MARIUS MOGA carmaciul...

Forumul asociat fanclubului Marius Moga

MARIUS MOGA carmaciul...

Mesajde deca » Vin Aug 16, 2002 7:33 pm

Compozitiile facute cu o viteza fenomenala de TERIBILUL copil din Alba Iulia conduc in momentul de fata o armata de formatii care interpreteaza melodiile sale. Si cand te gandesti ca are in jur de 20 de ani!!!
Cazuri:
Hi-Q, Akcent, Andreea Balan, Andreea A, etc.
E posibil ca o buna parte din muzica romaneasca sa sune aproape la fel?
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Mesajde LiquidSky » Vin Aug 16, 2002 11:41 pm

dar Marius Moga asta cine e? el le compune muzica sau ce?
[ How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood? ]
[url]fara link in semnatura[/url]
Avatar utilizator
LiquidSky
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Aug 09, 2002 11:00 pm

Marius- Mozart ;)

Mesajde Dia » Dum Aug 18, 2002 11:57 pm

Marius a compus atat de multe melodii incat a spus ca la 30 de ani o sa fie nebun daca o tine tot asa! Deci... akcent-tot albumu, sistem-emotii, hi-q, andreea b, andreEA, alina sorescu, simplu......and the list goes on! Si eu cred ca muzica romaneasca o sa inceapa sa sune la fel pt ca toti se imbulzesc la micul Mozart ca sa ajunga vedete sau ca sa prinda un loc bun in topuri! Oricum aveam o industrie muzicala de kk so...nici o pierdere...ascultam muzica straina de calitate :) Marius ca tip e super dragutz ;D si modest...chiar nu am nimic cu el si il admir pt munca depusa! Mi-a facut chiar mare placere sa-l cunosc :lol:
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Jasmine » Lun Aug 19, 2002 12:49 pm

si eu l-am cunoscut pe Marius saptamana trecuta cand si-a lansat verisoara mea noul album! E un pustan dragutz,insa putin cam timid :p
A mai compus melodii si pentru ultimul album al fetelor de la Candy!!

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

Mesajde LiquidSky » Lun Aug 19, 2002 5:49 pm

atunci toata stima pentru tip. daca reuseste sa compuna atat de multa muzica pentru atat de multe trupe, inseamna ca pe bune, e genial individu. bravo lui!
[ How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood? ]
[url]fara link in semnatura[/url]
Avatar utilizator
LiquidSky
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Aug 09, 2002 11:00 pm

Mesajde Anna|s » Lun Aug 19, 2002 8:12 pm

mie nu mi se pare ca muzica compusa de el pentru toate aceste formatii suna la fel.
...parerea mea
aucun art ne peut egaler la vie!
Avatar utilizator
Anna|s
Junior Member
 
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Jasmine » Lun Aug 19, 2002 8:37 pm

Initial trimis de Anna|s
mie nu mi se pare ca muzica compusa de el pentru toate aceste formatii suna la fel.
...parerea mea


sunt de acord cu tine!altfel nici nu i-ar mai propune artistii sa colaboreze cu ei..duuh..

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

mesaj nr.2 la acest subiect!

Mesajde deca » Mar Aug 20, 2002 5:16 pm

Asistam la un fenomen de-a dreptul KURIOZ!
In goana dupa premii pe la diferite festivaluri, trupele romanesti accepta orice noua piesa care pare sa sune altfel decat suna cele cantate pana atunci.
Si, URAAAAAAA, la Marius fuga-marsh!
"Ne face el muziku'!"
Daca as fi in locul lui as mai tempera valul de cereri muzicale.
E posibil ca toata aceasta poveste sa-l uzeze si sa compuna mecanic piese pe care noi tre' sa le suportam prin Atomic, MTV sau radiouri... Indubitabil baiatul are geniu! A demonstrat asta si cu piesa de debut Akcent ( un posibil candidat la cel mai bun videoclip al anului pe MTV Romania )... Constat insa ca cel putin pentru Akcent piesele sunt din ce in ce mai subtziri...

Cred ca are nevoie de o pauza...
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Mesajde deca » Vin Aug 23, 2002 8:27 am

MAMAIAAAAAA!
Succes total alaturi de Simplu!
Daca cu o seara inainte s-a facut de ras la creatie, in seara ulterioara s-a calificat cu brio in finala!
Ce va mai fi?
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Mesajde sly » Vin Aug 23, 2002 8:42 am

marius moga e intreadevar un femonen desi la interpretare s-a facut de ras cu piesa care a compus-o pentru Anca HAletz aseara alaturi de simplu s-a calificat in finala la creatie cu o piesa destul de reusita dupa parerea mea!!
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Vin Aug 23, 2002 10:28 am

Initial trimis de Jasmyna
si eu l-am cunoscut pe Marius saptamana trecuta cand si-a lansat verisoara mea noul album! E un pustan dragutz,insa putin cam timid :p
A mai compus melodii si pentru ultimul album al fetelor de la Candy!!



pei cine e verisoara ta?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Mar Aug 27, 2002 10:05 pm

Marius Moga trebuie apreciat ca face un kkt superior multor formatzii de la noi si nu trebuie apreciat pt ca face kkt in cantitati industriale si se vinde mai ceva ca o traseista
adica totzi ratatii si afonii se duc la Moga si el le face melodie, care culmea, au si succes. cantitatea nu ar trebui sa primeze in fata calitatii si decat sa faca 100 de piese mediocre (a se citi de kkt), mai bine ar compune 10 piese excelente pentru ce e la noi (a se citi nu kiar de kkt)
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Jasmine » Mie Aug 28, 2002 3:29 am

Initial trimis de popalin



pei cine e verisoara ta?


Alina Sorescu...
oare cum s-a siimtit Marius la Mamaia intre Simplu si Akcent?

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

Marius -Mozard-MogaMix

Mesajde Dee Dee » Sâm Aug 31, 2002 10:59 pm

Dupa parerea mea Marius Moga este un baiat foarte talentat si care are foarte multe imaginatie si mai ales inspiratie ....
La numai cei 20 de ani pe care ii are a facut destule la viatza lui ... :) (melodii ... :) si nu numai .....)
E talentat nu numai la "creat" ci si la cantat .... u will see ...
Jasmyna... mie nu mi se pare deloc timid ... !!!!
In mod sigur este un om ciudat ....ca toti artishtii de altfel ......

Recunosc... si pe mine ma dispera gandul ca toata industria muzicala romanesca o sa sune la fel ... datorita lui Mariusica....
totusi sa speram ca nu va fii asha ......

Melodia de la Mamaia pe care a interpretat-o impreuna cu Simplu mi se pare interesanta ....cu toate ca seama putin ( mai mult) cu Oare shtii ....


P.s. Si mie mi-a facut placere sa-l cunosc !! :p
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

marius moga genial? hmm

Mesajde intoxic8 » Sâm Aug 31, 2002 11:20 pm

intr-adevar marius moga a compus pentru multe formatii! intr-adevar este considerat (pe buna dreptate) de multa lume cel mai 'utilizat' compozitor al momentului! dar totusi... daca e sa analizam compozitiile lui nu gasim mare lucru.

gasim 'n-am bani de bilet!' (si ce daca?? du-te la pod! erau reactiile oamenilor din jurul meu cand auzeau melodia). 'te joci cu mine/ ti-e teama de iubire/ de parca-as vrea sa te mananc!' <- ce legaratura este intre teama de iubire si apetitul culinar? si lista ar putea continua.

interesant este ca melodia interpretata de el si de simplu ('sa zburam spre cer') suna bine. cel putin versurile! dar sa tinem cont ca versurile sunt scrise de smiley.

singurul atu pe care il are marius moga este ca are prieteni cu traditie in industria muzicala romaneasca (ca bine zicea babygirl ca e de kko). tin sa mentionez un nume de care cred ca ati auzit dar prea putin: mihai alexandru. el este cel care a compus piesa nicolei care a luat locul doi la mamaia la sectiunea creatie si care a avut multe piese inscrise in concurs la sectiunea debutanti.

in concluzie: marius moga este produsul infantilitatii intalnita la ascultatorii de muzica din romania. il felicit si il respect pentru ca a stiut cum sa compuna si ce sa compuna ca sa-i fie cumparate creatiile.
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Re: MARIUS MOGA carmaciul...

Mesajde dadius » Sâm Aug 31, 2002 11:26 pm

Initial trimis de deca

E posibil ca o buna parte din muzica romaneasca sa sune aproape la fel?


E posibil dar cred ca piesele lui de pana acum sunt destul de diferite.are marele talent de a compune slagare.sunt curios insa cam ce ar vrea el in realitate sa compuna. Nu pot sa cred ca muzica asta ii place asa de mult.Probabil o face pentru bani.Astept primul lui album solo si atunci o sa-mi dau seama exact ce poate. pana atunci insa cred ca pot sa-l trec cu vederea si sa ascult alta muzica ,nu foarte comerciala .......si compusa de altii de peste mari si tari.

numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: MARIUS MOGA carmaciul...

Mesajde PreferatA » Dum Sep 01, 2002 7:00 pm

totusi kum a ajuns marius moga aici ? din kate stiu eu are un studiou propriu in constanta plus unul in asociatzie ku florin de la hi-q .... de unde a avut banii necesarii sa ishi faca propriul studiou ? cine l-a sprijinit ? Arata bestial la mamaia ku acele coditze in stil Afro :)
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: MARIUS MOGA carmaciul...

Mesajde dadius » Lun Sep 02, 2002 6:55 am

Initial trimis de PreferatA
totusi kum a ajuns marius moga aici ?


din cate am auzit si tatal lui a fost un periculos pe vremuri asa ca se explica.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde djdiu » Mie Sep 04, 2002 10:43 am

PreferatA ..io nu cred ca arata prea super. Si io mai demult nu mi`l imaginam asa. Credeam ca e solid...un machoman :) . Din cate am auzit vrea sa studieze parca ingineria de sunet..sau cum se spune . La Londra.. Spune multe!
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Mesajde catharsis » Vin Sep 06, 2002 11:36 pm

Jasmyna, spune-i verisoarei tale ca ea canta naspa si ca mi-a placut parodia de la suspect la piesa ei de debut
la moga nu-mi place ca pune versuri idioate, face muzica infantila si primeaza la el cantitatea si mai putzin calitatea
e un fel de prostituata a industriei muzicale romanesti...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Re: Re: MARIUS MOGA carmaciul...

Mesajde ballooba » Mar Oct 15, 2002 1:15 am

Initial trimis de dadius


E posibil dar cred ca piesele lui de pana acum sunt destul de diferite.are marele talent de a compune slagare.sunt curios insa cam ce ar vrea el in realitate sa compuna. Nu pot sa cred ca muzica asta ii place asa de mult.Probabil o face pentru bani.Astept primul lui album solo si atunci o sa-mi dau seama exact ce poate. pana atunci insa cred ca pot sa-l trec cu vederea si sa ascult alta muzica ,nu foarte comerciala .......si compusa de altii de peste mari si tari.

numai bine


vad ca nu va plac piese compuse de el, chiar daca (sau mai ales pentru ca) sunt hituri... un lucru e clar: a compus piese foarte diferite, orice ati spune! exemple: ce legatura are "oare stii" (simplu) cu andreea antonescu? sau "senzatii" (sistem) cu akcent? sau hiq cu ana lesko? poate doar ca suna bine si sunt comerciale:-)
sper sa nu se plafoneze. mie imi place senzatii - sistem de mor!!
Avatar utilizator
ballooba
Junior Member
 
Mesaje: 194
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Re: Re: Re: MARIUS MOGA carmaciul...

Mesajde PreferatA » Mar Oct 15, 2002 11:11 am

Initial trimis de ballooba


vad ca nu va plac piese compuse de el, chiar daca (sau mai ales pentru ca) sunt hituri... un lucru e clar: a compus piese foarte diferite, orice ati spune! exemple: ce legatura are "oare stii" (simplu) cu andreea antonescu? sau "senzatii" (sistem) cu akcent? sau hiq cu ana lesko? poate doar ca suna bine si sunt comerciale:-)
sper sa nu se plafoneze. mie imi place senzatii - sistem de mor!!



ca el compune pentru mai multzi e CLAR, ca sunt diferite genuri de muzika e Clar si asta .. insa ce nu e Clar este dintre toate aceste melodii si genuri care sunt pe gustul lui ? asta eu una nu stiu .. poate ma ajuta cei care il kunosk mai bine
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Ce prost judecati lucrurile ...

Mesajde AnDrEi » Mie Oct 16, 2002 7:37 am

Mai .. Marius Moga este un compozitor de prim rang.. el poate compune o infinitate de melodii care sa fie de genuri diferite .. asa ca .. :-) peace ..
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Moga,Moga,ai ajung tu si pe forum...

Mesajde UnCopilutz » Dum Dec 15, 2002 1:49 am

Salutare tuturor. Dar mai bine sa intru direct in discutie ca si mustele in ...
Moga asta ma mir cum la nici 20 de anii pe care-i are s-a putut face cunoscut atat de repede si face lucruri atat de bune si de "folositoare" multor trupe.Pentru ca sunt un mare fan SIMPLU nu vreau sa spun ca sunt de cacao trupele pe care el le ajuta cu muzica ...
Face un lucru formidabil . Face bine ce face si in Romania asta nu s-a mai auzit de nimeni care sa lucreze pentru atatea trupe.Ce-i drept se arunca in prea multe treburi . O trupa, doua ,trei...hai cinci , ii erau indeajuns . Dar nu ZECI !
Si acum s-a dovedit ca ar avea si voce : vezi :Sa zburam spre cer cu SIMPLU !
Ce sa zic ?
Va intreb ce o sa se intample cu muzica din tara cand Moga n-o sa mai fie ?
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Re: Moga,Moga,ai ajung tu si pe forum...

Mesajde panamea » Vin Dec 20, 2002 9:28 pm

Initial trimis de UnCopilutz
Salutare tuturor. Dar mai bine sa intru direct in discutie ca si mustele in ...
Moga asta ma mir cum la nici 20 de anii pe care-i are s-a putut face cunoscut atat de repede si face lucruri atat de bune si de "folositoare" multor trupe.Pentru ca sunt un mare fan SIMPLU nu vreau sa spun ca sunt de cacao trupele pe care el le ajuta cu muzica ...
Face un lucru formidabil . Face bine ce face si in Romania asta nu s-a mai auzit de nimeni care sa lucreze pentru atatea trupe.Ce-i drept se arunca in prea multe treburi . O trupa, doua ,trei...hai cinci , ii erau indeajuns . Dar nu ZECI !
Si acum s-a dovedit ca ar avea si voce : vezi :Sa zburam spre cer cu SIMPLU !
Ce sa zic ?
Va intreb ce o sa se intample cu muzica din tara cand Moga n-o sa mai fie ?


Clipul MariusMOGA si Simplu e ok, piesa e chiar frumoasa, mai ales la inceput! Bravo.

Si felicitari pentru "copilul" acesta de 20 de ani care a facut in anul 2002 mai multe hituri decat toti compozitorii "grei" la un loc!! Inseamna ca e foarte talentat!!!

Si "ce o sa se intample cand nu va mai fi MOga"?? Cum adica sa nu mai fie!!!?? probabil ca vor aparea si alti "copii talentati", asa e normal sa fie!!
panamea
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Dec 02, 2002 11:42 pm
Localitate: -Nowa-

Re: Re: Moga,Moga,ai ajung tu si pe forum...

Mesajde catharsis » Vin Dec 20, 2002 9:59 pm

Initial trimis de panamea
Si "ce o sa se intample cand nu va mai fi MOga"?? Cum adica sa nu mai fie!!!?? probabil ca vor aparea si alti "copii talentati", asa e normal sa fie!!

...si pentru ca lumea e plina de idioti care compun si fraieri care asculta...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde UnaDulciKa » Joi Ian 02, 2003 11:05 pm

Sunt destul de muti compozitori buni la noi in tara ,dar din pacate nu si-au facut publicitate asa cum trebuia.Inainte, se vorbea peste tot de Duta de la 3rei Sud Est si o buna parte din formatii s-au dus la el sa isi faca muzica.Cine stie ce se va intampla pe viitor.Poate apare alt compozitor si-l detroneaza pe Marius Moga..asa cum acum nu se mai aude nimic de Duta..:)
UnaDulciKa
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2003 11:54 pm
Localitate: Turnu-Severin

RIGHT !!!

Mesajde deca » Vin Ian 10, 2003 3:20 pm

Nu va legati de promovare!
Asta-i tot in economia de piata!
Daca o ciocolata nu ajunge sa fie cunoscuta, cine-i di vina?
Locuinta mea pe net:
BESTmusicTOP
Be my guest!
Avatar utilizator
deca
Junior Member
 
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iul 25, 2002 11:00 pm

Mesajde UnCopilutz » Dum Ian 26, 2003 3:02 pm

Gustul ?
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde OvidiuD » Joi Ian 30, 2003 1:52 am

chai ma amuza discutia asta despre moga, ca moga in sus ca moga injos..., dar voi stiti ca in spatele lui sunt alti baieti? recunosc, a spart piatza cu akcent si mai apoi cu simplu(creatiile lui), dar mai nou, la el in studio lucreaza si trupa unu'(pe vechiul nume hard b), si cam tot ce a iesit acum de la moga siau bagata si astia coada, si chiar mai mult, de exemplu pe albumul lu MIKI, sunt vreo 3 melodi mai vechi de la unu(nelansate), la blondy la fel , la x-it la fel, o-zono, cu ulmtioma melodie care e promovata stiu ca e au facuto, si lista poate continua mult...


intreba cineva de unde are bani moga, pai inainte sa faca mof records(cu baieti de la hi-q) a lucrat in decedata casa de discuri alfa sound (era inginerul de sunet impreunu cu dl problema) iar cand aceasta sa desfintat a cumparat o parte din scule(majoritatea lea luat dr problema), a mai cumparat altelel si a facut mof records....

acuma majoritatea omanilor nu mai fac la Duta pt cere foarte mult pt o melodie si la sculelel pe care le are isi bate efectiv joc de negativ, pe cand moga cere mai putin si calitativ suna mai bine..(parerea mea)
OvidiuD
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 22, 2003 12:37 am
Localitate: peste tot

Următorul

Înapoi la Marius Moga

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator