Switchuri...

Componente hard

Switchuri...

Mesajde Red_Mustang » Sâm Ian 17, 2004 10:48 pm

Impreuna cu cativa prieteni, am vrea sa facem o retea prin care sa ne conectam si la Internet prin Cablu.Am vrea sa ne conectam prin switch.Ne poate ajuta cineva cu cateva explicatii legate de conectari ?
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Mai 21, 2004 12:05 am

Poate as putea sa va dau niste ajutor, daca faza nu e expirata intra cu cateva detalii sau da un semn.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde miHaimm » Mie Mai 26, 2004 11:04 am

Cea mai simpla solutie este folosirea unui echipament dedicat pentru asta. Spre exemplu:
http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Merchant_Id=&Section_Id=201487&pcount=&Product_Id=136521
Asta este un switch (cam acelasi lucru cu un hub numai ca mai filtreaza din packete si nu ocupa banda in reteaua locala inutil) si un router + gateway + dhcp server + firewall. Adica bagi modemul cablu intr-una din mufele de retea ale lui si calculatoarele in celelalte si... mai ai de configurat firewall-ul printr-o interfata web. Si asta-i tot.

Alta solutie simpla si mai ieftina este sa pui doua placi de retea pe calculatorul care are modemul de cablu. Una intra direct in modem iar cealalta intr-un hub. Dupa asta, din Win2000 (sau XP, 98 SE) dai share pe conectiunea la internet (cea cu modemul) iar celelalte calculatoare le pui sa ia totul prin DHCP. Problema este ca nu prea ai firewall deloc iar daca instalezi ZoneAlarm iti taie accesul la internet de la celelalte calculatoare.

Solutia complicata dar ieftina si buna este tot cu doua placi de retea dar cu Linux. Iti definesti router-ul si firewall-ul cum vrei tu. Daca alegi cea din urma, mai posteaza si te ajut la configuratie.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde tester » Mie Mai 26, 2004 11:22 pm

"Cea mai simpla solutie este ..." sa angajezi pe cineva sa faca toata treaba. Intrebarea era din ianuarie deci or fi rezolvat-o.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde miHaimm » Joi Mai 27, 2004 9:59 am

Da, ai dreptate cu ianuarie... dar e o intrebare interesanta care nu avea raspuns. Si daca mai vine cineva sa se uite... poate nu o mai pune a 2 oara. Despre angajatu' pe cineva sa faca treaba.... :) se poate si asta dar... care mai e fun-ul?
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia


Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator