Nightwish & Tarja Turunen

Forumul asociat fanclubului Nightwish

Mesajde basstard » Vin Apr 04, 2003 11:56 pm

Initial trimis de Nightwish


[b]bassplayer
pastreaza aplauzele pentru mai tarziu. :p [/B]


De ce? Ai de gand sa scoti vreo chestie deosebit de inteligenta?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Apr 07, 2003 11:20 am

Initial trimis de bassplayer

De ce?


era prea multa galagie mah.

Initial trimis de bassplayer

Ai de gand sa scoti vreo chestie deosebit de inteligenta?


e randu' tau. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Apr 07, 2003 1:42 pm

nightwhatever, ,pe rand ca la moara:

1. vb de perioada cand eram 3 albume, ,poate m-am exprimat neclar, acum e clar?

2. exista semne de punctuatie care m-ar ajuta sa iti inteleg sensul frazelor (daca nu ti-e greu, bineintzeles)

3. tu cu cine te certi? ca oricata bashcalie ieftina ai scoate, nightwish sunt neoriginali si comerciali, calitatile lor fiind cele pe care le-am enumerat mai sus.

4. sofisme de duzina, care-i legatura cu megadeth? daca ascult deth nu poate sami placa nightwis, ,sau cum? ca te-am pierdut... de fapt nightwishu' te-a pierdut, ramane sa imi mai vii cu muzica telurica si sufletele celor doi care s-au regasit in si prin muzica. ah, si sa nu uiti de mitologia scandinava. daca faci vreun link si cu "connecting people" ai nota 10 la sofisme, declar ca il batzi si pe afextwingz...

=====
bassplayer, plecaciuni, nu am mai luat demult aplauze si egoul meu era cazut in dizgratzie (asta se traduce thx)
=====

afex, banui io ca urma si semnul intrebarii dupa aia cu portish, da poate te doare deshtu de la butonat intens. daca e asha, nu, nu stiu faza, da stiu albumul ala al lui manson cu coveruri si inca un rammstein cu featuringuri.... da tuomas nu shtia :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mar Apr 08, 2003 12:55 pm

nu este o regula ca cine nu-i cu tine sa fie impotriva ta.

ne-am exprimat parerile, mai mult sau mai putin corecte, mai mult sau mai putin rautacioase, ca atare eu una o sa las acest thread sa se "odihneasca".
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Apr 08, 2003 1:29 pm

nu, nu este...
desigur, si cum zice "generatzia pro": PAREREA TA CONTEAZA
si cum zice Dave Mustaine: Rust In Peace (cum si trebuia de la inceput)... din pacate surse sigure din preajma trupei imi spun ca o sa mai auzim de ei... si foarte aproape de romanica asa ca o sa invie fun alt nightwisher de luat la pu... pumni :)... mai ales ca imi fac temele si ascult si ... :con:
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde alina » Mar Apr 08, 2003 9:50 pm

am urmarit thereadu' asta de ceva vreme dar neavand o parere asa ferma ca multi dintre voi n-am postat da acu parca ma doare gura(mana) si tre sa-mi zic parerea .deci, nightwish e o trupa ca oricare alta trupa e mai buna ca unele ,si mult mai proasta ca altele .ii ascult cam odata la 3,4 luni(cand imi aduc aminte ca exista) sincer m-a impresionat o singura piesa intr-un mod ceva mai deosebit :Wishmaster.cat despre cover ,nu se face sa-ti faci reclama cu un cover ,or fi avand ei trei albume la activ pan'la cover da chestia asta se numeste mai pe romaneste :inducerea in eroare a publicului neintitializat in ale rockului ,lucru valabil in general.

ce e cert,e ca nightwish n-au spart tiparele,nu sunt originali da din cand in cand un nightwish mere ...la tara.

dana, multe trupe se bazeaza pe o calitate extraordinara a unuia din membri componenti bine ca vocea solistei nu e nu stiu ce da nu asta-i "buba" nightwishului.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Apr 10, 2003 5:08 pm

alinutza, ai zis-o ca mine, te-am indoctrinat? :D

nu vocea e buba, in fapt ala e singurul plus.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde alina » Lun Apr 14, 2003 9:24 pm

yeah right dana ,nici biserica n-a reusit chestia asta deci sa fim seriosi!

la a doua am inteles io gresit!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Dia » Sâm Mai 10, 2003 11:13 pm

Eu am tot auzit de Nightwish si mi-am downlodat melodia Over the hills and far away dar nu mi se pare ceva deosebit!! intr-adevar nu sparge cu nimic tiparele ... vocea tipei e singura care atrage atentia! vocea ei seamana mult cu a tipei de la Evanescence ! oricum nu pot sa-mi fac o parere dintr-o singura melodie... dar avand in vedere k asta nu prea mi-a placut nu cred ca o sa mai downlodez si altceva de la nightwish!
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Mai 12, 2003 1:48 pm

vocea ei seamana mult cu a tipei de la Evanescence

seamana...la sex, poate.

oricum nu pot sa-mi fac o parere dintr-o singura melodie...

din ciclul: "nu stiu, nu-mi place, nu ma intereseaza, da-mi dau cu parerea". daca n-ai o parere, si nici macar nu-ti poti face una (cum zici si tu o melodie nu-i de ajuns) de ce oare insisti ca ai o parere?

dar avand in vedere k asta nu prea mi-a placut nu cred ca o sa mai downlodez si altceva de la nightwish!

oh, BabyGirl return to Animal X and spare us.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Dia » Lun Mai 12, 2003 8:55 pm

D c nu poti sa accepti cand cuiva nu-i place ? ti-au spus atatia pe threadul asta k nu le prea place nightwish ... ! e parerea ta..tie iti plac....accepta si critici! nu insist ca am o parere, se pare k tu crezi k ai una! nu poti sa ma judeci dupa faptul k am postat de cateva ori pe animal x, nu ma cunosti ...! si vocea seamana cu a aleia de la evanescence...diferenta e ca de la Evanescence am tot albumul Fallen si cateva melodii dupa un album anterior si suna intr-adevar bine! mersi k mi-ai deschis ochii...deci vocile pot sa semene la sex... foarte interesant! incearca sa accepti si critici la adresa formatiilor care iti plac! nu am nimic cu tine si nici nu am chef de cearta! okay? keep listening nightwish and be happy... keep thinking that they are the best!!
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Mai 12, 2003 10:31 pm

Scuza-ma BabyGirl, dar parerile celor dinaintea ta au fost argumentate... Tu nu ai adus argumente, dupa cum a dovedit Nightwish... Te-ai luat dupa ce ai vazut mai sus... Incearca sa-ti spui parerea DOAR DACA ai una, nu influentata de altii... Si atunci ti se va raspunde pe un ton mai prietenesc...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Mai 13, 2003 10:57 am

my point exactly, Portnoy. thanx, I can handle this :D

sigur ca accept si critici da' fondate nene, fondate. fiecare are dreptul la o parere (fie ea si gresita). doar pentru ca numele meu de user este Nightwish asta nu inseamna ca's vreo fanatica si ca doar asta visez (am trecut de varsta "fanatismului"). si nu am vrut sa fiu nepoliticoasa cu tine (ti se pare ca am chef de cearta?) am vrut doar sa-ti atrag atentia ca atunci cand recunosti singura ca nu ai o parere si ca nu-ti poti face una dintr-o singura melodie (si aia cover, ma intreb daca ai ascultat si originalul) nu poti face afirmatii gratuite doar de dragu' de a posta sau pentru a-i aproba pe ceilalti. sa zicem ca e o regula de bun simtz.
si vocea Tarjei Turunen chiar NU seamana cu vocea lu' Amy Lee. (ca sa nu mai vorbim de diferentele mari de studii muzicale dintre cele 2 soliste) si eu, spre deosebire de tine, am ascultat si albumul Fallen si albumele formatiei Nightwish, ca atare sunt mult mai indreptatita sa-mi dau cu parerea. tu ce zici?

de la Evanescence am tot albumul Fallen si cateva melodii dupa un album anterior...

hmm...ciudat, eu stiam ca Fallen este albumul lor de debut, da-n fine, or mai fi scos, unu' pregatitor, inainte de debut.

deci vocile pot sa semene la sex

era o gluma. prea subtila oare? :con:

keep thinking that they are the best!!

nobody's the best, honey, nobody! ;)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 13, 2003 11:21 am

Nightwish, cand vorbim de formatzia Nightwish, pot sa-mi fac o impresie foarte buna despre vocea Tarjei dupa o melodie ascultata. Despre interpretarea intregii formatzii dupa vreo 2-3. Despre compozitzie, dupa vreo 2-3 dar de pe albume diferite.

Shi pe ce criterii se afirma ca o voce (nu)seamana cu o alta? Ureche? Va certatzi pana va apar fire albe :D

vocea lu' Sharon e cea mai tare :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mar Mai 13, 2003 11:47 am

da' vocea tot nu seamana! :p

ok. ea oricum e mai tanara asa ca s-ar putea sa ies eu in dezavantaj. :)

Sharon who?!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 13, 2003 12:10 pm

o sa va stresez providentzial pentru a echilibra balantza :p

Sharon who?!
sharon in tentatzie, binentzeles :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cubu » Mar Mai 13, 2003 12:31 pm

Initial trimis de aphextwinz
[...] pot sa-mi fac o impresie foarte buna despre vocea Tarjei dupa o melodie ascultata. Despre interpretarea intregii formatzii dupa vreo 2-3. Despre compozitzie, dupa vreo 2-3 dar de pe albume diferite.

Da, mai aphex, dar tu stii asta, pentru ca ai ascultat... Fatuca de sus nu a ascultat inainte, deci n-are de unde sa stie ca 2-3 melodii sunt de ajuns... Totusi isi da cu parerea dupa o singura melodie... Si aia cover...
Initial trimis de Nightwish
thanx, I can handle this :D

Nu inteleg... N-am voie sa-mi spun parerea?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Mai 13, 2003 12:36 pm

Sharon den Adel, Within Temptation. no way! ca sa fiu in ton cu domnisoara, mi-e tare-mi seamana a Liv Kristine :) adica vocea e buna, da-i cam lipseste forta, e genul sweet and soft.

Initial trimis de Portnoy
Nu inteleg... N-am voie sa-mi spun parerea?

ba da. ba da. si chiar nu am zis nimik de rau. honest :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 13, 2003 12:51 pm

daca ash vrea o voce cu fortza ash asculta Nina Hagen. la trupele care amesteca gothicu cu heavyu shi cu symphonicu prefer stilu' Sharon. mi se pare mai cald, mai voluminos. in alte contexte poate ash asculta Montserrat Cabale sau Tori Amos.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mar Mai 13, 2003 1:07 pm

ideea e sa reusesti sa imbii intr-o voce soft,sweet and power, si Tarja reuseste.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 13, 2003 1:16 pm

asta e parerea ta. mie uneori mi se pare stridenta shi zgarietoare de timpane :p (o fi partitura de vina ;) )
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mar Mai 13, 2003 1:23 pm

sau poate ai tu urechea prea sensibila. :p posibil ;)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 13, 2003 2:03 pm

asta e, sunt un finutz :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cubu » Mar Mai 13, 2003 5:06 pm

Initial trimis de aphextwinz
la trupele care amesteca gothicu cu heavyu shi cu symphonicu prefer stilu' Sharon.

Dar de Anneke ce zici? Daca tot veni vorba de vocaliste...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Mai 14, 2003 10:20 am

Anneke de la The Gathering. bun. foarte bun. :) mie personal imi place mai mult decat Sharon den Adel.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Oct 17, 2003 5:41 pm

Mi se pare mie sau la Nightwish nu canta doar gagica?

Cel mai mult imi place "Moondance",din totalul de 50 de melodii.("Moondance"recomandabil celor ce nu suporta vocea vocalistei!).
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Wydarr » Lun Noi 10, 2003 1:20 pm

Hai sa va zic si eu ceva:
Discutia asta, ca si multe altele de pe toate forumurile fie ele cu pHpBB fie cu vBulletin orice versiune doriti dumneavostra, fie ca este vorba despre razboiul AMD vs. Intel sau despre Linux vs. Windows sau despre Nightwish vs. S.O.D. este un copil nascut mort. Deoarece nimeni din lume nu va reusi sa ma convinga pe mine ca Nightwish e de cacat atunci cand eu ascult Swanheart in concert si mi se zbarleste parul pe spinare cand ii aud vocea Tarjei asa cum nimeni nu va reusi sa il convinga pe SOD ca melodia Anti-Prochrastination Song care are 10 secunde 3 acorduri de chitara si o voce de om cu beregata taiata care racneste un "Anti-Prochrastination Song" este naspa. De aceea atat timp cat gusturile nu se discuta... parerea mea este ca nu iese nimic constructiv din threadul asta (si din multe altele ca ele).
De aceea exista atatea posibilitati de distractie, atatea muzici de ascultat, de aia eu imi aleg singur ce muzica sa imi pun pe winamp acasa si nu o ascult pe dana cu Megadeth-ul ei. E foarte usor sa arunci cu rahat. Si domnia voastra dana cu tot statutul de junior member aruncat asa ... perdea de fum cum se spune in termeni militari, aruncati cu rahat in Nightwish, dar cum se mentioneaza numele preaiubitilor sariti de poponetz in sus cale de trei poste. Deh... asa cum spunea cineva... puterea corupe. Hai sa aveti o zi buna. Ma duc sa postez pe threadul cu Megadeth.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Noi 10, 2003 2:07 pm

Initial trimis de Wydarr
Si domnia voastra dana cu tot statutul de junior member aruncat asa ... perdea de fum cum se spune in termeni militari, aruncati cu rahat in Nightwish, dar cum se mentioneaza numele preaiubitilor sariti de poponetz in sus cale de trei poste. Deh... asa cum spunea cineva... puterea corupe. Hai sa aveti o zi buna. Ma duc sa postez pe threadul cu Megadeth.


sa moara pic shi poc ca puterea corupe, ia zi asta lu oripilu mosh :)
nu de alta dar si dvs suntetzi moderator pe undeva :D(forum.profm.ro :: Pagina de start
... you hate it ... you name it... Moderatori Fantasya, Wydarr, 46, 317, ... 11:57 am Wydarr)
si ai si conturi pe: http://www.linux.ro/forum, http://www.price.ro/forum, ceva si pe irc, http://www.getfit.ro/forum, http://www.roguesci.org/theforum , http://www.computergames.ro/forum... si or mai fi ca mi-e lene sa dau pajinile la gugle...
btw, ce e .setiathome.ssl.berkeley.edu ? ;)

pana una alta:

1. nu te obliga ni'me sa te bagi in seama, e o tzara libera
2. itzi dau tema citirea regulamentului versus offtopicuri si atacuri la persoana
3. era discutie argumentata, daca matale decretezi cele zise mai sus nu e musai sa fie si adevarate numai pe motivul (copirait) "d'aia asa ca asa spun eu"
4. in rest satz fie de bine si ascultare placuta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Off - Topic

Mesajde Wydarr » Mar Noi 11, 2003 8:45 pm

Ma bucur ca ati dat un Google. Ghinion ca nick-ul asta iese asa de tare in evidenta. Ma rog... Cu atat mai mult ca am si eu un pic de experienta in moderare cred ca folosesti atributele tale cu prea multa... duritate... dar de gustibus et coloribus .. stiti voi.
In alta ordine de idei... atata timp cat discutia se referea la un domeniu strict subiectiv cum este muzica.... argumentele care domniei tale ii sunt valabile.. altuia nu ii spun nimic. Este ca si cum eu as incerca pe domnia ta sa te conving ca Megadeth are un sound de cacao pentru ca imbina chitara in octava a treia cu sunetul de toba mare la 112 bpm. Nu cred ca m-ai lua in seama.
In al treilea rand, eu am venit aici cu buna credinta (daca citesti cu mai multa atentie postul meu vei vedea ca nu este NICI un atac la persoana) si domnia ta ma ameninti cu masuri de moderare. Este adevarat ca nu am ce sa fac deoarece sunt nou venit... dar daca asa procedezi cu fiecare nou-venit care are ceva de zis, atunci nu o sa se transforme forumul acesta (cum s-au transformat altele) intr-un loc unde seniorii cu mii de posturi stau la taclale si astia mici se minuneaza ce dastepti e cei mari? vreti asta? drum bun si cale batuta.
Si in al patrulea rand, daca discutia este argumentata cum sustineti domnia voastra... v-as atrage atentia ca starea actuala (care se mentine de la pagina nr. 1 din 5 ale acestui thread) este cele doua tabere: Nightwish sucks vs. Nightwish rulez. Argumentatii.... sincer nu prea am vazut cu toate ca am citit atent toate cele cinci pagini. dar... ochii moderatorilor probabil sunt mai vigilenti decat ai mei... back to reading...


P.S. setiathome.ssl.berkeley.edu este programul Search for Extra-Terrestrial Intelligence demarat de Universitatea Berkeley
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mie Noi 12, 2003 11:36 am

argumente pro:

1. Nightwish rupsese gura targului cu 3 albume inainte de over the hills.

2. Nightwish erau pe MCM inca din 98), plus o participare la Eurovision shi o cota cumplit de ridicata. Potzi spune orice, dar nu potzi spune ca Nightwish a avut noroc cu over the hills.

3. Asemanarea Manowar-Nightwish nu shtiu de unde sa o iau. nightwish are structuri de power metal finlandez, gen Stratovarius, care se obtzine amestecand o sticla de heavy metal teuton cu o lingura de clape in viteza, fenomene de care Manowar este cam la 100 de ani lumina

4. Asha cum hetfield nu e totuna cu mustaine doar pentru ca amandoi sunt voci masculine, nici tarja nu e totuna cu gramada aia de femei, pentru ca, ghici ghicitoarea mea, nu toate femeile au acelashi timbru vocal.

5. nightwish e formata din oameni care stiu sa-si faca treaba. nu trebuie sa-ti placa, dar ar fi indicat sa ai un oarecare respect pt muzica lor.

6. in momentul de fata Nightwish este cea mai originala trupa de rock(sic!) (hai sa-i zicem rock ), cu cea mai buna voce

7. multe trupe se bazeaza pe o calitate extraordinara a unuia din membri componenti bine ca vocea solistei nu e nu stiu ce da nu asta-i "buba" nightwishului.

8. nu vocea e buba, in fapt ala e singurul plus.

argumente contra:

1. nu mi se pare normal ca o trupa sa iasa in fatza incercand o lovitura de marketing (ma rog, si reusind in acest caz) cu un cover. Oricat de buna ar fi trupa.

2. gagica a studiat muzica clasica. nu a cantat la opera. diferenta enorma. si chifiriuc a facut asta si klaus. daca inveti ceva nu inseamna ca excelezi in acel ceva.

3. muzica face repede santz pe creier, seamana trupele si piesele intre ele, mesajul e depresiv

4. Nightwish au intrat pe un domeniu "guvernat" de trupe cu un sound foarte greu. Scena doom/gothic e dominata de ritmuri lente si multa greutate. (My Dying Bride, Amorphis, Tiamat - dintre tatici, Lacrimosa, Therion, Within Temptation - dintre cei mai actuali.)
Cei de la Nightwish in schimb au un sound extrem de comercial, ritmuri de Manowar/Rhapsody, tonuri moi de balade...

5. Nightwish sunt adulati in principal de ascultatorii de pop/balade care cocheteaza cu metalul. Zicea cineva mai sus... e un invelis bun dar lipseste "Substanta"

6. nightwish is nishte profesionishti supercomerciali care se sprijina pe imaginea unei gagici (si vocea ei, of cors), lucru bun pt ambele partzi: trupa are succes si tarja sub bagheta magica a marketingului sustinut de liposuctii, arata beton, schimband imaginea de "mona mulge vaca" cu imaginea "superwoman" no offence
==============
plus ca nu stiu unde am facut o intreaga poveste cu argumentele contra bazate pe o ascultare (recunosc, aproape fortzata) a tot ce misca nightwish, cu raritatzi etc, la nishte prieteni apropiatzi ai formatziei. ascultand impreuna cu niste personaje mai avizate ca mine in ale muzicii, nu a fost nici o piesa care sa nu semene cu ceva (nu mai vorbesc de ce mi-au auzit urechile reascultand primele albume)

in rezumat era: buni profesionisti, voce beton, imagine supermarketing, compozitii neoriginale. fireste, parerea mea, asa ii vad din perspectiva mea de ascultator neandoctrinat in vreo formatzie. punct despre asta

======
in alta ordine de idei, daca tu crezi ca"seniorii cu mii de posturi stau la taclale si astia mici se minuneaza ce dastepti e cei mari? vreti asta? drum bun si cale batuta." este o argumentatie solida pentru a sustine purtarea unei discutzii eu zic ca gresesti. daca gandesti asa watevah (din pct meu de vedere)

citez din ce zicea portnoy mai demult:

Incearca sa-ti spui parerea DOAR DACA ai una, nu influentata de altii... Si atunci ti se va raspunde pe un ton mai prietenesc...


edit: despre teorie muzicala (la care faci referire usor malitzios zic eu), iti recomand sa discuti cu afex, vladonne, etc, eu nu am cantat in viata mea decat la un instrument (cel mai simplist, zic eu), asa ca nu pot fi critic ci numai comentator/ascultator.
nepotrivirea pe care o aduci tu ca "argument" (nush ce e cu obsesia asta cu megadeth :con: ) poate ca iti suna tie asa ... de gustibus, cum ziceai ... perspective, cum ziceam.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nightwish

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator