Nightwish & Tarja Turunen

Forumul asociat fanclubului Nightwish

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 10:20 pm

SwanHeart scrie:in nici un caz nu auzisera atatia k dupa explozia numita nemo... nr fanilor sau ma rog al celor kre asculta nw din diferite motive s-a km dublat dupa nemo


...lucru care le dovedeste p a mia oara genialitatea...
dragilor... dati-va batutzi...

NIGHTWISH RULZ !!!
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde shakti » Lun Ian 31, 2005 10:21 pm

eu nu ascult manele dar cred ca fiecare om tre judecat dupa cum e ca om nu dupa muzica pe care o asculta...
oamenii care se identifica cu muzica pe care o asculta sunt oameni fara personalitate si o gasesc la vedetele respective.
si inca ceva:pischesh , chiar dc e pricajit si nu stie sa se apere( saracul) nu e prost ,oricum stie mai multe decat micuta swan
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 10:23 pm

am ajuns sa cred k ei nu prea inteleg c inseamna sa fii cult... un om kre citeste SI INTELEGE eminescu, baudelaire, byron, shakespeare etc (asta k sa dau numai exemple din poezie) e cult... si un astfel d om kruia ii plac asemenea poezii nu are cum sa gaseasca nici o placere in versuri d genul "stau si plang in fata ta" sau "chef d chef si toti banii mei" si alte aberatii muzicale p kre le-am mai auzit urland din masini d culori insuportabile pt ochii mei :p

si kestia cu muzica e la fel k "spune-mi cu cine umbli k sa-ti spun cine esti" ;)
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Lun Ian 31, 2005 10:27 pm

Nu citesc nimic de-acolo, deci is incult? Si daca vrei sa stii is punker nu manelist, desi ambele merg bine la chefuri!

Natuish oricum ma lasa rece!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Lun Ian 31, 2005 10:31 pm

nu t obliga nimeni sa citesti autorii d mai sus am dat doar niste exemple din poezie... poate nu-ti place poezia dar citesti alte genuri... atunci knd nu citesti absolut nimic in afara d hustler & co devine tragic

sincer sa-ti spun si p mine punk-ul ma lasa rece asa k suntem chit la faza asta :p
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 10:32 pm

shakti scrie:eu nu ascult manele dar cred ca fiecare om tre judecat dupa cum e ca om nu dupa muzica pe care o asculta...
oamenii care se identifica cu muzica pe care o asculta sunt oameni fara personalitate si o gasesc la vedetele respective.
si inca ceva:pischesh , chiar dc e pricajit si nu stie sa se apere( saracul) nu e prost ,oricum stie mai multe decat micuta swan



"eu nu ascult manele " mai lasa-ne !!!

faza cu identificatu si gasitu m-a dat pe spate... e atat de coerenta... ;b
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde shakti » Lun Ian 31, 2005 10:36 pm

e coerenta , dc tu nu o intelgi e problema ta...eu zic s o mai citesit si poate....
spre deosebire de altii nu imi e rusine cu ceea ce fac sau gandesc,asa ca dc ascultam manele as fi spus...dar nu ascult:)
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde stargazer » Lun Ian 31, 2005 11:11 pm

bine, bine.. nu te mai stradui... te credem...
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde nbm » Mar Feb 01, 2005 11:43 am

SwanHeart scrie:am ajuns sa cred k ei nu prea inteleg c inseamna sa fii cult... un om kre citeste SI INTELEGE eminescu, baudelaire, byron, shakespeare etc (asta k sa dau numai exemple din poezie) e cult...


fato, daca tu crezi cu convingere lucrul asta, esti pierduta si nici nu merita sa-mi bat capul cu tine. dar mai fac o incercare:
tu crezi ca un inginer foarte bun, dar care a citit doar manuale de specialitate si caruia, intimplator, nu-i place poezia, este INCULT dupa definitia ta.
incerc sa-ti mai spun inca o data: este o mare DIFERENTA intre a ASCULTA si a-ti PLACEA. iar pt a zice ca nu-ti place, trebuie mai intii sa asculti.
daca creierul tau reuseste sa priceapa acest lucru, mai ai o sperantza si potzi citi si continuarea mesajului. daca nu, opreste-te aici.

nightwish nu sunt nici primii si nici ultimii care au combinat muzica rock cu partile simfonice. ba mai mult, eu inclin sa cred ca au copiat, dar cum nu sunt un teoretician al muzicii ma opresc aici.
ai auzit cumva de Jesus Christ Superstar, de yes sau altzii?
eu ti-am mai zis, poate sub alta forma, crezi ca daca adi de vito (sau cum dreaku il cheama) va cinta cu o soprana pe o muzica de inspiratie simfonica, va deveni brusc cult peste noapte?? :D
eu nu cred asta. si taman asta te-am rugat sa-mi raspunzi:
care e diferenta dintre un finlandez cu ceva studii muzicale, care cinta cu o cintareata de opera, o muzica cu niste versuri, sa-i zicem, inteligente... si un
tigan roman, care poate cinta pe versurile lui eminescu, impreuna cu felicia filip sau alta, o melodie cu o oarecare tenta simfonica?
de ce este unul mai cult decit altul? argumente de genul "manelistii este inculti" nu tzin...
si o alta intrebare:
de cind versurile melodiilor sunt un nivel al gradului de cultura al unui solist?

stargazer, inceteaza cu afirmatziile de genul "manelistii sunt prea prosti pentru a intzelege ce spunem noi aici, aia inteligentzi, de asculta naituish" pt ca o sa ti-o iei de unde te astepti mai putzin

sa-mi explice si mie cineva de ce cea mai mare parte a fanilor naituish sunt adolescentzi sau tineri abia iesiti din adolescentza, f vehementzi in sustinerea formatziei favorite, dar fara a fi ascultat extraordinar de multa muzica la viatza lor. eu cel putzin nu am intilnit inca vreun rocker de, sa-i zicem, 26-28 de ani care sa fie incintat de muzica lor?
eu as zice ca e un semn ca e o muzica comerciala, dar ma vor contrazice iar "pustanii" :D

PS: sa nu uit sa precizez ca ascult nightwish, dar nu-mi place. adica naituishii sunt pe acelasi nivel cu manelele ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Feb 01, 2005 12:18 pm

nbm, care n-oi avea io 26-28 de anishori (bine ca ejt tu dashtept :D) shi care nu ma consider pushti ... sau cum ai zis matale colosha ? ("adolescentzi sau tineri abia iesiti din adolescentza, f vehementzi in sustinerea formatziei favorite, dar fara a fi ascultat extraordinar de multa muzica la viatza lor") deci treaba aia de ai zis colosha intre paranteze. mentzionez ca ascult Yes, imi place Yes, ascult The Beatles, imi place The Beatles, ascult The Who, imi place The Who, ascult Pink Floyd, imi place Pink Floyd, ascult Rainbow, imi place Rainbow, ascult Uriah Heep, imi place Uriah Heep, ascult Dire Straits, imi place Dire Straits, ascult Megadeth, imi place Megadeth, ascult AC/DC, imi place AC/DC, ascult Black Sabbath, imi place Black Sabbath, ascult Nine Inch Nails, imi place Nine Inch Nails, ascult Noir Desir, imi place Noir Desir, ascult Samsas Traum, imi place Samsas Traum, ascult Rammstein, imi place Rammstein, ascult Nightwish, imi place Nightwish, ascult Lacuna Coil, imi place Lacuna Coil, ascult Within Temptation, imi place Within Temptation, ascult Radiohead, imi place Radiohead, ascult Hooverphonic, imi place Hooverphonic, ascult Portishead, imi place Portishead, ascult Tchaikovsky, imi place Tchaikovsky, ascult Shostakovich, imi place Shostakovich, ascult Loreena McKennitt, imi place Loreena McKennitt, ascult Maria Tanase, imi place Maria Tanase, ascult ... shi etc, te pot plitisi in felul asta pana maine. ordinea ie balamuc, de cum s-au invalmashit pe moment in minte.

acuma, daca tzie nu-tz place, nu pricep de ce dracu mai ascultzi? :con: shi mai tzii mortzish sa shi precizezi treaba asta. :D

+ ca ce facetz voi icisha cu morile de vant, ma amuza teribil, asta-i alta treaba. navetz de munci? atz ramas fara ionuzzi? ~p

peseu: tziu shi io sa preciez ca num plac Tzapinarii, Rhapsody, Symphony X, Holograf, Taxi, Directzia 5, manelele shi nici covrigii de la tanti aia din coltz de vis-a-vis de statzia de la care iau io mashina!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 01, 2005 12:27 pm

stargazer, un parintesc avertisment: citeste regulamentul si nu mai pune mesaje consecutive. unu. doi, citeste argumentatia pe subiect inainte sa incarci cu acealeasi tampenii, subiectul e rasdiscutat, ia-o de la prima pagina.

swanhart, as avea o mare apreciere pentru efortul tau daca ai incerca sa scrii in limba romana. daca se poate, daca e un efort prea mare, asta este. nu uita ca te reprezinti prin ceea ce scrii si s-ar putea sa te mire cata lume are nevoie de un ionuzzz zilele astea :j

moderatorul va multumeste
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nbm » Mar Feb 01, 2005 12:28 pm

nocturna scrie:acuma, daca tzie nu-tz place, nu pricep de ce dracu mai ascultzi? :con: shi mai tzii mortzish sa shi precizezi treaba asta. :D


probabil ca avem noi criterii diferite de intzelegere a verbului "a placea".
la mine "nu-mi place" nu este sinomin cu "nu pot sa suport"
mai precis, daca dau astia pe vh1 sau alt canal de muzica un videoclip cu nightwish nu schimb programul, cum mi se intimpla de exemplu in cazul jamiroquai sau bjork - pe care chiar nu pot sa-i sufar.

iar, daca vrei, cazul cu nightwish este pt mine un experiment: vreau sa vad care sunt motivele pt care atitia sunt extaziati de aceasta formatzie :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Feb 01, 2005 12:29 pm

Nocti vezi ca cu postu asta te cam faci de ras. Mai bine treci-i in revista pe fanii Natuish de mai sus si dupa aia trage singura concluziile! Unu si unu!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Feb 01, 2005 12:32 pm

adica naituishii sunt pe acelasi nivel cu manelele

asta chiar le infiereaza pe toate, mr. cnn... chiar te-ai gandit de doua ori (sau cel putzin o data) inainte de a zice chestia asta sau e doar o incercare parshiva de a starni o furtuna intr-un pahar cu apa. question mark.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Feb 01, 2005 12:39 pm

pijchesh, vai tu, lupule moralist, haddaway, 3sudest? hai mai taci, manelistule, ca te spun la ashtia mici. :D
Mai bine treci-i in revista pe fanii Natuish de mai sus si dupa aia trage singura concluziile

concluzii ? daca zic (,) ca mi se rupe de iei, primesc ban ? ok, atuncea nu zic. ce treaba am io cu danshii ? ii cunosc ? ma cunosc? imi platesc intretzinerea ashtia? habitez deimpreuna cu iei? dau shi iei o bere din cand shi cand? ne permitem intimitatzi? socializam? ei bine nu. din partrea mea, poa danshii ca sa asculte shi ansanblu artistic de la caminu cultural din adunatzii copaceni. sau, cu alte cuvinte, nu ma intereseaza. ma urmareshti?

am mai zis undeva , paici: cunosc uameni studentzi la CONSERVATOR care alaturi de muzica (,) clasica, asculta shi apreciaza manelele. asta ar insemna ca saracu conservator ar trebui pentru ca sa intre in pamant de rushine, sau ca X, ca shi ascultator de muzica clasica ce ieste, ar trebui sa-sh revizuiasca atitudinea vis-a-vis de , sa zicem, bach ?

uneori, lojica ta ma impresioneaza. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Mar Feb 01, 2005 12:39 pm

theOffender scrie:chiar te-ai gandit de doua ori (sau cel putzin o data) inainte de a zice chestia asta


daca mai citesti o data, o sa vezi hohotul de ris, respectiv ~p, pus dupa afirmatzia in cauza.
evident ca nu-s pe acelashi nivel, macar ca unii cinta in engleza si altzii in pseudo-romana :D
voiam sa spun ca valoarea lor e clar diferita, doar ca mai difera si scala de apreciere a fiecarui individ - iar aceasta nu tzine neaparat de cultura, din punctul meu de vedere.

dar pt un individ oarecare se poate intimpla ca beethoven sa fie egal cu pink floyd sau anthrax cu run dmc shi asta nu e neparat de blamat decit de catre cei limitatzi sau prea infierbintatzi
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 01, 2005 12:47 pm

daca mai citesti o data, o sa vezi hohotul de ris, respectiv , pus dupa afirmatzia in cauza.


~p lasa-l bre pe ofender, la el capacitatea cognitiva poate o sa vina odata cu varsta, mai stii?

vreau sa vad care sunt motivele pt care atitia sunt extaziati de aceasta formatzie


mi se pare un marketing destul de evident, ei bine d'aia, de PR :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Feb 01, 2005 12:48 pm

Nocti draga, ma asteptam sa vii cu faze d-astea. Io am vrut sa spun ca muzica lu Naituish, ie o muzica facila ( la fel ca Haddaway si 3se da' macar aia ma fac sa zambesc), drept dovada infocatii fani de pe threadu asta care is fuarte culti si-si enumara p-acilea cartile citite, iar unii din ei chiar si muzicile elevate pe care le asculta iei.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Feb 01, 2005 12:51 pm

aozi mah, daca ai batut fun apropo fin, trebile alea era pentru nbm, prietenii shtie de ce. :p
ie o muzica facila

asha, shi ? ie interzis prin lege ca sa ascultzi , sau ce? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Mar Feb 01, 2005 8:59 pm

din nou imi dovedesti k citesti cu orice altceva in afara d ochi... alea erau doar exemple dragule si am si mentionat asta... ai mai si citat si partea in care am zis asta k sa dau exemple numai din poezie... geesh... k sa nu mai vorbim k intr-un alt post am zis k "poate nu-ti place poezia... citesti orice altceva... problema intervine atunci cand nu citesti altceva dkt hustler & co"... din nou ma dezamagesti...
si da am auzit d toate formatiile mentionate d tine si d jesus christ superstar... tu ai auzit d spectacolele notre-dame de paris sau fantoma d la opera (inainte sa se faca film cu muzica din el)? ascult multe trupe vechi si pt mine Queen n-o sa fie niciodata egalati dar asta nu inseamna k tot c e nou e lipsit d valoare ;)

hai sa-ti zic cva... un manelist n-o sa cante niciodata cu felicia filip pt k e prea limitat sa ia in considerare o asemenea posibilitate deci c ai spus tu iese clar din discutie... dupa cum observi un manelist face duete cu daniela storfy nu cu felicia filip... in concluzie afirmatia ta cade :p
si versurile arata nivelul d cultura in momentul in care sunt compuse d respectivul solist cum e cazul nightwish... pt k un om cu 4 clase nu are cum sa scrie versuri nici makr decente in timp c unul cu studii dak are si talent poate sa scrie cva superb
pt informatia ta am ascultat manele obligata fiind prin diferite locuri sau p la diferite petreceri si NU IMI PLAC!!! c e atat d greu sa pricepi???

cat despre ultima ta afirmatie e clar k nu prea iesi mult in lume :D dak aveai cea mai vaga idee ai fi stiut k la concertul nightwish s-au prezentat o mare parte d oameni peste 30 d ani... erau unii cu parul alb kiar p acolo asa k din nou n-ai nici un argument p kre sa-ti bazezi afirmatia... te-ai gandit vreodata k oamenii d varsta mijlocie au treburi mai bune d facut dkt sa stea sa posteze p forumuri k sa vezi tu k sunt fani nightwish? intr-adevar majoritatea fanilor se incadreaza intre 18-20 d ani conform unui sondaj facut p forumul nightwish... dar asta se aplica aproape tuturor formatiilor d muzica contemporana... si ma repet oamenii trecuti d facultate au alte lucruri mai bune d facut dkt sa stea p forumuri sau p mirc... lu taik-miu ii plac nightwish si are 49 d ani aproape deci pt mine afirmatiile tale nu valoreaza absolut nimic ;)

danone kiar t rog sa-mi arati unde am facut eu greseli gramaticale... dak t referi la faptul k folosesc f des "k" e pt a scrie mai rpd... atata tot... sau doar voiai sa t iei d mine si nu stiai cu c?
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Feb 01, 2005 9:12 pm

Nu inteleg ce legatura are taica-to cu Naituish? Sincer.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Mar Feb 01, 2005 9:19 pm

aoleu doamne... nbm mi-a zis k el n-a intalnit oameni trecuti d 20 d ani kre sa asculte nightwish si i-am dat exemplu... citeste naibii mai atent inainte sa postezi doar d dragu d a t lua d mine!!!
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde stargazer » Mar Feb 01, 2005 10:04 pm

nbm scrie:
stargazer, inceteaza cu afirmatziile de genul "manelistii sunt prea prosti pentru a intzelege ce spunem noi aici, aia inteligentzi, de asculta naituish" pt ca o sa ti-o iei de unde te astepti mai putzin

sa-mi explice si mie cineva de ce cea mai mare parte a fanilor naituish sunt adolescentzi sau tineri abia iesiti din adolescentza, f vehementzi in sustinerea formatziei favorite, dar fara a fi ascultat extraordinar de multa muzica la viatza lor. eu cel putzin nu am intilnit inca vreun rocker de, sa-i zicem, 26-28 de ani care sa fie incintat de muzica lor?
eu as zice ca e un semn ca e o muzica comerciala, dar ma vor contrazice iar "pustanii" :D

PS: sa nu uit sa precizez ca ascult nightwish, dar nu-mi place. adica naituishii sunt pe acelasi nivel cu manelele ~p


1. ce-o sa-mi iau..?!!! de unde-o-sa-mi iau???

2. manele = nightwish ? e=m*c patrat??? totu e relativ... da tine si de cerebel...
"Toata lumea spune ca am o inima ciudata si intunecata,dar eu am inima unui copilas....intr-un borcan...pe birou...."
Avatar utilizator
stargazer
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:00 am

Mesajde shakti » Mar Feb 01, 2005 10:33 pm

SwanHeart scrie: oamenii d varsta mijlocie au treburi mai bune d facut dkt sa stea sa posteze p forumuri k sa vezi tu k sunt fani nightwish? intr-adevar majoritatea fanilor se incadreaza intre 18-20 d ani conform unui sondaj facut p forumul nightwish...

daca nu stiai printre cei ce stau pe fanclub sunt si oameni trecuti de 30 de ani (si sunt destul de multi)...trege tu concluziile :D

SwanHeart scrie: dar asta se aplica aproape tuturor formatiilor d muzica contemporana... si ma repet oamenii trecuti d facultate au alte lucruri mai bune d facut dkt sa stea p forumuri sau p mirc...

si majoritatea au si facultate...asa inculti cum ii vezi tu
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde SwanHeart » Mar Feb 01, 2005 10:43 pm

cel mai mult urasc sa mi se puna vbe in gura... eu am zis k cei kre asculta manele sunt inculti nu toti cei dp forumul asta kre sunt trecuti d 30 d ani au o facultate si nu asculta si nightwish... dearie me... c oameni p lumea asta... si tin sa va anunt cu regret (pt voi) k 31% din fanii nightwish au peste 21 d ani, iar cei intre 18-20 constituie ink vreo 29% din total... deci teoria voastra pica avand in vedere k raman vreo 40% sub 18 ani... 40% nu constituie nici macar jumate k sa nu mai vorbim d o majoritate... of of cum dau peste nas statisticile astea
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Feb 02, 2005 1:16 am

nocturna scrie:peseu: tziu shi io sa preciez ca num plac [...] Symphony X [...]

Bun. Deci in urmatoru peceu o sa trimit Symphony X.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Feb 02, 2005 8:38 am

un manelist n-o sa cante niciodata cu felicia filip pt k e prea limitat sa ia in considerare o asemenea posibilitate


~p sa o crezi tu, contrar opiniei pseudoelitistilor ascultatori de diverse roace, manelarii au si ei o imagine de format, daca interesul imaginii i-ar dicta, ar canta si cu pavarotti.

peseu: nu de gramatica ci de stilul de chat de a scrie cu "k", e obositor pt un forum si e un pustism desrtul de deranjant pt unii. e un forum, nu irc. parerea mea, tu faci cum crezi.

ps2. daca nu termini cu atacurile la persoana s-ar putea sa iti dau timp de gandire intr-o scurta pauza sa iti revizuiesti atitudinea. nu se ia nimeni de tine personal, aici nu ne legam de oameni ci de ceeea ce scriu ei, nu-ti mai fatzai "telectu" ca nu e loc, mergi pe subiect.

cum dau peste nas statisticile astea


pe care le-au facut cercetatorii americani ~p
kiddo, statisticile tzin strict de strategie, daca nu ma crezi eu iti dovedesc facand chiar aici un sondaj sa iti demonstrez ca daca interesul meu (de formatie) vrea un target anume, aia o sa aiba, nush de unde le tot scoateti, industria muzicala e mai mult decat muzica insasi si propaganda facuta unei trupe, nu vorbiti ce nu cunoasteti ca vine nenea sod si da na na la poponeatza :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nbm » Mie Feb 02, 2005 1:21 pm

iar cei intre 18-20 constituie ink vreo 29% din total... deci teoria voastra pica avand in vedere k raman vreo 40% sub 18 ani... 40% nu constituie nici macar jumate k sa nu mai vorbim d o majoritate...


draga mea, daca recitesti cu atentzie, eu vorbeam de adolescentzi si proaspat ieshitzi din adolescentza. adica 40+29=69% :D.
daca mai adaugam si vreo 5-10% din aia peste 21 dar sub 25 de ani, ajungem la concluzia ca trei sferturi din public este f tinar. eu cred ca e suficient de relevant, dar daca tu vrei o majoritate de 100%, imi retrag afirmatzia

dar asta se aplica aproape tuturor formatiilor d muzica contemporana

proasta, as completa eu, dar o sa zici ca sunt rautacios

in al doilea rind, optserv (c.n) ca inca nu mi-ai raspuns la intrebare. chiar presupunind ca adi va face o colaborare cu felicia filip si va reushi printr-o minune dumnezeiasca sa scoata niste versuri intelijente - va deveni brusc f cult? :yD
un om cu 4 clase nu are cum sa scrie versuri nici makr decente in timp c unul cu studii dak are si talent poate sa scrie cva superb - aici te contrazic iarashi. au fost adevarate genii care in clasa a cincea compuneau versuri de mare rafinament, in schimb sunt f multi cu studii care inca sunt convinsi ca ceea ce scriu ei este superb, dar nu e asha :D

in al treilea rind, la concert era cit p-aci sa ajung shi eu, chiar daca nu-mi plac, shi mai shtiu citeva persoane care voiau sa mearga de curiozitate. dupa cum mai shtiu persoane care nu au ratat nici un concert al unei trupe straine in Romania, indiferent de afinitatile lor. zi-i snobism, zi-i cum vrei, dar nu mi se pare extrem de relevant faptul ca erau si persoane - sa le zicem - mai in virsta din public
nu o lua ca pe un mishto, dar cred ca la virsta (daca virsta ta din profil e corecta) la care tu inca ascultai cintece de leagan, eu ascultam muzica rock, iar eu cind ma refeream la cunoscutzii mei, ma refeream la colegi de generatzie, carora naituish nu li se pare o supermuzica
shi sunt mai scos in lume decit crezi tu, chiar daca nu-mi place nightwish

"si ma repet oamenii trecuti d facultate au alte lucruri mai bune d facut dkt sa stea p forumuri sau p mirc.."
sper ca asta nu era o jignire la adresa mea. da. sunt trecut de facultate, am absolvit-o de 4 ani si uite ca stau pe forumuri. crede-ma, nu sunt singurul. daca tu ai vorbit doar cu copii, asta este...

off-topic
stargazer scrie:1. ce-o sa-mi iau..?!!! de unde-o-sa-mi iau???

in viatza, ca de la putzin tolerant la foarte putzin tolerant :yD
PS: citeste si explicatzia la nr. 2 data in alt mesaj, poate o sa te vezi ce le poate unora cerebelul
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde norishor » Mie Feb 02, 2005 2:05 pm

oooooooo...ce vad aici. ce mai polemica s-a iscat in urma mea. ati cam luat-o pe aratura. nu era intentia mea nici pa departe sa arat cat de culti sau de inculti sunt manelistii. parerea mea e ca asta e o cu totul alta discutie. a pus la un moment dat punctu pe i si a zis ca nightwish e o muzica facila... =D presupun ca asta poate fi o explicatie. mai astept si altele. :-"
norishor
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 12:17 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde SwanHeart » Joi Feb 03, 2005 8:26 pm

un sg lucru mai am de spus si nu mai imi bat capu pt ca am observat (cam tarziu ce e drept) ca e in van...

pt nbm :p inteleg in mare parte ce zici tu acolo dar nu pot sa fiu de acord cu tine... o fi adevarat ca eu poate ascultam cantece de leagan cand tu ascultai rock (desi n-as fi asa sigura) dar e cert ca tu nici nu te nascusei cand taica-miu asculta rock... si parerile voastre nu pot sa aiba o valoare pt mine atata timp cat un om de 49 de ani, care a facut o facultate, care a citit n carti la viata lui, care asculta artisti ca Queen, Deep Purple, Uriah Heep, Iron Maiden, Alice Cooper, Jimmy Hendrix etc ii considera pe Nightwish buni si am constatat ca imi fura destul de des cd-urile lor ca sa le asculte... in plus ar fi vrut sa vina cu mine la concert dar nu a putut pt ca nu era in tara si cand l-a vazut la televizor mi-a zis ca ar trebui sa existe mai multe trupe ca nightwish in muzica contemporana si ca "oamenii astia chiar se pricep la ceea ce fac"... ei bine cum ziceam cand am aprobarea lui care are clar mai multe cunostinte decat voi in ceea ce priveste rockul v-as ruga sa ma iertati daca nu prea imi pasa de ceea ce spuneti voi impotriva nightwish... ce-a fost prost din ce e nou a recunoscut imediat... ca d ex linkin park sau evanescence :p dar nightwish i-au placut d la primele acorduri

si inca o chestie nbm asa o fi cum zici tu in privinta oamenilor care erau la concert din diferite motive... cert e ca eu am vazut acolo tricouri AC/DC, Iron Maiden, Amorphis, Manowar etc... un tip care avea mult peste 20 d ani era chiar in fata mea, tricou AC/DC si dadea din cap p Nightwish de nu se putea... asa ca din nou iarta-ma daca nu pot sa dau credit la ce spui tu
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nightwish

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori