Probleme Raspunsuri Ajutor

programe si alte alea

parole stabilite de isp?

Mesajde jiji » Lun Aug 26, 2002 10:13 am

am o intrebare (de fapt mai multe):
- este normal ca un ISP sa-mi stabileasca parola la contul de mail pop3 si eu sa nu mi-o pot schimba fara ca administratorul sa o stie?
- din cate stiu eu in unix user-ul poate sa-si schimbe singur parola, fara sa ceara permisiunea administratorului. (binenteles ca admin-ul poate dupa aia sa o afle cumva, da asta nu ma intereseaza) parola de e-mail eset setata altfel? sau ce?
- in cazul vostru cum v-ati stabilit parola de e-mail pe contul pop3 de pe serverul ISP-ului?
- stiu ca in ultima instanta admin-ul poate oricum sa o afle, da' in cazul meu cred ca o stiu mai multi, nu numai admin-ul. in admin se presupune ca ai incredere, da la mine sunt prea multi bagati pe fir.

in final poate sunt eu paranoic, da increderea netarmurita parca era pe vremea lui ceasca.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Re: parole stabilite de isp?

Mesajde dinu » Lun Aug 26, 2002 2:10 pm

Initial trimis de jiji
- este normal ca un ISP sa-mi stabileasca parola la contul de mail pop3 si eu sa nu mi-o pot schimba fara ca administratorul sa o stie?

Daca contul e doar POP, e foarte normal.
Initial trimis de jiji
- din cate stiu eu in unix user-ul poate sa-si schimbe singur parola, fara sa ceara permisiunea administratorului. (binenteles ca admin-ul poate dupa aia sa o afle cumva, da asta nu ma intereseaza) parola de e-mail eset setata altfel? sau ce?

NU poate sa o afle cumva. user-ul isi schimba parola cu comanda passwd. PINE-ul are optiune de schimbare a parolei pe cont. Insa daca nu ai shell nici PINE, nu e nici o modalitate de a-ti schimba parola singur. De aia tre sa i-o spui la nenea rootu'
Initial trimis de jiji
- in cazul vostru cum v-ati stabilit parola de e-mail pe contul pop3 de pe serverul ISP-ului?

I-am dat mail la admin...
Initial trimis de jiji
- stiu ca in ultima instanta admin-ul poate oricum sa o afle, da' in cazul meu cred ca o stiu mai multi, nu numai admin-ul. in admin se presupune ca ai incredere, da la mine sunt prea multi bagati pe fir.

Atunci "pasarica, muta-ti mailu'" de Demostene Botez.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Re: nevoie de un program

Mesajde dinu » Lun Aug 26, 2002 2:40 pm

Initial trimis de T.Alexandru
Buna baieti!

Am nevoie mare de un program pentru realizarea unei pagini locale de web!

pe scurt am nevoie de Flash 5 sau alte variante!
VA ROG SA MA AJUTATI


ALEX.
Alex24you@yahoo.com


Ia de-aci: http://www.navnetwork.net/

O sa gasesti ce vrea muschii tai: flash, dreamweaver, fireworks, photoshop, samd... pe google poti sa cauti phpedit. alta ceva chiar n-ai nevoie.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde jiji » Mie Aug 28, 2002 12:01 pm

In afara de solutia umoristica cu muta-ti mailu nu prea am aflat mare lucru.
De fapt pe server am cont de user, nu? Ce mare lucru sa mi se permita un acces minim, cat sa-mi schimb parola? Adminul poate sa-mi citeasca mesajele ca super user, da nu poate sa-mi afle parola. Am incredere in el, si sper ca nu e tampit sa dea la toata lumea parola lui de root. Asa ca adminu poate sa-mi citeasca mesajele, da teoretic numai el.
Un admin care isi cunoaste interesul ar stabili contul de user in asa fel incit sa-i expire parola prestabilita peste cateva zile, si userul sa fie fortat sa-si schimbe parola cu una pe care o stie numai el.
In SUA un astfel de mod de a proceda cu informatiile personale i-ar lasa pe strada pe ISP-ii astia. Si toata chestia ii numai din comoditate si lene.
Si inca o chestie, sa nu imi raspundeti chestii cu noi suntem in Romania si SUA e departe si etc etc. Atata timp cat noi acceptam tot felu de rahaturi fara comentarii, Romania o sa fie tot asa de departe de SUA ca si acum.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde dinu » Sâm Aug 31, 2002 3:51 pm

Initial trimis de jiji
In afara de solutia umoristica cu muta-ti mailu nu prea am aflat mare lucru.
De fapt pe server am cont de user, nu? Ce mare lucru sa mi se permita un acces minim, cat sa-mi schimb parola? Adminul poate sa-mi citeasca mesajele ca super user, da nu poate sa-mi afle parola. Am incredere in el, si sper ca nu e tampit sa dea la toata lumea parola lui de root. Asa ca adminu poate sa-mi citeasca mesajele, da teoretic numai el.
Un admin care isi cunoaste interesul ar stabili contul de user in asa fel incit sa-i expire parola prestabilita peste cateva zile, si userul sa fie fortat sa-si schimbe parola cu una pe care o stie numai el.
In SUA un astfel de mod de a proceda cu informatiile personale i-ar lasa pe strada pe ISP-ii astia. Si toata chestia ii numai din comoditate si lene.
Si inca o chestie, sa nu imi raspundeti chestii cu noi suntem in Romania si SUA e departe si etc etc. Atata timp cat noi acceptam tot felu de rahaturi fara comentarii, Romania o sa fie tot asa de departe de SUA ca si acum.


Pai eu nu accept. Tu de ce accepti ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Ce probleme ati intalnit in Win XP?

Mesajde Cifs » Mie Sep 04, 2002 3:02 pm

- hardware
- software
- bug-uri
Cifs
 

Mesajde Sopra Tutt1 » Mie Sep 04, 2002 3:14 pm

probleme software - nu imi rulau mai multe aplicatii... iar la driverul placii video mi-a facut figuri si am pus un detonator...
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde KickAss » Dum Sep 08, 2002 8:49 am

XP e super. Nu prea da erori. Mie mi-a recunoscut totul fara probleme, iar placa video (TNT2) merge super bine. Programele care nu vroiau sa-mi mearga in proportie de 99% le-am rezolvat cu Compatibility. Singurele probleme le-am avut cu Internet Exploreru' care mi se bloca destul de des. D-aia mi-am instalat acum Opera. Pot sa spun ca e cel mai bun Windows de pana acum. N-am avut nici o eroare fatala.

Ahh, da tot pe XP cand rulam MediPlayerul am primit eroarea asta:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde 2PAC » Sâm Sep 21, 2002 5:24 pm

Cred ca cu Divix 502 o sa mearga perfect
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde 2PAC » Sâm Sep 21, 2002 5:28 pm

Ce sa spun e super misto dar jocuri nu prea poti sa bagi (Nfs porsche , Nba 2002 Settlers 4,etc.
M-ar interesa un program cu care sa fac Mp3 direct de pe cd (audiocatalist merge pe 9x dar pe XP pauza)
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

CD burners

Mesajde rthodox » Joi Sep 26, 2002 11:10 pm

Cel mai bun program de facut mp3 de pe cd sau din multe alte formate este Nero. Tot nero este si primul program care a folosit encodare mp3PRO. Se gaseste pe net fara probleme. Just search in google: cracked "nero burning rom" sau ceva de genul asta
rthodox
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Sep 18, 2002 2:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde rthodox » Joi Sep 26, 2002 11:17 pm

Problema este alta, daca este aceeasi pe care am avut-o si eu. Nici eu nu puteam sa aud unele filme, dar mi-a adus cineva Divx Antifreeze (frantzuzeascah) sau DivXG400 2.1. Nu stiu unde se poate gasi, insa un search in google rezolva problema.
rthodox
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Sep 18, 2002 2:38 am
Localitate: Bucuresti

hm

Mesajde rthodox » Joi Sep 26, 2002 11:44 pm

daca le faci rost vreau si eu ...$$$
Vezi ca soundforge 6 il gasesti final nu beta pe net dar are 18-20 MB. Ia-l demo de la sonicfoundry.com si iti iei un serial nr. de oriunde ca e program raspandit. (sau http://www.cracks.am). Restul sunt prea underground ca sa fie crackuite pe net si gratis. Oricum, daca le gasesti vreau si eu + Antares Microphone Modeler (nu demo).
rthodox
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Sep 18, 2002 2:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde 2PAC » Sâm Sep 28, 2002 8:21 pm

Sa speram ca merge
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

intrebare:soft bun pentru protectie de retele?

Mesajde sly » Vin Oct 04, 2002 8:16 pm

am deschis acest subiect ca sa imi spuneti ce programe de protejare a retelor stiti (am o mini retea de 2 calc shi vreau sa ma protojez ca deja am avut ceva probleme)puteti sa imi recomandati ceva?
shi de unde sa le scot?
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Re: intrebare:soft bun pentru protectie de retele?

Mesajde 2PAC » Vin Oct 18, 2002 8:28 am

Initial trimis de sly
am deschis acest subiect ca sa imi spuneti ce programe de protejare a retelor stiti (am o mini retea de 2 calc shi vreau sa ma protojez ca deja am avut ceva probleme)puteti sa imi recomandati ceva?
shi de unde sa le scot?


Incearca si tu Lockdown
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

problema cu download accelerator

Mesajde AxL » Vin Oct 18, 2002 8:02 pm

am si eu urmatoarea problema... poate se pricepe cineva sa raspunda (daca o exista un raspuns):
am inceput un download cu download acceleratoru' - prima parte de la concertul aniversar iris (aprox 360 mb) si am ajuns la 94 % dar nu am mai putut sa termin pt ca a disparut fisieru de pe server...
stie cineva cum se poate incheia un download cu dap-ul? astfel incat sa folosesc macar ce am luat din fisier....? cu kazaa merge ca face doar un fisier dar afurisitu de dap face mai multe si fisieru "mama" nu-l face decat la sfarsit...
astept eventuale raspunsuri.
Auzi cuvintele... dar întelegi sensul lor?
AxL
Junior Member
 
Mesaje: 161
Membru din: Joi Feb 21, 2002 10:40 pm
Localitate: Moksha !

Re: Re: intrebare:soft bun pentru protectie de retele?

Mesajde Zapa » Joi Oct 24, 2002 8:58 pm

- un 386 , 4 mega de ram si http://www.closedbsd.org :P
- Norton Personal Firewall ?
Zapa
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Oct 23, 2002 4:15 pm

Mesajde Johnny_bz » Vin Oct 25, 2002 1:49 am

Incearca sa cautzi fishierul pe alt site, shi daca-l gaseshti schimba url-ul la ala vechi.(o sa continui de unde ai ramas - 94%)
<<<Viatza e un film cu proshti: totzi murim in final>>
Johnny_bz
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Oct 10, 2002 12:23 am
Localitate: undeva prin Buzau

Mesajde Johnny_bz » Vin Oct 25, 2002 1:59 am

Am testat shi yo Xp-ul shi mi-a placut, n-am avut nici o problema sau eroare fatala.Mi se pare cel mai bun Win........pacat ca merge k draku la 64 RAM.
<<<Viatza e un film cu proshti: totzi murim in final>>
Johnny_bz
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Oct 10, 2002 12:23 am
Localitate: undeva prin Buzau

Mesajde 2PAC » Vin Oct 25, 2002 9:46 am

Initial trimis de Johnny_bz
Am testat shi yo Xp-ul shi mi-a placut, n-am avut nici o problema sau eroare fatala.Mi se pare cel mai bun Win........pacat ca merge k draku la 64 RAM.


Baga 256 trebuie
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde 2PAC » Vin Oct 25, 2002 9:47 am

E normal sa mi se blocheze asa instantaneu fara sa-l f*t la cap
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde honeybunny » Mie Noi 13, 2002 11:13 am

Unde gasesc un driver pentru modem on board pentru XP (sa ia naiba versiunea asta ca arata asa fain si nu pot renunta la ea desi imi face numai nervi)...In rest, alles ist gut...Bye bye
Daca nu iti propui sa reusesti, iti propui sa nu reusesti...
honeybunny
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:54 pm
Localitate: Brasov

shutdown la winxp

Mesajde Vasea KGB » Mie Noi 20, 2002 8:52 am

Nu stiu cum sunt altii dar la mine pe un sistem 128 ram, Athl thunderbird 1Ghz placa kt133bx si hard 10 gb Q Fire merge win xp home cu sp1 crackuit fara probleme, asta bineinteles dupa ce l-am instalat si dezinstalat de 1000 ori ca sa-mi dau seama ce si cum.Cu niste setari din Cpanel merge fara nici macar sa maraie...insa cam atat am putut sa fac, aici s-au oprit cunostintele mele de home user, nu reusesc nici in ruptul capului sa-l fac ca la shutdown sa se opreasca singur compu, tre' sa stai cu destul pe buton ca sa adoarma .Am uitat sa spun ca e ATX. Fie-va mila de un profan si explicatii care stie cum vine treaba asta...mai citisem pe un alt forum rezolvarea cu o linie de comenzi in sistem32 da' habar n-am inteles cum se face.
Vasea KGB
 

ajutati un user

Mesajde Vasea KGB » Joi Noi 21, 2002 10:59 am

Ajutati un om amarat care nu va va uita niciodata!!!!!!!!!!!!!!
Vasea KGB
 

Re: ajutati un user

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Noi 22, 2002 9:04 am

Initial trimis de Vasea KGB
Ajutati un om amarat care nu va va uita niciodata!!!!!!!!!!!!!!


Cauta omule in BIOS (au am placa Asus A7V,KT133) la Power Menu, si vezi unde scrie: PWR Button si pune-l la "SoftOff". Ai APM pus? Mai da informatii, ce face, cind apeshi pe buton???? Se stinge dupa 4-5 secunde?
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Vin Noi 22, 2002 9:43 am

start -> settings -> control panel -> power options -> APM -> Enable advanced power management support.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

multumesc si saru-mana la maximum !

Mesajde Vasea KGB » Vin Noi 22, 2002 8:34 pm

Saru-mana sopra ca bine mi-ai mai spus, sa-ti fie "hardul" aurit in continuare iar pentru Nicholas multumiri pentru atentie!!!!!
Vasea KGB
 

Mesajde dadius » Lun Dec 09, 2002 10:16 am

mie nu-mi deschide anumite site'uri pe net.nu stiu de ce.cu millenium mi le deschide iar cu xp nu vrea.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde incepator » Dum Dec 15, 2002 6:50 am

Initial trimis de 2PAC
M-ar interesa un program cu care sa fac Mp3 direct de pe cd (audiocatalist merge pe 9x dar pe XP pauza) [/B]


Inataleaza ASPI drivers, pt audiocatalist
http://www.adaptec.com/worldwide/support/driverdetail.html?sess=no&cat=/Product/ASPI-4.70&filekey=aspi_471a2.exe
incepator
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 15, 2002 6:35 am
Localitate: Blaj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator