Configuratii Laptop

Software, hardware, internet, GSM, games, quake, counter strike ....

Configuratii Laptop

Mesajde Daimon » Vin Dec 04, 2009 4:43 pm

M-ar interesa cum ar trebui sa arate configuratia unui laptop care sa fie destul de rapid si robust, cu mentiunea ca nu am de gand sa fac grafica.

nu ma bag aici mai mult in povesti tehnice pt ca astept pareri mai avizate decat a mea.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde adonys » Vin Dec 04, 2009 6:39 pm

destul de rapid si de robust.. ca sa ce?
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Dec 04, 2009 6:51 pm

sa scrie ceva in word
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Dec 04, 2009 6:53 pm

cum ar trebui sa arate configuratia unui laptop

obisnuit, nu e nimic special

doar la aplicatii speciale sunt cerinte speciale

mai mult decat puterea de procesare (nu ca nu conteaza - conteaza! numai ca ti-o asigura orice procesor comercializat; bine, as zice sa te feresti de sempron ca e cel mai paduchios, atata) conteaza sa aiba suficienta capacitate de stocare, memorie de lucru, conectivitate - lan, wireless, usb-uri; eventual sa aiba webcamul incorporat, daca folosesti webcam)

ce sa-ti spun, pentru un rahat de laptop de folosit in aplicatii normale, ar fi suficient si (in termeni de sh) un procesor de 1000-1400 cu un 512 ram si hdd de 60-80, ca sa iesi cat mai ieftin; pe piata de laptopuri noi, gasesti pana in 8-10 milipane cam tot ce e necesar
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Dec 04, 2009 6:59 pm

am sters glumitele ieftine. nu pricep de ce simt unii nevoia sa se bage peste tot.

mersi emire. deci ce zici tu ar fi asa ca idee de plecare. sugestii legate de producatori ? dell, siemens, hp ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde adonys » Vin Dec 04, 2009 8:33 pm

of doamne! nu era nici o glumita. intrebam pentru ce ai nevoie sa fie destul de rapid laptopul ala, ca sa'ti pot spune ce ar fi ok pt asa ceva..

chiar in halul asta, orice spun, indiferent cum, e interpretat ca misto, sau cum?!!
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Dec 04, 2009 9:00 pm

well drept e ca am fost destul de vag si era de inteles si intrebarea ta.

nu imi trebuie pentru aplicatii complicate si nici nu ma pasioneaza joace, dar nici nu vreau sa stau dupa el cand ma dau pe net, ascult muzica si am mai mult de 5 ferestre deschise in doua browsere diferite si un editor de imagine.

inca n-am apucat sa ma uit nici pe preturi nici pe oferte nici pe configuratii
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde adonys » Vin Dec 04, 2009 10:13 pm

ca sa te dai pe net, sa vezi filme si sa asculti muzica poti sa'ti iei orice laptop. acum, depinde ce inseamna editor de imagine, si ce fel de imagini editezi..
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Sâm Dec 05, 2009 4:53 am

am sters glumitele ieftine. nu pricep de ce simt unii nevoia sa se bage peste tot.


ma glumitza ieftina, vezi ca eu nu glumeam acolo. avand in vedere ca te ocupi cu traduceri si alte rahaturi de birotica, ala era cel mai elocvent raspuns. daca n-ai stiut sa-l "traduci", treaba ta.

nu imi trebuie pentru aplicatii complicate si nici nu ma pasioneaza joace, dar nici nu vreau sa stau dupa el cand ma dau pe net, ascult muzica si am mai mult de 5 ferestre deschise in doua browsere diferite si un editor de imagine.
deci am intuit corect, iti era suficient si fostul meu AMD Duron 700 dupa compactare
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la IT, internet

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori