Probleme Raspunsuri Ajutor

programe si alte alea

Mesajde Hera » Vin Dec 20, 2002 3:22 pm

de cand am xp-ul imi tot da doua erori cand deschid computadorul.
Si reinstalarea winului nu a ajutat la nika, decat vreo 2 zile a fost totu ok,then...iara erori .

prima eroare o aveti ca atasament, iar a doua arata la fel si zice" you computer has encountered a problem and needs to be closed. we are sorry for ..."
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde vali » Vin Dec 20, 2002 3:31 pm

eroare sau conflict de drivere. se mai intampla atunci acnd un driver intra in conflict cu altul. incearca sa nu tii prea multe aplicatii asemanatoare deschide, cum ar fi pc-tv si virtual dub sao adobe premiere (care au un scop asemanator, editarea video)
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Oarecum offtopic dar nu am avut unde sa pun si eu vrajelile astea.....

Mesajde Love2Fly » Sâm Dec 21, 2002 3:17 am

Domnilor de la Suport Tehnic:

Anul trecut am facut upgrade de la "Prietena 7.0" la "Sotie 1.0" si am observat ca noul program a inceput neasteptat "childt process" care a ocupat o gramaga de spatiu si resurse valoroase. Nici o mentiune despre acest fenomen nu a fost mantionata in brosura produsului.

In completare, "Sotie 1.0" sa instalat inaintea tuturor programelor si se lanseaza la initializarea sistemului, de unde manitorizeaza toata activitatea din sistem.

Aplicatii ca "Noaptea de poker 10.3", "Noaptea Baietiilor Beti 2.5" si "Fotbalul de Sambata 5.0" nu mai merg, facand sistemul sa pice. Nu reusesc sa tin "Sotie 1.0" in "background" cand incerc sa execut unele din aplicatiile mele favorite.

Ma gandesc sa trec inapoi la "Prietena 7.0", dar "uninstall"-ul nu merge pentru acest program. Ma puteti ajuta, va rog din suflet !!!

Multumesc,
Joe Luckystrike (Joe LovituraNorocoasa)




Draga Joe,

Aceasta este o problema frecventa a barbatilor care se pland dar ea se datoreaza unei neintelegeri fundamentale. Multi fac upgrade-ul de la "Prietana 7.0" la "Sotie 1.0" cu ideea ca "Sotie 1.0 " este un "UTILITIES & ENTERTAINMENT" program.

"Sotie 1.0" este un SISTEM DE OPERARE si este facut de creatorul sau sa controleze totul. Este foarte putin probabil sa poti pacali "Sotie 1.0" si sa revii la "Prietena 7.0". Fisere ascunse ale sistemului de operare vor face ca "Prietena 7.0" sa emuleze "Wife 1.0" si deci nu ai castiga nimic. Este imposibil sa dezinstalezi, stergi sau sa modifici fisierele programului din sistem odata instalat.

Nu te te poti intoarce inapoi la "Prietena 7.0" pentru ca "Wife 1.0" nu e creat sa faca asta. Unii au incercat sa instaleza "Prietena 8.0" sau "Sotie 2.0" dar s-au ales si cu mai multe probleme decat cu sistemul original. Uitate in manual la "Warnings-Alimony/Child Support." Eu iti recomand sa tii "Sotie 1.0" si sa suporti situatia.

Si eu mi-am instalat "Sotie 1.0", iti pot sugera sa citesti intreaga sectiune
"General Partnership Failures (GPFs)". Trebuie sa-ti asumi intreaga responsabilitate pentru problemele ce pot aparea, indiferent de motivul lor.
Cel mai bun mod de a actiona va fi sa introduci comanda C:\SCUZE.

In orice caz evita folosirea in exces a tastei "Esc" deoarece in final va trebui sa dai commanda SCUZE inainte ca sistemul sa poata reveni la normal.
Sistemul va functiona normal atat timp cat iei vina pentru toate GPFs. "Sotie 1.0" e un program foarte bun, darcu cerinte foarte mari de intretinere.

Gandestete sa cumperi saof aditional ca sa maresti performanta "Sotie 1.0". Eu recomand "Flori 2.1" si "Ciocolata 5.0". Nu instala sub nici o forma "Secretara cu fusta scurta 3.3". Aceasta nu e o aplicatie suportata de "Sotie 1.0" si este posibil sa strice ireversibil sistemul de operare, in special pentru cei ce nu au dezinstalat complet "Prietena 7.0" din sistem.

Mult Noroc
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Hera » Sâm Dec 21, 2002 10:16 pm

Vali, nici macar nu tin una din una din ele deschisa ,darmite doua :(

si acum atasament cu a doua eroare care imi apare cand deschid calculatorul.

edit: in atasament nu se distinge ce scrie p-acolo,dar daca dati un save se vede :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

hmmm....

Mesajde Bamse » Sâm Dec 21, 2002 10:55 pm

Hera ...de ce ai deep freeze pe calculator ?!
Adica nu e aiurea? ..vad ca il mai tii si activat!
Exista si alte metode mai bune ...antivirus...
Si sa jti de la mine ca deep freeze ..mananca resurse ..ca "porcu"!:D
Go go shift+7 keep running!
Avatar utilizator
Bamse
Junior Member
 
Mesaje: 196
Membru din: Mie Dec 11, 2002 12:00 am

Mesajde Hera » Sâm Dec 21, 2002 11:13 pm

pai, de ce sa nu tin daca ceea ce vreau sa salvez, salvez direct pe hardu serverului? :D
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde vali » Dum Dec 22, 2002 5:04 am

Initial trimis de Hera

si acum atasament cu a doua eroare care imi apare cand deschid calculatorul.


sterge tot din folderul temp si minidump.

Initial trimis de Hera

edit: in atasament nu se distinge ce scrie p-acolo,dar daca dati un save se vede :D


lol, ai bifat automatic image resize din meniul IE-ului :D
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Intrebare referitoare la editarea imaginilor

Mesajde Blu-Ice » Joi Dec 26, 2002 5:22 pm

Vreau sa editez niste poze in format .gif.Pe diagonala pozelor apare scris textul "SAMPLE" ,si vreau sa-l fac sa dispara de acolo,de preferinta fara sa distrug poza.Stie cineva un program cu care pot sa fac treaba asta?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Blu-Ice
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 29, 2002 1:53 pm
Localitate: conteaza?

Mesajde vali » Joi Dec 26, 2002 5:52 pm

cumpara o versiunea a programului. chestia de acolo iti apare ca programul este trial. saun instaleaza un soft gratuit, cum este GIMP
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Re: Intrebare referitoare la editarea imaginilor

Mesajde omnem » Joi Dec 26, 2002 5:54 pm

Initial trimis de Blu-Ice
Vreau sa editez niste poze in format .gif.Pe diagonala pozelor apare scris textul "SAMPLE" ,si vreau sa-l fac sa dispara de acolo,de preferinta fara sa distrug poza.Stie cineva un program cu care pot sa fac treaba asta?


Itzi propun Adobe PhotoShop sau Corel Draw de preferabil Adobe.
:o
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde Blu-Ice » Sâm Dec 28, 2002 3:28 am

Multumesc pentru informatii :)
Blu-Ice
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 29, 2002 1:53 pm
Localitate: conteaza?

Mesajde as xxl » Dum Dec 29, 2002 2:06 am

vezi ca photoshopu' de la adobe are o scula care se cheama "clone tool" ..
cu rabdare, tzigari si cafea ... ese.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

xp... shhhheeeetttt....

Mesajde A!exutzul© » Mie Ian 01, 2003 11:10 pm

parerea mea este ca acest windows xp mananca foarte multe resurse. nu zic si io ma hranesc bine, dar asta parca ar fi un nemanacat timp de un an.
Ce nu imi place la el :
- daca rulezi mai multe kestii simultan mananca foarte multa memorie si se misca in reluare
- daca folosesti ms-styles [sau kiar si fara] si ai un start menu mai incarcat [30 items], dai click pe start si dureaza ceva pana sa apara tot meniul, plus ca mai si apare in reluare rau de tot.. cel putin asa patesc io.
- daca il incarci bine cu programe[instalezi ceva mai mult] si taskuri[rulezi multe simultan] se misca naspa rau
- ma jucam q3 pe lan cu doi oameni si unu in lan a vrut sa copieze ceva de la mine... mi-a dat o eroare irefutabila pe fond albastru... si de atunci m-am intors la iubirea mea, win 2k pro...


acu pe bune, oameni buni, incercati win 2k...
sau folositi xp-ul pentru felul cum arata ? se poate face si sub 2000 daca stii ce si cum si unde... sau se poate pune un shell, ca aston... http://www.aston.com


acestea fiind zise eu va spun ca sunt foarte multumit de windows 2000 si ca xp-ul este, parerea mea, un windows scos ca sa fie scos...
win 2k pro rulz :o
Wanna become a God...
Symphony Of Destruction...
To kill stupid peolpe
Avatar utilizator
A!exutzul©
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Iul 19, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Sâm Ian 04, 2003 12:56 am

eu n-am nici o problema decat faptul ca driverele pt diverse chestii se gasesc destul de greu. il folosesc mai mult pt cum arata dar nu ma deranjeaza nimic la el in mod special.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Re: xp... shhhheeeetttt....

Mesajde vali » Sâm Ian 04, 2003 1:03 am

Initial trimis de A!exutzul©

acu pe bune, oameni buni, incercati win 2k...
sau folositi xp-ul pentru felul cum arata ? se poate face si sub 2000 daca stii ce si cum si unde... sau se poate pune un shell, ca aston... http://www.aston.com


da, si eu fan win2k, dar mi-am instalat xp si imi place cum arata (binenteles pe skinu de windows classic)

in rest, is de acord cu voi ca mananca resurse cu lingurita
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Sâm Ian 04, 2003 1:12 am

Eu am trecut de la Windows ME direct la XP, si-mi place. Nu am avut probleme cu el pina acum, caci chiar daca maninca resurse, io nu-i dau..:)

Ai fac in fiecare saptamina cite un defrag, asa ca nu am treaba! La multitasks se mai impotmoleste el, dar incerc sa le eschivez...nu am primit nici un "blue screen" pina acum. I-am scos "save point" ca-mi minca o gramada din hard.

Ce mi-a placut a fost instalarea! Usoara, gata totul pus la punct...doar i-am upgredat unele drivere..:)
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Ian 04, 2003 1:25 am

Initial trimis de Nicholas_Alex
nu am primit nici un "blue screen" pina acum. I-am scos "save point" ca-mi minca o gramada din hard.


pai astea nu au asha ceva.

la 2k si xp cel putin, parca si la nt4 s-a desfiintat blue screenu
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Sâm Ian 04, 2003 1:31 am

imi place cum arata winxp si il folosec in mod curent chiar daca se misca mai greu...
am alergie la 9x, care, probabil din cauza unor drivere, crapa dupa 3-5 ore de folosire continua...
ciudat e si win xp, deoarece dupa un anumit timp dispare ceva, mi-a disparut language barul, mi-a disparut tabul cu system restore din system, mi-a disparut taskbarul si cand apasamn pe butonul windows imi aparea meniul de start pe la jumatatea ecranului si deoarece system restore ocupa prea mult spatiu, nu am avut ce face si am instalat peste...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Sâm Ian 04, 2003 1:21 pm

Initial trimis de vali


pai astea nu au asha ceva.

la 2k si xp cel putin, parca si la nt4 s-a desfiintat blue screenu


La NT4 are, ca-l folosesc la munca...:(
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde AMDme » Dum Ian 05, 2003 5:46 pm

Initial trimis de vali


pai astea nu au asha ceva.

la 2k si xp cel putin, parca si la nt4 s-a desfiintat blue screenu


Toate au... doar ca bluescreen-urile apar atunci cand nu exista ErrorHandling pt. eroarea respectiva. In general apar doar in cazul erorilor cauzate de hard si nu de soft.

XP-ul este stabil... pe un sistem configurat bine poate rula mai rapid ca orice alt sistem de operare Windows.

INFO pt. cei ce folosesc XP-ul:
System Restore nu trebuie lasat activ in timpul rularii deoarece consuma spatiu si resurse.
Cum se poate dezactiva: Clic dreapta pe "My Computer", selecteaza Proprietari, System Restore si bifeaza "Turn Off..."

Acelasi lucru si pentru serviciul de indexare
Din meniul START selectezi Run, tastezi "services.msc", iar in lista selectezi Indexing Service (dublu-clic pentru proprietati), la "Startup Type" selectezi "Disabled".

Tot in acea lista se mai afla si alte Servicii banale care pot fi dezactivate.
Iar pentru cei ce nu au internetul acasa urmatoarele servicii pot fi dezactivate fara ca sistemul sa creeze probleme (RAM total ocupat 60-80 MO, depinde si de aplicatiile lansate de utilizator la startup):

Alerter
Clipbook
Computer Browser
Fast User Switching
Human Interface Access Devices
Indexing Service (Slows the hard drive down)
Messenger
Net Logon (unnecessary unless networked on a Domain)
Netmeeting Remote Desktop Sharing (disabled for extra security)
Remote Desktop Help Session Manager (disabled for extra security)
Remote Procedure Call Locator
Remote Registry (disabled for extra security)
Routing & Remote Access (disabled for extra security)
Server
SSDP Discovery Service ("Universal P'n'P", & leaves TCP Port 5000 wide open)
TCP/IP NetBIOS Helper
Telnet (disabled for extra security)
Universal Plug and Play Device Host
Upload Manager
Windows Time
Wireless Zero Configuration (for wireless networks)
Workstation

Daca cineva vrea sa-i mai dezvalui si alte tweak-uri necesare ce ajuta la o configurare a XP-ului cat mai eficienta sa-mi spuna.

Succes in 2003 pt. toti, inclusiv pt. controversatii de pe forum
AMDme
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Ian 02, 2003 9:31 pm
Localitate: Munchen

Mesajde vali » Lun Ian 06, 2003 12:31 am

Initial trimis de AMDme
Toate au... doar ca bluescreen-urile apar atunci cand nu exista ErrorHandling pt. eroarea respectiva. In general apar doar in cazul erorilor cauzate de hard si nu de soft.


mda, am patit-o azi ca nu era bine bagat ide-ul la hdd. e primul blue screen cand il vad in ultmul an. mi-au lipsit.

da, eu scosesem cateva din serviciile alea dar nu eram sigur de altele. mi-am tras un backup.gho si am oprit mare parte din ele.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Help PLS

Mesajde Mahdi » Joi Ian 09, 2003 11:53 am

Bey, am si eu o mica problema ?
Cum pot sa gasesc un Directx 5.0 pt NT sau mai mare ... pentru download ? Plssssssssssssssssss.

Thx in avans :)
Here comes the Mechanical Artificial Humanoid Designed for Infiltration.

Beware !!!
Avatar utilizator
Mahdi
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Dum Oct 06, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Joi Ian 09, 2003 12:03 pm

Cel putin la microsoft scrie ca DirectX 9.0 este compatibil cu NT4.0, dar trebuie sa ai SP6 instalat. Dar iar, NT nu suporta decit DirectX 3.0...uite linkul de la faq:

http://www.microsoft.com/windows/directx/productinfo/overview/faq.asp
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Vin Ian 10, 2003 10:33 pm

Eu folosesc DX 8.1 pe WIN XP si am inteles ca ar fi la fel ca cel pentru NT! http://www.download.com
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

freezeeeeeeee

Mesajde vali » Sâm Ian 11, 2003 4:21 am

se da

placa de baza destul de buna (k7s5a)
proc amd thunderbird 1Ghz
256 ram (2x128)
hdd 40 seagate
cdw 4-4-32 teac
windows xp professional

probleme:
1. cele 2 dimm-uri nu se inteleg intre ele, si de aceea trebe sa tin procu la 750 mhz, pt ca altfel dupa juma de ora se blocheaza sistemul. trebe automat restart

2. cand folosesc cd-romul pt copieri masive (5-700MB) daca in acest timp incerc sa mai fac si altceva se blocheaza. adik nu mai pot folosi tastatura si mouse-ul, dar vad ca se copiaza in continuare. problema nu apare cand scriu cd-uri. trebe automat restart.


ajutooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrr
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

unfreeeeeeeezzz

Mesajde AMDme » Sâm Ian 11, 2003 11:42 am

Schimba ram-ul...
AMDme
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Ian 02, 2003 9:31 pm
Localitate: Munchen

Mesajde Nicholas_Alex » Sâm Ian 11, 2003 11:51 am

Vali, eu am pc-ul la fel ca al tau, in afara de motherboard, care este Asus A7V, si nu am nici o problema! Daca stii ca ram-ul nu merge bine, de ce nu il schimbi, cum a zis AMDme?? Ce rost are sa te chinui cu resetari,etc?

Sau schimba userul.. :p
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Ian 11, 2003 12:17 pm

cred ca asta o sa fac. faza e ca am luat dimm-urile pe rand, si o sa dau 2 de 128 sa iau unu de 256

cu cd-rom-ul se pare ca am rezolvat, era pus pe dma.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

LiteON LTN 526 YS03

Mesajde A!exutzul© » Dum Ian 19, 2003 3:01 am

am o problema... cdrom-ul meu vede numa anumite tipuri de cd-uri rewritabile, asa ca am intrat pe site sa iau update-uri la bios-ul lui [firmware].
am luat update-ul si am incercat sa il pun. in timp ce eprom-ul cd-rom-ului era inscriptionat, calculatorul meu s-a blocat [aiurea], nu mai raspunea nici unei comenzi, nimic [win 2k pro, de obicei foarte stabil si fara probleme].
dupa restart, bios-ul placii de baza a inceput sa se uite la cd-rom patrat, iar cd-rom-ul nu mai face nika`, nu tu deskidere tray, nimik... led-ul de activitate e aprins tot timpul, dar in rest cd-rom-ul e mort...

" - merge liftu ?
- merge, dar nu va urcati in el ca nu pleaca daca e cineva inauntru, merge doar gol"

cam asa si la mine, saracu merge, dar nu vrea sa faca ce zic io :)

cine are solutii si idei, please help me !
Wanna become a God...
Symphony Of Destruction...
To kill stupid peolpe
Avatar utilizator
A!exutzul©
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Iul 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Dum Ian 19, 2003 2:34 pm

Huh...tough one! Daca i-ai dat restart in timp ce inca mai programa epromul cd-rom-ului, ai pus-o. Ai incercat sa-l mai programezi inca odata? Dupa cite stiu, mai intai iti sterge data din eprom si apoi ti-o pune pe aia noua. Acum s-ar putea sa fie gol, de aia nu mai merge. Altceva nu-mi vine in cap decit sa incerci sa-l mai programezi odata.

------------------------------------------------------------------------------------
Make sure your drive's model name by inspecting the safety label on top of your drive.
Download the ZIP file with correct model name.
Please unzip the downloaded ZIP file.
Please close all applications under Windows.
Please make sure to keep power supplier without any interruption during upgrade.
Execute the firmware upgrade execution file.
Select the drive you want to upgrade ( if you have more than one LITE-ON drives ).
Upgrading ( No power interruption ).
Reboot your PC to see if the firmware has been changed.
------------------------------------------------------------------------------------
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron