shutdown nedorit

Componente hard

shutdown nedorit

Mesajde polak » Joi Ian 22, 2004 8:45 pm

Salut. Am o problema la care sper sa ma ajutati sa gasesc o solutie.
Calculatorul meu se inchide automat, fara o notificare prealabila, ca si cum ar fi brusc scos din priza.
Inchiderile survin aleator, indiferent de aplicatiile pa care le rulez, sau chiar cind nu rulez nici o aplicatie.
Temperatura procesorului nu depaseste 48grade, am monitorizat-o in Bios si cu un program specializat.

Sa fie ceva la sursa? La placa de baza(asus) ? Dupa ce se inchide, nu pot sa-l mai deschid decit dupa ce ii scot alimentarea pentru 2-3 secunde... S-ar putea ca aici sa fie cheia problemei dar... cer ajutorul vostru.
Multumesc
polak
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 22, 2004 8:05 pm

Mesajde Red_Mustang » Vin Ian 23, 2004 7:41 am

1. Verifica securitatea stercherului...posibil ca acela sa nu fie introdus corect in priza, iar la prima miscare sa nu mai faca contact...
2. Ti-as raspunde printr-o intrebare ? In locuinta ai fluctuatii de curent electric ?
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Mesajde polak » Vin Ian 23, 2004 12:37 pm

Shtecherul e verificat. La fel si priza. Am facut chiar un test, si am scos intentionat stecherul in timp ce calculatorul mergea. Normal, shutdown. Dar cind am apasat butonul "power" n-a mai stat pe ginduri...

Pai cind intervine shutdownul aleator de care vorbeam in primul mesaj, trebuie sa scot alimentarea sursei, adica sa scot tot din priza, si dupa ce stau 2-3 secunde asa, o bag la loc si... merge.
Si nu, nu sint fluctuatii de curent in locuinta.
polak
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 22, 2004 8:05 pm

Mesajde as xxl » Mar Ian 27, 2004 2:06 am

m-as gandi la impamantare. sau proba cu alta sursa.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde polak » Mar Ian 27, 2004 11:59 am

Nu cred ca-i de la sursa... In ultima vreme deschid calculatorul si se inchide inainte sa booteze. Cind incerc din nou imi intra in BIOS - safe mode - si-mi spune ca ultimul boot nu a fost in regula, sfatuindu-ma sa umblu la setarile pentru procesor (athlon2200+). Dar nu stiu ce nu-i in regula: voltajul e pe auto, la minim (1650) , frecventa memoriei tot pe auto, toate setarile recomandate.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Multumesc.
polak
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 22, 2004 8:05 pm

Mesajde Red_Mustang » Vin Ian 30, 2004 11:17 pm

Posibil sa fie din sursa...
Vezi daca ventilatorul sursei are turatia constanta....se poate incalzi sursa si forteaza inchiderea calculatorului.

Daca turatia e constanta, fa rost de o sursa potrivita computerului tau, fa'i o proba, vezi cum se comporta. Eventual o sursa mai mare...350W sau 400 W.
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm


Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron