 4 strofe)

Nici o piesa legata cum trebuie, cea mai bine strucurata fiind chiar st anger dar care are niste treceri de la rapid la lent bruste care nu-s in avantajul melodiei.
Stiu eu,... mai ascult, sa vad... dar ...nu-s prea incintat. Tot albumul mi se pare o defulare a tuturor chestiilor negative adunate de-a lungul timpului in sufletele acestor oameni. O defulare bruta fara a fi facuta intr-un mod artistic. Mie cel putin nu-mi atinge nici o coarda.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Iun 13, 2003 9:18 pm

Nu stiu ce sa zic... mai asculta-l... La fel am fost si eu la inceput cand l-am ascultat, dupa cum vezi din posturile mele de mai sus... Dar a ajuns sa-mi placa...

Si pentru ca eu cand ascult in general o melodie urmaresc in primul rand tobele, nu am putut sa nu observ ca e cel mai complex album al lor din acest punct de vedere...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Raiden007 » Sâm Iun 14, 2003 10:59 am

Albumu nu m-a dezamagit absolut deloc, este exact ce ma asteptam : Metallica goes to nu-metal . L-am tras, l-am ascultat odata, dupa care am pus un Master sa ma linistesc . Ceva extrem de prost. Daca nu scria Metallica nu ascultam mai mult decat o melodie. Dar cum scrie Metallica, toti pustii de acuma o sa-l cumpere, sa fie in colectie, langa Limp bizkit si Korn
Raiden007
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Mai 29, 2002 1:09 pm
Localitate: Bucharest

Mesajde cubu » Sâm Iun 14, 2003 1:56 pm

As numi oricum ultimul album, dar in nici un caz nu-metal... Totusi, hai sa fim seriosi...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Raiden » Sâm Iun 14, 2003 2:16 pm

Bine, si cum l-ai numi ?
Raiden
 

Mesajde cubu » Sâm Iun 14, 2003 5:28 pm

Pai uita-te cateva posturi mai sus si vezi parerea mea...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Iul 10, 2003 8:55 am

Am vorbit si cu catharsis si cu inca un prieten si am ajuns la concluzia ca albumul pe care mi l-a pus la dispozitie vali si pe care l-am comentat mai inainte nu este de fapt utimul album Metallica, ci sunt niste demo-uri (cred asta si datorita calitatii proaste a sound-ului)... Cel putin melodia care se numeste aici la mine "St. Anger" nu are nici o treaba cu "St. Anger" pe care l-am vazut la TV... Ultima, fiind vorba intre noi, e de tot bull shitu'...

De-aia auzeam multi injurand ultimul lor album si nu intelegeam de ce... Eu ce am aici suna destul de bine...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Raiden007 » Joi Iul 10, 2003 12:12 pm

Aha !!!!!!!! :D
Raiden007
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Mai 29, 2002 1:09 pm
Localitate: Bucharest

Mesajde drumplayer » Dum Iul 20, 2003 9:33 pm

(Cam tarziu ma bag si eu in seama, da asta e..)

Eu sunt un super fan metallica si recunosc ca am fost socat cand am ascultat prima data St.Anger; au fost pasaje la care am zis "ce urat!"; oricum un album trebuie ascultat de mai multe ori ptr. a-ti putea forma o parere zic eu... si acum pe bune ca imi place... mesajul e super; e comercial, si parca nu e... toba lu Lars suna ca o oala, da totusi e misto.. e ciudat!
Concluzie: E MISTO! :o si original!

p.s. piesa "the unnamed feeling" m-o dat gata! e super!
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Mesajde drumplayer » Dum Iul 20, 2003 9:36 pm

Initial trimis de Portnoy
Am vorbit si cu catharsis si cu inca un prieten si am ajuns la concluzia ca albumul pe care mi l-a pus la dispozitie vali si pe care l-am comentat mai inainte nu este de fapt utimul album Metallica, ci sunt niste demo-uri (cred asta si datorita calitatii proaste a sound-ului)... Cel putin melodia care se numeste aici la mine "St. Anger" nu are nici o treaba cu "St. Anger" pe care l-am vazut la TV... Ultima, fiind vorba intre noi, e de tot bull shitu'...

De-aia auzeam multi injurand ultimul lor album si nu intelegeam de ce... Eu ce am aici suna destul de bine...


..deci pana la urma n-ai reusit sa asculti St.Anger? (albumu)
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Metallica

Mesajde Agi86 » Mar Aug 05, 2003 4:26 pm

De unde pot descarca coperta pt. Cd-ul St. Anger?
Thanks
Agi86
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 05, 2003 3:59 pm
Localitate: Cluj

Mesajde cubu » Vin Aug 15, 2003 8:19 pm

drumplayer, nu am apucat si nici nu ma grabesc... Cand o sa-l ascult o sa-mi spun parerea... Care, fie vorba intre noi, nu cred ca o sa fie buna... Dar... cine stie, mai vedem...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Metallica goes on ...

Mesajde Wimp_Lo » Lun Aug 18, 2003 12:48 am

Guys , am ascultat albumu' asta cu furia . Desi nu discut influentele care se aud si care fac albumu sa sune pe "shuffle/preview" a compilatie , parca totusi componenta asta de-i zice nu-metal il mai face sa se lege .

Parerea mea : metallica a ars toate podurile in urma si e cam riscant pentru ei . Totusi suna cu adevarat interesant . Hei , de fapt chiar suna bine !

Stiu ca e al dracu' de subiectiv , da' e METALLICA . La mine exista metallica si restu' asa ca ... ar fi greu sa zic ca e naspa . Hell , de fapt stiu sigur ca n-as zice :P

Cea mai misto chestie e ca "bosorogii" s-au intors sa dea lectii si sunt inca in stare sa faca asta .

----------
Wimp Lo : If you've got an ass , I'll kick it !
Master : Don't mind Wimp Lo ! He's an idiot . We purposedly trained him wrong , as a joke !
Wimp_Lo
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 05, 2003 1:44 am
Localitate: Around ...

St. anger

Mesajde Tavi » Vin Aug 29, 2003 7:13 pm

concluzia mea pe scurt: imi plac (pe bune!) St. anger si The Unnamed Feeling... dar restul e plictisitor/monoton/fí£rí£ melodie/etc.
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde clumsy » Vin Aug 29, 2003 9:42 pm

Mie personal imi plac, dar nu foarte mult.Si cel putin ultimul album nu imi place mai deloc.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Re: St. anger

Mesajde Andreea Pisoi » Lun Sep 08, 2003 2:25 am

Initial trimis de Tavi
concluzia mea pe scurt: imi plac (pe bune!) St. anger si The Unnamed Feeling... dar restul e plictisitor/monoton/fí£rí£ melodie/etc.

:confused: :confused: :confused: Plictisitor?!?! Deci, toate celelalte albume [8 parca...] sunt plictisitoare?!??! Can`t believe it.. Hey, pamantu` catre Tavi: Are U crazy, boy? Repet: Are U crazy, boy? Roger that?!?!
"Si nu uita, povestea nu e noua... Eu voi ramane vesnic al tau chin... Nu ma iubi, sunt numai o PARERE!"
Avatar utilizator
Andreea Pisoi
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Apr 19, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Metallica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron