cristale lichide sau CRT ?

Componente hard

Mesajde memetshot » Vin Iul 08, 2005 11:29 am

matt tati...deja o dai in balarii....

omini aici vb de crturi pentru computere nu pentru muzeu..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Mat » Vin Iul 08, 2005 1:41 pm

cate CRT-uri ai folosit? Cat de vechi erau? Ce refresh?

Cu diferite ocazii .. .vreo 6 (adica ma refer doar la cele pe care le-am folosit mult) si nu stiu daca e o coincidenta, dar cele mai mari probleme le-am avut cand am lucrat cu un Sony G400 de 19'' (trinitron..), pe care il pusesem la vreo 85 sau 100 Hz ... nu mai tin minte (in orice caz, m-au costat picaturile o gramada)

Punctul ala luminos, stii cam de cate ori isi schimba locul? Intr-o secunda

Pai tocmai asta e; din cauza ca isi schimba locul atat de des, nu ne dam seama de diferenta imensa dintre intensitatea lui reala si cea pe care o percepem noi. Poate ca voi aveti ochii mai rezistenti :alien:
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Iul 08, 2005 2:19 pm

Da' de televizor nu zici nimic? Are o rezolutie infecta si refresh 50 Hz, nu patesti nimic daca vezi un film? Treaba cu punctul ala luminos e aceeasi, doar ca mai najpa. Ochi rezistenti: ne-am calit cu iluminatul (becurile de pe stalpi, neoane), cinematografia.
m-au costat picaturile o gramada - tradu !
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Mat » Vin Iul 08, 2005 2:34 pm

Nici televizorul nu e bun, dar in ala nu stai cu ochii fixati asa de mult ca in calculator si stai si la o distanta mult mai mare. Tot nu e bine, dar ..

tradu !

Mi se intampla frecvent, daca stau (mai ales seara) cu ochii atintiti la un monitor CRT ;w cand ma ridic sa constat ca am ochii rosii .. de obicei imi trece pana dimineatza, dar cu ocazia pe care am mentionat-o mai sus, nu-mi trecuse nici dupa 3 zile (a trebuit sa ma duc la doctor :x )
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Iul 08, 2005 4:34 pm

am inteles ca samnsung a facut progrese uriase in domeniul CRT, ba e numarul unu mondial
am in fata un monitor samnsung 700 NF , care nu se mai fabrica acum, are rezolutie de 2000x1600, si nu te ustura deloc ochii
de refres numai zic
am inteles ca si modelul 795 DF e foarte bun

oricum tot un monitor cu cristale lichide mi-as lua dar ma streseaza negrul ala

mai din cate stiu io daca iti cumperi un minitor CRT de calitate ,samnsung sau LG, nu ai probleme asa mari cu ochii
chiar asa grav a fost mat?
ai grija cu monitoarele facute pe vapor
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Mat » Vin Iul 08, 2005 8:42 pm

ma streseaza negrul ala

E vreun negru care nu te lasa sa-ti iei monitor LCD? arata-mi-l si rezolv eu cu el :n:

La monitoarele astea cu cristale lichide noi, impresia mea a fost ca negrul e chiar mai negru decat la cele CRT... ca doar nu vrei sa te uiti la monitor cu lumina stinsa (nici nu e sanatos)
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Mesajde old lord » Sâm Iul 09, 2005 7:27 am

e un negru care defapt e un griu nu stiu nu-mi place

si oricum care e cea mai tare firma de TFT?
io zic ca e samnsung
unii LG
mai sunt si altele
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde PeerGynt » Sâm Iul 09, 2005 6:48 pm

Folosesc un Samsung SyncMaster 213T, TFT, n-are nici un fel de problema cu negrul sau cu contrastul. Este o bijuterie, se vede impecabil, iar unghiul de deschidere este foarte bun.

Si la CRT-uri Samsung sta foarte bine, sunt de laudat.
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Mat » Sâm Iul 09, 2005 8:24 pm

Monitoarele LCD ar avea o singura problema: majoritatea celor pe care le-am vazut (la magazine) nu au geam de protectie (al meu ala de 12'' are A-) ) si cand pun degetu' pe ecran ... imaginea parca nu se mai vede la fel de bine .. adica nu cred ca as avea curaj sa curatz un monitor cu cristale lichide dintr-asta cu acelasi entuziasm cu care le curatz pe ale mele ... (poate ca ma ingrijorez degeaba (?))
Cele cu geam in fatza am vazut ca sunt destul de scumpe..
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori