nemultumirile userului alterego legate de numele threadului "Shit Adi Ilie!"

Forumul asociat fanclubului Iris

nemultumirile userului alterego legate de numele threadului "Shit Adi Ilie!"

Mesajde alterego » Joi Oct 29, 2009 9:17 am

Nu credeti ca din 2002 pana acum sunt deja prea multi ani in care acest topic cu acest nume total deplasat apare pe fiecare search pe google referitor la Adrian Ilie?
Cred ca problema s-a rezolvat cu multi ani in urma si ar fi cazul sa schimbati numele topicului cel putin...iar daca nu se poate schimba, atunci sa renuntati la intreg topicul.
Ma bucur Alina daca dupa 5 ani (mai exact in 2007) inca iti dai dreptate pentru tot ce ai scris, dar sincer nu cred ca e cazul sa pastrati acest topic doar pentru ca din 5 in 5 ani sa va dati unul sau altul dreptate in legatura cu ce ati scris cu ani in urma.
E usor aberant ca noi, cei de aceeasi varsta (si va stiu pe toti suficient de bine incat sa stiu ca ne invartim in jurul aceleasi varste) sa vorbim despre ceea ce se intampla inainte sa ne nastem, sau inainte sa fim constienti de Iris.
Cred ca de pe acest forum, cele mai relevante pareri si post-uri sunt ale lui Adrian Ilie si Gelu Stefan care stiu intr-adevar ce s-a intamplat in acea perioada.
Restul sunt doar presupuneri nefondate in care nu se tine cont nici macar de minimul bun simt dobandit in "cei 7 ani de acasa".
Urmaresc forumul de cand a aparut si fiecare zi e o noua "sansa" de a fi dezamagita de cei care inca pastreaza acest titlu deplasat al topicului.
Ati aflat raspunsurile la intrebarile voastre si cred ca e momentul sa renuntati la a mai mentine acest topic (sau titlu) pe net.
Si tineti cont, fara Adrian Ilie si fara oricare alt membru (pasager sau nu) al acestei trupe, Iris nu ar mai fi avut continuitate iar in ziua de azi ar fi fost doar o amintire.
De vreme ce concertele Iris sunt nelipsite de Cine ma striga in noapte, Calatorul, Pamantul il cuprind, Valuri consider ca din respect pentru cel a carui melodii intretin atmosfera Irisului autentic, ar trebui sa luati in considerare intrebarea si parerea mea si sa actionati in consecinta!

Ina


[color="Red"]modedit: s-a creat acest thread prin separarea posturilor off topic de pe threadul Shit Adi Ilie![/color]
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde kant emir » Joi Oct 29, 2009 11:27 am

Ina, asta este un forum unde niste oameni is dau cu parerea, nu este un document oficial care sa prezinte adevarul, doar adevarul si tot adevarul

daca intr-un ziar (sau in multe, daca nu chiar toate) apare o stire sau un semn de intrebare sau un semnal de alarma, iar peste sapte ani se trezeste careva ca nu-i convine ce s-a scris atunci, ori ca este in masura se demonstreze ca n-a fost adevarat/intemeiat - ce crezi ca se intampla, trimitem un terminator 2 sa se duca si sa rezolve si sa faca multa curatenie?

ar fi cazul sa schimbati numele topicului cel putin...iar daca nu se poate schimba, atunci sa renuntati la intreg topicul.

iar daca nici asa, atunci sa renuntam la tot forumul, iar daca nici asa nu-i bun, sa scoatem internetul din priza

pentru ca nu-ti convine tie



uite ce-ti propun eu: fa o petitie (aduni acolo o suma de semnaturi - dar ceva convingator, da? sa sune greu si infricosator) si pe urma mai vorbim

sau revino peste 5 ani, da-ti si tu dreptate si tot asa, mai vorbim

sau propune tu alta varianta (dar sa-ti iasa din cap ca te-ai inregistrat ca user si in primul post ne tragi o urecheala zdravana si gata, se face cum ai vrut tu. Adica tu, Ina.)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

:)

Mesajde alterego » Joi Oct 29, 2009 12:35 pm

Daca ai impresia ca ma pui la punct prin ceea ce imi zici, afla ca te inseli.
In cazul in care nu stii diferenta dintre a-ti expune o parere si a o impune, te sfatuiesc sa te mai documentezi.
Expunerea unei pareri nu implica jigniri ca cele pe care le citesc de ani intregi pe acest topic.
Consider ca printr-un astfel de nume dat acestui topic nu faceti decat sa tavaliti prin noroi o parte importanta a Irisului, fara de care Irisii, dupa cum am mai zis si inainte, nu ar fi avut o continuitate.
Daca vrei sa intelegi punctul meu de vedere, ma bucur...daca nu, e alegerea ta. Eu nu "trag urecheli" nimanui ci din respect pentru acest om si pentru aceasta trupa, am simtit nevoia sa ma inregistrez si sa imi expun parerea. Daca tu o consideri urecheala, e din nou alegerea ta!
Ironiile sunt dovada unei gandiri profunde pe care se pare ca tu nu o ai de vreme ce ironizezi ceea ce zic ajungandu-se pana la stadiul in care "propui" scoaterea internetului "din priza"~p
Daca vrei ca intr-adevar ceea ce se scrie aici sa fie o dovada valoroasa care intr-un anumit moment va putea valida autenticitatea informatiilor, atunci regandeste acel titlu. Altfel nu va fi decat un topic de prost gust din care se pierde adevarata esenta.
Acum nu e decat un topic de scandal care minimalizeaza adevarata importanta a celor scrise pe forum.
Tin sa specific ca nu cred ca e nevoie de o petitie pentru ceva ce tine de bunul simt si de respectul pentru Adi Ilie si, de ce nu, si respectul fata de voi.
Si spun respect fata de voi pentru ca printr-un astfel de titlu nu evidentiati decat capacitatea extraordinara pe care o aveti pentru a jigni... si asta banuiesc ca nu e o calitate, de vreme ce orice mediocru are aceasta capacitate. Jignirile sunt pentru oameni slabi...
Consider ca valoarea celor scrise pe acest forum de Adrian Ilie si Gelu Stefan trebuie sa aiba si un titlu pe masura, pentru ca vreti sa vedeti sau nu, e o parte a istoriei trupei Iris pe care nici un membru al formatiei nu o neaga.
Asadar draga kant_emir, consider ca dorinta mea de a schimba acest titlu nu e atat de deplasata, ea facand referire strict la respectul intre oameni.
Daca esti suficient de tare pentru a-ti pierde din timpul pretios ca sa imi dai un reply la ceea ce am scris si pentru a ma ironiza banuiesc ca esti suficient de tare pentru a intelege ce inseamna RESPECT fata de un om a carui melodii fac si acum showurile Iris.
Inclin sa cred ca intelegi parerea mea de vreme ce deasupra ta e "cer de stele si legea morala din tine"...
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde eliana » Joi Oct 29, 2009 12:46 pm

dupa cum observi, Ina, pe acest thread nu prea intra nimeni. doar din cand in cand cineva isi aduce aminte de el, si mai reciteste.


din moment ce protagonistii s-au inteles intre ei, rafuielile verbale s-au linistit eu vad ca e liniste.

ce nu inteleg eu e motivatia pentru care tu, zicand ca ne stii prea bine pe toti, lansezi acuze vorbind la plural fata de:

- un public nevinovat prezent azi.
- un public absent, poate vinovat, prezent atunci.

pe de alta parte, schimbarea titlului de thread nu e nici imposibila, nici improbabila. sa vedem doar daca e fezabila.

mai ales, ca, uite, un astfel de titlu - desi acum irelevant, ar duce la un continut care demonstreaza nepotrivirea alaturarii de cuvinte ce il alcatuiesc.

astfel, Adi Ilie a avut ocazia sa demonstreze (sau nu) ca nu e relevant titlul pentru persoana sa.

deci continutul aduce o surpriza placuta unui cititor initial neavizat. parerea mea :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Joi Oct 29, 2009 12:47 pm

bun, n-am vreme de raspuns obisnuit (stii tu, cu ironii si cu prosteli d'astea de doi lei), asa ca o scurtam:
consider ca dorinta mea de a schimba acest titlu nu e atat de deplasata,

dorinta e una, imperativele is alta categorie
banuiesc ca esti suficient de tare pentru a intelege ce inseamna RESPECT fata de un om a carui melodii fac si acum showurile Iris

(ale)
nu-s cunoscator de iris ca sa stiu daca e adevarat ca melodiile acelui om fac, intr-adevar, showurile iris de azi; respectul pentru un (unul) om nu trebuie sa minimizeze intr-atat respectul pentru mai multi oameni (componentii actuali ai trupei) - de unde stiu eu ca e meritul lui adi ilie sau al restului trupei? nu-i treaba mea

prin urmare, nu mi-ai adus nicio motivatie serioasa pentru a schimba un titlu vechi de 7 ani, sau pentru a sterge o discutie veche de 7 ani

ambele variante solicitate ar ingradi dreptul la exprimare al celor care si-au expus parerea aici

dar, pentru ca si tu ai dreptul l aopinia si pentru ca nu te impiedica nimeni s-o expui, ai doua variante
a) - discuti aici, amanuntit si argumentat si cu dovezi (si invalidezi tot neadevarul si toata insulta adusa lui adi ilie), si in felul asta threadul va prezenta, in mod cinstit, ambele (sau cate or fi) punte de vedere
b) - deschizi un nou topic in care iti prezinti (asa cum am zis la cazul "a") parerile si informatiile, si noi vom pune, in ambele threaduri, link catre celalalt, pentru o cinstita informare a cititorilor



cererea de a schimba un nume de topic (sau de a-l sterge), repet, nu convinge
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde alterego » Joi Oct 29, 2009 1:37 pm

Parerea mi-am expus-o si la fel si motivul pentru care consider ca ar fi bine sa se schimbe acel titlu.
E o parere care dupa cum am zis face apel la bunul simt si cred ca tocmai acest bun simt face "obiectul" celui mai bun argument pentru a schimba acest titlu care apare pe toate cautarile google.
"Dreptul la exprimare" de care imi vorbesti, banuiesc ca e cu limite, ca peste tot de altfel! Daca as face un abuz din dreptul meu la exprimare si as alatura acel "shit" la numele unuia dintre moderatori, sau la numele forumului, probabil "inexplicabil" mesajul se va pierde sau contul imi va fi inchis...si e normal sa fie asa pentru ca, pana la urma...cui i-ar place sa ii apara numele pe un motor de cautare alaturi de o astfel de jignire?
Ai dreptate, Eliana, continutul acestui forum demonstreaza clar nepotrivirea lui cu acel titlu dar....e vorba de respect, dragilor... Schimbarea titlului e o dovada de bun simt care in nici un caz nu va aduce vreun prejudiciu acestui forum.
Oare un simplu "Adi Ilie" nu ar fi de ajuns?
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde kant emir » Joi Oct 29, 2009 5:11 pm

face apel la bunul simt si cred ca tocmai acest bun simt

defineste-l, vino cu normele de judecare si de aplicare a judecatilor


nu uita ca fiecare persoana publica are simpatizanti si opozanti, asa ca, daca nu vine careva sa injure direct si grosolan pe persoana cu pricina, restul e asa, in limitele acceptabile ale normalitatii (adica daca ar fi pe "fanclub adi ilie", poate as mai intelege, coducatorul impune sa nu se zica decat de bine si te da afara daca zici altfel; dar nu e fanclub adi ilie, ci e fanclub.ro, si aici se permit si pro, si contra si nu te da nimeni afara)

Oare un simplu "Adi Ilie" nu ar fi de ajuns?

nu
am verificat primele 50 (cred ca nu trebuia sa verific chiar tot, nu? ca ar fi fost de-e dreptul sadic) de rezultate: 48 is despre fotbalist, unul despre un anonim oarecare, si tot unul (la fel ca si cu anonimul cel oarecare) este despre omul despre care s-a discutat aici, si este un link la (ghicesti?) chiar acest tread

eu o sa te rog asa:
1 - citesti cu atentie si cu rabdare tot ce s-a discutat (si pro, si contra)
2 - elaborezi un raspuns detaliat, in care combati tot ce nu corespunde realitatii, si argumentezi, ca sa te putem crede
3 - daca ne convingi ca titlul acestui tread este, cu-adevarat ofensator si aduce vreun prejudiciu cuiva, il schimbam (gasim noi ceva neutru si explicit, da?)

sau reconsidera-ti pozitia fata de oferta precedenta


"Dreptul la exprimare" de care imi vorbesti, banuiesc ca e cu limite, ca peste tot de altfel! Daca as face un abuz din dreptul meu la exprimare si as alatura acel "shit" la numele unuia dintre moderatori, sau la numele forumului, probabil "inexplicabil" mesajul se va pierde sau contul imi va fi inchis...

esti si tu vreo clona de-a paranoicului invincibil? drept la exprimare nu e totuna cu dreptul de a deranja o comunitate; n-ai decat sa zici ca suntem, dupa parerea ta, un forum obosit, sau prafuit, sau... cum crezi tu ca suntem - nu te pedepseste nimeni ca prezinti o opinie personala; dar daca vii cu "prostilor lasilor dobitocilor magarilor tiranilor nedreptilor sa va ia dracu pe toti etc" si nici nu ne convingi ca ai motive intemeiate pentru asa ceva, fireste ca s-ar gasi cineva sa te cuminteasca, in conformitate cu regulile dupa care functionam (pe scurt: aici discutam si combatem fapte si idei si intamplari, nu oameni/useri)

adica da, "cu limite", dar nu sunt niste limite care sa genereze privilegii (daca nu ma crezi, du-te pe la zmei si vezi cate tone de injuraturi ne luam noi de la ei) pentru cei de la putere, ci sunt niste limite care sa asigure un minimum de confort, pentru tot omul
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde alterego » Joi Oct 29, 2009 11:31 pm

[quote="kant emir"]defineste-l, vino cu normele de judecare si de aplicare a judecatilor

Cred ca tocmai m-am lamurit de cine e condus acest forum de vreme ce imi ceri sa definesc bunul simt...


am verificat primele 50 (cred ca nu trebuia sa verific chiar tot, nu? ca ar fi fost de-e dreptul sadic)

Daca ai fi suficient de destept ai da termeni specifici de cautare, draga kant_emir... si anume "adi ilie iris"... si ai vedea ca pe primul loc e aceasta pagina a carui titlu e o jignire la adresa unei persoane care nu v-a jignit cu nimic si nu a facut decat sa spuna adevaruri si sa se apere de acuzatiile aduse de voi.

eu o sa te rog asa:
1 - citesti cu atentie si cu rabdare tot ce s-a discutat (si pro, si contra)
2 - elaborezi un raspuns detaliat, in care combati tot ce nu corespunde realitatii, si argumentezi, ca sa te putem crede
3 - daca ne convingi ca titlul acestui tread este, cu-adevarat ofensator si aduce vreun prejudiciu cuiva, il schimbam (gasim noi ceva neutru si explicit, da?)

Din momentul in care mi-ai cerut sa iti definesc bunul simt cred ca ai pierdut orice sansa de a ma ruga ceva. Imi dau seama cu cine am de-a face si imi vine sa zambesc ca am incercat sa port o discutie cu tine.
Intelegi ca nu trebuie sa am eu un raspuns detaliat pentru ceva ce tine pur si simplu de RESPECT? (vrei sa iti definesc si acest termen?)
Da un search pe youtube la "adi ilie g5" sa vezi despre cine vorbesti in primul rand si apoi, daca esti suficient de inteligent si daca nu te lasi pierdut in cartierisme...si mai ales daca legea morala e deasupra ta, vei lua decizia corecta. Pentru tine e doar un titlu... pentru altcineva poate insemna mai mult decat un simplu titlu...
Nu cred ca un om care nu a facut nici un rau merita un astfel de tratament de ani intregi. Iar daca tu ai nevoie de un raspuns detaliat si de o explicare a termenului de bun simt... ce mai pot sa zic? Pune si tu mana pe un dictionar din cand in cand... fa o pauza de la a sta zilnic cu ochii in forum pentru a da oamenilor in cap pentru o parere (tin sa specific ca asta nu e atitudine de moderator), mai iesi si tu, mai socializeaza (ca sa inveti ce e respectul) si mai deschide si cate o carte (nu doar de Java) ca sa mai inveti cate ceva despre bunul simt.
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde kant emir » Vin Oct 30, 2009 12:32 am

Daca ai fi suficient de destept ai da termeni specifici de cautare

ei bine, uite ca nu-s; in insuficienta mea desteptaciune ma gandesc ca treadul asta este ne-specific, nu e adi ilie iris ci e adi ilie
Din momentul in care mi-ai cerut sa iti definesc bunul simt cred ca ai pierdut orice sansa de a ma ruga ceva. Imi dau seama cu cine am de-a face si imi vine sa zambesc ca am incercat sa port o discutie cu tine.

din moment ce te-am dezamagit si pe tine, nu te mai obosi sa vorbesti cu mine; ia si zambeste acolo, pana amortesti

ti-am cerut, suficient de desteapto, sa definesti o sintagma pe care o folosesti fara sa o intelegi
(vrei sa iti definesc si acest termen?)

ar cam trebui; nu pentru mine, ci pentru tine

sa-ti amintesc cum a decurs, uite ce ai zis:
E o parere care dupa cum am zis face apel la bunul simt si cred ca tocmai acest bun simt face "obiectul" celui mai bun argument pentru a schimba acest titlu

poti sa reformulezi? bunul simt face obiectul (cu ghilimele, da; dar si cu, si fara ghilimele e tot o prostie)
explica (prealuminato cu viata bogata si cu carti citite care esti) te rog, cum anume poti tu (adica nu tu, ci parerea ta) sa faci apel la obiectul argumentului? la obiectul celui mai bun argument?
serios, daca nu vrei sa definesti bunul simt (eu suspectez ca nu esti in stare, dar trecem peste asta) atunci fa cumva si defineste obiectul argumentului

sau sa incepem cu argumentul? te ajuta DEX, nu insist



Pentru tine e doar un titlu...

bingo; un titlu care e aici de niste ani in care n-a deranjat pe nimeni, desi forumul asta a avut sudte de mii (daca nu chiar milioane) de accesari
pentru altcineva poate insemna mai mult decat un simplu titlu...

se poate; dar daca acel altcineva cere si pe urma se eschiveaza de la argumentatie, sa ramana cu cererea; pe langa mine si acel "altcineva", raman acele multe mii de vizitatori multumiti de acesta titlu, sau macar indiferenti
merita un astfel de tratament de ani intregi.

dap, foarte nasol tratamentul; de ani de zile vine careva si ii ciuguleste ficatul, il injura si pleaca
ce mai pot sa zic? Pune si tu mana pe un dictionar din cand in cand... fa o pauza de la a sta zilnic cu ochii in forum pentru a da oamenilor in cap pentru o parere (tin sa specific ca asta nu e atitudine de moderator), mai iesi si tu, mai socializeaza (ca sa inveti ce e respectul) si mai deschide si cate o carte (nu doar de Java) ca sa mai inveti cate ceva despre bunul simt.

m-ai rupt in patru; mai bine pune si tu mana pe proaspata descoperire (zic de forum, in general) si vezi ca, de ani de zile se trezeste cate un intelept ca tine care, in loc sa puncteze ce e de punctat, presteaza urmtoarele:
- sugereaza (sau spune direct) ca persoana care nu-i face pe plac este: prost (si ca om, si ca user/moderator), necioplit, necunoscator al limbii, nu are viata personala extraforumistica, nu citeste, se foloseste de google pentru a parea destept, nu da dovada de "bun simt" si de "respect" si altele; deci despre persoana, nu despre ce a spus persoana
- il trimite pe acel personaj sa: mai cirteasca o carte, sa socializeze, sa-si faca rost de o viata, sa-si cunopasca lungul nasului etc etc etc

dume fumate

Iar daca tu ai nevoie de un raspuns detaliat si de o explicare a termenului de bun simt...

iar daca tu nu te multumesti cu o sugestie, ci ai nevoie ca omul sa-ti spuna direct "nu mai vorbi de bun simt atunci cand cererea ta sfideaza aceasta atitudine pe care o invoci", ia si fa un tur de internet (sau chiar de adunari de oameni), "mai citeste o carte", mai intreaba niste cunoscuti - adica instruieste-te; cand o sa te simti apta sa intelegi ce ti se spune, atunci cand o sa stapanesti limbajul in care pretinzi ceva (ca mie asa mi se pare, ca pretinzi sa-ti facem pe plac; o simpla sugestie ar fi fost mai scurta, si n-ai fi ajuns sa zambesti ca ce prost is eu si ca vaaai, cum ti-ai imaginat tu ca ai cu cine sa stai de vorba?)
sa mai inveti cate ceva despre bunul simt

Da un search pe youtube la "adi ilie g5"

pai de ce sa fac eu aceasta cautare? pe mine nu ma intereseaza acest adi ilie mai mult decat britney spears sau amanda lear - merit sa fiu decapitat pentru asta? uite, nici iris nu-mi place prea tare, asa ca n-am avut motive sa aprofundez istoria trupei, ca sa aud de adi ilie - chiar aici, pe acest forum, am citit prima data despre el (cuim ca cineva, irisar declarat, a fost nemultumit de atitudinea acestui stravechi component al trupei; alti irisari i-au tinut isonul, au fost si ei nemultumiti; dupa o caciula de ani, vine un oarecare si isi face cont si spune: da' voi ce paziti aici, de ce nu schimbati titlul treadului? ia sa-l schimbati imediat, ca mie nu-mi place, nesimtitilor!


punem in balanta cererea ta, acel oarecare nemultumit, cu (1) parerile irisarilor, care-s mai multi decat tine, si care pareri is mai vechi decat cererea ta, si nu mai vorbim nimic de (2) starea de normalitate si de indiferenta care nu solicita niciun fel de schimbare - unde trage mai greu?

si daca eu, moderatorul cel incompetent nu-ti refuz cererea, ci iti cer, omeneste, niste motive - tu ce faci? tragi repede concluzia ca-s nesimtit si prost, si te apuci, la fel de repede, sa-mi dai sfaturi si lectii de viata, ca doar tu stii tot despre mine

bun, treadul nu se redenumeste, ca nu avem motive; dar se splituieste, pentru ca anul acesta nu s-a discutat decat oftopic
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde alterego » Vin Oct 30, 2009 1:16 am

Discutia nu era offtopic, asa ca te rog sa lasi posturile pe subjectul respectiv. Am dreptul la afirmare, corect? Dreptul la opinie... Chiar tu vorbeai de libera exprimare. Lasa-ma sa ma exprim liber acolo unde vreau cu atat mai mult cu cat nu e nimic offtopic, dimpotriva!
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Intrebare...

Mesajde alterego » Vin Oct 30, 2009 1:17 am

Nu credeti ca din 2002 pana acum sunt deja prea multi ani in care acest topic cu acest nume total deplasat apare pe fiecare search pe google referitor la Adrian Ilie?
Cred ca problema s-a rezolvat cu multi ani in urma si ar fi cazul sa schimbati numele topicului cel putin...iar daca nu se poate schimba, atunci sa renuntati la intreg topicul.
Ma bucur Alina daca dupa 5 ani (mai exact in 2007) inca iti dai dreptate pentru tot ce ai scris, dar sincer nu cred ca e cazul sa pastrati acest topic doar pentru ca din 5 in 5 ani sa va dati unul sau altul dreptate in legatura cu ce ati scris cu ani in urma.
E usor aberant ca noi, cei de aceeasi varsta (si va stiu pe toti suficient de bine incat sa stiu ca ne invartim in jurul aceleasi varste) sa vorbim despre ceea ce se intampla inainte sa ne nastem, sau inainte sa fim constienti de Iris.
Cred ca de pe acest forum, cele mai relevante pareri si post-uri sunt ale lui Adrian Ilie si Gelu Stefan care stiu intr-adevar ce s-a intamplat in acea perioada.
Restul sunt doar presupuneri nefondate in care nu se tine cont nici macar de minimul bun simt dobandit in "cei 7 ani de acasa".
Urmaresc forumul de cand a aparut si fiecare zi e o noua "sansa" de a fi dezamagita de cei care inca pastreaza acest titlu deplasat al topicului.
Ati aflat raspunsurile la intrebarile voastre si cred ca e momentul sa renuntati la a mai mentine acest topic (sau titlu) pe net.
Si tineti cont, fara Adrian Ilie si fara oricare alt membru (pasager sau nu) al acestei trupe, Iris nu ar mai fi avut continuitate iar in ziua de azi ar fi fost doar o amintire.
De vreme ce concertele Iris sunt nelipsite de Cine ma striga in noapte, Calatorul, Pamantul il cuprind, Valuri consider ca din respect pentru cel a carui melodii intretin atmosfera Irisului autentic, ar trebui sa luati in considerare intrebarea si parerea mea si sa actionati in consecinta!
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde kant emir » Vin Oct 30, 2009 1:28 am

am modificat numele threadului (si nu multumita tie, desi tu esti personajul care a atras atentia), deci dorinta ti-a fost indeplinita
ia si studiaza regulile obisnuite de postare pe un forum (nu mai insisit pe definirea conceptelor comune, da? dar macar on si off topic ar trebui sa stii ce inseamna), considera ca nu te-ai certat niciodata cu mine (gandesc eu ca ar fi util sa dezamorsam conflictul) si basta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde alterego » Vin Oct 30, 2009 1:31 am

Iti multumesc kant_emir. Oricare ar fi motivele pentru care ai schimbat acel titlu, apreciez efortul.

Cu respect,
Corina
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde kant emir » Vin Oct 30, 2009 1:40 am

dupa cum am precizat deja, am cautat singur (pampam, te tachinez acuma) o motivatie sanatoasa - mie mi se pare ca am si gasit-o; daca o gaseai tu, era meritul tau
multumesc

n-ai (chiar n-ai) pentru ce; daca chiar esti pasionata si cunoascatoare de trecutul unor trupe de pe la noi, asteptam cu interes sa ne povestesti

acuma, ca sa n-o lasam in aer: on topic inseamna sa discuti nu despre thread sau despre titlul lui, ci despre subiect (care reiese atat din titlu - chiar daca titlul este glumet ori metaforic - cat si din continutul primul post) threadului; daca vrei sa discuti despre oportunitatea prezentei acelui thread, despre lipsa de respect pentru ceva sau cineva, despre titlul threadului, atunci o faci fie pe threadul de reclamatii si sugestii al forumului, fie pe un thread de comentarii, pe acelasi subforum; daca interventia moderatorului se concretizeaza in splituirea threadului, nu este nici politicos, si nici util sa reiei discutia, si inca prin copy/paste; convinge omul ca a gresit, nu-i forta mana si rabdarea

(moderator pe muzica e shaki, dar nu prea calca pe aici; si tare ma tem ca a fost mai bine cu mine decat su shaki)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde alterego » Vin Oct 30, 2009 1:53 am

:)) Nu umblu dupa merite si nu m-am gandit nici o clipa ca in momentul in care voi scrie ceea ce am scris in primul mesaj, nu vei arunca o privire asupra continutului forumului.
Era clar ca motivatia e in acele randuri scrise cu ani in urma. Nu caut merite sau alt ceva de genul asta ci pur si simplu apreciez munca unui om si respect valoarea lui.

Merci de head-up-ul cu on/off topic :))
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Mesajde kant emir » Vin Oct 30, 2009 1:58 am

nu m-am gandit nici o clipa ca in momentul in care voi scrie ceea ce am scris in primul mesaj, nu vei arunca o privire asupra continutului forumului.

"o privire" nu este, intotdeauna, de ajuns

pentru mai mult de "o privire", se poate sa fie nevoie de timp, care uneori lipseste - de aia ar fi fost de mare folos o motivare convingatoare a cererii

nah, pana la urma am gasit si timpul, si disponibilitatea si am recitit (ca mai citiseam acu vreo suta de ani, dar daca nu m-a interesat in mod deosebit, n-am retinut mare lucru)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron