Adrian George Ilie, fost component al trupei IRIS

Forumul asociat fanclubului Iris

Adrian George Ilie, fost component al trupei IRIS

Mesajde DEATHANGEL » Mar Iul 16, 2002 1:02 am

Azi am fost lovit cu o maciuca in cap...lovitura e prea grea! Cititi:

Trecutul nu ne da pace, de multe ori. O trupa care a fost ferita, in istoria sa, de scandaluri de presa este pusa la incercare. Iata in cele ce urmeaza o scrisoare sosita din America, in care un fost membru al trupei, Adrian Ilie, lanseaza acuzatii grave la adresa actualei formule a trupei.
"Ma numesc Adrian George Ilie si sint domiciliat in SUA din 1988. Am citit in despre Iris. Este un nume de care sint legat. M-a frapat ca aici nu sint pomenite numele care au tinut aceasta trupa in pozitie verticala in decursul vremii. Minciuna nu poate trai mult, si adevarurile vor veni ca un tavalug. Dusmanul trebuie privit in ochi si mai apoi trebuie sa lupti pentru a stavili dezinformarea ce unora le face placere, crezind ca eu, fiind departe, nu pot sa aflu nemerniciile. Recent am avut discutii cu acest Mihai Godoroja, si el prezent ca fan al Iris pe vremuri, incercind sa repare intr-o oarecare masura rusinea minciunii si a epigonatului...

Nelu, un impostor
Am devenit membru al acestei formatii in 1980, pe cind Ion Olteanu pleca la Rosu si Negru. In Iris nu erau decit Cristi Minculescu, Anton Hasias si Nelu Dumitrescu. Dupa o luna, a plecat si Nelu la Rosu si Negru, ispitit de Ion Olteanu. Astfel, am ramas fara nici un membru fondator. Acum sint persoane care doresc sa ascunda asta, dorindu-se o stergere completa a celor ce au mentinut viu numele Iris. Deci, la putin timp, am facut apel la Gelu Stefan, un tobosar foarte bun, cu care am inceput repetitiile. Iata-ne la lucru, in formula Minculescu, Anton Hasias, Gelu Stefan si eu, concertind la clubul de la ora sapte (zet). La acel mare spectacol am avut bunul-simt sa intrebam publicul daca doreste sa ne mai numim Iris, pentru ca nu mai era nimeni din acel grup. Publicul a scandat fara ezitare, minute in sir, numele de Iris si iata cum am fost rebotezati de iubitii nostri fani. Ce piese se cintau? Ar trebui sa va reamintesc o mare parte a pieselor ce se cinta si astazi, care imi apartin. Ele pot fi gasite si la Uniunea Compozitorilor, unde numele meu se afla pe compozitiile Valuri, Pamintul il cuprind, Calatorul, Cine ma striga in noapte, Zorile, Albina, In calea norilor. In anii ce au urmat am continuat sa fiu membru al trupei, la care am ramas doar cu Minculescu, aducind in schimb doi studenti, pe Gelu si Marian, iar la tobe pe Nicki Dinescu. Am fost contactati la Balul Arhitecturii, in 1982, de catre Olteanu si Dumitrescu, care nu mai erau doriti de Liviu Tudan, la care se alaturase si Marti Popescu, si el avind mari probleme la formatia lui Chifiriuc, Domino. Am fost de acord cu revenirea . Alaturi de Cristi Minculescu, eram eu, Olteanu, Popescu si, cu greu acceptat, cel care ne tradase cindva, Nelu Dumitrescu. De altfel, nu ma surprinde cum acest impostor doreste sa apara in fiecare fotografie. Greseala pe care o face si pe DVD-ul recent aparut, dar uita ca minciuna nu are picioare lungi. Am activat astfel pina in septembrie 1982, cind, din cauza mercantilismului noilor-veniti, am renuntat la Iris. Impreuna cu Minculescu, am format trupa ce astazi isi atribuie, nemeritat, un nume nemuncit si care ascunde adevaratii fondatori: Voltaj.

Paunescu m-a strivit
Greseala mea a fost ca am acceptat invitatia in Cenaclul Flacara, unde sforariile au fost la ele acasa, speculind faptul ca in noiembrie 1982 imi depusesem actele de plecare definitiva si treceam prin tot felul de anchete la Securitate. Am fost abandonat repede chiar si de Minculescu, intr-un fel santajat de Paunescu, si a ramas slugarnic cu Iris. Ion Olteanu, fiu de colonel de Securitate, sau relatiile lui Florin Ochescu, care a avut sa distruga pentru o perioada Iris, sau filmele critice facute de Mihai Tatulici, toate au avut scopul de a distruge aceasta formatie. Au urmat ani grei in care am format Incognito, cu Anton Hasias, aducindu-l si pe Dan Bittman ca vocalist, iar la tobe cu Nicki Dinescu. Am aparut imediat cu mari succese, compunind piese ca Vine din inima mea, O viata de om, am reluat Lumini si umbre si chiar Albina. Formatia a fost repede contactata de Paunescu, care se pare ca ma avea pe constiinta si imi facea nenumarate servicii, chemindu-ma de multe ori in cenaclu. Paunescu a dorit sa striveasca aceasta formatie si a reusit, facind astfel ca ea sa nu mai existe in scurt timp, din cauza refuzului meu de a face o formatie cu fiul poetului si cu Minculescu. Am revenit la Iris, aducindu-l pe Dan Bittman, fiindu-i cu aceasta ocazie nasul care l-a urcat pe scena. Am reluat repetitiile si am intrat din nou in . Mi se imputase in ascuns ca aveam actele de plecare definitiva si stopam cariera artistica a celor ce ma cautasera cindva si ma folosisera, ignorind insa faptul ca aveam actele de plecare. A venit 28 martie 1988, cind am plecat definitiv, cu inima cit un purice, pentru ca aveam inca de intimpinat probleme la vama Stamora Moravita. Insa am ajuns la Roma si de acolo in SUA.

Demnitate
In aceasta toamna voi reveni dupa 14 ani in patrie si sper sa pot sa imi reintilnesc bunii prieteni. Am si un studio de inregistrari ce ma va ajuta sa scot primul CD, in parte instrumental. Sper ca in toamna sa fie gata. Voi dori sa nu imi dezamagesc publicul, caruia ii datorez enorm. In speranta ca aceste rinduri au fost luate in considerare si totodata v-au pus pe ginduri, va urez cele mai calde urari de sanatate si sa aveti toate succesele".
Cu respect, Adrian Ilie
Anaheim, California, 9 aprilie 2002

P.S. Problema e ca si eu am fost inteles gresit. Nu am spus niciodata ca Regele Rockului Romanesc, CRISTI MINCULESCU si-a pierdut vocea. Tocmai multi stiu cat m-am luptat, am rupt prietenii si am iubit, il iubesc si il voi iubi mereu pe CRISTI si pe actualii baieti-extraordinara trupa IRIS, pentru ca tot mereu se spun, s-au spus si se vor spune mizerii despre ei. CRISTI are vocea cea mai buna din muzica ROCK. Poate e o exagerare, dar el inseamna mult pentru mine. Da, am zis, domne' , nu mai are vocea de pe ''1993'', are o voce unica acum, perfecta, formata. Este singurul care stie cand sa ceara publicului sa cante, sa sincronizeze miscarile sale cu ale trupei si ale muzicii. E vocea pe care trebuie sa o aparam...cei care vor sa ma manance in continuare de c** o pot face. Cei care stiu unde ma pot gasi, stiu unde. La un concert IRIS...:mad: :mad: :mad: :mad:
I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those who will come after us, this time
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

si ce

Mesajde viciris23 » Mar Iul 16, 2002 2:36 pm

nu stiu daca e adevarat da nu ma prea intereseaza eu nu cred

importanta e muzica pe care o canta nu vrajeli din astea

s-a trezit si asta dupa hat ani sa se dea smecher simtindu-se marginalizat in America

vrea sa-si scoata CD in Romania instrumental ca acolo nu-l apreciaza nimeni si o face pe victima pentru publicitate

daca era asa de inebunit de ce nu a stat cu iris ? - bullshit

dupa paqrerea mea iris inseamna luna plina mai mult decat pamantul il cuprind

keep rockin'

iris forever nelu, cristi, valter, boro
viciris23
 

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Iul 16, 2002 9:09 pm

ca fani nu avem de unde sa stim ce s-a intamplat intre ei pe vrema aia....
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde vali » Mar Iul 16, 2002 9:50 pm

e aceeasi placa pe care ne-o canta adi ilie de 10 ani, fara prea mare success
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Mar Iul 16, 2002 10:31 pm

Ce rost are sa rascolesti trecutu sincer nu stiu!

Nu e delok fair-play din partea lui!Cum a crezut ca poate lovi o trupa ca IRIS printr-o asemenea declaratie invidia asta omoara si distruge caractere!

Anyway ca si pe majoritatea suporteriilor IRIS si pe mine ma doare fix undeva de ce a scris el akolo!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde irisfan1977 » Mie Iul 17, 2002 5:55 pm

are rost sa mai comentam? Iris inseamna Iris, adi ilie a fost, a ramas in amintirea noastra ca un membru IRIS, acum nu-l mai consider asa ceva! se stie ca as muri pentru aceasta formatie, inseamna poate prea mult pentru mine, ar spune unii, parerea lor! eu unul ii sustin pana la capat! fiti adevarati si faceti si voi acelasi lucru!
respect voua, fani IRIS!
irisfan1977
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Dec 16, 2001 2:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: si ce

Mesajde ADRIAN ILIE » Mar Feb 18, 2003 1:11 am

Initial trimis de viciris23
nu stiu daca e adevarat da nu ma prea intereseaza eu nu cred

importanta e muzica pe care o canta nu vrajeli din astea

s-a trezit si asta dupa hat ani sa se dea smecher simtindu-se marginalizat in America

vrea sa-si scoata CD in Romania instrumental ca acolo nu-l apreciaza nimeni si o face pe victima pentru publicitate

daca era asa de inebunit de ce nu a stat cu iris ? - bullshit

dupa paqrerea mea iris inseamna luna plina mai mult decat pamantul il cuprind

keep rockin'

iris forever nelu, cristi, valter, boro
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Re: Shit Adi Ilie!

Mesajde ADRIAN ILIE » Mar Feb 18, 2003 1:42 am

Stimati !

Ma bucur fiecare a reactionat in felul sau in urma articolului aparut in revista VIP (unde cuvintele mi-au fost rastalmacite). Nu doresc sa intinez un nume pe care l-am aparat exact cind a fost mai greu cu aceasta trupa. Faptul ca adevarul deranjeaza pe multi nu este o noutate. Acesta fiind si unul din motivele plecarii mele definitive din tara. Insa cui ii mai pasa de adevaruri? Revista VIP a speculat acuzele ce i le-am adus atunci cind in arhiva lor am gasit o cu totul alta istorie a Irisului. Ce importanta are daca am repetat in subsoluri sau ca securitatea era pe urmele mele? Nu ma surprinde aceasta ignoranta in a cauta adevaruri pentru ca am vazut in tara pe cind am fost cum sint tratati cei ce au murit in Decembrie 89. Puteam sa fiu si eu printre ei. Daca nu mi-a fost frica de Ceausescu dece mi-ar fi fost frica atunci. Dar asta este o alta poveste.

Multi dintre voi sint extrem de tineri si nu stiu exact cele ce s-au intimplat pe atunci. Nu doresc sa intinez numele acestei formatii, nu am vreo invidie ascunsa fata de cele realizate de aceasta formatie dar cind mi se fura drepturile si munca nu pot ramine pasiv. S-au cistigat premii cu anume piese ale mele. Am adus in trupa asta si pe Bittman si pe Borobeica. Am fost haituit in acele vremuri grele cind doar Vali Sterian mi-a mai dat adapost pentru a putea sa-mi cistig o piine. Intr-adevar cred ca sint problemele mele personale ceea ce mi-am dorit tot timpul asa sa fie insa altii au speculat anume reactii si au dat nastere la o manipulare prin omisiune.

Faptul ca sint in america si "marginalizat" cum spune un fan iris nu are nici o importanta. Am plecat pentru a fi demn si nu un lingau care sa suga pe la portile cenaclulurilor sau sa faca revolutia dupa perdea in fata televizorului. Iata dece am curaj stimabililor sa nu scriu cu un pseudonim ca acest "deathangel" pe care il banuiesc cine este dat fiind ca fostul impresar Mihai Godoroja este plecat subtil in Canada. CIne doreste sa citeasca scrisorile pe care le-am avut cu acest individ unde am scris sau am primit raspunsuri este cu consideratie rugat sa ma contacteze.

Am fost in tara si multi au crezut ca vin cu sabia scandalului. Nu a fost asa. I-am asteptat pe Iris la clubul arhitecturii la in dialog. Ce zici au venit sau nu? Nu au venit. Dece? iarasi ghici.

Normal, din moment ce un Iliescu care este la putere fost comunist nu mai deranjeaza pe nimeni ce importanta are daca unii membrii ai Irisului au fost oportunisti sau nu? Daca au slujit regimul trecut sau nu? Emil Lachintzeanu a plecat primul in SUA si nu a mai dorit umiliri. Nutu Olteanu avea sa tradeze de "n" ori Irisul si sa faca mult rau atit mie cit si lui Marti Popescu. FIu de colonel de securitate ceea ce spune mult acest individ se afla in Suedia unde blestemele erau sa-l ajunga si sa dea ...coltzul. Godoroja se gudura ca un nimeni ce dorea doar bani de pe urma Irisului incercind sa aduca pe o soprana cu al el barbat si el se pare cu grade pe umar sa traga foloase de pe urma unor membrii IRis doritori doar sa apara la tv si sa li se inlesneasca niste oportunitati.

Exista un Alexandru Revenco ce a lucrat la Evenimentul Zilei caruia i-am adresat o scrisoare ce am primit-o de la multi fani Iris ce m-au rugat sa intervin in a ajuta ca aceasta formatie sa nu se dezmembreze. Am facut-o. Daca nu as nutri un sentiment constructiv fata de acest nume nu as fi facut acest gest.

Vreti fapte? Ei bine exista un DVD pe piata si veti vedea la sfirsitul lui unde exista un buton de "istorie" ca apare o poza unde ma aflu si eu nescriind nimica. Sa fie intimplator? De-acord insa la aniversare 20 de ani s-a cintat o jumatate de spectacol piesele mele - "Pamintul il cuprind, Valuri, Calatorul, Speranta, Zorile, Cine ma striga in nopate, etc." Dece? Pentru mine este o onoare oricum dar ca sa iti insusesti ceva ce nu este al tau este o magarie. Nelu este un individ avid de bani. A plecat din trupa si asta nu doreste sa mentioneze. I-am acceptat sa se reintoarca dupa ce treceam prin momente grele cu toate ca aveam succes insa cu Cristi, Niki, Gelu si Marian, doi studenti radeam un Rosu si Negru cu Nutzu si Nelu sau un DOmnio al lui Chifiriuc cu Marti. Nelu, Nutzu si Marti au venit la mine pe cind cintam la festivalul arhitecturii rugindu-ma sa facem trupa. Am acceptat. Din invidie? Din rautate? Ha! nicidecum. Imi doream o trupa profesioanista. Cristi a plecat la Paunescu si al lui Cenaclu dupa ce a tradat Voltajul lasindu-ma pe scena cu Borobeica (daca nu sti el a fost tot de mine luat si in VOltaj) cu Gabi Nacu si Niki. Am continuat de unul singur si nu m-am dat invins. Iata dece Cristi nu are curajul unei confruntari pentru ca va fi facut harcea parcea. Este usor sa minti mai cu seama niste tineri care habar nu au de cele intimplate. Este greu ca cei ce ii iubesc sa ii judece.

Ar fi multe de spus insa am simtit nevoia acestui raspuns.

Ca sint acuzat de faptul ca sint marginalizat ca voi scoate un disc in tara etc. ce importanta are asta. Sint in AMerica de 15 ani si am fost un roman corect. Am graduat de la universitate si sint fericit cu familia mea. Ca am si un studio de inregistrari iar ca DUmnezeu m-a inzestrat si pe mine cu o farima de talent nu este vina mea. Pe linga cei care nu stiu nimic despre mine dar cu usurinta ma eticheteaza le urez numai si numai de bine. Dar mai sint si altii care inca nu m-au uitat si ma incurajeaza sa merg inainte.

In incheiere urez tuturor incluzind si pe cei care ma blameaza numai si numai sanatate, lumina a mintii si sa auzim de bine.

Cu respect,

Adrian Ilie - Anaheim, California - Februarie 17,2003
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Mesajde alina » Mie Feb 19, 2003 10:11 pm

nimeni nu v-a contestat genialitate artistica sunteti cel mai bun compozitor pe care l-a avut IRIS-ul asta-i cert.suntem tineri intr-adevar nu stim cum a fost inainte de 89' numai din povesti,carti etc. dar o idee in mare ne-am putut face cu totii.dvs. ati fost unul dintre putinii care au avut curaju sa se impotriveasca sistemului deci nu cred ca nelu sau cristi trebuie blamati pentru chestia asta ,sunt oameni si oameni.

de cate ori IRIShi au fost invitati la vreo emisiune s-a vorbit frumos despre personaju "Adi Ilie" si orice suporter adevarat iris stie cine e Adi Ilie si ce piese a compus pt. IRIS nu cred sau nu vreau sa cred ca vre-unul din membrii actuali ai Iris-ului a dorit sau doreste sa va puna intr-un con de umbra ,conul de umbra l-ati dobandit datorita trecerii timpului de
cand ati plecat din tara nu s-a mai auzit mai nimica de dvs. doar Cristi am mai zis una alta stim ca v-ati luat cetatenia americana in 96' in ziua meciul Romania-Argentina(?).

dar dupa modul cum ati vrut sa va rezolvati problemele cu Irishi avem tot dreptul sa va condamnam ati apelat la un tabloid ieftin, personal cred ca se putea face mai discret si nu avea nimeni de suferit asa v-ati facut rau numai dvs. ati "primit" antipatia multor oameni.iar scrisoarea cu pricina suna a fi a unui om care doreste sa-si rascumpere succesu' poate ca nu acesta v-a fost scopu' dar asa parea.intodeauna am zis ca adevaru' in aceasta problema e undeva la mijloc,cred ca atat nelu cat si cristi regreta anumite greseli pe care le-au facut dar sunt niste greselile ale tineretii facute intr-un context pe care-l stim cu totii.


personal am ajuns la un grad ridicat de obiectivism in "fanatismul" meu si cred ca pot sa-mi dau seama de anumite greseli pe care le-au facut sau le fac Irishi dar in aceasta problema cred ca au tot dreptul sa fie suparati pe dvs. si au avut tot dreptul sa va refuze invitatia probabil daca n-ati fi apelat la acel ziar altfel s-ar fi pus problema.


initial am zis ca n-am sa dau banii pe cd-ul care doriti sa-l scoateti dar intelepciunea vine odata cu trecerea timpul ,sper ca nu v-ati pierdut abilitatea de a manui chitara asa ca astept cu interes albumul.


in mare cam atat am avut de spus multumim pt. pretiosul mesaj desi aproape tot ce-ati spus acolo stiam este intr-adevar o mare onoare si un privilegiu de a va avea in mijlocu nostru' (asta daca tot s-a vb de f. fiplip p'aici).
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Joi Feb 20, 2003 12:53 am

alina, un raspuns excelent, nici eu nu puteam spune mai bine.

adi, sunt numeroase metode de a rezolva o problema si cea aleasa de tine nu foloseste nimanui.


Initial trimis de alina
sper ca nu v-ati pierdut abilitatea de a manui chitara

din ce am vazut eu in club A, nu trebuie sa ne facem griji.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde ADRIAN ILIE » Joi Feb 20, 2003 12:56 am

[quote]Initial trimis de alina

Stimata Fan IRIS
[B]nimeni nu v-a contestat genialitate artistica sunteti cel mai bun compozitor pe care l-a avut IRIS-ul asta-i cert.suntem tineri intr-adevar nu stim cum a fost inainte de 89' numai din povesti,carti etc."

(Raspuns) Personal nu ma consider cel mai bun compozitor al formatiei Iris. Apoi cum sa va vorbesc eu cind nu stiti ce s-a intimplat inainte de 1989 atit social cit si politic. Poate parintii vostri sa va dea o mina de ajutor.

" dar o idee in mare ne-am putut face cu totii.dvs. ati fost unul dintre putinii care au avut curaju sa se impotriveasca sistemului deci nu cred ca nelu sau cristi trebuie blamati pentru chestia asta ,sunt oameni si oameni."

(raspuns)
Daca v-ati facut o idee in "mare" de curajul meu de a pleca din tara asta inseamna ca singuri deduceti cum a fost inainte de 1989. Nu poti avea curajul fata de ceva ce ar fi bine care sa nu-ti aduca prejudicii sau privatiuni de libertate. Eu unul nu am dorit sa blamez niste oameni oportunisti ca acestia doi. In Cristi mi-am pus mari sperante crezind ca este om in cele din urma dar interesele personale il fac orb la ceea ce se intimpla in jur. Ca a stat la mine in casa, ca am compus pentru el, ca am rabdat de frig impreuna, ca eu am fost urmarit de securitate pe cind un baiat pe nume Catalin Condurache, poate de virsta voastra,i a avut curajul desconspirarii unei securitati atentionindu-ma ca sint urmarit . Un risc extrem de mare si pe care il voi tine minte toata viata mea. Dece? pentru ca sistemul era cumplit de dur si securitatea nu ierta. Asa se face ca acest copil de nu mai mult de 16 ani se impotrivea unui sistem aparindu-ma pe mine. Ce a urmat? Ei bine a fost batut mar. La data cind ne-am intilnit cu securistul care trebuia sa primeasca rapoartele de la Catalin era si Cristi cu mine. Frica l=a dominat si de atunci nu am mai stiut de el ca om. Mi-a spus ca sint urmarit de securitatea si ca ar fi bine sa nu ne mai vedem etc. I-am facut voia. Inteleg ca nu putea risca poate dar acum toti se vor eroi si luptatori pe cind au fost ascunsi in casa si le tremura in pantaloni sti tu ce. Iris exista pentru ca Ceausescu a a cazut si daca a cazut un mic merit il am si eu. Apoi daca voi va bucurati de ceea ce noi nu ne-am bucurat atunci pentru asta un merit am si eu. Daca nu am scoate adevarul la suprafata ce s-ar intimpla? Dece multi doresc sa ii traga de mineca pe cei care au mintit si datorita carora militia si securitatea au batut ca la fasole tineri, oameni maturi etc.? Ca sa nu repeti un trecut trebuie sa il sti si asta inseamna a nu fi ignorant. Tot acest meci repet eu nu mi l-am dorit dar pentru ca in interviurile pe care le-au dat mai putin cele recente nu au pomenit de multi oameni care au pus bazele si au pastrat numele acestei formatii. Iti spune ceva nume ca Anton Hasias, Niki Dinescu, Gelu, Marian, Gelu Stefan, Vali Neamtzu (actualmente la Partizan si care are fotografii cu sutele ale perioadei in care Nelu DUmnitrescu nu exista)? Cum poate Nelu sa minta? Ii este rusine sa spuna ca a abandonat formatia cind i-a fost greu si acum doreste sa se stearga din memoria celor tineri ce "nu stiu ce a fost inainte de 89" anume nume. Dece? Acest dialog este intre mine si el plus Cristi care tace milc si nu este indreptat spre voi. Cei de la VIP care au publicat articolul cu pricina ce a deranjat pe cel ce m-a jignit in articolul lui "shit Adrian Ilie" necunoscindu-ma citusi de putin putea sa comunice cu mine si sa se intereseze daca dorea un adevar insa... cei de la VIP au manipulat faptul ca i-am tras de urechi demonstrindu-le incompetenta si aducindu-le aminte ca in 1989 s-a murit pentru adevar si libertate iar daca ei sint beneficiarii sacrificiului celor tineri ce au murit sau nu luptind pe baricade se cade sa informeze corect opinia publica. Atunci acestia in scop mercantilic au publicat acest articol incercind sa atzitze discordia creeata intre mine si cei de la iris mai precis Nelu si Cristi. Am fost in tara si le-a fost teama sa ne intilnim. Am vorbit politicos de ei si poate fi confirmat si de emisiunile lui Lentzi Chiriac de la Radio Tineret. Nu am jignit pe nimeni dar sa nu se minta pentru ca nu au nici o sansa ca sa cistige. Sa-i blamez? Pai cum sa nu-i blamezi cind obtin premiu in Italia cu piesa ce imi apartine "Cine ma striga in noapte" fara a sufla un cuvintzel. PRobe stau si albumul scos dupa 1989 unde au reeditat "Cine ma striga in nopte" si unde la compozitor este trecut "trupa (?!)" Dece? Apoi Dvd-ul aparut care este scos acum un an sau doi pe care il am si unde la istoricul formatiei imi apare o poza unde nu scrie nici barem ca sint cea mai mare bestie. Rusinos stimate fan iris. Fara caracter nu se poate construi nimic. Eu am ramas un bun Irisist si imi doresc ca aceasta formatie sa existe cit mai mult insa astept din partea lor scuzele de rigoare. INsa, cine crezi tu ca este in stare sa isi ceara scuze? Da, decit un om cu bun simt. Cum poti reactiona fata de un neam prost. Greu de spus pentru ca daca esti scuipat nu poti sa scuipi. Dinte pentru dinte? Nici asa pentru ca am avea o tara plina de stirbi. Ochi pentru ochi? Nici asa pentru ca am avea o tara plina de orbi. Atunci in modestia mea ma rog ca Dumnezeu sa le ajute necredintei lor si sa-i lumineze. Nu imi doresc razbunari cu riscul ca multi dintre voi nu vor intelege acum ceea ce le scriu. Voi avea rabdare insa si sper ca intr-o zi sa fie bine.





"de cate ori IRIShi au fost invitati la vreo emisiune s-a vorbit frumos despre personaju "Adi Ilie" si orice suporter adevarat iris stie cine e Adi Ilie si ce piese a compus pt. "


(raspuns)
Da, in special acum de citeva luni in urma emisiounilor pe care le-am avut in tara si au vazut ca nu am spus nimic de rau (adica adevaruri care m-au ranit nu numai pe mine dar si pe alti)

"IRIS nu cred sau nu vreau sa cred ca vre-unul din membrii actuali ai Iris-ului a dorit sau doreste sa va puna intr-un con de umbra ,conul de umbra l-ati dobandit datorita trecerii timpului de
cand ati plecat din tara nu s-a mai auzit mai nimica de dvs. doar Cristi am mai zis una alta stim ca v-ati luat cetatenia americana in 96' in ziua meciul Romania-Argentina(?).
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Mesajde ADRIAN ILIE » Joi Feb 20, 2003 1:00 am

(raspuns)
Am raspuns deja la ceea ce vrei tu sa sti.

- nementionarea in istoria trupei a tuturor numelor care au ajutat nu numai al meu.

- piese ale mele care au fost trecute pe albume mintind ca au cerut avizul meu _priveste pe internet la IRIS "luna plina" unde piesa "calatorul" este preluata si mentioneaza ca mi s-a cerut aprobarea. Nici vorba.

-Cine ma striga in noapte si-au insusit-o dar exista uniunea compozitorilor sau au scapat sa treaca pe caseta ce a fost scoasa cu ocazia a 20 de ani de activitate.

- pe dvd-ul scos nu exista pus nici barem numele meu ca sa nu mai vorbim de cele ce am facut pentru trupa mai cu seama cind Nelu Eternelu nu era in trupa.

Despre "conul de umbra" de care vorbesti nu are importanta prea mare pentru mine. Daca as fi urmarit bani ii dadeam in judecata si aveam cistig de cauza la multe. La fel si cu Voltajul caruia i-am dat numele si l-am format. Atunci Cristi a fost alaturi de mine. Si ei fac acelasi lucru ascund adevarul. UItati-va la Phoenix care stie sa-si aduca aminte de toti cei care au fost acolo si asta arata un suflet deschis si curat.
In America am devenit un bun cetatean. Cetatenia romana mi-a fost retrasa de comunisti. Apoi am terminat doua college-iuri si am obtinut un degree in business. Am scris la multe ziare si am aparat cauza Romaniei in multe ziare inclusiv in tara. Chiar si a rockerilor ca tine care au fost acuzati de Gh. Zamfir ca fiind "viermi". Va pot trimite articolul unde l-am facut harcea parcea si unde nu a avut curajul de a-mi raspunde. Deci am fost activ. Muzical poate mai putin pentru ca dragii mei a trebuit sa lucrez si cite 14-16 ore pe zi (servici si scoala). Aici nu se freaca duda si este o competitie mare. Am reusit sa pot invinge. Pretul este insa mare. Decit sa fac jumatati de masura am preferat sa abandonez si sa plec din tara. Nu va intrebati oare dece rockul romanesc nu este cunoscut in strainatate? Ar trebui sa va intrebati si veti afla raspunsul in scurt timp. Daca privim doar ca limite tara noastra atunci este cu totul altceva. Exista si un Taxi si un PRoconsul, si un Quartz care sint trupe bune. Deci am construit cu chiu cu vai un studio de inregistrari. Lucrez la acest cd primul din viata mea "The fear of touch". Am preferat ca fanii mei sa se intrebe dece nu am scos inca nimic decit dece am scos ceva. ha!


"dar dupa modul cum ati vrut sa va rezolvati problemele cu Irishi avem tot dreptul sa va condamnam ati apelat la un tabloid ieftin, personal cred ca se putea face mai discret si nu avea nimeni de suferit asa v-ati facut rau numai dvs. ati "primit" antipatia multor oameni.iar scrisoarea cu pricina suna a fi a unui om care doreste sa-si rascumpere succesu' poate ca nu acesta v-a fost scopu' dar asa parea."

Modestia este si un semn de prostie cum si excesul este la fel. Eu imi stiu foarte bine locul si nu pot fi clintit de nimeni nici cu linguseli nici cu scuipati. Si comunistii m-au injurat. Apoi Iisus a mai baut si otzet si a primit scuipaturi cu sutele cind se stie ce a facut pentru omenire. Cel putin sper ca cei ce sint crestini sa inteleaga aceaste cuvinte. Deci despre "tabloidul ieftin" de care pomenesti este doar o impletire de cuvinte care ti-a sunat bine incercind sa ma pui la coltz. In primul rind vadeste confuzia din mintea ta pentru ca mai la vale vei spune ca "adevarul este undeva la mijloc" ca "cei de la iris si-au recunoscut anume vini " etc. Repet eu nu am dorit ca aceste rinduri sa apara in revista VIP. Duceti-va pe internet la VIP - http://www.ziare.com) si ve-ti gasi la arhiva "iris" unde istoria este rastalmacita de Nelu DUmitrescu asa cum doreste el mai bine sa fie pentru el. APoi ve-ti vedea ca articolul nu incepe cu inceputul. Eu l-am adresat celor de acolo unde ii trageam de ureche pentru incompetenta. Ei au decis altceva. Recent au afirmat de mine punind in gura lui Nelu care neaga ca ar fi spus asa ceva ca eu as fi cintat pentru "tzuica." ha! Chiar m-a amuzat.
Api stimate (a) fan Iris, eu nu am primit antipatia decit a citorva cititori de pe acest forum. Ar fi trebuit sa vedeti ce s-a intimplat la clubul arhitecturii unde doru ionescu, stratone, gherghel, holograf etc au fost prezenti facindu-mi o primire cum nici ca m-am gindit. Am fost emotionat. A urmat Lentzi Chiriac, Libertatea, Flacara, MTv etc. M-au sunat in studio multi fani. Cum se face ca altii doresc sa afle adevarul iar voi nu? CUm se face ca altii se simt frustrati ca au fost omise nume care au tras greul pentru Iris pe cind voi spuneti ca nu va pasa. Aveti libertatea sa credeti si sa faceti ce vreti insa nu uitati ca si noi avem aceiasi libertate. Daca Dumnezeu inseamna adevar atunci va trebui sa stiti de care parte sinteti.


"intodeauna am zis ca adevaru' in aceasta problema e undeva la mijloc,cred ca atat nelu cat si cristi regreta anumite greseli pe care le-au facut dar sunt niste greselile ale tineretii facute intr-un context pe care-l stim cu totii."

(raspuns)
Am raspuns mai sus la cele ce sint afirmate in acest pasaj insa cu permisiunea ta doresc sa iti spun ca daca au existat greseli ce sint regretate nu s-a incercat a se cere scuze. Nu public dar cel putin personale. Cristi are de platit multe. Daca m-a lasat atit el cit si Nelu muritor de foame cind i-am ajutat ani de zile ei cred ca atacul este cea mai buna aparare se inseala. Sint multe adunate si cindva vor raspunde de asta. Nu as fi incercat nimic fata de ei daca isi pastrau modestia si aduceau aminte de toti care au fost in acea trupa insa cum Nelu Dumitrescu cu ale lui 8 clase a devenit sef de fundatie ce sa mai spun. Adica nu ma mira cind stiu ca am avut un presedinte cizmar.


"personal am ajuns la un grad ridicat de obiectivism in "fanatismul" meu si cred ca pot sa-mi dau seama de anumite greseli pe care le-au facut sau le fac Irishi dar in aceasta problema cred ca au tot dreptul sa fie suparati pe dvs. si au avut tot dreptul sa va refuze invitatia probabil daca n-ati fi apelat la acel ziar altfel s-ar fi pus problema."
(raspuns)

Nu, nu eu i-am invitat ci cei de la tv si radio. Motivatia a fost ca au de lucrat pentru spectacol si nu vor sa se compromita. ha! Asta chiar mi-a placut. Cind Nelu eternelu a fost intrebat la emisiunea lui Teo unde imparteau ora de emisie cu Adrian Copilul minune, dece nu sint chemat si cei care au fost inainte in trupa la acest spectacol aniversar a spus luind microfonul la un mod nevrotic " noi ii chemam dar ei nu VINE." ha! Ce s-ai faci daca sintem mai putini de zece. Stiau ca nu va veni nici Nutzu, nici eu cu toate ca un telefon din partea lui Cristi era de ajuns unde sa clarificam intre noi niste probleme. Insa draga fan Iris au am plecat din formatia Iris fiind dat afara de NElu si Nutzu care l-au adus pe Bogdan Stanescu ce nu este mentionat nicaieri. Sa fi fost anul de gratie 1986 in iarna, "pe ploaie si pe ceatza" fara nici un ban - eu fiind singurul care nu stateam la parinti avind responsabilitatea de a plati o chirie si o intretinere. Cu parintii bolnavi, cu actele de plecare din tara, cu securitatea pe cap. Asa a fost. Am avut noroc cu Vali Sterian care mi-a intins o mina de ajutor - DUmnezeu sa-l odihneasca in pace. Toate se intimplau cu IRis dupa ce ma intorsesem din turneu cu Icognito unde il aveam pe Dan Bittman solist vocal. Asa m-am trezit cu Irisul la usa mea rugindu-ma sa revin. Stateau de 6 luni. Cristi era la Paunescu cu fiul sau. L-am adus pe Dan si am refacut Irisul care avea sa porneasca in citeva saptamini atacul. Sti, pe cine ajuti nu te lasa sa mori, asa a fost cu mine. Deci, Nelu are de cerut scuze multe. Ei au crezut ca daca sint in SUA nu voi afla nimic insa s-au inselat amernic.
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Mesajde ADRIAN ILIE » Joi Feb 20, 2003 1:02 am

"initial am zis ca n-am sa dau banii pe cd-ul care doriti sa-l scoateti dar intelepciunea vine odata cu trecerea timpul ,sper ca nu v-ati pierdut abilitatea de a manui chitara asa ca astept cu interes albumul. "

Esti liber (a) sa faci cum crezi. Adica pe mine nu ma poti trata ca muzician ci faptul ca am avut de furca cu idolii tai te -ai fi gindit tu bine ca nu as merita sa cumperi cd-ul meu. Sincer nici nu stiu daca il voi lansa in tara unde citeva case de discuri s-au aratat interesate ca si altele care vor sa scrie o carte unde sa fiu protagonistul dar ma voi gindi. De lansat va fi lansat aici iar prietenilor buni din radio, tv si nu numai le voi da ca o atentie acest cd. Insa, daca va apare esti liber (a) sa-l cumperi sau nu. Ca sa-ti spun un secret eu am primit mai tot cu Iris cu toate ca tare as fi doris sa nu -i mai vad insa sint lucruri care mi-au placut si care nu-mi plac - insa ascult iris si nu ma razbun pe muzica lor. Daca esti iubitor de muzica atunci nu are importanta ce si cum s-a intimplat cu Irisul. De fapt singur (a) te compromiti spunind ca "adevarul este undeva la mijloc" " ca nu ne intereseaza ce a fost" , "ca sint fanatica etc." Deci daca adevarul este la mijloc cumperi de la Iris si nu de la mine. ha! Sti ce tu sa fi sanatos sau sanatoasa si sa dea DUmnezeu sa ai inspiratia sa cumperi numai lucruri bune si foarte bune iar ce vezi ca imi apartine si il consider de nemeritat lasa-l acolo nu prapadi banii. Acest disc este facut pentru cei care iubesc muzica si pentru fanii mei. Depinde unde doresti sa te aflii deci.




"n mare cam atat am avut de spus multumim pt. pretiosul mesaj desi aproape tot ce-ati spus acolo stiam este intr-adevar o mare onoare si un privilegiu de a va avea in mijlocu nostru' (asta daca tot s-a vb de f. fiplip p'aici). [/B][/QUOTE]"

(raspuns)
Eu am avut marea placere de a imparti cu voi citeva rinduri in speranta de a face lumina nu de a cersi mila. CIne are ochi si urechi de auzit atunci sa...

Ca este un privilegiu de a ma afla in mijlocul vostru este la fel si din partea mea adica un privilegiu de a putea comunica cu tinara generatie. Iar daca atit dusmanii cit si neelucidatii in ale Irisului vor aprecia gestul meu ma va bucura in mod deosebit. Pot sa fiu la zid, pot fi pus la index, pot fi ignorat dar nu este frumos sa fiu injurat, s-au "shit Adrian ilie" - acest lucru m-a intristat. Oare ce stie acest individ de mine? Nimic. INsa ca sa intelegi ca sint un tip pozitiv am sa-ti spun un secret atit tie cit si celui cu "shit...
RAHATUL ADUCE NOROC. HA!

Cu bine si cu respect,

Adrian George Ilie
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Mesajde ADRIAN ILIE » Joi Feb 20, 2003 8:40 am

"adi, sunt numeroase metode de a rezolva o problema si cea aleasa de tine nu foloseste nimanui."

vali!

ai perfecta dreptate. sint multe din metodele ce pot fi abordate pentru a clarifica situatia existenta. nu as fi scris daca nu as fi fost jignit de un individ care se afla in canada acolo unde se afal si acest mihai godoroja care nu ar ezita sa jigneasca cu toate ca se tot lauda ca mi-a fost fan. de pe urma irisului au scos multi bani ca mai apoi sa ii abandoneze. stiu destule ca sa ma pot apara dar ma voi limita doar la aceste raspunsuri cu care am incercat sa lamuresc citeceva. cel putin de a se crede ca adevarul este undeva la mijloc. am fost jignit de prea multi chibitzi care nu stiu cu ce se maninca o trupa de rock. am repetat in intuneric, in frig, paote si nemincati uneori. am cintat fara bani si am scos salarii multor unitati de cultura din tara. ce importanta are asta pentru unii dintre voi nu stiul. insa nu doresc nici un piedestal al gloriei nu doresc nici bani, nici procese dar sa nu fiu calomniat tocmai de cei ce mi-au fost calai. este prea mult. am avut curajul sa ii spun unui Paunescu un "nu" pe cind dadea bani cu nemiluita. altii l-au lins peste tot vinzindu-si sufletul pentru niste tzechini. sint alaturi de voi cei care doriti muzica buna dar sa stiti un lucru ca acest fapt nu poate porni din suflete de oameni rai, cameleoni si oportunisti. cindva imi veti da dreptate. daca nu stiti ce vorbesc atunci intrebati-va parintii si veti afla ce insemna sa declari razboi de unul singur unui sistem. eu eram alaturi de un paul goma, calciu, filipescu si alti dizidenti adevarati. au fost si vali sterian, mircea florian, phoenix dar si andrei dan aldea bunul meu prieten.

NU AM FOST CORIJENT DRAGII MEI LA NICI O MATERIE IN CEEA CE PRIVESTE VIATA SI GREUTATILE DIN ROMANIA. AM PRINS MAI TOATE INUNDATIILE, AM RPINS CUTREMURELE, AM PURTAT DOLIU CIND A MURIT HENDRIX DAR SI CORNEL CHIRIAC, AM FOST BATUT DE POLITIE CA PURTAM PARUL MARE SAU PANTALONI LARGI, AM FOST ALTOIT SI DE SECRETARI DE PARTID CARE NU SUPORTAU BARBA MEA, AM PRINS IERNI GRELE, FRIG IN CASA, LIPSA DE MINCARE, DORINTA DE A URLA, RADIATIILE DE LA CERNOBIL, MINCAREA PE RATZII, TURNATORIILE LA SECU, URMARIRI, SALAM DE SOIA. NU AM FUGIT DIN TARA CI M-AM LUPTAT 6 ANI, DA SASE ANI, CA SA POT PLECA DREPT RECOMPENSA MI-A FOST LUATA CETATENIA ROMANA DE CATRE COMUNISTI. CE ALTCEVA AR MAI TREBUI SPUS? DA, MULTORA LE ESTE FRICA DE MINE PENTRU CA AU FOST LASI SI AU TURNAT. VRETI NUME? LE VETI AFLA IN CARTEA CE O VOI SCRIE SI VETI FI MIRATI DE NUMELE DE ACOLO CARE PENTRU UNII POT FI CHIAR IDOLI. ASA S-A INTIMPLAT SI CU ELVIS CARE A FOST TURNATOR LA FBI ETC. SINT MULTI DINC EI CE AU RAMAS IN TARA PENTRU CA AR FI FOST DESCONSPIRATI PLECIND AFARA. MULTORA NU LE ESTE RUSINE SI NU LE VA FI PENTRU CA NEAMUL PROST RAMINE NEAM PROST. APOI POATE STITI POVESTEA CU SCORPIONUL SI CU BROASCA. BROASCA DOREA SA AJUTE UN SCORPION SA TREACA UN LAC PENTRU CA NU STIA SA INOATE. EI BINE, LA MIJLOCUL LACULUI ACEST SCORPION A INTZEPAT BROASCA. "VOM MURI ACUM AMINDOI STIIND CA TU AI O INTEPATURA MORTALA IAR DE INOTAT FARA MINE NU VEI PUTEA SA INOTI. DE CE AI FACUT ASTA? PENTRU CA ASTA IMI ESTE NATURA , A RASPUNS SCORPIONUL." DECI DACA NATURA OMULUI ESTE SA FIE VIPERA VA FI. A FI OM ESTE UN LUCRU GREU. CEL PUTIN SA ITI ASUMI VINA SI SA STI SA-TI CERI SCUZE INSA PENTRU UNELE CAPETE PATRATE ESTE EXTREM DE GREU ACEST GEST.

NU DORESC SA VA MAI PLICTISESC SI VA LAS CU BINE. CE AM AVUT DE SPUS AM SPUS SI CINE VA DORI SA INTELEAGA VA INTELEGE CINE NU NU.

MULTA SANATATE ATIT FANILOR MEI CIT SI DUSMANILOR MEI. MULTA LUMINA A MINTII SI PACE A SUFLETLUI.

CU RESPECT,

ADRIAN GEORGE ILIE

din ce am vazut eu in club A, nu trebuie sa ne facem griji. [/B][/QUOTE]
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Deep inside my self

Mesajde DEATHANGEL » Joi Feb 20, 2003 11:38 am

Mult stimate domnule Adrian Ilie, imi pare nespus de rau de confuzia pe care nu eu am produs-o. Am fost indus ineroare de articolul din VIP, pe care abia acum cateva luni am realizat ca a fost pus cu un scop ( asa cum ati spus, rastalmacit intr-un anumit fel ). Am gresit, va cer scuze; stiu ca e prea tarziu, si ca nu merit sa le acceptati. Imi pare rau.
In legatura cu acea reuniune din Club A, la care stiam ca IRISi nu vor veni, dar la care ati fost prezent, cunosc...am fost acolo, v-am vazut, am stat in fata, v-am ascultat, si pe Dan Bittman, Mugurel Vrabete-care se intorsesera de la Predeal ( fusesem acolo ), Doru Ionescu, Aurel Gherghel, Nelu Stratone. Nu am ras, nu mi-am batut joc si nici alte magarii. Inca de pe atunci am realizat anumite lucruri, domnule Adrian Ilie.
In cartea pe care o realizeaza Ed.Humanitas se doreste-am insistat- sa se puna in lumina si persoana dumneavoastra.
Stiu ca poate am fost prea dur atunci...Acum sunt mult prea trist si singur.
Va multumesc pentru intelegere si pentru rabdarea de a citi mazgalelile mele.
I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those who will come after us, this time
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

Mesajde ADRIAN ILIE » Vin Feb 21, 2003 2:52 am

FI FARA GRIJE. TE-AM IERTAT DE CIND AI SCRIS. ESTE UN SEMN DE MARE DEMNITATE SI DE UN MARE SUFLET SA POTI AVEA PUTEREA SA ITI CERI SCUZE APOI ESTE SI DATORIA UNUIA CARE A FOST LEZAT SA ITI ACORDE ACESTE SCUZE. NIMENI NU ESTE PERFECT. TOTI GRESIM DAR ESTE DE DATORIA NOASTRA SA STIM CIND SA NE CEREM SCUZE.

MAI BINE CINEVA CARE TE BLAMEAZA DECIT PRIETENI LINGUSITORI. ASA CA ESTE IN SUFLETUL MEU SI FI FARA GRIJE. EU LA RINDU-MI ITI MULTUMESC PENTRU CA AI AVUT PUTEREA SA STI UNDE SI CIND AI GRESIT.

NUMAI DE BINE SI CU MULT RESPECT,

ADRIAN GEORGE ILIE
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

re:

Mesajde DEATHANGEL » Vin Feb 21, 2003 10:51 am

Initial trimis de ADRIAN ILIE
FI FARA GRIJE. TE-AM IERTAT DE CIND AI SCRIS. ESTE UN SEMN DE MARE DEMNITATE SI DE UN MARE SUFLET SA POTI AVEA PUTEREA SA ITI CERI SCUZE APOI ESTE SI DATORIA UNUIA CARE A FOST LEZAT SA ITI ACORDE ACESTE SCUZE. NIMENI NU ESTE PERFECT. TOTI GRESIM DAR ESTE DE DATORIA NOASTRA SA STIM CIND SA NE CEREM SCUZE.

MAI BINE CINEVA CARE TE BLAMEAZA DECIT PRIETENI LINGUSITORI. ASA CA ESTE IN SUFLETUL MEU SI FI FARA GRIJE. EU LA RINDU-MI ITI MULTUMESC PENTRU CA AI AVUT PUTEREA SA STI UNDE SI CIND AI GRESIT.

NUMAI DE BINE SI CU MULT RESPECT,

ADRIAN GEORGE ILIE


Va multumesc!
I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those who will come after us, this time
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Vin Feb 21, 2003 10:07 pm

nu stiu daca isi mai are rost dialogu asta pentru ca ati inteles numai ce ati vrut din measaju meu mi-ati atribuit niste afirmatii care nu-mi apartin.ati zis ca am vrut sa va pun la colt departe de mine acest gand probabil ca dvs. nu stiti cum e intr-adevar presa din tara(sorry,vali).
si hai sa fim seriosi Iris nu sta in alea 4-5 piese pe care le-ati compus prea mult scandal faceti pe chestia astea ,prea mult traiti in trecut.n-am afirmat ca nu ma intereseaza ce-a fost (ma refer la ultimul mesaj) dar domnule Adi Ilie haideti sa traim in prezent va tot legati de faptul ca nelu si cristi sunt niste oportunisti nu cred ca trebuie sa va aduc aminte faptul ca ati plecat de la Domino pt. a va alatura Irisului citez ""one time life opportunity" .scopul scuza mijloacele ,nu? :D
permiteti-mi sa va citez inca odata "Mircea si Cristi au reusit sa-mi vinda niste costume de haine pe acolo aducindu-mi cite ceva ca sa pot trai." chiar n-a facut nimic cristi pt. dvs. prea mult faceti pe victima in fond si la urma urmei dvs. v-ati ales calea.
din nou trebuie sa ma justific "am zis ca adevaru e undeva la mijloc" o problema poate fi privita din mai multe pct. de vedere,nu?pct. fiecaruia de vedere e subiectiv cred ca sunteti de acord daca ati inteles ce am vrut sa spun e bine daca nu oricum nu mai conteaza.
nu vreau par avocatul apararii dar sunteti mult prea dur in ceea ce priveste irisul.

scuzati impertinenta acestui mesaj!

ps:angel hai sa ne amintim ce am vb. noi despre adi ilie si iris .ce-mi plac oameni cu colana vertebrala!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

unde dai si unde crapa

Mesajde DEATHANGEL » Sâm Feb 22, 2003 6:41 am

scuzati impertinenta acestui mesaj!

ps:angel hai sa ne amintim ce am vb. noi despre adi ilie si iris .ce-mi plac oameni cu colana vertebrala! [/B][/QUOTE]

Asteptam raspunsul tau...stiam ca vei scrie asa ceva. Vezi tu, de cand am discutat noi, am inteles si am vazut niste treburi. Atat IRIS ( si aici vorbim de arhiva IRIS, si de intalnirile club A, asa cum a spus si domnul Adrian Ilie ), cat si ...sa nu mai spunem. :mad: :(
I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those who will come after us, this time
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

Re: unde dai si unde crapa

Mesajde alina » Sâm Feb 22, 2003 8:13 pm

Initial trimis de DEATHANGEL


Asteptam raspunsul tau...stiam ca vei scrie asa ceva. Vezi tu, de cand am discutat noi, am inteles si am vazut niste treburi. Atat IRIS ( si aici vorbim de arhiva IRIS, si de intalnirile club A, asa cum a spus si domnul Adrian Ilie ), cat si ...sa nu mai spunem. :mad: :(



e adevarat ca poti sa-ti schimbi o idee ,o parere da din cate te cunosc eu pe tine si cat te stiu eu de "iris-ist" permite-mi sa ma indoiesc.

ps-ul ala meu poate ca a fost scris dintr-o oarecare indignare cand e vorba sa acuzi toata lumea sare in sus dar cand e vorba sa-ti sustii acuzele nimeni nimic.

scuzele erau pt Adi Ilie nu pt tine!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Re: Re: unde dai si unde crapa

Mesajde DEATHANGEL » Dum Feb 23, 2003 9:05 am

Initial trimis de alina



e adevarat ca poti sa-ti schimbi o idee ,o parere da din cate te cunosc eu pe tine si cat te stiu eu de "iris-ist" permite-mi sa ma indoiesc.

ps-ul ala meu poate ca a fost scris dintr-o oarecare indignare cand e vorba sa acuzi toata lumea sare in sus dar cand e vorba sa-ti sustii acuzele nimeni nimic.

scuzele erau pt Adi Ilie nu pt tine!


Stiam ca scuzele nu erau ptr. mine...Nu sunt atat de tampit, dar limbajul folosit ( ptr. domnul Adrian Ilie ) lasa de dorit. Chestia cu ''cat de IRISist sunt eu'', o pot spune persoanele in drept. Si sunt IRISist. Asta se va vedea in mai 2003 cand vei avea afise prin Cluj...cu ceva...N-am spus nimic contra IRIS, depinde cum citesti ce-am scris...si la cine m-am referit!!!
Am dat dreptate intr-o privinta care nu loveste IRISul...depinde cum alergi si la cate concerte IRIS alergi...si sa si analizezi atmosfera. E ceva putred acolo la Zone Records.
Gata...poti sterge tot ce-am pus in ultimele zile...Ajutor de aici nu primesc, ci picioare-n spate. Tipic romanesc...de sus...:mad: :D
I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those who will come after us, this time
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

Re: Re: Re: unde dai si unde crapa

Mesajde alina » Dum Feb 23, 2003 10:29 pm

Initial trimis de DEATHANGEL
Initial trimis de DEATHANGEL

Stiam ca scuzele nu erau ptr. mine...Nu sunt atat de tampit, dar limbajul folosit ( ptr. domnul Adrian Ilie ) lasa de dorit. Chestia cu ''cat de IRISist sunt eu'', o pot spune persoanele in drept.


pai n-aveam de ce sa-ti cer scuze era doar o constatare d'a mea .cat despre limbaju meu nu vad nimic gresit poate tonul.poate ca am gresit ,poate ca nu dar macar mi-am sustinut punctul de vedere.scuze mi-am cerut ,oricum vom vedea daca vor fi acceptate !

Si sunt IRISist. Asta se va vedea in mai 2003 cand vei avea afise prin Cluj...cu ceva...N-am spus nimic contra IRIS, depinde cum citesti ce-am scris...si la cine m-am referit!!!

pai te stiu cum rectionezi cand cineva spune ceva de rau despre Cristi si Adi Ilie n-a spus lucruri tocmai frumoase despre cristi.

Am dat dreptate intr-o privinta care nu loveste IRISul...depinde cum alergi si la cate concerte IRIS alergi...si sa si analizezi atmosfera. E ceva putred acolo la Zone Records.
Gata...poti sterge tot ce-am pus in ultimele zile...Ajutor de aici nu primesc, ci picioare-n spate. Tipic romanesc...de sus...:mad: :D


e ceva putred in toata tzara de ce n-ar fi si la zone(iar au semnat cu ei,nu? ). tzi-am zis de ce nu-s de accord cu cartea si sti bine la ce mesaje m-am referit.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Gelu Hipiotu » Mie Apr 16, 2003 9:37 am

Prin anii 84-85 incepusem sa merg pe la concertele de rock, sa cunosc unii membri ai unor formatii si chiar am lucrat o perioada in echipa tehnica la citeva trupe. Dl. Adrian Ilie George credea inca de pe atunci ca era inventatorul chitarei in Romania. Dl. Adrian Ilie George spune ca Valeriu Sterian i-a dat o piine. Initzial da, dar dupa aceea in 1987 la dat afara din formatie din cauza intrigilor pe care le facea si putin a lipsit ca A.I.G. sa nu ia si citeva suturi in fund de la Sterian si de la fratzii Raneti din echipa tehnica. Aceasta a fost ultima formatie in care A.I.G. a reusit sa cinte cu peste 1 an inaintea plecarii definitive. Acelasi lucru il patzise cu citiva ani inainte la Iris unde Nelu si Nutu Olteanu l-au dat afara cu pretentiile si cu piesele lui cu tot si apoi impreuna cu Florin Ochescu au putut sa lucreze linistiti si sa ne ofere primul disc de heavy metal romanesc: IRIS 1.
Dl. Adrian Ilie George detine de atunci un record natzional neegalat de nimeni: de a fi dispretuit de toate formatiile prin care a trecut si de a nu fi dorit de nimeni! Acest lucru s-a constatat si in Sept. 2002 cind a venit in tara prima data dupa 14 ani si a invitat la Club A fostii colegi de la Iris si Voltaj. Nimeni nu l-a bagat in seama.
Dl. Adrian Ilie George a plecat definitiv din tara injurind ca toata lumea pe Ceausescu, dar si poporul de prosti care l-a nascut si spunind la toti ca nu va mai reveni niciodata. Dar dupa vreo 12 ani si-a inceput campania de revenire, ridicare personala in slavi si denigrare a fostilor colegi din alte trupe. Acest program a inceput cu un articol impotriva lui Gheoghe Zamfir. In urma acestui fapt Ghorghe Zamfir a ramas tot ce a fost, iar dl. Adrian Ilie George la fel: un nimeni nebagat in seama, macinat de amintiri sucite. Asa ca a inceput sa atace si alte persoane.
Dl. Adrian Ilie George spune ca era urmarit de Securitate. De ce? Fiindca avea actele de emigrare depuse? Ca el erau mii de persoane, iar dintre acestia se distingeau persoane cu greutate, dizidenti declarati public. Miine, poimiine aflam de la acest stimat domn ca ar vrea si el sa fie declarat dizident. Dizident la ce? La coada la fasole?
Dl. Adrian Ilie George mai spune ca regimul Ceausist l-a obligat sa renunte la cetatenie. Nu cumva a facut asta asa cum faceau multi doar in speranta ca autoritatile ii vor da aprobarea de emigrare mai repede? Ba da. Multi faceau asta fiind si mult mai rentabil sa platesti vreo 600 lei in tara decit vreo 400$ cind ajungeai in SUA. Dar daca e adevarat si l-a deranjat asa de tare acest lucru pe care de fapt il voia, de ce nu si-a redobindit cetatenia dupa 1990 asa cum au facut mii de romani de pretutindeni?
Dl. Adrian Ilie George uita sa spuna ca dupa plecarea lui definitiva a avut mereu pe cineva care i-a ridicat banii de la Uniunea Compozitorilor. Foarte corect, sunt drepturile lui. El personal a ridicat 16 milioane in Sept. 2002. Dar pentru acesti bani trebuie sa multumeasca impostorului Nelu si formatiei Iris care i-au introdus piesele de mult uitate pe vreun disc de-al lor.
Dl. Adrian Ilie George spune ca toamna trecuta ar fi trebuit sa apara primul lui album si ca spera sa nu-si dezamageasca publicul. Care public? Nu s-a lamurit ca la Bucuresti nu il stiu decit vreo 20 de persoane? Discul nu va apare niciodata din simplul motiv ca nici macar nu mai stie sa cinte la chitara. Te-am vazut la Club A domnule. Jalnic! Dl. A.I.G. mai ameninta ca vrea sa scrie o carte. Ha, ha, ha! Dupa disc sau inainte? Pai nu e scris deja tot pe situl asta? Ei, zau asha! E prea mult!
Gelu Hipiotu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 16, 2003 9:27 am

Mesajde alina » Lun Apr 21, 2003 10:59 pm

frumos speach, pacat ca numa mai avem interlocutor, A.G.I a dat bir cu fugitii inca odata!da asta nu ma opreste sa nu citez (vorba vine) motivu de la care a pornit toata "porcaria" asta deci asta e in optica d-lui Adi G. Ilie istoria IRIS:
Trupa s-a infiintat in februarie 1977: Nutu Olteanu (chitara solo), Emil Lachiteanu (bas), Ioan Dumitrescu (baterie).
Primele hituri: Corabia cu pinze, Lumina zilei, Tara adevarului.

In 1980 a venit la "Iris" si Cristian Minculescu.
In 1984, s-a alaturat trupei Dorulet Borobeica, alias Boro.
In 1986, apare un nou membru al trupei, Valter Popa.
In perioada 20 iulie 1982 -noiembrie 1984, au intrat in Cenaclul "Flacara".

Trupa se poate mindri ca a evoluat in deschidere la "Whitesnake" si ca, la "Rock ?92", Ian Gillan a cintat in deschiderea recitalului lor!
In ianuarie 1993, a fost prima trupa autohtona aparuta la "MTV".

Valul ce se sparge de mal, intr-o mare de iubire, a impus "Iris"-ul ca o trupa fara virsta in formula: Valter Popa, Nelu Dumitrescu "Pralea", Doru Borobeica si Cristi, dependent de microfon si de "U" Craiova.


scuzati-ma da-mi vina sa rad!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Unde Dai Si Unde Crapa...

Mesajde ADRIAN ILIE » Joi Feb 19, 2004 8:51 am

alina scrie:frumos speach, pacat ca numa mai avem interlocutor, A.G.I a dat bir cu fugitii inca odata!da asta nu ma opreste sa nu citez (vorba vine) motivu de la care a pornit toata "porcaria" asta deci asta e in optica d-lui Adi G. Ilie istoria IRIS:


scuzati-ma da-mi vina sa rad!


IMI PARE RAU ALINA DAR BATI CIMPII. EU NU AM AFIRMAT ASA CEVA. ALTII SINT CEI CARE VOR SA DENATUREZE UN ADEVAR. DAR FI LINISTITA SI TOT INAINTE PENTRU CA ...INAINTE ERA MAI BINE. HA!

FARA PSEUDONIM,

ADRIAN GEORGE ILIE
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Te Simti Mai Bine?

Mesajde ADRIAN ILIE » Joi Feb 19, 2004 11:41 am

Cu greu am putut sa ma apuc sa raspund acestei sau acestui ingrate/ingrat care nu reprezinta decit in zvonac ce lucreaza pentru cei ce s-au simtit ofensati de adevarurile spuse. el sau ea incearca sa ma tavaeasca prin toate mizeriile doar, doar sa imi distruga personalitatea. Il sau o asigur ca nu va reusi. sint oameni care pot judeca cu capetel lor. vor creste si vor vedea cu ochiul liber ceea ce trebuie vazut. Daca s-a murit in 89 pentru ceva a fost pentru adevar si libertate. Din pacate oameni ca tine cei care ma acuza fara a avea curajul in a se identifica (ceea ce este cu siguranta un semn de bun augur pentru mine dat fiind ca desconsipirarea te-ar anula imediat) nu fac decit un deserviciu tarii lor. mincinosi si lasi. curajosi din umbra de unde de altfel si lovesc. niciodata nu au curajul raspunderii si sint ca buruiana adaptindu-se oriunde si oricum. pupistincuristi si patriotarzi de taraba. ce dernajeaza este faptul ca aria mea este mult mai larga decit muzica. implicarile mele si faptul ca nu pot fi tratat ca un tradator care a fugit din tara sau ca nu am mincat salam de soia sau ca nu am prins Cernobilul sau ca nu stiu ce inseamna cutremure sau ca nu am facut armata ii lasa dezarmati total. am renuntat la cetatenia romana pentru oameni ca tine ingratule. turnator de doi lei care te ascunzi si pupi orice pentru niste arginti murdari. ai ramasa sa targi foloase de unde poti si cum poti fara a avea vreo constiinta in tine daca sti despre ce vorbesc.

Doresti sa ma batjocoresti facind afirmatii nefondate ca m-as erija in nu stiu ce dizident. Vei afla cu alta ocazie mult mai multe despre mine. Sti inca prea putin. Dece nu ai curajul sa te arati? Dece nu iti spui numele si unde poti fi gasit? Haide sa discutam fata in fata daca ai curaj. Asa au fost invitati si cei de la IRIS care erau in doliu cind am venit in tara. Numai ca eu ii las in pace. Este suficient ca au blestemul de a-mi cinta piesele si de a trai acolo in mocirla lor. CIne nu area urechi de auzit nu va auzi si la fel ochi de vazut. Cinde doreste adevarul va umbla si va afla. De la zvonaci si chibiti ca tine se vor gasi figuri de ceara care sa te accepte dar citi vor fi ei?

Sti ce iti doresc? Iti dores sa traiesti mult de tot ca sa poti sa ma vezi cit de fericit sint.

Restul nu mai conteaza pentru ca deja esti expirat. Mai ia-ti notitze si vezi ca se apropie 23 august poate te vor inainta in grad superior de nemernicie.


fara respect fata de lasi dar cu toata sinceritatea pentru adevar,

Adrian George Ilie
ADRIAN ILIE
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:55 am

Mesajde eyewitness » Joi Feb 19, 2004 12:04 pm

bre adi , da matale nu jucai folbal la celsi?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde lovin'iris » Joi Feb 19, 2004 11:04 pm

eyewitness scrie:bre adi , da matale nu jucai folbal la celsi?


LOOOOL!!!! :))
cati ani ai, adi ilie?
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Bobo Lagar » Lun Ian 31, 2005 12:34 pm

Adrian , chiar ai epuizat toate potecile in viata asta sau iti place sa te impiedici la fiecare pas de subiecte desuete ? Ai sa-mi spui ca intentia nu este de a ti se ridica statui dar sincer sa fiu cam asta e singura concluzie pe care o pot trage cititindu-ti posturile. Vorbesti de sariturile peste obstacolele vietii si despre arta de a dobindi o intelegere a "excursiei " numita existenta si cu toate astea continui sa patinezi in iarba uda a diminetii intr-un colt de parc numit Iris. Am fost acolo si stiu . Sunt aici acum si stiu ca stii cine sunt. Iti pierzi timpul. Gabriel Garcia Marquez a spus un mare adevar. E bine sa stai departe de locurile care ti-au fost dragi cindva , de cei pe care ai crezut ca-i cunosti ,de lucrurile care ti-au format universul in care te invirteai intr-o anumita perioada a vietii si asta pentru ca in clipa in care ajungi in locurile pe care le-ai abandonat cu multi ani de zile in urma ai sa realizezi ca nu esti decit un strain.
Si inca un lucru. E periculos sa-ti imaginezi ca esti o statuie sau un erou. Gindeste ce s-a intimplat in Moscova cu statuia lui Lenin...
Bobo Lagar
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 12:15 pm
Localitate: US

Iris 80's

Mesajde Gelu Stefan » Joi Noi 09, 2006 11:44 pm

Nu imi dau seama cit de actual este postingul meu, dar abia am dat peste el si simt nevoia sa intervin, chiar daca nu va schimba parerea nimanui.

Adi,
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, dar imi pare bine ca dupa atitia ani de zile am reusit sa dau de tine.
Ca fost membru in Iris pot sa atest la perioada in discutie ca Adrian Ilie are perfecta dreptate. Toti il iubim pe Cristi si ii dorim binele, sanatate si mult succes. Am cumparat citeva din CD-urile lor si le ascult cu placere si ma laud la colegii din business cu ei.
Continui sa fiu un fan al Irisului. Inteleg ca unii din fanii prezenti se simt lezati la stilul caustic de scris al lui Adrian, dar eu am fost foarte apropiat de el si familia lui in perioada acea de timp si recunosc ca a dus-o destul de greu din cauza ca a avut curajul sa stea drept fara frica in fata comunistilor si a celor care le cintau in struna. Da, erau vremuri dificile.
Nimeni nu-i perfrect, toti gresim, ne cerem iertare (kudos DeathAngel ==D ) si mergem mai departe in viata. Unii vor accepta scuzele, altii nu... ce sa-i faci, nimeni nu-i perfect. Nu-i asa? Oh, repetitie suparatoare, nici eu nu sint perfect. Surpriza!
Alina, ce nume frumos! Asa am numit-o pe fiica mea: Alina.

Sper ca acest mesaj sa linisteasca un pic spiritele si sa promoveze o discutie constructiva. In fond, "Cine Ma Stringa In Noapte" este una dintre cele mai reusite melodii din rockul romanesc vreodata, si "Trebuie sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului": Adi Ilie ramine unul dintre cei mai inspirati si creativi compozitori de rock romanesc, iar calitatea si maniera originala si agresiva a solourilor lui sint unice si inimitabile. Cum credeti ca el singur cu Cristi a putut sa mentina si chiar sa ridice numele de Iris deasupra altor giganti ca Domino, Rosu si Negru sau chiar ... Monolit... Hashiash? Where art thou?

Cu multa placere si emotie,

Gelu Stefan

fost baterist, fie si pentru o scurta perioada dar de neuitat, al celui mai faimos grup rock in Romania.

11/09/2006
Gelu Stefan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 09, 2006 11:12 pm
Localitate: Florida, USA

Următorul

Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori