Cu si despre CD-RW

Componente hard

Cu si despre CD-RW

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 20, 2005 10:45 am

Sa-mi bag p00la! Tocmai cand incepusem si eu sa sper ca voi trece de 2005 fara sa nu am vreo problema cu pc-ul dpdv hardware (chiar si software avand in vedere ca nu am reinstalat niciodata win xp-ul anul asta) na dracie ca a aparut problema.
Problema localizata la CD-RW.
Este vorba de un Philips (din seria 5200) pe care il am de aproape doi ani si cu care am "ars" 2-300 de CD-uri.
Eh, problema e in felul urmator: Incep sa "ard" un cd cu Nero 6 sau 7 (le-am tot schimbat crezand ca e de la soft), merge ce merge pana cand buffer-ul scade la 0 si cd-rw se tot auto-booteaza (scoate sunetul ala specific ca atunci cand trage un cd inauntru si il citeste) la nesfarshit.
Evident Nero da eroare si pana nu scot CD-ul "distrus" din CD-RW, acesta din urma nu se opreste in a tot boota.
Eh, ce-am mai observat eu e ca in timp ce incepe CD-rw sa faca urat, incepe si CD-ROM-ul.
E posibil ca dupa doi ani sa fie terminat CD-RW? sau trebuie sa reinstalez XP-ul? :(
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Noi 20, 2005 12:18 pm

Probabil ca Philipsu tau a raposat intru domnu, da poti afla asta si fara sa reinstalezi win: ia si pune-l (pe iel, pe cdrw) pe un alt sistem, despre care stii ca e ok.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Noi 20, 2005 12:33 pm

un mic offtopic: love, cdraiteru nu ie ala pe care vroiai sa-l vinzi iarna trecuta? ~p
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Noi 20, 2005 1:15 pm

ento, daca aj avea problemele tale, sincer mi-aj pune gatu pe shina la chiajna :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 20, 2005 2:04 pm

Bah, da' voi sunteti si bulangii. :P Adica dupa ce ca e duminica si eu sunt la serviciu si dupa ce ca CD-RW nu mai merge, mai faceti si misto de mine in loc sa ma ajutati cu un sfat, doo. :n:
Mila!!! :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Noi 20, 2005 2:13 pm

Love2Fly scrie: e duminica si eu sunt la serviciu si .... sa ma ajutati cu un sfat, doo.

mpoi: can esi de la job, aprinde fro lumanare doo (nu are utilitate practica, dar ie un gest plin de semnificatzii - numa la cate sidiuri zic ca ai ars cu raposatul, ar merge sa dai "burn" la cele lumanari)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde HABEEB » Dum Noi 20, 2005 3:00 pm

mai bine ne cereai sfatul cind ai aruncat banii pe philips :D
fugi pe sectiunea de gastronomie si cere retzete de coliva
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Noi 20, 2005 7:02 pm

ori suna un preten (da vezi sa fie popa)
am mai patit si eu asa, da simptomul se potriveste si la unitatea optica bulita, si la buala windozului nebun; am mai zis - cel mai sinplu ie sa testezi scriitoru pe un comp fara probleme
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 20, 2005 8:19 pm

va multzumesc pt. sfaturile voastre sau "10q friends!" cum ar zice James Hetfield intr-un bine cunoscut concert.
Am fost cu CD-RW la un amic si .... A MERS! n-a facut nici cel mai mic moft.
Ajuns acasa am remontat piesa cu pricina in pc si am incercat sa "ard" iarashi un CD. Ce credeti?! A MERS ~p
Ma rog, pt. cei care vor avea aceiashi problema si vor vrea sa afle cum se rezolva raspunsul este simplu: nushtu'! :D
Ce trebuie sa faceti ca sa reparati CD-RW? Nushtu'! ~p
Ideea e ca acum merge, insa....pt. cat timp? :x
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am


Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron