Nightwish & Tarja Turunen

Forumul asociat fanclubului Nightwish

Mesajde SwanHeart » Vin Ian 28, 2005 5:57 pm

ok hai s-o luam sistematic :D

The Carpenter - primul clip al formatiei, apare doar Tarja si prezinta ideea legendei lui Icar

Sacrament of Wilderness - filmat la un show live, toti au recunoscut k este cel mai prost p kre l-au facut vreodata, imaginea e slaba etc etc

Sleeping Sun - filmat in Laponia, pe timp d vara, unele din imagini sunt facute p ecranul verde, din nou apare doar Tarja :p

The Kinslayer - sg videoclip dp Wishmaster, filmat la un gig in Buenos Aires, vizibil mai bun decat Sacrament of Wilderness

Over the Hills and Far Away - primul clip cu adevarat bun din istoria formatiei... nu mai are rost sa-l prezint... cred k toata lumea il stie

Bless the Child - un alt clip f bun, al aceluiasi regizor k pentru Over the Hills... trateaza tema unei povesti d dragoste kre incepe din copilarie, se continua cu o casatorie intre cei doi dupa care ni se da d inteles k el o omoara si apoi se sinucide... povestea e tratata d la sfarsit spre inceput, si formatia apare de-a lungul clipului intr-un depozit parasit

End of All Hope - un alt clip live alternat cu imagini dintr-un film finlandez despre vampiri

Nemo - arhicunoscut

Wish I Had an Angel - da e deja lansat d prin septembrie anul trecut chiar, imagini din filmul Alone in the Dark plus formatia cantand din nou intr-un fel d depozit parasit
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde caut_rockeri » Vin Ian 28, 2005 10:24 pm

Multam!Aflu lucruri interesante de pe forumuri...Nici macar nu stiam ca exista clip la "The Kinslayer".Romania...promovare destul de proasta!
caut_rockeri
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Dec 29, 2004 10:13 pm
Localitate: ia ghici!

Mesajde SwanHeart » Vin Ian 28, 2005 10:38 pm

n-ai pt c. pai asta pt k traim intr-o tara kre se ineaca in muzica arhicomerciala
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde norishor » Lun Ian 31, 2005 12:23 pm

si cam ce argumente ar fi cum ca nightwish nu e comerciala? daca te uiti pe "colectii" de muzica ale dancerilor si manelistilor toti au un folder nightwish cu macar un album.
norishor
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 12:17 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Lun Ian 31, 2005 1:39 pm

norishor scrie:si cam ce argumente ar fi cum ca nightwish nu e comerciala? daca te uiti pe "colectii" de muzica ale dancerilor si manelistilor toti au un folder nightwish cu macar un album.



touche :D


(adica de acord cu norishoru)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 1:43 pm

Da, si colegu meu de apartament are cel ptuin 2 piese. Am uitat sa mentionez ca ie manelist notoriu. La el am auzit prima data Over the hills and far away.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 6:58 pm

cam c argumente ar fi? ai auzit vreodata nightwish p posturile d radio romanesti gen kiss fm? eu nu... kt despre clipuri in afara d emisiunile gen mtv rock sau rockada n-am vazut nightwish dkt la ore peste 23.00 si atunci pot sa numar p degete... kt despre manelisti, danceri kre asculta si nightwish... c pot sa zic... inseamna k mai au un strop d decenta in ei... desi eu n-am cunoscut asa cva si nu obisnuiesc sa cred pana nu vad cu ochii mei
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 7:02 pm

tre sa recunosc ca si eu am albumele nightwish de pana acu tot de la un manelist... dar nu cred ca au ei (manelistii) capacitatea de a aprecia muzica celor de la Nightwish... pe ei ultima manea a lu gutza de maimutza ii face fericitzi.... of of of ...
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 7:09 pm

probabil k majoritatea au retea si d acolo s-au trezit si ei cu albumele nightwish... ma indoiesc k au ascultat mai mult d kteva melodii sau mai mult k le-au inteles... unu kre asculta manele nu are cum sa inteleaga nightwish... niciodata!
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Ian 31, 2005 7:23 pm

SwanHeart scrie:unu kre asculta manele nu are cum sa inteleaga nightwish... niciodata!


si de unde ai tras tu concluzia asta? pe ce te bazezi? (c.moromete)
dar unul care asculta muzica simfonica poate sa intzeleaga muzica nightwish? sau e prea elevata pentru ca muritorii de rind sa o intzeleaga?
ce ar trebui sa fac pentru a intzelege muzica nightwish?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 7:29 pm

pai unu care asculta manele e clar k e la pamant cu notiunea d cultura... n-ai cum sa fii cult si sa-ti placa c canta un tigan cu patru clase kre face numai dezacorduri si canta despre bani si dusmani... in timp c nightwish au cu totul alte teme si alt limbaj si iti trebuie makr putina cultura k sa intelegi sensul versurilor lui tuomas... avand in vedere k nightwish folosesc orchestre simfonice (k tot ai pomenit) da muzica lor se ridica oricum peste nivelul mediu
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 7:39 pm

Ba, intelijentza pamantului, io ascult manele si is mai destept ca tine! Si nici nu-mi place Naituish, ca sa te simti tu bine cu rationamentu' ala de doi bani!

P.S. Naiuish=cultura? ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 7:51 pm

da imi imaginez km kt d destept esti dak asculti manele... c crezi k dak imi spui tu k esti destept t si cred? hai sa fim seriosi... oamenii inteligenti si culti nu asculta manele asa k mai slabeste-ma... bine k stiti tu si cu tiganii tai agramati "cantareti" d manele c inseamna cultura... mai citeste niste carti si apoi vino sa vb cu mine
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Ian 31, 2005 8:04 pm

SwanHeart scrie:pai unu care asculta manele e clar k e la pamant cu notiunea d cultura...


bai domnishoara, matale crezi ca anumite persoane, de ex madalin voicu, nu au ascultat manele? si crezi ca sunt inculte?
satz esplic, pentru a putea da un verdict, trebuie sa te confruntzi cu problema. adik, pentru a spune ca manelele=caca, trebuie sa fi ascultat suficient de mult pt a-ti da cu parerea (sau cel putzin asa face un om inteligent sau cult, cum preferi). btw, cam cite manele ai ascultat tu?
sau mai pe intzelesul dvs, a asculta nu este egal cu a-ti placea. dar pt a spune nu-mi place, este imperios necesar sa ascultzi...

SwanHeart scrie:n-ai cum sa fii cult si sa-ti placa c canta un tigan cu patru clase kre face numai dezacorduri si canta despre bani si dusmani...


in primul rind, pt a fi politically corect, zi rromi.
apoi, mai iegzista si romani care cinta manele - vezi costi ionitza - care, apropo, are mai mult de patru clase. nu ma pronunt asupra priceperii lui la stomatologie sau altele, dar are ceva studii.
si de cind studiile dau valoarea muzicii pe care o cinta cineva. tu ai auzit de lautari? aia adevaratzi, nu manelistii.
si cred ca taraful din clejani are un public mai numeros decit nightwish in lume
(parerea mea, iertata fie-mi ignoranta daca nu-i asha)

inima de lebadutza scrie:in timp c nightwish au cu totul alte teme si alt limbaj si iti trebuie makr putina cultura k sa intelegi sensul versurilor lui tuomas... avand in vedere k nightwish folosesc orchestre simfonice (k tot ai pomenit) da muzica lor se ridica oricum peste nivelul mediu


adica se poate intimpla ca eu sa-mi fac o formatzie, sa imprumut niste versuri de-ale lui shecspir, sa tocmesc orchestra radio, sa mai bag niste clape si chitari si gata am comis un act de cultura?
cu ce sunt eu mai bun decit un manelist? doar pt ca am niste versuri mai inteligente (nu neaparat ale mele) si o orchestra si o mezzosoprana in spate sunt mult peste medie?
imi pare rau, dar asta e un rationament greshit

PS: si da ascult si manele si muzica rock si muzica simfonica deopotriva, daca asta are vreo relevantza
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 8:04 pm

mai citeste niste carti? ~p

Oamenii culti nu asculta manele? Draga da' cum le produci sau te uiti in cartile alea multe pe care le-ai citit si pe care se urca ma-ta cand sterge prafu pe dulap? Io zic sa citesti si Capra cu trei iezi si dupa aia sa mai discutam? Bine, somn usor, vezi ca se raceste grishu!

Asa va-nvata la scuala ca oamenii culti nu asculta manele?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 8:17 pm

costi ionita nu e un exemplu prea bun avand in vedere k e mai rau k un xerox si k nu prea stie sa vorbeasca...
kt despre faptul k versurile lui tuomas sunt copiate... nu pot dkt sa rad... logic k nightwish sunt peste medie prin toate lucrurile enumerate kiar d tine... numai prin simplul fapt k tuomas, emppu si mai ales tarja au studii muzicale se ridica peste medie... kti din lumea muzicala d azi mai au conservatorul? (si nu ma refer aici la cei kre canta muzica clasica)... kte formatii isi bat capul sa foloseasca o orchestra simfonica? kte abordeaza temele p kre le abordeaza nightwish... si lista poate continua... apropo vezi k aia cu inima d lebadutza e dja fumata

kt despre tine peskes sau cum draq ti-o zice... nici nu ma obosesc sa-ti mai raspund pt k evident esti mult prea prost numai prin modul in care t exprimi... atunci knd o sa inveti sa vorbesti poti sa mi t adresezi... c mama draq oi intelege tu prin om cult nu prea imi pot imagina... probabil k ala kre citeste carti d joc... am citit autori d kre tu probabil k nu stii nici cu c se mananca
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 8:26 pm

SwanHeart scrie:kt despre tine peskes sau cum draq ti-o zice... nici nu ma obosesc sa-ti mai raspund pt k evident esti mult prea prost numai prin modul in care t exprimi... atunci knd o sa inveti sa vorbesti poti sa mi t adresezi... c mama draq oi intelege tu prin om cult nu prea imi pot imagina... probabil k ala kre citeste carti d joc... am citit autori d kre tu probabil k nu stii nici cu c se mananca


Ai citit autori? Pa orizontala, verticala sau diagonala? Hai ca esti o scumpa, vine naiti maine si imi iau ban! Cand vii la Cuj da si tu un pm ! tare mult as vrea sa povestim despre autorii pe care i-ai citit! ~p Pa!

Stiu ca is prost! :D
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 8:29 pm

evident tu nu ai dkt conceptia d a citi carti... e probabil sg subst p kre il asociezi cu verbul asta... limba romana e mai coplexa d atat simpaticule c esti... oricum e bine k makr constientizezi
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 9:37 pm

wow.. ce-am pierdut... :D

SwanHeart... totusi... crezi ca merita atata atentie si migala din partea ta sa le explici manelistilor (beah.. daca mai scriu cuvantu asta odata nush ce ma fac!!!) ce e "naituis"... nu-i duce capu de mai mult (nu va suparatzi, asta-i adevaru..)
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde shakti » Lun Ian 31, 2005 9:38 pm

SwanHeart scrie: ai auzit vreodata nightwish p posturile d radio romanesti gen kiss fm? eu nu... kt despre clipuri in afara d emisiunile gen mtv rock sau rockada n-am vazut nightwish dkt la ore peste 23.00 si atunci pot sa numar p degete...


asta nu e un argument.faptul ca nu sunt promovati nu inseamna ca nu sunt comerciali...e o mica diferenta, o s o intelegi tu cand te faci mai mare;)
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 9:40 pm

Si spre surprinderea voastra, "cuvantu ala", NU, oamenii culti nu asculta manele ...
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde shakti » Lun Ian 31, 2005 9:48 pm

off: oamenii culti pot sa asculte ce vor ei, oamenii complexati NU.
on: nu sunt asa de straluciti naituishii
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 9:50 pm

hehe stii kre e diferenta? k nightwish sunt promovati dar nu de posturile comerciale :p si logic exista o gramada d trupe mai necomerciale dkt nightwish dar si mai multe mult mai comerciale... pt k nu oricine inghite o voce d soprana sau orchestratii simfonice

nu oamenii culti nu pot sa asculte orice pt k au si ei mandria lor :D sincer imi vine greu a crede k il voi vedea vreodata p ducu darie d ex ascultand manele
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 9:52 pm

Inseamna ca tu ma "tuate cuvintele alea, inclusiv ala de ti-a dat viata" nu esti un om cult! ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde shakti » Lun Ian 31, 2005 9:53 pm

nu aduci nici un argument in plus , tu stii ce faci?repeti .si repetitia nu este un argument;)
si acum oricine vrea sa fie la moda asculta naituish,fie ca le place fie ca nu.
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 9:56 pm

nu nu ma repet da in fine... mai inainte am vb d voce si orchestratie k motive pt a fi peste medie aici era vba d comercial - necomercial...

kt despre faptul k sunt la moda putin ma intereseaza dak restul asculta doar d fite, eu ascult nightwish din 2000 knd nu auzisera multi d ei aici in romania
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 9:59 pm

te asigur draga ca auzisera destui de ei in 2000 cand tu aveai 14 ani! din pacate!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde shakti » Lun Ian 31, 2005 10:06 pm

tu ar trebui sa fii coerenta in ceea ce zici si dupa aia sa te iei de saracul pischesh care e mic si prapadit...ai vazut cum se pierde saracul...
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 10:08 pm

in nici un caz nu auzisera atatia k dupa explozia numita nemo... nr fanilor sau ma rog al celor kre asculta nw din diferite motive s-a km dublat dupa nemo
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 10:16 pm

shakti scrie:off: oamenii culti pot sa asculte ce vor ei, oamenii complexati NU.
on: nu sunt asa de straluciti naituishii



:no: Oamenii culti NU asculta manele... aia care se cred culti si asculta manele is ori prosti ori snobi - sau de-amandoua odata.

Cat despre "naituishi" afla ca sunt muuuuuuuuult peste nivelul de cultura al manelelor...
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nightwish

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori