Deranjeaza vulgaritatea baietilor?

Forumul asociat fanclubului Parazitzii

Va deranjeaza vulgaritatea Parazitilor?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Deranjeaza vulgaritatea baietilor?

Mesajde genicon » Vin Dec 20, 2002 11:56 pm

"Te miri ca injur/ Nu m-a-nvatzat mama, m-a-nvatzat strada asa ca te f*t in c*r"
Va deranjeaza faptul ca parazitii sunt vulgari (de amintit "Cel mai vulgar album de la inventarea limbii romane")??? Va place asta? Nu aveti nimic impotriva? La toate intrebarile - de ce?????????
Ar mai fi hip hop-ul parazitilor acelasi fara un pu-la-la, pu-la-lalalala sau toate cele (care bip mea in bip mea a supt bip aici bai nene?) Tare curios sunt ce credeti....

Am zis (ziceti si voi)
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Re:

Mesajde gutza36 » Lun Dec 23, 2002 10:50 am

zic numa: 'eu nu sunt ma-ta sa cenzurez in fata ta limbajul!':p
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re:

Mesajde AdevaRapper » Lun Dec 23, 2002 10:57 pm

Eu am intrebat-o pe mama... a zis ca nu o deranjeaza decat scratch-urile lu' FDD da' nu stiu de ce! Si cica o mai oftica faptul ca au cenzurat "Bad Joke" si nu intelegea toate versurile!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Mar7juana » Dum Ian 26, 2003 1:00 am

Exprimare liberaaaaaa
Ating shi rup partea sensibilaaaaaaa
Un stil vulgar, brutal in direct
PARAZITII in efect.

Nu cred ca deranjeaza pe cineva din noi stilul lor, de fapt, cine shtie:)
Mar7juana
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Mar 01, 2002 4:59 pm
Localitate: moldova-chisinau

Nu cred!

Mesajde Iceman21 » Dum Ian 26, 2003 3:17 pm

Chestia e ca uneori tre' sa le zici lucrurilor pe nume.Si ce daca zici p*la,etc.Pe cine deranjeaza chestiile astea sa nu mai asculte Parazitii.Mai simplu decat atat nu se poate.
La restu' "auditie plafuta". :)
Iceman21
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Ian 13, 2003 10:37 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde marian jan » Lun Ian 27, 2003 6:09 pm

da.50% din injuraturi sunt gratuite.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Cruela » Lun Ian 27, 2003 7:06 pm

Atata timp cat asculti cu placere muzica baietilor nu cred ca te deranjeaza vulgaritatea lor. Mie una imi place muzica lor, asa ca nu ma deranjeaza absolut deloc
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AdevaRapper » Lun Ian 27, 2003 10:59 pm

Initial trimis de Cruela
Atata timp cat asculti cu placere muzica baietilor nu cred ca te deranjeaza vulgaritatea lor. Mie una imi place muzica lor, asa ca nu ma deranjeaza absolut deloc
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

profa...

Mesajde genicon » Lun Feb 10, 2003 9:59 pm

Hehehe... Parazitii ar fi mandri daca ar afla ce mi-a zis mie azi o profa la scoala :) (tocmai profa de filozofie) : Ca-i plac parazitii, ca au versuri super tari (ma rog, nu tocmai asta a fost exprimarea ei). Oricum, ii plac, e profa, si in plus de filozofie. Insa ce a mai zis ea : Cuvintele vulgare pe care le folosesc nu fac altceva decat sa faca mesajul mult mai usor de perceput de catre toata lumea, de la "baietasii de cartier" la cei mai sus pusi oameni. Asta a zis ea, si eu v-
Am zis.
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Mie Feb 12, 2003 11:28 pm

Pai si lu' profa mea de romana ii place sa asculte Parazitii!
PS: Genicon , era tare faza pana a zis de "baietiidecartier"!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde genicon » Dum Feb 16, 2003 4:22 pm

Da, asa a zis profa. Inca exista tampenii si prejudecati despre "baietii de cartier" Deja lumea nu mai stie ce inseamna acel lucru - pot numi astfel si un cacanar, un tapitor cretin, un smecheras de doi lei. ASta e mentalitatea, si nimeni nu o poate schimba momentan. Toti cei care injura acum si care fumeaza iarba sunt numiti baieti de cartier. Ce poola mea, daca asculta unu Parazitii si le invata injuraturile, inseamna ca e smecher si ca devine baiat de cartier????
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde cipsua » Dum Feb 16, 2003 11:08 pm

tot ceea ce tre sa faceti e sa ascultati articolul 39 . cand am cumparata albumu , si am "ascultat" prima data acea piesa nici nu am avut rabdare , ca dupa 1 minut dupa ce am vazut ca nu exista muzica am oprit-o, dar in o buna zi am ascultato pan al capat :
"pur si simplu unele mesaje devin mai pertinente , imbracate intr-o forma lingvistica neconventionala" ... sau cam asa ceva . cel puin in cazu lor.
acum cand ascult parazitii nici nu mai in sar in urechi cuvintele vulgare din piese .
cipsua
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 13, 2003 12:13 am

Mesajde AdevaRapper » Dum Feb 16, 2003 11:42 pm

Initial trimis de genicon
ASta e mentalitatea, si nimeni nu o poate schimba momentan. Toti cei care injura acum si care fumeaza iarba sunt numiti baieti de cartier. Ce poola mea, daca asculta unu Parazitii si le invata injuraturile, inseamna ca e smecher si ca devine baiat de cartier????
Am zis

Es una maladia in toata Romania zic "Mama mia"
Cand vad ca tot hip-hopul se rezuma doar la G-Yeah!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Deranjeaza vulgaritatea baietilor?

Mesajde TheSmoker » Joi Mai 08, 2003 11:24 am

Daca deranjeaza vulgaritatea baietzilor??pai ma oamenilor nu e asa: "Pe album scrie mare BA ATENTIE contzine versuri vulgare!"
Si daca ii deranjaza atunci de ce dreaq mai asculta, plus ca daca se uita mai atent mai vede o inscriptie de genu:Cel mai obscen album de la inventarea limbii romane, apoi o uratanie . deci daca chiar nu ii convine sunt mesaje ce avertizeaza!...pace!
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Mesajde n.c.c. » Lun Feb 23, 2004 4:26 pm

AdevaRapper scrie:Pai si lu' profa mea de romana ii place sa asculte Parazitii!
PS: Genicon , era tare faza pana a zis de "baietiidecartier"!
:nope:

profa mea de romana ,daca aude vreun vers PARAZITII cred ca face infarct
;w parerea mea.

PACE!
n.c.c.
 

Esti De Tot Ca...............

Mesajde n.c.c. » Lun Feb 23, 2004 4:29 pm

marian jan scrie:da.50% din injuraturi sunt gratuite.

CATUL FRATE
n.c.c.
 

Mesajde GAPO » Lun Feb 23, 2004 5:44 pm

Mdea, ascult.

Profilul meu:
Ratat penal
No social life
Labagiu
Frică patologică de femei
Am chinuit pisoi in copilarie
Stau cu mama
Merg cu pachet la servici

Ascult Parazitii fiindca sunt un ratat penal care nu stie sa se exprime in societate decat injurand, care nu e in stare sa lege 3 cuvinte fara o cacofonie, pentru ca ma cred kewl daca injur o baba sau scuip pe jos ... De-aia am si un avatar de negru psihopat, ca sunt un gras urat si tomberonist.

Biznich®
Son of a mother father.
GAPO
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 22, 2004 7:23 pm
Localitate: no

Mesajde Sopra Tutt1 » Lun Feb 23, 2004 6:10 pm

pe mine ma deranjeaza... ca nu ma pot caca.

Pe de alta parte, cred ca versurile au fost compuse de niste baieti inteligenti care probabil ca nu-s cei care canta... acestia nefiind in stare sa lege ceva coerent prin emisiunile tv.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde muffinass » Mar Feb 24, 2004 2:49 am

Raspunsul scurt este da. Raspunsul lung este da, da' numai recent. Imi aduc aminte de Suta si Nici o problema, ce albume superbe au fost, si inca sunt. Aveau injruaturi, insa facute la punctul potrivit, si cu o demnitate/buna crestere cat de cat posibila, avand in vedere ca totusi erau injuraturi.
Imediat dupa ce am ascultat Iarta-ma, am fost socat fff mult, dar placut socat. Consider ca era un album de toata caterinca, care a fost porcosit pana la maxim numai pentru ca sa produca reactia care a produs-o si sa fie, vorba lor, "cel mai obscen album de la inventarea limbii romane".
Ma deranjeaza injuraturile care au inceput sa ii obsedeze pe cheloo si ombladon numai recent. (vezi sindromul tourette si single-ul lui ombladon) Oi fi eu demodat sau cum vreti sa-mi spuneti, dar 'pis**t-ul in gura' unuia este hazliu numai pentru prima oara cand asculti o melodie. Aproape tot albumul lui cheloo este de o vulgaritate care nu este necesara (vezi "strange-ti bucile"). Scuzati-ma, dar pentru mine melodiia asta mi se pare cel mai jos si chiar cel mai penibil atac asupra oricarui organ de guvern (comunist sau nu). Daca ar fi fost vorba de Mafia sa ii apuce dracii si sa-i injure pe unii si pe altii ar fi ok, ca nu ma asteptam la ceva foarte intelept de la ei. Dar cand ii vad pe parazitii luand o imagine politica, nu vad cum ei pot sa considere ca injuraturile en masse si fara rost le vor da credibilitatea care o vor de la cei din guvern. Daca ar fi sa compar...sa zicem Mafia - Romaneste (chit ca ideea de a elibara pe cei din penitenciare este complet cretina) si Strange-ti bucile, pai eu as favora romaneste. Sper ca ma fac inteles cat de cat. Nu stau sa fac recenzie la fiecare melodiie de pe sindromul tourrette (chit ca nu toate melodiile sunt porcoase). Si alta chestie care sunt sigur ca va cauza injuraturi aruncate asupra mea: din punctul meu de vedere, treaba cu CNA-ul este destul de frecata pana la reducerea la absurd. Am auzit atacuri asupra lor pe jumate din Sindromul tourette, si continui sa le vad la alti artisti. Pai scuzati-ma fratilor, daca vreti sa aduceti un punct de vedere concret, credibil (pentru cei de la CNA) si care va fi tratat cu respect, pai injositi-vati la nivelul lor, si spuneti-le pe fata cat de penibil sunt. Nu sunt de acord cu cna, da' ca sa ii bag in pizda mamelor lor, si sa le acord asa de multa atentie, in special lui domn' Filip, mi se pare penibil. Este exact aceeasi miscare care a facut-o Eminem cu homosexualii si violenta catre nevasta-sa: face reclama enorm de benefica, da' nu rezolva nimic.
Si single-ul lui Ombladon are niste vulgaritati care pur si simplu nu mai socheaza. Eu unul sunt satul sa aud pula aia si pula cealalta...putina creativitate si restrangere cred ca s-ar cere. Plus ca este destul de ironic da' domn' Bip sa injura ca la 'usa cortului' si dupa aia sa faca misto de altii care injura pentru shock-value.
Nu luati ce am scris aici ca un atac direct asupra muzicii lui cheloo sau ombladon, pentru ca per total, muzica lor este foarte buna, insa observ niste devieri care ma cam deranjeaza.
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde Worpex » Mie Feb 25, 2004 3:19 pm

mie mi place mult textele lor in care prezinta lumea si mi place mult si ironile lor
"din 100 de femei ce se ard in jartiere 99 o fac pe banii doar una din placere"...nu au drepatate???
Avatar utilizator
Worpex
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Mie Feb 25, 2004 11:10 pm

Si mie imi PLACE trupele astea noi cum ar fi RASA... :)
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde ~à» Vin Feb 27, 2004 12:18 am

pe cine il deranjeaza textele Parazitilor sa plece acasa in pula mea,te deranjeaza nu asculti sau asculti ca sa te oftici ca te deranjeaza?

$aNtEm De AcEeA$I pArTe A bArIcAdEi DaR tU e$tI dEzArMaT
ItI pUn CaPaC cArIeReI cHiAr DaCa N-aI uN cOnTrAcT
CaLiFiCaT in CoN$TrUcTiI cOnStAt Ca CoN$TrUiESC dIsCuTiI nEcOnStRuCtIvE
ArDa$ nU e Un ViS,cOa Ye, E$Ti ViU $i-Ti DaU cU rEsT iN pEaCe..Te ExiLeZ iN pArAdIs
Avatar utilizator
~ÃÂ
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 26, 2004 12:00 am

Mesajde muffinass » Vin Feb 27, 2004 4:56 pm

[quote="~í
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde ~à» Mar Mar 02, 2004 7:32 pm

Pueril?fratzie ia mana de pe pula si pune-o pe DEX,nu vreau sa impresionez pe nimeni domnule "copt la minte",rapul nu a fost inventant la Oxford,trivialitatile sant ceva caracteristic textelor rap,daca nu esti orb poate ai observat ca albumele au si sticker ExplicitContent/Versuri Obscene,daca nu agreezi acest limbaj nu te obliga nimeni sa asculti sau poate doresti ca Parazitii sa-si schimbe stilul ca vezi tu,pe unii ii deranjeaza vulgaritatea,ii doare in pula frate daca te deranjeaza,ma doare in pula daca te streseaza parerea mea.Esti masochist?Adori sa te autoflagelezi moral?Asculti chiar daca te deranjeaza?Parazitii au versuri inteligente,injuraturile "gratuite",cum le numesc unii,le accentueaza.Piata iti ofera o gama vasta de produse muzicale,ai de unde alege.Daca Andrea avea vocea lui raku si creierul lui cheloo poate o ascultam,dar vazand ca nu le poseda ma deranjeaza,deci nu ascult ce scoate zdreantza.Tu de ce asculti daca te deranjeaza?ca sa dezbatem aici inca un subiect inutil?

$aNtEm De AcEeA$I pArTe A bArIcAdEi DaR tU e$tI dEzArMaT
ItI pUn CaPaC cArIeReI cHiAr DaCa N-aI uN cOnTrAcT
CaLiFiCaT in CoN$TrUcTiI cOnStAt Ca CoN$TrUiESC dIsCuTiI nEcOnStRuCtIvE
ArDa$ nU e Un ViS,cOa Ye, E$Ti ViU $i-Ti DaU cU rEsT iN pEaCe..Te ExiLeZ iN pArAdIs
Avatar utilizator
~ÃÂ
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 26, 2004 12:00 am

r3sp3ct pt totsi hh-erii in ROmania

Mesajde h0va » Mie Mar 03, 2004 12:48 am

am senzatsia ca prea putsina lume ia in serios treaba asta...f**k that...parazitzii shi totzi ceilaltzi care faq parte din mishkrea hh din romania se straduiesk sa traga njte semnale de alarma,sunt questii de bun simtz:"tarfe relativ divine" care ishi vand trup&spirit pt o plimbare cu meleu pana'n Fitze;politicieni coruptzi shi nesatuli care se mananca de cur unu pa celalalt k sa ishi traga o buca' mai mare din cashcaval,ierarhizare de kkt in societatea nstra (unii mananca de prin gunoaie shi altzii se indoapa cu file de rechin de 20$ 100 de grame)..etc..

muff..zici ca il spurca pe Pilif pe juma de album cheloo..korekt da' te gandeshti ca questia asta a devenit appe obsesiva pt baietzii ajtia..sa vina un m*ist comunist shi sa'tzi interzica video dupa video pe motiv de "n'are quef pewla mea sa va vada meclele pa TV-u" cum pana mea sa nu'tzi vina sa te sui pe peretzi..parerea mea e ca trivialitatea limbajului nu face altcva decat sa sporeask calitatea mesajului..

cum ar fi sa vina ombladon sa spuna "sa shtitzi ca sunt suparat pe voi cei care l'atzi tradat pe baiatul acela simpatic al carui nume de scena e Sisu"???????????...uh...aceste mesaje tre' sa'shi atinga scopul...

shi in fond shi la urma urmei cu ce drept sa'i judecam noi pe ei? e alegerea lor...e munca lor...e k shi cum io ash veni shi tzi'ash spune ca nu'mi place fatza ta shi ca ar fi mai bine dak tzi'ai face o operatzie estetica...

fo sho...e k la fotbal...au ajuns suporterii sa traga la raspundere jucatorii shi clubul...bai oameni buni...ei nu canta ce vretzi voi..pun pe rime ceea ce simt shi nimeni n'ar dreptu' sa'i judece pentru ceea ce faq...e muzica lor, A LOR..singurul lucru pe care il avetzi de faqt este sa'i apropbatzi shi in consecintza sa le ascultatzi albumele sau nu...

km atat..r3sp3ct pt Raku..cel mai tare MC din Romania..pace

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde muffinass » Mie Mar 03, 2004 7:13 am

LOL. Asta-mi place la oamenii care d-abia asteapta sa prinda un mesaj care cere o 'luare la muie' numai ca se opune cat-de-cat opinii lor: mereu se vor ivi, chit ca incerci sa te explici cat de clar se poate.
Daca citeati bine, eu vroiam sa avem o discutie referitor vugaritatii majore care a aparut mai nou in ultimele albume parazitii. Vorbesc de o vulgaritate care de multe ori nu este facuta la misto, ci numai pentru motivatia de a ataca (iarasi aduc la subiect "Strange-ti bucile" de pe ST). Ascult Parazitii pentru aceleasi motive ca tine si altii:nu ca sa audiez injuraturi peste injuraturi (pot asculta ceva BUG in cazul asta), ci ca sa ascult mesajul lor social, politic, etc.
Explica-mi, te rog, cum de Raku nu are nevoie de nu-stiu-cate injuraturi ca sa se faca inteles? De ce nu foloseste injuraturi, BINE PLASATE si haios/inteligent compuse ca sa atraga atentia si sa 'sparga-n' critic? Pentru ca probabil ca are un alt stil, si chiar la asta ma refeream. Stilul parazitiilor (corecteaza-ma daca gresesc) nu era unul de vulgaritate la maxim (binenteles, cu mai multa demnitate decat BUG) ci de comentariu social. Desigur ca dex-ul Romanesc ofera multe combinatii chiar haioase si destepte de jargon vulgar, si Parazitii le-au folosit la multe melodii. Tii minte "10.000 de guri despre o mie de probleme: care pula mea-n pula mea a supt pula aici-a bai nene"?
Deci pe mine, repet, ma deranjeaza nivelul mare de injuraturi la care au ajuns Cheloo de fapt. Sindromul tourette mi se pare plin pana la saturatie de injuraturi care pur si simplu puteau fi evitate. Spune-mi tu daca nu crezi ca ar fi fost mai destept si chiar bine din punct de vedere muzical daca Cheloo n-ar fi injurat atat de mult.
Probabil ca este un lucru de gust. Dar oricum n-am venit aici sa arunc cu ou si otet in trupa, ci numai sa discut si sa vad parerilor oamenilor: voi credeti ca textele parazitiilor au crescut in vulgaritate? Va place? La intrebarile astea ma adresam. Sa fie probabil ca situatia economica/sociala/politica a tarii nu permite decat un jargon de strada ca sa exprime sentimentele populatiei? Nu cred.
Pushtan nu sunt, si consider ca am o gama de cultura muzicala destul de variata si diversificata, incat sa pot privi orice gen de muzica si orice cantec cu o opinie neutra de la inceput. Imi pare rau ca trebuie sa ma explic aici ca sa pot avea o discutie normala, crezand ca lumea nu va fi asa tipic-tata sa sara ca arsa ca "vai, ii vorbesc de urat pe parazitii". Mergeti pe forum-ul BUG sa vedeti cum sar fanii lor daca le zici ceva urat de Mafia. Nu e mare diferenta sa stiti.
Atat am de zis...daca unii se oftica, asta este, problema voastra ca va emancipati asa de mult. Vorba aia cu "nu asculta daca nu-ti place" nu se aplica aici, ca n-am ajuns sa-i urasc, si nu cred ca voi atinge stadiul ala. Nu este un caz de auto-emancipare, sa ascult pana cand ma enervez, fiindca mesajul este acelasi, si la asta ma ghidez cand ascult muzica lor. Felul cum o spun ma impresioneaza cateodata, si cateodata nu.
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde gutza36 » Mie Mar 03, 2004 9:51 am

muffinass scrie:..voi credeti ca textele parazitiilor au crescut in vulgaritate? Va place? La intrebarile astea ma adresam.

..da, frecventa cuvintelor considerate obscene a crescut. intrebarea daca ne place sau nu tinde spre irelevant..
..randurile lui y0ung h0va sa sustina ideea mea: "ei nu canta ce vretzi voi..pun pe rime ceea ce simt shi nimeni n'ar dreptu' sa'i judece pentru ceea ce faq...e muzica lor, A LOR.."
..bine zis, bine gandit! sa nu uitam niciodata asta]SI[/U] pe gustul lui X si Y atunci mare fericire pe ambele parti! ;-)
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde muffinass » Mie Mar 03, 2004 5:02 pm

Treaba cu "nimeni n-are dreptul sa-i judece pentru ceea ce fac"...nu prea sunt de acord cu ea. Intradevar, nu trebuie fanii sa-i ia la socoteala pentru unele si altele, dar nu-mi puteti spune ca daca maine parazitii ies cu niste versuri porcoase tipic mafiei nu i-ati critica. Ma deranjeaza (in afara de unele vulgaritati nepotrivite) si atitudinea multora, plasand-ui pe parazitii (sau chiar alte formatii de hh) pe un pedestal de parca sunt de neatins. Si cum se prinde unu ca mine, toti sar in sus, ca ia dute-n pi**a matii, n-ai voie sa-i critici, ca ei fac muzica pe placul lor, etc. Ok, fac muzica pe placul lor, si ii admir pe chestia asta, da' chiar nu se poate face o critica normala la muzica/textele lor?!
Gutza, ai dreptate, non-degustibus la urma urmei. Dar nu trebuie neaparat sa luam totul pe-ndeletea, si sa privim totul cu ideea ca, ma, eu nu zic nimic, ca deh, oamenii astia au facut ce le place lor, si eu trebuie sa tac.
Ok, cam atat, si de fapt o sa fie ultimul meu post la subiectul asta...there's no sense beating a dead horse
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde h0va » Joi Mar 04, 2004 1:51 am

muff word up..nimeni nu trage in nimeni mai ales eu...marjez pe ce spui tu pana la un punct..acceptzi ca s'ar putea, zic s'ar putea ca asta sa fie noua linie aleasa de parazitzii? daca e asha sigur o sa se gaseasca cineva care sa umple vidul..uite de ex Raku sau Nimeni Altu' care dau al naibii de bine shi sunt mai ponderati in exprimare...eu unu' iau din textele Para exact cum ai zis shi tu ceea ce consider ca merita luat..de pe fiecare album ascult melodiile care se potrivesc cu starea mea de spirit dak ar fi sa faq un clasament all time zic ca, scuzati cacofonia, "categoria grea" e cel mai reushit din pct de vedere al msjului:"Fara tine" cea mai belea piesa hh "de dragoste" ever, "Sub influentza" feat-ul lor cel mai reusit din cariera (Raku e #1), "Avor verbal" super piesa de atitudine multzi prieteni zic ca e cea mai tare de pe album, "Imi pare rau" definitorie pt atitudinea misogina pe care o respect asha de mult a baietzilor pana shi profu' meu de mate din liceu o shtia, plus ca restul pieselor sunt kinda' catchy...so k sa inchei discutzia..da' sunt de acord "tourette" e ft dur dpdv al limbajului surprinzator shi pt mine care aveam impresia ca Ombladon da tonu' la injuraturi, insa are shi piese bune shi sincer "Daca eram" pe mine ma face sa rad cu pofta de fiecare data cand o aud deji e plina de "trivialitatzi"..

dak ar fi sa faq o paralela te'ash ruga sa te gandejti la evolutzia lu' Em..shi o sa vezi aceashi invershunare care creshte progresiv de la un album la altu'..cat de mijto a fost "Slim Shaddy Lp" shi cat de inveninat a fost "The Eminem Show" ce sa mai vorbim de EP'u asta "Straight From The Lab" din care n'am putut sa aleg nici makr o piesa mai cuminte..se pare ca succesu' aduce shi o stare de "razboi" hai sa'i zicem ashea..multa atentie indreptata asupra ta shi nu intotdeauna e una pozitiva ashea ca se acumuleaza multa tensiune care trebuie refulata cumva..plus ca odata cu succesul artistul cashtiga shi independentza fatza de producatori,are deja publicu' asigurat so poa' sa'shi permita sa faq ce'i trece lui prin cap, Ombladon zice: "Nu-i nimik ii dau drumu' pe Interenet" q.e.d....eu unu' sunt mare fan jay z so un fel de raku ca exprimare..imi place hh-ul in general insa prefer piesele antrenante...nu underground de kkt cu 40 de negrii mititei care rag in mike (vezi Wu) sunt convins ca o sa'mi sar multzi in cap da' decat sa ascult toate mizerile alea mai bine bag un De La Soul, Dwellas, Cypress, Scarface, Trick Daddy, Timbaland, JayZ, Outkast sau chiar shi Method cu Red in zilele lor de caterinca "The How High Soundtrack " de ex...

k sa nu deviez de la subiect shi k sa inchei odata reiterez again afirmatzia ca: e muzica lor shi e dreptu' lor s'o faca cum vrea pewla lor..se va gasi cine sa ocupe segmentu de hh lasat vacant...

gata o ultima rugaminte..vreau cu disperare sa faq rost de albumu' Morometzii cel de pe care a fost extras "Oriodaiorinodai" am un lapsus ref la numele albumului,ca l'am avut pe caseta shi am ratacit'o...appo cui ii place "Frizeru' din Peru" e mai veche da' e pe subiect:)))))?

pace

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde muffinass » Joi Mar 04, 2004 3:55 am

o sa postez un raspuns mai lung mai incolo :).
Dar oricum, youn hova, albumul se numeste K.O.Respunzator (si intradevar, freaka a facut cateva melodii).
Eu l-am gasit aici in toronto pe cd, deci tre' sa fie undeva pe la Unirea sau coloane de vanzare.
Numa' bine
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Parazitzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori