Despre LaseRDiscuri şi VCD-uri

Componente hard

Despre LaseRDiscuri şi VCD-uri

Mesajde nokia2010 » Vin Noi 18, 2005 2:11 pm

In "epopeea" mea de a căuta informaţii pe internet despre tot felul de lucruri vechi am dat peste un format digital care a precursat DVD-ul: LaserDiscul :rulz: Totuşi, dand un google search n-am prea reuşit să aflu prea multe informaţii despre LaserDisc writere. Există LaserDisc writere care se pot monta in computer (asemenea CD şi DVD writer-elor) sau iţi trebuie un aparat special? :book: A zărit cineva LaserDisc player-ere in RRomania?
Dar VCD playere? CD-RrOM-urile pot scrie VCD-uri?
Cam cat ţine capul optic la un LaserDisc sau VCD player? :bash:
Avatar utilizator
nokia2010
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Noi 18, 2005 3:51 pm

Un VCD-player am eu.E un Panasonic de prin 1999 de marimea oricarui CD-player portabil si l-am folosit vreo cativa ani.Acuma s-a dus dracu.CD-romurile nu pot scrie VCD-uri(sau orice fel de CD-uri) insa un CD Writer sau un Combo o poate face cu succes.Nero are optiunea asta.
Laser Disc-uri nu stiu daca au fost prea mult in Romania, eu personal am vazut unul prin Israel in 1999 (Pioneer parca, oricum nu il mai foloseau,) si altu la noi la un service (asta era Philips).Nu cred sa mai fie pe vreundeva, ptr ca erau teribil de mari, iar discurile propri-zise pe langa faptu ca erau la fel de mari ca un disc de pick-up, erau cred imposibil de gasit pe piata. De montat in PC nu se pune problema, tot din cauza dimensiunilor. Chiar daca recuperezi de pe undeva un player, m-as mira sa gasesti si discuri ptr el.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde HABEEB » Vin Noi 18, 2005 10:07 pm

dap.. am avut un catalaog philips de prin 1995
un laserdisk era mare cit un vinyl.. era un film ceva linga un player.. ciudetzie oricum.. n`am vazut in realitate..
dap.. vcd e un standard inca folosit.. apar filme encodate vcd/svcd.. si orice cdrw/dvdrw poate scrie un vcd/svcd
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde nokia2010 » Mar Noi 22, 2005 7:49 pm

Mă refeam şi la LaseDiscurile de mărimea unui CD ("Pioneer" DVL-700 citea DVD/LD/CD - din păcate era un aparat N.T.S.C.).
Avatar utilizator
nokia2010
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm


Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator