Cristi Minculescu...

Forumul asociat fanclubului Iris

Mesajde Iriss » Vin Noi 07, 2003 10:46 pm

E imposibil sa nu realizeze, cum probabil constientizeaza si tot ceea ce face pentru toti cei care n-au uitat muzica... La asemenea concerte se vede cam ce inseamna IRIS. Valoare - putere - sentiment - vis - viata...
Le doresc tuturor - mai ales lui Cristi, tot binele din lume!
Iriss
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Noi 02, 2003 12:15 am
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Iriss » Mar Dec 23, 2003 10:31 pm

Cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodata a fost concertul din 21 decembrie din fata Teatrului National, pentru care trebuie sa le multumesc celor de la Iris - si celor ce, in urma cu 14 ani, au facut posibile multe lucruri...
N-am simtit frigul, atat de mare a fost bucuria de a-i asculta mai bine de o ora! Mi s-a parut mai frumos chiar decat la 4motion...
Multumesc, IRIS, pentru acest dar - Sarbatori fericite si un an nou asa cum meritati, pentru tot ceea ce oferiti!
Iriss
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Noi 02, 2003 12:15 am
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde oaspetele » Dum Ian 04, 2004 2:06 pm

tot respectul pentru ceea ce a insemnat iris si, implicit, minculescu pentru rockul romanesc.
dar....... timpul care trece isi lasa invariabil amprenta.

i-am revazut pe irisi la Sighisoara, acum 2 ani, si anul trecut, la Bistrita, concert la discoteca Metropolis.

daca nu ma inseala memoria, nu au cantat nici macar o piesa de pe Iris l, vreo 2-3 de pe Iris ll.
sa fie asta o dovada a neputintei ??
la Sighisoara, chiar, nu se punea problema unui turneu de promovare a unui nou album. poate nici la Bistrita.
dar cum a zis cineva mai susu, pe vremuri, primele acorduri ale Trenului fara nas expoldau pur si simplu salile.
ca sa nu mai zic de cand nu am mai ascultat in concert La popas si Iris, piese unde Minculescu baga in buzunar pe toti vocalii din Romania.

(dupa parerea mea, aceste 2 albume reprezinta varful Iris, cu cateva mici exceptii, adica piese, mai noi)
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

Mesajde lovin'iris » Joi Ian 08, 2004 12:25 am

mi-am cumparat de craciun albumele iris 2 si "nu te opri", pe disc de vinil...m-a impresionat mult vocea lui minculescu si asa imi dau si eu seama ca anii au trecut si peste el spunandu-ai cuvantul...
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

La multi ani!!!

Mesajde Iriss » Vin Ian 09, 2004 2:53 pm

La multi ani, Cristi Minculescu, si sa ramai cu noi pana la Iris 50, si mai incolo...
Si, da, au trecut anii, insa mie imi place mult mai mult cum suna Iris acum decat atunci (chiar discutam cu niste prieteni, pana sa vad mesajele voastre).
Pentru mine raman "matasea alba"...
Once again, La multi ani, Cristi, si sa ai cei mai buni ani!
Iriss
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Noi 02, 2003 12:15 am
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Delphyna » Joi Ian 15, 2004 9:20 pm

Ca sa fiu sincera nu am avut ocazia sa-i aud live pe Iris niciodata dar in rest i-am ascultat ceva... chiar nu conteaza cat si mie vocea lui Minculescu mi se pare chiar printre cele mai bune romanesti...
Sa fi obosit?... fiecare are momente in care il mai lasa o chestie... dar in general isi revine... nu e cazul vocii, dar dupa mine nu suna obosita vocea lui...
Numai bine!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde DorDeVara » Mie Ian 21, 2004 8:32 am

obosit? pai ia hai sa ne gandim putin... omul are ciroza... cu toate astea bea, fumeaza de zici ca nu are nici o treaba... si la concerte pune tot sufletul in fiecare nota muzicala. happy?
de aer esti, de aer sunt...
DorDeVara
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 21, 2004 7:49 am
Localitate: de peste tot si de nicunde

Mesajde sadic666 » Lun Ian 26, 2004 7:01 pm

deca scrie:Una dintre cele mai mari voci ale rock-ului romanesc, fara tagada, pare sa fi obosit.
Cine este de acord?

nu niciodata nu voi uita iris pentru mine este totul in muzica iar poate daca fizic cristi minculescu a obosit vocea lui niciodata pt ca ceea ce face ,face din pasiune
moartea ca singura realitate a lumii in care traim
sadic666
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 15, 2004 8:29 am
Localitate: romania

Mesajde sabian » Sâm Iul 16, 2005 11:05 pm

Iris e cea mai buna trupa rock dupa Phoenix. Are cineva vreo adresa de mail a lui Minculescu sau a trupei, ca pe site-ul lor nu apare nimic. :-( [-o
sabian
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 9:26 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde sabian » Sâm Iul 16, 2005 11:11 pm

DorDeVara scrie:obosit? pai ia hai sa ne gandim putin... omul are ciroza... cu toate astea bea, fumeaza de zici ca nu are nici o treaba... si la concerte pune tot sufletul in fiecare nota muzicala. happy?


Cristi bea si fumeaza din liceu... Pe atunci il imita pe Freddy Mercury perfect. Nu era nici o deosebire intre vocile lor. Prima data am auzit Love Hurts-Nazareth, cintata de Cristi, in 1978, cind cinta in trupa liceului. E cea mai tare voce din RO.
sabian
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 9:26 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Apr 28, 2006 3:54 am

pentru ca tot m-am apucat de postat si pe forumul acesta (vezi, martore? aici, ca si in muuuulte alte locshuare de pe fc nu patrunsese condeiu meu cel pe PS2!), sa zic doua vorbe si despre trupa: cinste lor!

zic asta pentru ca Iris, este, cu adevarat, o legenda vie a rockului romanesc - canta de aproape 30 de ani; mai mult decat atat, si-au pastrat maniera si vigoarea

in anii pre-iliescieni, in urbea mea provinciala (sal, SOD!) nu veneau decat trupele mari (adica Iris, Compact, Holograf) ale momentului - intre ele trebuia facuta "alegerea" (era un fel de steaua-dinamo-rapid, ce era mai jos nu prea mai conta)
Minculescu era cel mai carismatic solist, Bittman facea cele mai mijto spectacole (era un tip vesel si tupeist), dar daca s-ar fi pus problema sa aleg (ca si cum ar fi venit frodat' simultan doo sau mai multe trupe!), as fi mers la Compact, pt ca muzica lor imi placea (era mai melodioasa, mai soft) cel mai mult.
dar uite ca au trecut ceva ani: Compact nu prea mai e, Holograf nu prea mai canta (si, oricum, nu mai canta cum cantau),
numai Iris au ramas sa tzina sus steagul - inca o data zic: cinste lor!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Barbiiris » Mar Feb 20, 2007 11:51 am

deca scrie:Una dintre cele mai mari voci ale rock-ului romanesc, fara tagada, pare sa fi obosit.
Cine este de acord?


Deci nu sunt de acord nici in ruptul capului! Obosita frate e Loredana Groaza, Daniela Steorfi, Cremoasa si restul din banda asta de ``vedete``
Cristi e cela mai valabil !!! claro? :P
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Barbiiris » Mar Feb 20, 2007 12:02 pm

sabian scrie:Cristi bea si fumeaza din liceu... Pe atunci il imita pe Freddy Mercury perfect. Nu era nici o deosebire intre vocile lor. Prima data am auzit Love Hurts-Nazareth, cintata de Cristi, in 1978, cind cinta in trupa liceului. E cea mai tare voce din RO.


DA!DA!DA! Subscriu Cristi e cel mai valabil solist din Romania! Are o voce de-men-ti-ala! pe langa el Bittman zici ca-i magaru`(imaginar :D) al strabunicii mele.
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator