cel mai bun antivirus

programe si alte alea

Mesajde ovib » Vin Sep 23, 2005 11:38 pm

Andreino scrie:Cel mai bun software antivirus si antihacker e "Kaspersky" toate celelalte sint vaxuri.

De, e adevarat. Am citit despre el intr-o revista de informatica! Daca nu ma insel a fost cumparat de Microsoft!

Mi-ar place sa-l experimentez!
Nu există nimic pe lumea asta care să merite mai mult decât Raiul.
ovib
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:00 am
Localitate: Torino, Italy

Mesajde stefan » Lun Sep 26, 2005 11:37 am

Pai pinguinule, chiar esti sadic la un format pe luna. De virushii pe care i-am avut am scapat in general gasind executabilul, bootand cu un CD care sa stie sa scrie NTFS (vezi de ex. Bart PE), sters toate executabilele dubioase (cauti si tu pe google, sa nu stergi drivere sau executabile "bune").

Despre combinatia ghost + NTFS si rezultatele ei dezastruase am mai zis pe aici :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Pinguinu » Mar Sep 27, 2005 9:50 am

Asta a zis un prieten ca face, eu convietuiesc vesel cu virusii...:)

Eu tind sa cred ca NTFS-ul asta e o prostie, dupa ce am vazut cva nu se pupa deloc cu Linuxu....Depre ghost eu auzisem de bine inainte de acest thread, dar nu am folosit niciodata insa prietena mea lucreaza cu imagini de-astea si foloseste un program care nu face figuri, din pacate nu stiu cum se numeste(dar pot sa intreb dc intereseaza pe cineva...).Concluzia este ca se poate lucra si cu imagini(a mai zis cineva mai sus de un programel in genul ghostului care merge).

Revenind la subiect, eu raman la parerea initiala, dar dc vrea cineva o comparatie neaparat, ma gandesc la faptul ca Yahoo a trecut de la mcAfee la Norton....deci o fi ceva la mijloc, sper ca nu doar motive financiare, ci si motive de eficienta...
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Sep 27, 2005 12:49 pm

N-am zis nimic de imagini, am relatat experienta mea cu Ghost-ul; prietena ta a incercat vreodata sa faca restore de pe o imagine Ghost?

NTFS e un sistem de fisiere destul de tare si de complex (stie criptare, compresie, stie sa evite sectoare bulite si sa mute datele cand se busheshte ceva), pentru care nu exista documentatie publica, tot ce se stie despre el in afara Microsoft vine din reverse engineering. Tocmai complexitatea sa il face greu de dibuit, de ex., din cate am auzit, oamenii de la linux-ntfs inca nu si-au dat seama care este formatul jurnalului... In fine.

Legat de Yahoo si McAfee, poate nici McAfee nu e asa grozav, poate au fost alte probleme. Sau poate s-au scos mai ieftin :).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Pinguinu » Mar Sep 27, 2005 1:31 pm

nu, nu a incercat. programul pe care il foloseste se cheama cred Pqmagic, face imagini si le si face restore. mai mult nu stiu sa-ti spun pt ca nu ma pricep la asta....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Sep 29, 2005 11:49 am

pqmagic este partition magic, si nu face decat partitionare. Firma care facea Partition Magic avea si un soft in genul Ghost, Drive Image, poate la ala te referi. Mai nou (de cel putin un an) au fost cumparati de Symantec, si nush daca o sa mai apara versiuni ale softurilor sau daca o sa trimita oamenii la produsele echivalente facute de Symantec.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovib » Lun Noi 14, 2005 4:37 pm

Nu există nimic pe lumea asta care să merite mai mult decât Raiul.
ovib
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:00 am
Localitate: Torino, Italy

Mesajde HABEEB » Mar Noi 15, 2005 8:50 am

daca tu zici ca ntfs e muci ai tot atita treaba cu compurile cit am eu cu fizica cuantica.. ffs cine in 2005 mai foloseste fat32 e oligofren
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde lbordea » Vin Dec 09, 2005 12:43 pm

Cum "spune" si ovib mai sus, Nod32 este cel mai tare de departe! Uite cititi aici:
Antivirusi - Editia Speciala

Si eu acasa aveam Nod32 si m-a pus naiba sa instalez Trend Micro. Acum imi merge super nasol calculatorul (ca nu e nici prea performant). Cand aveam Nod32 nu sesizam ca rula si nici nu am avut vreo problema :)
lbordea
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 09, 2005 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Vin Dec 16, 2005 8:36 am

nod32 nu e cel mai bun... nici pe departe.. kaspersky sau kav bate cam orice la buci...
virus.gr virusbulletin av-comparative scmagasine toate au declarat kav cel mai bun.. linkul dat de tine e fix pula lbordea.. ce e siteul ala ?!
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Foarte frumos

Mesajde lbordea » Vin Dec 16, 2005 12:18 pm

HABEEB scrie:nod32 nu e cel mai bun... nici pe departe.. kaspersky sau kav bate cam orice la buci...
virus.gr virusbulletin av-comparative scmagasine toate au declarat kav cel mai bun.. linkul dat de tine e fix pula lbordea.. ce e siteul ala ?!



Frumos post ai mai facut si tu... daca apucai sa citesti stirea respectiva intelegeai si tu ceva. ai scris sa te afli in treaba...

eu nu mai am ce completa aici in medii din astea. adios!
lbordea
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 09, 2005 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Lun Dec 19, 2005 9:56 pm

Nu mă pasionează polemica voastră, dar HABEEB, din cate am observat verificand linkurile, av-comparatives chiar l-au pus pe NOD32 pe primul loc. Uite şi link (Kaspersky e pe locul 4):

http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse/report08.pdf

Testul se axează pe euristica folosită de fiecare antivirus pentru a detecta viruşi noi, pentru care nu există incă update-uri. E o abordare, dar există şi destule cazuri de oameni care au nevoie să-şi instaleze ceva ca să ii scape de viruşi deja "instalaţi", care de multe ori sunt destul de vechi - pentru situaţia asta, testul ăstora e puţin relevant.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Mie Dec 21, 2005 6:56 am

stefan citeste notele de subsol la pdful ala... ala e retrospective shit.. nu test actual
http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse_2005_08.php asta spune altceva despre nod32

http://www.virus.gr/english/fullxml/default.asp?id=69&mnu=69
alt review

etc
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Dec 21, 2005 9:29 pm

HABEEB, in primul rand, nici unul din linkuri nu merge:

primul:
Error 404 - File not found
al doilea:
Microsoft VBScript runtime error '800a01a8'

Puii mei, la cum le merge site-ul nu mă mir.

Citeşte pdf-ul, scrie foarte clar: au luat un grup de antiviruşi cu update-uri la zi pentru august 2005 şi le-au testat in noiembrie, cu viruşi noi, ca să vadă cum s-ar descurca numai cu euristicile. Deci are relevanţă numai pentru testarea respectivelor euristici, corect?

Mă uit la comparaţia din august, care intr-adevăr, e făcută după alte criterii (probabil cu update-urile la zi) şi, in primul rand, ce scrie in note?


Please do not put to much attention to the precentages, as little differences in the percentages do not say much.
It is better you rely on the levels (advanced+, advanced, standard) reached in this test (see http://www.av-comparatives.org/seiten/overview.html)
Products belonging to a category can be considered as good as the other products in the same category (regarding the on-demand detection rate).


BitDefender, Nod32, Kaspersky, McAfee şi Symantec sunt toate notate ca "Advanced+" şi, după chiar oamenii care au făcut testul, concluzia este că nici unul nu e mai bun decat celelalte (chiar dacă Nod32 are 97.xx%, iar Kaspersky 99.xx%), ci toate sunt in aceeaşi "grupă valorică". Apoi, părerea mea e că cele două teste sunt complementare, nu e vorba că unul e "test adevărat" şi celălalt e "altceva" - nu o să poţi mereu să ai update-urile la zi, mai ales cand un update are caţiva MB, cum e la Symantec.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Joi Dec 22, 2005 6:31 am

primul site imi da : Please ensure that you are trying to access the correct URL. Only links to our main site are allowed..
not hotlinking :D

al doilea merge
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Dum Ian 29, 2006 8:29 pm

am de ceva timp instalat "avast profesional edition" si nu am nici o problema cu el, nici nu observi ca lucreza.
am auzit de panda platinum internet protection (sau ceva de genu asta) ca ar mai fi destul de bun
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde darkSniper » Mie Feb 22, 2006 5:15 pm

Eu uzez NOD32 de o gramada de timp fara probleme.
darkSniper
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iul 26, 2005 12:38 am
Localitate: aaa

Mesajde Nymphenburg » Sâm Mai 13, 2006 3:26 pm

Panda Antivirus este foarte bun.
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde sin ella » Sâm Mai 13, 2006 4:11 pm

eu am AntiVir si eram foarte multumita de el pentru ca e gratis, nu incetineste celelalte procese, isi face update singur zilnic, etc. dar zilele trecute mi-a descoperit un troian indiscret pe care il aveam de vreo trei-patru saptamani.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde kant emir » Sâm Mai 13, 2006 5:20 pm

apoi dacash face apdeitu zilnic la ce io loat cateva stamani satz gasasca troienutzu?
la topic: io merg pe mana lu nav (chiar de papa resurse)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Sâm Mai 13, 2006 5:23 pm

io stiu? n-avea semnatura virusului.

de aia am scris "eram". acuma-s un pic dezamagita, dar asta este. in plus era un troian inocent, cam obraznic el asa, dar in afara de faptul ca spunea din casa nu facea nimic rau. sper.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Sică » Sâm Mai 13, 2006 5:26 pm

eu tot cu avast profesional edition am ramas si pot sa zic ca nu sunt deloc dezamagit, e foarte bun, nu imi intra nici un fel de virus in calculator
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde IoanaA » Mar Dec 19, 2006 6:08 pm

eu sunt cu antivira si e bun ,n`am nicio problema:)
you think you know me but you really don`t
Avatar utilizator
IoanaA
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde nokianokia » Mar Iul 03, 2007 2:24 pm

Cel mai bun este NOD 32.
Avatar utilizator
nokianokia
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 02, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Aug 03, 2007 9:56 pm

ba pea matii
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Aug 03, 2007 10:15 pm

(chiar daca esti un mic idiot

chiar daca tu iti imaginezi ca vorbesti cu mici idioti, nu e cinstit sa postezi un material copiat integral de aici
si daca mai punem la socoteala postul de bagare in seama (primul) si consecutivele, esti numa bun de despartire

deci pa si niscai adio
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde SEFU_SCARII » Vin Aug 03, 2007 11:24 pm

T_rex, mi-ai deschis ochii! multumesc atat de mult...:((
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator