Ce imi trebuie pt un "sistem anti-efractie"?

Componente hard

Ce imi trebuie pt un "sistem anti-efractie"?

Mesajde une helene » Dum Sep 04, 2005 12:17 am

As vrea sa stiu mai multe despre chestia asta. Am o casa destul de mare, intr-un sat in care politistii stau si beau in timp ce casele, magazinele, etc. sunt sparte...
Am facut un mic "calcul" in functie de planul casei si al curtii si as avea nevoie de aprox. 5 camere de luat-vederi...dar nu stiu dak se justifica...
Suntem o fam. tare ciudata...ma refer aici la program...in timpul zilei nu e nimeni acasa, si plecam destul de des de acasa, in diferite "excursii".
Nu k ar fi cine stie ce la noi, dar se obisnuieste pe aici sa mai spargi o casa, ceva...
Puncte "slabe" ale casei:
E o casa cu subsol, parter, etaj si pod. Prin subsol si pod nu se poate intra.
Exista doua balcoane(unul pe lateralul casei, unul in spate) cu usi, care se pot inchide, dar au geamuri mari (termopan) care cred ca pot fi sparte usor.
La parter exista 2 usi, una de fier si una simpla (ori spargi geamul ori ii dai un picior)...
Tot pe parter exista un luminator, care poate fi spart, inalt cat ambele niveluri.
Si tot la parter mai exista: 1 fereastra catre strada, una pe lateralul casei si una in spatele casei.

Buuun...ma poate ajuta cineva? Cu informatii despre ce anume mi-ar trebui, eventual un pret informativ...un link ceva...

Va multumesc anticipat.

P.S. Am un caine mare, da e prost.
une helene
 

Mesajde Dragos C. » Dum Sep 04, 2005 12:55 am

" scrie:Puncte "slabe" ale casei:


Hai ca asta e tare. Sa-ti descrii casa pe un forum si cum se poate intra in ea prin efractie. :D

Daca ai avea un vizitator, cred ca politia i-ar da drumul, pe motiv ca proprietarul a facut o invitatie publica. ~p
Lasa-ma sa-ti transform lacrimile in flori si sa te bucuri, si sa simt din zambetul tau o eternitate.
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Sep 04, 2005 3:02 am

Pai chiar "sistem anti-efractie" iti trebuie, si pentru el iti trebuie ceva parale & personalul calificat care sa ti-l instaleze. Varianta ieftina (fara camere de supraveghere, ca la alea iti trebuie si un agent de paza care sa le supravegheze, ori sa le conectezi la un dispecerat, ceva) s-ar rezolva cu niscai detectoare de miscare (se gasesc pe la magazinele cu materiale/aparate/echipamente electrice si nu-s ff scumpe - intre 30-60 RON/buc) care sa trimita impuls/semnal/tensiune de comanda la un releu centralizator (ceva gen RI 13 - vreo 30-50 RON, la acelasi magazin) sau direct la un temporizator (ceva gen MET - in jur de 100 RON) care sa comande o sonerie/sirena (vezi tu ce si cum si cat costa). Pentru anularea alarmei in timpul prescris (cand intra membrii familiei) iti mai trebuie un dispozitiv de codare (nu stiu ce sa-ti recomand, ca nu e uzual) cu tastatura ori un dispozitiv (cat de cat secret) de resetare. Trebuie sa tii cont ca acest sistem este valabil doar daca nu se intrerupe alimentarea cu energie electrica a casei (daca hotul iti scoate siguranta - la casele de la tara e amplasata, de obicei, pe un perete exterior - s-a terminat!); ca sa realizezi alimentarea detectoarelor cu energie dintr-un UPS trebuie sa le faci circuite de alimentare speciale (ori sa pui UPS la fiecare), ceea ce implica multa cheltuiala.
Nu mai bine apelezi la serviciile unei firme specializate?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde maxx1nsane » Dum Sep 04, 2005 10:27 am

daca vrei un sistem de alarmare efractzie, nu te lua dupa altzii sa il iei pe bucatzi,eu montez asha ceva, shi nu sunt de parere cu kant emir, am montat multe sisteme shi crede-ma ca exista probleme daca nu iei ceea ce trebuie.
Daca vrei ceva de calitate, este ceva mai scump, pretzul depinde de mai multe chestii, cum ar fi numarul de zone pe care vrei sa le ai in casa, (adica potzi activa numai o anumita zona, cum ar fi podul sau beciul) numarul de senzori care itzi trebuiesc, shi tipul de senzori, wireless sau cu fir, senzori pentru geam spart....bla bla bla
acest sistem de alarmare, nu numai ca te suna pe un numar de telefon daca este conectat la o linie de romtelecom, dar shi de mobil.
tzi-am spus, vrei alarma, alege o firma care face asha ceva, nu le cumpara singura.
am mai intalnit eu unu care cica shi-a luat alarma....:n:
era luata din cora, daca ii taiai curentu gata...se ducea dracu alarma lui....
deci ai grija ce cumperi, eu itzi recomand centralele PARADOX
daca vrei mai multe detalii da-mi un PM
pana atunci....nu mai da detalii despre cum se poate intra la tine in casa.....da?
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde une helene » Lun Sep 05, 2005 7:48 pm

ok...ok...pentru eventualii vizitatori (si pt cei ingrijorati de securitatea...aaaa...casei mele :))...tatal meu are o pusca de vanatoare cu doua focuri, pe care eu o montez in 30 de secunde...(stiu si sa trag cu ea...)
si cainele e prost numa cand e legat...hi hi...
une helene
 

Re: Ce imi trebuie pt un "sistem anti-efractie"?

Mesajde trasnea » Lun Oct 07, 2013 2:03 pm

Te ajutam noi!
Foloseste browseru' la http://www.ambia.ro si deschide un ticket.
Da-ne de stire!
trasnea
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 07, 2013 1:55 pm


Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron