Problema cu netu' !!!

Discutii libere despre joace, troubleshooting games, drivers..

Problema cu netu' !!!

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 12:21 pm

de curand mi-am schimbat windows-ul 2000 , si mi-am pus win98 , doar temporar,(pana imi recuperez hddul de la service sa bag xp) , si am o mare problema cu netul ! Primesc net prin retea (mai putin conteaza provider-ul ) prin serviciul VPN , adica te conectezi ca pe dial-up , doar ca ai viteza de 100Mbps , ca de retea... si bug-ul este urmatorul ... ma conectez la net frumos , merg toate prog ok , mirc, yahoo msn , web surffing...iar cand incerc sa intru pe un server de q3 , merge 2 sec , apoi sare pingul imediat la 999 , imi apare mesajul ala infect Connection Interrupted , si daca incerc sa scriu , scrisul meu nu apare , dar vad ce scriu altii ; nici sa ma misc nu pot , evident la ping 999 ... dar ii vad pe ceilalti jucand...apoi dupa ce ies din q3 , nu mai merge absolut nimic , ma deconnecteaza de pe toate , si trebuie sa rebootez calcu ca sa mai mearga netul ! , problema nu este de la provider sau de la serveru de pe retea de la care primesc net , si undeva prin q3 ... daca nu intru pe server ... totul merge perfect !

care stie unde-i buba ii raman recunoscator !!!
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 3:06 pm

aha, cred ca am descoperit de unde vine bug-ul .....deci am intrat pe demuerte.ro cu default de la q3 , si a mers perfect, apoi am iesit am executat cfgu si am reintrat , a aparut iar pb ... am mai facut aceeasi faza , dar executand cfgu in timp ce eram pe server si pb iar a aparut ! deci e din cfg ...nu cunosc comenzile de net , si nu-mi pot da seama ce are gresit in el , deoarece am mai jucat cu acelasi cfg si a mers bine ...
daca stie care comenzi din q3 de net ...care-mi infunda netu sau ceva de genu asta .....

btw ... si ce legatura are q3 cu tot netu meu ...de ce mi se infunda tot ? adica ma deconecteaza de mirc, yahoo , msn bla bla ..... ??? :(
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Opa-Opa » Vin Iun 04, 2004 3:29 pm

cum se comporta conexiunea ta la un alt tip de transfer sustinut? upload mai ales.
"I can't circle/strafe jump for shit but I can blast myself in a general direction with a RL" - DarkNation
Avatar utilizator
Opa-Opa
Junior Member
 
Mesaje: 709
Membru din: Dum Apr 04, 2004 11:00 pm

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 3:42 pm

problema este CLARA din cfg ! am incercat cu un cfg mai vechi si merge ! cand execut cfg-ul asta mai nou cica , imi apare Connection Interrupted ! si ii vad pe cei care joaca , vad ce scriu ei , numai ce scriu eu nu vad ! deci o comanda ceva care ma infunda .... nush ceva de genu asta ......sper sa nu aberez !
dar faza e ca cu acest cfg am jucat pana acum si a mers perfect ...dar aveam win2000 , acum am win98 ...temporar... sa aibe vreo legatura ?:(
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde FaXiU » Vin Iun 04, 2004 4:58 pm

setarile din cfg tau congestioneaza tzeava peste limite. asta e clar. daca zici ca vezi ce se intampla pe server dar nu poti face nimic, inseamna ca primesti pechete dar nu trimiti (cred :D ). Sugestia mea este sa intri pe http://www.dslreports.com/tweaks, si vezi cum se comporta linia ta si ce trebuie sa faci pt. a corecta/imbunatati. Deasemenea la http://www.dslreports.com/tools, exista teste pt. packet loss, router etc. Bafta.
faxqiu uai tzarane....
Avatar utilizator
FaXiU
Junior Member
 
Mesaje: 340
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 5:35 pm

mai nou am aflat ca la altcineva ..care are winXP , merge perfect cfgul meu ! eu mi-am bagat ieri win98 si de atunci face faza asta ... exista asa ceva, sa faca figuri un cfg pe windows-uri diferite ....?
(am sa-mi iau si tools-urile alea oricum , merci faxiu)
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde kshu » Vin Iun 04, 2004 7:14 pm

Putem afla daca e de la cfg daca il atasezi si tu intr-un post sau daca il uploadezi la sectiunea de configs sa arunce si noobii un ochi.
Avatar utilizator
kshu
 
Mesaje: 631
Membru din: Lun Mar 11, 2002 12:00 am

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 7:19 pm

a ok ! am sa-l uploadez

last edit : cfg
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde pulp » Vin Iun 04, 2004 9:28 pm

pai am avut problema asta cand am trecut de la netul din regie la ala de astral; adica mergea netu rezonabil
dar in q3 nu puteam sa ma misc
s-a rezolvat cu cl_maxpackets 60
nu stiu daca asta o fi
dar incearca
noroace!!!
pulp
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mai 08, 2004 8:20 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 9:32 pm

nu este asta ..deci netu nu merge prost ... nu merge deloc deloc ! cum zicea faxiu , primesc packete dar nu trimit nimic . am uploadat cfgu , daca aveti timp si buna vointa uitati-va prin el

last edit : dar repet ! acelasi cfg l-am folosit inainte sa-mi schimb win2000 cu win98 ! si a mers f bine ! ;f
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde FaXiU » Vin Iun 04, 2004 9:32 pm

doh sorry ca nu m-am gandit mai din vreme. incearca sa cetesti si sa probezi ce inveti de aici : http://ucguides.savagehelp.com/Quake3/connection.html si/sau de aici: http://ucguides.savagehelp.com/ConnectionFAQ/ConnectionFAQ.htm
faxqiu uai tzarane....
Avatar utilizator
FaXiU
Junior Member
 
Mesaje: 340
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 10:05 pm

gataaaaaaa
s-a rezolvat! nu stiu sigur care era faza ...am incercat cu cl_packetup 1 si cl_packetdup 1 ! a mers , adica merge acum , sper sa mearga si in viitor!
multzam mult faxiu !!
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde dorinn » Vin Iun 04, 2004 10:18 pm

rofl
cl_packetdup 1 era deja in config, iar cl_packetup nu exista...
sincer s_mixahead 0.75 -> auzi ceva cand joci (asta e problema poate)
r_displayrefresh 60 e foarte mic
i know what i want,
i'll say what i want
and no one can take it away!!!
Avatar utilizator
dorinn
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 10:24 pm

iar cl_packetup nu exista...

Exista !
probabil asta era , oricum nu am modificat nimic altceva , si a mers dintr-o data ? :@) ...si mersi pt mixaheadul , se auzea foarte incet , dar oricum nu joc la casti ca s-au stricat... asa ca mai putin ma intereseaza sunetul momentan :)
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde dorinn » Vin Iun 04, 2004 10:36 pm

pune in bug.cfg cl_suntundobitoc 1
o sa vezi ca si asta exista...
i know what i want,
i'll say what i want
and no one can take it away!!!
Avatar utilizator
dorinn
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde kshu » Vin Iun 04, 2004 11:10 pm

Zanza are dreptate :). Orice comanda inventezi tu in cfg o sa existe dupa exec in q3. Am vazut ca ai mai multe comenzi originale :):
[indent]
cg_show2d
s_loadas8bit
r_lightningSegmentLength
cg_gun (asta mi s-a parut tare, sa ai sau sa nu ai arma ... e just f*** ... it, il bat din strafeuri)
sv_maxvelocity
[/indent]
Astea sunt cateva dintre ele. E posibil sa ma insel desi am verificat existenta comenzilor in toate ducumentele OSP si in consola q3 cu q3config.cfg resetat.

Incearca sa iti pui cg_drawgun 2 (daca tot joci cu arma pe ecran) in loc de 1 poate iti place mai mult.
Avatar utilizator
kshu
 
Mesaje: 631
Membru din: Lun Mar 11, 2002 12:00 am

Mesajde yoy » Vin Iun 04, 2004 11:26 pm

hahahaha
cred ca aveti dreptate ... faza e ca acele comenzi nu le-am inventat eu , nici macar nu cunosc comenzile de baza .... adica nu chiar pe toate , si la ce folosesc unele , cfgu asta e compus din mai multe cfguri :) adica o mare varza ....
so..... pana acum ma intrebam ce are de-mi da Connection Interrupted... de acum ma gandesc de ce nu-mi mai da ... ;a
...fara text inteligent
Avatar utilizator
yoy
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Opa-Opa » Sâm Iun 05, 2004 12:41 am

one more mistery solved by the brave quakers...

sincer, cred c-a fost o coincidenta: instalarea 98-ului a coincis cu o perioada mai proasta de functionare a vpn-ului, respectiv niste gatuiri ale upload-ului. Mi s-a intamplat si mie la un moment dat cand am folosit un vpn pt. audioconferinta.

o sa incerc si eu cu cl_packetup 1 si cl_packetdup 1, poate reusesc sa-mi fac un overclock la placa de retea.
"I can't circle/strafe jump for shit but I can blast myself in a general direction with a RL" - DarkNation
Avatar utilizator
Opa-Opa
Junior Member
 
Mesaje: 709
Membru din: Dum Apr 04, 2004 11:00 pm

Mesajde EroarE » Dum Iun 06, 2004 3:49 pm

wtf e cl_packetup?... aveti voi o versiune de quake altfel decat restul lumii?
@^%@!#@#)&$+_+*_*&#^%$
Avatar utilizator
EroarE
 
Mesaje: 387
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde dorinn » Dum Iun 06, 2004 3:54 pm

dac-ai citi tot ai afla :D
i know what i want,
i'll say what i want
and no one can take it away!!!
Avatar utilizator
dorinn
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde EroarE » Mar Iun 08, 2004 11:26 am

as afla ce..ca nu exista?...asta stiam deja...da am aflat fara sa citesc aici ca exista cl_paketdup ;-)
@^%@!#@#)&$+_+*_*&#^%$
Avatar utilizator
EroarE
 
Mesaje: 387
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm


Înapoi la Games

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator