Nightwish & Tarja Turunen

Forumul asociat fanclubului Nightwish

Mesajde Wydarr » Joi Noi 13, 2003 10:45 am

Buuuuuuuuun... se pare ca exista niste probleme de intelegere cu privire la sensul cuvantului "argument.
Pentru aceasta sa cautam in dictionar sensul cuvantului argument. Dictionarul limbii romane vine cu urmatoarea definitie:

Argument = DOVADA adusa insprijinul unui punct de vedere.


Lasand la o parte faptul ca scormonind in cinci pagini de forum ai gasit 8 "argumente" pro si 6 contra.. (ar fi trebuit sa numeri procentul de injuraturi... sunt convins ca numarul lor era cel putin dublu...) din cele 8 pro, 3 sunt complet arbitrare si nu sunt argumente ci PARERI (poti sa faci diferenta intre o parere pro si un argument pro?) si ma refer la cele numerotate de tine cu 5, 6 si 7, iar din cele 6 contra (exceptand poate nr.2) restul sunt exact la fel ca si la sectiunea pro: PARERI.
Atragand atentia asupra acestui fapt repet parerea mea de la inceputul interventiei pe acest thread.
Ai un thread de 5 pagini in care se cearta pro NW vs. con. NW in care sunt numa injurii si care incepe sa semene cu parlamentul Romaniei sau cu procesul etapei. Esti moderator al acestui thread pe de-o parte, dar pe de alta parte ai un dinte impotriva celor de la NW asa ca.. ti-ar placea sa ii faci de cacat pe threadul asta. Pe de alta parte... argumente LOGICE adica mai pe intelesul lumii intregi, dovezi care pe baza faptului ca 1 si cu 1 fac 2 sa rezulte faptul ca NW e de cacat nu ai cum sa aduci...pentru ca muzica nu e matematica, sau fizica, sau biologie. Intrebarea mea este: continui sa intretii acest thread jenant, sau ii pui capat si ne indreptam atentia spre chestii mai constructive?

P.S. Inca o data repet.. poate a fost exprimarea mea greoaie: daca vine cel mai tare guru pe teorie muzicala din Conservatorul Bucuresti si iti demonstreaza pas cu pas (din punctul lui de vedere) ca Megadeth e de cacat pentru ca.. si aici vin 19146194816948716 de motive, tu nu vei asculta Megadeth? Eu zic ca o sa ii zici ceva de mama si te duci sa pui Rust in Peace. Asta incerc eu sa iti zic. Atata timp cat muzica se adreseaza in primul rand sufletului... mintea logica (aici incluzant si partea care se ocupa cu ARGUMENTELE) nu are intaietate. Hai ca am obosit
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Joi Noi 13, 2003 11:20 am

Wydarr, te contrazic, argumentatzia intr-o discutzie inseamna ceva mult mai variat (sau sa mergem ad dictionarum :p, dovada). Exista shi argumentum ad personam, cand dovada este data de o incapacitate a interlocutorului de a judeca/comunica/analiza/sintetiza/etc. Exista shi apeluri la autoritate (dictzionarul in cazul tau, privitor la subiectul asta in general se poate aduce parerea unui critic muzical/artist celebru shi bine-cotat). Toate argumentele sunt pareri, pana la urma, caci s-ar putea ca sistemul meu de valori shi cunoshtintze sa nu fie compatibil cu cel al interlocutorului shi atunci dovada este irelevanta.
De asemenea, definitzia invocata este relativa intrucat dictzionarul reglementeaza un limbaj, nu shi un fundament conceptual. Adica argumentatzia ca dovada, in matematica este sub forma unei demonstratzii inscrisa intr-o regularitate oareshcum stricta. In psihologie, de exemplu, argumentul este dat experimental shi statistic. In astrobiologie, argumentele sunt statistico-speculative, supuse unor anumite dogme occamian-uniformiste. Dupa cum vezi, fiecare domeniu ishi reglementeaza singur definitzia.
Parerea mea ;) este ca intr-un forum argumentatzia inseamna o expunere a parerii fiecaruia. Contraargumentatzia poate cere rafinarea argumentelor sustzinuta de pretentzii de invaliditate sau de incompletitudine.

Produsele Nightwish, proiectele personale ale membrilor cat shi virtuozitatea lor pot fi evaluate dupa diverse criterii - premii, vanzari, aprecieri critice de specialitate. De asemenea, etica utilizarii unui cover/supralicitarii calitatzilor unui membru/etc. pot fi considerate argumente. Sunt convins ca se poate discuta la un nivel pretins argumentat shi despre compozitzie (am vazut asha ceva in cazul muzicii clasice). Exista cartzi de teoretizare a artei, care merg shi pana la a defini artistul shi creatzia shi din prisma unei etici a artei, a unui "how to". Nu sunt convins ca exista pentru muzica moderna asha ceva, dar exista pentru curentele clasice din arta. Un fel de "cum sa fii romantic" sau "cum sa fii baroc". Potzi sa-mi replici ca shi respectivi indivizi care au pretins ca pot sintetiza o manifestare artistica intr-o seama de cuvinte, shi-au dat doar cu parerea. Este adevarat, dar recurg la apelul la autoritate. Pana la urma este vorba de indivizi care au studiat un fenomen, shi parerea lor capata atributul sacral de "avizata".

Ok, sunt de acord cu tine, ca in discutziile de pe acest forum, se strecoara prea multe argumente personale, tachinari, shicanari, sau chiar invective. Ce propui? Sa se sisteze toate discutziile pe anumite subiecte (controversate sau greu-argumentabile)? Despre ce ar trebui sa se vorbeasca pe un forum de rock? "Cate piese are ultimul DT?", "7", "merci" ?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Noi 13, 2003 11:23 am

injuraturile sunt pentru tonusul unei discutzii cum este aluna pentru bere iar dovezile sunt conjuncturale si relative in general deci neaplicabile decat in mica parte unui subiect legat de muzica (chiar daca muzica e in genere foarte matematica, si in matematici sunt multzi "depinde")

de aceea argumentele sunt pareri pertinente ale unor persoane care s-au dovedit in timp avizate.

parerea mea.

altceva?


p.s. nu o lua pe panta cu argumente LOGICE adica mai pe intelesul lumii intregi ca mai am o discutie in paralel pe cg si dau copy/paste deci deja vu... sper ca nu crezi ca daca e cantitate e calitate (daca-s multzi = calitate???)
mintea mea are alta logica decat a ta ... mergem pe cunostintze?

p.s2 daca e jenant de ce continui? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

nu inteleg

Mesajde Ahtumus » Dum Noi 16, 2003 3:37 am

:confused: hm... atata bulibasheala pe forumul asta de crezi ca s-a pus de razboi... in rest nimka... de muzika.... care muzika?
Ahtumus
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 16, 2003 3:10 am

Mesajde gaga » Mar Dec 02, 2003 3:27 pm

Concert exclusiv Nightwish!

"Istoria acestei soprane, a fondatorului, compozitorului ºi textierului trupei Tuomas Holopainen, cat ºi a celorlalí¾i trei muzicieni ce le stau alí£turi, Emppu Vuorinen (chitarí£ solo), Marco Hietala (chitarí£ bas ºi voce) ºi Jukka Nevalainen (baterie), o putem urmí£ri pe parcursul emisiunii muzicale din data de 06 decembrie 2003, difuzatí£ pe PAXTV la ora 00.00 (reluare 07.12.2003 la ora 23.00). In finalul documentarului, publicul din Romania are ocazia sí£ vizioneze in premierí£ mondialí£ concertul Nightwish de la Highfield Festival, Germania, din data de 15 august 2003!

Fundaí¾ia Aquarius
Info: http://www.nightwish.ro (accesibil de la 1 februarie 2004)
codruta@totalnet.ro"

mentzionez ca am vizionat personal materialul a doua zi dupa ce a poposit in romania, reactziile mele contra trupei provenind in mare parte persoanelor de la fundatie (sotz si sotzie) care sustin trupa pt romania.
btw, o sa aiba si doru ionescu istorie nightwish
si tot btw, daca nu au taiat faza din interviu, un anumit personaj, mare fan al trupei si deasemenea al marelui Wagner, o intreaba pe tarja in interviu cand o sa interpreteze si dansa Wagner :con:
ca sa nu mai avem vorbe legate de sfertodoctzii cu paraiu ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 02, 2003 3:38 pm

hei, Wagner a compus shi muzica de opera, poate la asta facea referire individu'!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Dec 02, 2003 3:55 pm

apai tot ce se poate (a scris "si" opera? pe bune? nooooo :rolleyes: olandezu' zburator ie opera? nah!)

eu ma gandeam la legatura (de image, marketing, stuff) intre imaginea finlandezilor si operele lui wagner (nibelungi, valkirii, stuff)
am mai vb de varaza asta ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Mar Dec 02, 2003 3:59 pm

Urmí£rií¾i povestea acestor mari visí£tori care, avad drept arme talentul ºi
crediní¾a, poartí£ o luptí£ pentru tí£ramul fanteziei lor, tí£ram in care
cí£lí£torul mai are speraní¾a iar inocení¾a se aflí£ la loc de cinste!


asta e tare rau de tot!parca e poveste cu elfi.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Dec 02, 2003 4:04 pm

sod, io n-am dat copipast la tot ca mi-a fo jena ...
pacat ca nu cunoshti personajele ca directus la noo le-ai duce ...
dupe formulare e mana tipei cu mailu'
tralala la scufie
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 02, 2003 4:15 pm

fato, cand am zis "shi" a fost o ironie fatza de cineva care se minuna de neshtintza unora (ai zis sfertodoct, nu? asta n-are legatura cu bunul gust, sau cu kitsch-ul, sau are?) cand vorbesc de interpretarea vocal-feminina a lui Wagner.

de altfel, omul a scris cel putzin shi simfonii (o fi scris shi alte lucrari, dar nu sunt in memoria mea in acest moment)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Dec 02, 2003 4:40 pm

baiatule, daca zic de cineva ca e sfertodoct din cvasimotive asta exclude propria-mi sfertodoctzie?
ca nu tziu minte sa ma fi dat somitate in materie de wagner sau muzica claslica pe fundeva (asa cum fac altzi useri cu pianina din dotare cu care se lauda la altzi useri dotatzi cu instrumente cu corzi :rolleyes: )

si deci da, a compus si simfonii da' in memoria mea rezida in acest moment "compozitor de opera"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mar Dec 02, 2003 5:51 pm

Initial trimis de aphextwinz
de altfel, omul a scris cel putzin shi simfonii (o fi scris shi alte lucrari, dar nu sunt in memoria mea in acest moment)

carturare, daca "cel putin" ala tinde amenintator spre 0 atunci ie corect. nu-mi amintesc ca wagner sa fi scris fro simfonie...da daca pianele au 5 octave ie posibil...:D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Dec 02, 2003 5:57 pm

dana, daca Wagner e compozitor de opera, de ce e ala sfertodoct ca tot nu-ntzeleg? eu tzi-am explicat de ce am adaugat un "shi", nu muta centrul de greutate al discutziei :D

ochiosule, io zic sa te mai interesezi shi despre Wagner shi despre piane ...
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mar Dec 02, 2003 6:16 pm

da bre un link ca nu gasesc nica...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Dec 03, 2003 10:37 am

ete ca io shtiu ca wagner e cunoscut pt opere, afex, recunosc ca in starea de gaga nu m-am exprimat ezapt pe intzelesul unor uameni fini ca domnia ta, ma refeream la ce am zis mai sus si gata.
wagner a scris cateva simfonii, nu-s ascultator de wagner, din gugaleala reiese ca tinde spre cifre minime deci da, ca si octavele alea (ce link? da si tu un search si vezi)

promit solemn sa ma documentez pe teren despre wagner da' dupa ce iau salariu si daca imi ramane ceva din el dupa ce iau cartea de retzete turceshti de la dalles.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Stop the flame war already!

Mesajde blushenka » Sâm Feb 28, 2004 3:35 pm

Ok - pe forumul asta se cearta lumea mai ceva ca la piata, de aia de obicei nu poposesc prea mult aici. Si cum D-zeu s-a ajuns de la nightwish la wagner? nu, nu stiu pentru ca n-am avut rabdare sa citesc chiar 5 pagini de 'complimente' si 'invitatii' sarcastice. Asta se cheama OFF topic, si pe alte forumuri se pedepseste.
Cum a zis Wydarr - gusturile nu se discuta, si nici pe mine n-o sa ma convingeti ca Nightwish e de ckt atata timp cat mie imi place la nebunie. Ok. Asa ca decat sa purtam discutii in paralel mai bine nu purtam deloc, daca nu putem ajunge la un punct comun. Punctul comun in acest caz fiind: ne place Nightwish. Daca nu iti place Nightwish - ciao. Compune un alt topic care sa se cheme 'Nightwish e de ckt', pe unde eu nu voi calca niciodata.

Ok- deci intrebarea originala era daca cantecul 'Over the hills and far away' e un remake bun dupa original. Eu una am ascultat intai remake-ul Nightwish si dupa aceea cantecul lui Gary Moore, dar nu mi-a placut deloc originalul. unde mai pui ca sunt si stiluri diferite,e ca si cum ai adapta un cantec Abba pe metal. Am mai auzit odata o versiune a cantecului asta, era pe coloana sonora a miniserialului 'Sharpe' (A rulat pana nu demult pe tvr2) dar nu stiu de cine era compus- poate stie altcineva? Oricum, si acela era calumea. Versiunea Nightwish e totusi preferata mea.
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Mar 02, 2004 10:43 am

iar atz dezgropat securile ingropate. shi daca tot le-atz dezgropat, viu shi eo shi-l intreb pe tre:
tre scrie:ar fi lipsa de bun-simt daca s-ar desparti de formatie...

crezi? toate lucrurile au un sfarshit.
blushenka scrie:pe forumul asta se cearta lumea mai ceva ca la piata

asha pare din exterior. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Darth » Joi Mar 04, 2004 2:08 am

bai copii...puteti sa va certati cat vreti pe ce va place si ce nu va place...mie unul imi place Nightwish. O singura chestie ma scoate din sarite citind cele 5 pagini de injuraturi si tipete: de ce in mintea creatza a unora dintre voi comercial inseamna automat muzica de rahat? In fond ce inseamna comercial? Exista vreo definitie a comercialului? Am auzit de multe ori expresia "aia sunt de kkt ca sunt comerciali...nu imi plac". Ce vrea sa insemne asta. Adica o muzica e adevarata numai daca e la nivel underground? Ce inseamna pentru voi comercial? Si ce daca se vinde bine...inseamna automat ca nu are valoare? Hai sa dau un singur exemplu: PINK FLOYD....cate milioane de albume au vandut? Putem sa spunem ca sunt comerciali? Deci va rog, nu mai aruncati treaba asta cu comercialul ca ma inebuniti. Una doua...nu va convine de careva...sunt comerciali si gata i-ati clasificat. Si ce daca au facut un cover? Metallica au facut un album intreg de cover-uri care suna mai bine decat originalele...care multe erau aproape necunoscute pana sa le preia ei...si au devenit hit-uri. Care e problema? Inseamna ca Metallica nu sunt originali? Hai care aveti tupeul sa spuneti asta ca va sar la gat.
Cam atat de data asta....
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde deadgirl » Lun Mar 08, 2004 1:41 pm

de curand am vazut videoclipul lu' gary moore cu over the hills and far away.mi-a placut mult orchestratia.
deadgirl
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 25, 2004 3:54 pm
Localitate: romania-braila

Mesajde gaga » Lun Mar 08, 2004 2:27 pm

Exista vreo definitie a comercialului?


desigur, chiar mai multe, are si sinonime (cum ar fi mercantil)
comercialul (in cazul Nightwish) e sa iei mai multe piese care nu-s ale tale, sa combini o tipa care rupe pe voce, sa o bombardezi cu operatii estetice ca sa placa vulgului, sa compui o poveste romantica pe marginea cuplului clapar/vocala, sa-ti bagi banii in superscule (chiar daca le folosesti la un sfert de capacitate) si sa scotzi sunete de calitate in scopul unor avantaje materiale consistente, lasand la o parte originalitatea.

pink floyd au fost novatori, nu are legatura cu numarul de albume vandute. nightwish nu sunt decat urmasii modei (sa-i zicem) "trupa care suna beton cu gajica marfa pe voce"

Si ce daca au facut un cover?


UN cover? mai testeaza albumele.

Inseamna ca Metallica nu sunt originali?


metallica nu MAI sunt originali de la 91 incoace. in fapt au fost foarte originali pe ultimul album care e de porc.

si manson face coveruri dar este original. de ce oare? este comercial si totusi original, na poftim, acum ce te faci?

cat despre tallica :D au sunat mai bine korn si fred durst preluandu-i decat ei inshishi in ultima vreme, sa fim serioshi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tre » Mar Mar 09, 2004 1:37 am

unu. da nocturna toate au un sfarsit...

doo. nu stiu cine zicea de within temptation da nu se compara... are voce faina tipa, chiar imi place, dar n-au nici sound nici distinctie.

3. ce dracu ati batut apa-n piua atata ca am obosit citind si tot n-am gasit neshte argumente ca lumea.
tin minte ca treaba cu coverurile (in general) s-a mai discutat pe alt thread. in fine, 'parerea mea' e ca, in general, unele coveruri pot fi mai reusite decat originalul si legat de 'cazul nightwish' eu zic ca au facut mai mult decat sa schimbe doar 2-3 game si vocea lu' tarja la greu in fata.
acu' e si treaba cu marketingu' care iarasi tin minte ca s-a discutat. acu' taiem de pe lista o formatie buna (sau cel putin decenta) doar pt. ca 'se vinde'? adevaru' e ca au fost si inca sunt buni, dar dorinta lor de (mai mult sau mai putin) succes sau bani nu e treaba noastra. vezi 'cazul metallica': desi s-au dovedit a fi lacomi in cele din urma nu li se pot nega realizarile.
probabil daca ar fi fost in locu' lu tarja un mascul care 'o rupea pe voce' sigur ar fi fost mai putine argumente 'comerciale'.

4. dana puteai si tu sa pui ghilimele macar cand m-ai citat.

7. ce frig e sa dea dracu', ma duc sa dau centrala mai tare.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Mai 18, 2004 2:29 pm

Anuntz:

Pe data de 12(sau 22) noiembrie cica vine Nightwish in Bucureshti sa sustzina un concert de "promovare" a albumului Once shi nu numai.Asha zise Tarja asear intr-un interviu acordat lu Lentzi pt.RockZone.Iete ca nu mai tzin minte data exacta, da va zic maine ca am notat pe undeva p-acasa!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde The_FrozenLord » Mie Mai 19, 2004 6:53 pm

Marfa, chiar imi pare bine ca n-am mers la concertul ala de lied.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Mai 19, 2004 10:04 pm

paiacec scrie:Pe data de 12(sau 22) noiembrie cica vine Nightwish in Bucureshti

cica. doar ca nu i s-a dat, ci i s-a luat, shi nu ie 12 (nici 22) ci 19 noiembrie, Sala Palatului, orele 20. http://www.nightwish.ro (pentru eventual mai multe detalii, deshi saitu' e inca la greblat)

reushit sa achizitzionez cel mai recent videoclip, Nemo (thx bass), ascultat shi Once (inca neachizitzionat), nu prea se apropie de Oceanborn, cum se laudau iei, da' mie mi-a placut. dar fireshte, io is foarte subiectiva. *p

off-topic: salut pe aceasta cale lumile, shi care mai este, cu scuzele de riguare (is nashpa, shtiu), deci cel putzin pana luni/martzi ie restrictzie la netu' biroului. paiacecule, vezi ce date anapoda mai afishezi. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Joi Mai 20, 2004 8:29 am

Pai da bravo!N-ai vazut c-am zis ca va zic maine?Ai zis tu fuga mai inainte!Oricum ie corect!
Videoclipul la Nemo nu mi se pare ceva aparte!E un video obishnuit a la Nightwish!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Mai 20, 2004 10:17 pm

pai shi asta nu-i aparte? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Mai 26, 2004 9:36 pm

deci nu mai shtiu unde tre'ia sa scriu (la new release again. huh?!) asha ca o sa scriu aci unpic mai detaliat in legatura cu noul album, pe care l-am shi achizitzionat (traiasca netu', traiasca retzeaua colentina!) deci pe scurt:

in principiu albumul imi place, am impresia ca este mai hevi decat de obicei, ceva cor de voci masculine, suna gothic, da bine, ceva inflorituri pe la partea de instrumentatzie. nush de ce videoclip la Nemo, nu e nici pe departe cea mai buna piesa de pe album.

nu-mi place ca vocea Tarjei ie nitzel cam softita, sau poate am io auzenii, nu-mi place vocea lui Marco, care nu mi-a placut niciodata, nu-mi place nici vocea lui Tuomas, da' macar el are o scuza sa-sh mai bage vocea cand simte nevoia. :D

aa da, shi detest pasaju' din mijlocu' pieselor: "you are listening to the new Nightwish album - Once, and this track is called...bla bla bla" ii mai rau ca nanuca-n perete. asta e. versiunea neoficiala.

pentru moment, Dark Chest Of Wonders shi Wish I Had An Angel, suna intr-un anume fel.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Joi Mai 27, 2004 11:19 am

Asadar ... stiu ca am ajuns cam tarziu in topic, dar se mai imtampla, ce nu face bacul asta din oameni :P. Imi place foarte mult melodia, e foarte puternica, atat ca mesaj al versurilor, cat si ca sound, tipic pentru una dintre trupele mele de suflet. Videoclipul mi se pare o realizare deosebita, expresivitatea Tarjei ma impresioneaza de fiecare data. Hotararea care i se citeste in priviri ma face parca sa cred ca traieste intr-adevar sentimentele pe care le exprima. O melodie sugestiva, care m-a facut sa uit ca e de fapt un cover. In plus, exista multe asemenea cover-uri care sunt mai reusite decat originalul :)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde SwanHeart » Sâm Ian 01, 2005 10:10 pm

Nightwish sunt categoric cea mai tare trupa d metal la ora actuala... au tot c le trebuie... 2 voci superbe (tarja care e soprana si marco kre e super adevarat), un compozitor genial (tuomas intrece orice asteptari in c priveste calitatea, originalitatea, sinceritatea si sensibilitatea muzicii si a versurilor), instrumentisti extraordinari (tuomas, jukka, emppu si marco sunt ireprosabili in ce priveste profesionalismul si talentul), o prestatie live d senzatie (nimic nu m-a dezamagit la concertul dp 19 nov... totul a fost perfect... oamenii astia sunt impresionant d energici si se vede k iubesc din tot sufletul ceea ce fac), o imagine perfecta (aici ma refer si la stil si la comportament... organizeaza licitatii anuale in scopuri caritabile, se poarta exemplar cu fanii etc.)... nu cred k mai e nevoie sa mai adaug ceva... they just rule this music world! :rulz:

p.s.: mods skimbati si voi va rog numele acestui thread in "Nightwish" si atat... pt k am observat k nu exista asa ceva si e kiar pacat :/
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde caut_rockeri » Dum Ian 02, 2005 3:45 pm

Va certati ca niste papagali!Si ce va face sa credeti ca Tarja a facut operatii estetice?Nu va vine sa credeti ca o persoana cu voce buna poate sa arate si bine?Tarja arata bine ca e inca tanara .Daca avea peste 40 de ani si ar arata asa atunci te credeam.Eu cred ca prin comercial se intelege ceva melodic,care,evident,automat are si vanzari multe.Daca spuneti ca este o formatie comerciala atunci inseamna ca se vinde,e o formatie buna si publicului place."Mai mult nu arata a nordici de cat arata"-mai are importanta?Si daca astia chiar arata a nordici crezi ca nu s-a inventat vopseaua de par?Eu cred ca i-ati aprecia pe Nightwish la adevarata lor valoare macar daca v-ati chinui sa-i ascultati.Si ce vi se pare asa de naspa "Over the hills and far away",cand e melodia mea preferata si suna atat de bine?Ce nu va placut la ea?Intr-adevar ,suna mult mai bine decat originalul.Era mai simplu sa spuneti ca nu va place genul asta de muzica decat sa spuneti alte prostii de genul "sunt penibili,comerciali deci nu-i ascult,le mai trebuie doar chiloti de tabla"sau mai stiu eu ce.Eu, in locul vostru,nu m-as fi bagat sa scriu la un astfel de topic!Altfel, si eu as putea sa intru pe un forum in care se vorbeste de Michael Jackson si sa spun despre el ca e un ratat doar fiindca nu-mi place muzica lui iar pe forumul ala sunt probabil numai fani ai lui si eu,clar, nu m-as baga fiindca nu ma intereseaza,nu sunt in masura sa-i apreciez muzica.Asa si voi...Cine se apuca de citit acest thread spune ca formatia ar canta naspa si,ca orice formatie naspa,trebuie sa aiba si fani care sa-i sustina cu toate ca nu i-a ascultat vreodata.Aceste pagini sunt pline cu injurii din care nu reiese nimic plauzibil.Nightwish nu canta disco ca la sfrasitul anilor '70 combinat cu putin rock ,cum spunea unul pe aici.Ei canta metal simfonic cu cateva influente de doom/gothic dar eu as putea spune ca astia canta mai mult power metal,fapt ce reiese evident din melodiile "Crownless","Devil and the deep dark ocean","Sacrament of wilderness"si-s mai multe dar nu le zic pe toate.Si cum ai vrea sa sune o balada metal bine?In nici un fel altul decat cele in stil "My dying Bride","Therion","Iron Maiden","Stratovarius","Judas Priest""Sonata Arctica",etc.pentru ca asta inseamna metal adevarat."La naiba cu goticii astia!Asta e muzica pentru depresivi,nu-mi plac versurile gen mireasa mea moarta."Daca nu-ti plac versurile astea ,macar incearca sa intelegi si aceasta latura a vietii,incearca sa te transpui dincolo de ceea ce auzi si sa nu faci afirmatii de genul asteia cand tu nici nu te-ai chinuit sa asculti.danone, sau cum iti zice ca user,nu7 e nevoie sa improsti cu noroi pe toti doar pentru ca tu trebuie neaparat sa fii luata-n seama si doar parerea ta conteaza!Vad ca esti mereu pusa pe harta si vad putine persoane de pe aci cu care sa fii de acord chiar daca printre ele sunt persoane care nu sufera formatia.Tu trebuie sa ai mereu dreptate ca,deh,tu esti inregistrata pe acest forum de mai bine de 2 ani si tu tre' sa stii mai multe decat noi, restul,care nea-m inregistrat de doar cateva zile ca doar ce am aflat de site!Fiecare formatie are ceva original,aparte si nu poti sa spui despre Nightwish ca nu sunt orginali.Revenim la partea cu versurile:de cand are Nightwish versuri depresive prin melodiile lor?Ti-ai tradus vreodata versurile?Sunt niste versuri magnifice!Dar am uitat ca tu incepi si comentezi de ei inainte de a-i asculta!Ati inceput aiurea sa vorbiti de simfoniile lui Wagner,si alte chestii cum ar fi Metallica ,Linkin Park,Limp Bizkit,etc.care,evident,nu au legatura cu subiectul.Iti spun ca Tarja a terminat un liceu de muzica ca si Tuomas, de altfel.La ora actuala a zis ca studiaza muzica bisericeasca,sau ceva de genul asta, a studiat opera si mai stiu eu ce.Va mira faptul cum de poate sa cante bine ca ,ce sa spun ,doar a studiat si nu a excelat.Ha ha ha!Va rad in fata!Va pot spune foarte bine ca ea poate sa o ajunga pe Maria Callas daca vrea doar ca formatia in care se afla nu-i permite asta.Imaginati-va cum ar fi daca linia melodica va fi de metal ca pana acum doar ca ea o sa cante si mai sus decat o face, ca la opera!Ar fi aiurea!Nici unul nu cred ca ati mai sta in sala de concert pentru ca nu se potriveste cu instrumentatia si va trebui sa mai coboare din voce.Ea canta oricum adecvat stilului pe care,bineinteles,nu o sa-l intelegeti vreodata pentru ca refuzati sa faceti asta.Copii crescuti cu Metallica la nas si cu alte americanisme,normal ca nu va place Nightwish pentru ca nu sunteti admiratori ai metalului european si ai operei!Eu,ieri am prins 2 concerte de opera pe la tv si m-am uitat si pot spune ca-mi place dar inainte eram si eu ca voi,adica nu prea imi placea opera, dar dupa ce am ascultat aceasta formatie gustruile mele muzicale s-au mai diversificat un pic dar atunci cand i-am auzit pe Nightwish prima data ,mi-a placut linia melodica(pentru ca asta ma atrage cel mai mult la o formatie rock) dar mai putin vocea pentru ca,dupa cum spuneam mai sus,nu prea eram de acord cu vocile de soprane dar nu am spus ca ei canta naspa(si atunci eram disperata dupa orice de la Linkin Park)!Aceasta formatie reprezinta o schimbare in bine pentru scena metalica!Nu cred ca merita sa spui despre Manowar ca-s penibili ca nici pe astia nu v-ati chinuit sa-i ascultati cu adevarat!Si ce daca melodiile lor au versuri numai cu razboinici,dragoni?Important e ca ei canta de mai bine de 20 de ani si-si fac treaba bine.Si nu-i criticati nici pe Rhapsody pentru ca nu va place power metalul!Dar voi, nu!Sunteti cu scena americana si preferati sa auziti versuri gen"ma-ta e o proasta!","prietena mea e o curva","aseara am tras o betie si m-am distrat cu pretenii si acum ma doare capul de plesnesc" cum canta aia prin melodiile lor heavy metal.Orice formatie poate sa cante asa ceva dar americanii exceleaza in astea!Cand veti respecta scena metalica europeana,atunci veti trimite mesaje pe aceast thread!Ma intreb ce legatura are Manowar cu Nightwish?Nici una!Nightwish nici nu canta gothic,asa ca...Gothic canta Therion iar doom-ul nu e gothic si ca formatie de doom metal avem My Dying Bride care este intr-adevar depresiv!Metalul european e mult mai profund decat cel american.Cele mai bune formatii de heavy metal sunt europene (dupa cum vedeti cazul Judas Priest si Iron Maiden),la gothic ii avem pe Therion,la doom My dying Bride,la black s-ar spune ca Mayhem,la power metal este situatia cam subiectiva dar sa spunem ca Rhapsody dar si Stratovarius,la metal industrial vad ca ii avem considerati cei mai buni pe Rammstein(dar si aci situatia este subiectiva),la death metal nu ne bagam pentru ca aci ii avem cei mai buni pe americani,inventatorii acestui stil.Pot spune ca si americanii exceleaza cu adevarat la ceva si anume la death metal.Americanii sunt buni la heavy metal dar nu si cei mai buni,la death si la rock alternativ,bine ca mai sunt buni si la rockul clasic dar asta e alta treaba.De parca noi ,europenii,nu avem trupe bune de rock alternativ si de death metal...Cufunda-te, danone, in continuare in Megadeth-ul tau si asa nu o sa intelegi niciodata ce e viata,ce inseamna cu adevarat intreg fenomenul rock!Nu zic ca Megadeth canta naspa dar le lipseste esenta vietii,filozofia de a trai,etc.Cum tu nu prea te-ai chinuit sa asculti Nightwish nici eu nu m-am chinuit sa ascult Megadeth dar nu pot spune despre ei ca sunt naspa!Nu ascultam black metal pentru ca e galagios,satanist,porcos...nu ascultam gothic pentru ca e pentru depresivi...nu ascult Manowar ca-s penibili in chilotii lor de tabla si nici Nightwish ca-s comerciali...nu ascult thrash metal pentru ca e prea dur si naspa(inca nu ai zis dar urma sa zici probabil)...nu ascult nici death metal ca nu se intelege nimic din el si e ca si cum cineva mi-ar da cu ciocanul in cap...nu ascult nici industrial ca domina parte electronica si strica tot...nu ascult nici heavy metal pentru ca is drogati...si nici power metal ca ma enerveaza aia cu povestirile lor,cu bataliile castigate si relatari despre omorarea unor balauri,cautarea unui inel fermecat,etc...si nici rock alternativ ca e prea comercial,asculta orice fraier...nici punk ca nu stiu ce, la grunge la fel si asa,daca stau si ma gandesc ,nici nu ma mai bag la rock-ul clasic ca o sa zici ca-s prea linistiti,asa ca la hardcore,viking metal,grindcore,brutalcore,crustcore,postpunk,deathcore,gore,etc. nici nu ma mai bag sa intreb.Dar oare voi chiar ascultati acest gen de muzica?Ati priceput ceva din el?Simtiti ca merita sa-l ascultati?Vi se potriveste?Daca nu ascultati aceste genuri inseamna ca mai bine nu mai calcati vreodata pe un forum rock!Nu aveti ce cauta!Mai bine va dati cu parerea pe un forum despre muzica pop,hause,hip-hop,etc. decat sa vorbiti aiurea despre fenomene neintelese de voi!Danone, mai bine stai la coada vacii, mulgi vaca,fa altceva decat sa vorbesti aiurea!Vrei un servetel?
caut_rockeri
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Dec 29, 2004 10:13 pm
Localitate: ia ghici!

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nightwish

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron