...la cererea generala...

Forumul asociat fanclubului Vita de Vie

...la cererea generala...

Mesajde sorin vdv » Joi Mai 09, 2002 7:02 pm

de fapt si de drept, mai mult la insistentele lui zgubi, o sa revenim cu citeva subiecte.

1. audiogalaxy, etc. proliferarea schimburilor de mp3-uri si cd-r-urile rezultate afecteaza ingrozitor situatia, si asa subreda, a formatiilor de rock alternativ. s-a ajuns la situatia ilara in care artistilor li se cer autografe pe cd-r. deja ne-a trecut prin cap sa renuntam la a mai lansa albume, si a ne margini la piese cu videoclipuri. mediapro music nu mai poate scoate nici un produs vdv music anul acesta (tip ipr, ss3, etc) precis din acest motiv. situatia asta nu afecteaza insa trupele ultracomerciale, al caror public e mult mai disciplinat. ce ziceti ?

2. concertul pro fm din backstage a fost bestial, recunosc, cu toate acestea este trist ca diferenta intre o sala plina ochi de oameni care stiu piesele cuvint cu cuvint si o sala, (e drept, uneori plina, din care insa vreo 20-30% asteapta si inceputul dansului )este de numai 50.000 lei. la chisinau am avut sala plina 2 zile la rind, la 180.000 lei (echivalent) / bilet...

3. s-a vorbit pe un topic despre mosheala si stage-diving. m-a frapat faptul ca zgubi nu cunoastea termenii. ceea ce dovedeste faptul ca este dintr-o generatie noua. noi apreciem ambele generatii, dar avem amintiri foarte neplacute cu privire la mosheli. un fan al nostru a fost operat timp de 10 ore pe creier in urma unei lovituri cu un obiect metalic in timpul unei mosheli. de atunci nu mai suntem de acord cu acest gen de manifestari.
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde b0nechina » Joi Mai 09, 2002 8:16 pm

audiogalaxy, etc. proliferarea schimburilor de mp3-uri si cd-r-urile rezultate afecteaza ingrozitor situatia, si asa subreda, a formatiilor de rock alternativ. s-a ajuns la situatia ilara in care artistilor li se cer autografe pe cd-r. deja ne-a trecut prin cap sa renuntam la a mai lansa albume, si a ne margini la piese cu videoclipuri. mediapro music nu mai poate scoate nici un produs vdv music anul acesta (tip ipr, ss3, etc) precis din acest motiv. situatia asta nu afecteaza insa trupele ultracomerciale, al caror public e mult mai disciplinat. ce ziceti ?

Pai, eu zic asa: am din '94 copie pirat dupa Mother Love Bone - Apple si deja banalizatul Temple of the Dog, de vreo doi ani am pus mana pe mp3-uri (la vremea aia functiona napster cu succes), si totusi asta nu m-a oprit sa dau in Dublin 18 lire pe CD, din pricina ca mi-a albit parul cand le-am vazut in magazin.
Eu zic ca Media Pro ar trebui sa se gandeasca un pic si la mediatizarea trupelor alternative and stuff (inclusiv la teveu), and I mean mediatizare la ore umane, si cu tam-tam-ul de rigoare, daca vor sa vanda albume rock. Holograf de ce se vinde oare?
Un album bun se va vinde oricum, cu sau fara mp3-uri pe gratis, pentru ca vor exista intotdeauna maniaci ca mine care vor booklet si CD "de la mama lui".

PS A NU se stabili vreo legatura intre partea cu Holograf si cea cu albumul bun...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Re: ...la cererea generala...

Mesajde Aliosha » Joi Mai 09, 2002 8:36 pm

Initial trimis de sorin vdv
de fapt si de drept, mai mult la insistentele lui zgubi, o sa revenim cu citeva subiecte.

3. s-a vorbit pe un topic despre mosheala si stage-diving. m-a frapat faptul ca zgubi nu cunoastea termenii. ceea ce dovedeste faptul ca este dintr-o generatie noua. noi apreciem ambele generatii, dar avem amintiri foarte neplacute cu privire la mosheli. un fan al nostru a fost operat timp de 10 ore pe creier in urma unei lovituri cu un obiect metalic in timpul unei mosheli. de atunci nu mai suntem de acord cu acest gen de manifestari.



Sorine conteaza si oamenii. La noi sunt multi care vin pusi pe scandal si care vad mosheala doar ca pe un alt prilej de a mai lovi un "fraier". Am fost si eu la cateva concerte , la mai multe aici decat in Romania si vreau sa iti zic ca pana si la alea de punk unde e super iures in fata lumea oricat de beata sau drogata ar fi tot are bun simt. In sensul ca nu se lovesc intentionat sau chestii de genul asta.
Acum 2-3 zile citeam un post al unui baiat care zicea ca a fost la Spring Rock si ca l-au batut "punkerii". Astea sunt teribilisme si imbecilisme de care nu cred ca vom scapa vreodata.
Acum accidente sa intampla si e pacat ce a patit fanul ala al vostru dar daca a fost lovit intentionat atunci e altceva...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Vin Mai 10, 2002 6:35 am

Da, recunosc, termenii nu imi erau familiari asa ca am gasit pe net The begginers guide to the Mosh Pit :hehe: : foarte suparati baietii au pus si desene in care prezinta cum se desfasoara toata treaba.
Despre ce inseamna in fapt stiam foarte bine, prima data cand am observat chestia asta m-am speriat putin (dah! eram clasa a 6-1), intre timp m-am obisnuit. Credeam ca "oamenii care vor sa sara" sar pentru ca asa simt ei muzica dar e deja grav daca se ajunge la cutite si alte prostii, plus ca mi se pare foarte stupid sa citesti un ghid despre cum sa faci asta, parca ar fi lectii de samba.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Mai 10, 2002 6:44 am

Zgub stii ca pe internet gasesti ghid de orice asa ca nu inteleg de unde atata mirare ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Vin Mai 10, 2002 7:03 am

Pai pe zi ce trece ma minunez de o gramada de chestii care le desopar, spre exemplu exista un site http://www.sevendaystolive.com

Sa revenim: termenii nu imi sunt familiari, end of story, si prin zonele de concerte se vehiculeaza mai mult denumirea de "pogo".
b0nechina, multa lume apreciaza muzica, dar putini sunt maniaci ca tine sa aprecieze un material in totalitate: sa-l asculte la cea mai buna calitate si sa se mandreasca cu un produs original. Cred eu...si e cam trista situatia asta.
Despre Chisinau am mai auzit ca lumea vine in numar mare la concerte pentru care biletul e mai mult de 3-4 dolari.
In Romania la o mobilizare (presupusa) generala cu 11 trupe pe afis biletul ajunge la pretul asta.
Chisinau probabil ca nu sunt atat de influentati de valul asta de muzica proasta omni-prezent la noi!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde K-gula » Dum Mai 12, 2002 12:51 pm

nici mie nu-mi plac aceste genuri de manifestari. si in cadrul concertelor de HH exista astfel de evenimente. imi aduc aminte de pe vremea cand eram in liceu ca a fost un concret cu SEPULTURA parca. niste colegi au mers la respectivul concert (la acea vreme erau la moda divergentele dintre punck-eri si rock-eri) si din patru au ajuns acasa unul, restu la spital cu niste rani d`alea usoare (oase rupte, capete sparte, taieturi). nu inteleg si nici nu cred ca voi intelege vreodata de ce se recurge la astfel de manifestari. cand in loc sa te duci la show si sa te dai cu capu` de boxe (ca-ti place ce asculti), tu te duci sa-ti bagi cutitu`, ba in ala, ba in ala. acte de vitejie, nene.


legat de mp3-uri, deasemenea nu sunt deacord. am spus de nenumarate ori daca nu-mi permit acum sa-mi cumpar un anume album, strang din anus, mai pun un ban deoparte si peste o perioada de timp il achizitionez. am acasa numai si numai cd-uri originale. cine ma cunoaste poate sa confirme. am cd-uri din serii limitate ale unor trupe. recunosc ca imi mai iau cate un mp3, insa numai pt. a asculta cum suna ce a mai scos respectiva trupa ce vreau sa o cumpar (nu trupa, ci albumul)

cam asta este. trebuie totusi sa recunoatem ca nu toti dispun de situatii materiale adecvate.

K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde curly » Mar Mai 14, 2002 1:17 pm

nici eu nu stiam ca la bataia generalizata de la concerte ii zice mosh-pit..........despre stage-dive stiam si continuu sa am o parere buna,iar in cazul de fata nu cred ca Despot ar avea probleme,iar daca si-ar face un obicei ar fi cu atat mai bine....




vis-a-vis de mp3 nu sunt de acord cu parerile care cer limitarea lor fiindca nu tot poporul are bani sa-si cumpere ce muzica vrea......e cazul in special cu muzica "de afara",ca aici la noi preturile formatiilor romanesti sunt decente............
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Kryszti » Mar Mai 14, 2002 6:06 pm

Initial trimis de K-gula

cam asta este. trebuie totusi sa recunoatem ca nu toti dispun de situatii materiale adecvate.



Asta zic si eu...
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde SOD » Mar Mai 14, 2002 8:21 pm

Initial trimis de curly
nici eu nu stiam ca la bataia generalizata de la concerte ii zice mosh-pit..........

mosh-pit nu e bataie!!!!!!!vorba vecinului rolf,e dansul rockerilor.ca a fost denaturat in romania,dupa parerea mea de punkeri,asta e partea 2 a problemei.iar dupa aceea a fost preluat de partea tanara a ascultatorilor de rock.
am vazut eu la un concert cu altar la polivalenta o bataie punkeri/rockeri de tyson/holefield parea chichi mov.aceste batai apar,cred,din lipsa trierii la intrare a publicului.care isi aduce aminte la maiden ce bataie a iesit afara,tocmai din lipsa acestei trieri?si acu vin si zic:nu face bine bodyguardu 'cand vine si te trage de urechi atunci cand ai intentie sa faci ceva rau?numai asa ,sa te sperie si sa renunti?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Sâm Mai 18, 2002 4:48 pm

Vad ca a luat mare amploare treaba asta cu pirateria.
A scris Alex Revenco exact in perioada cand a aparut mesajul asta un articol despre piraterie, ca s-a ajuns intr-un stadiu atat de avansat incat vanzatorii nu numai ca iti arata eticheta aia lucitoare care iti demonstreaza ca produsul e original dar iti dau si caseta pentru produsele copiate.
Tendinta observ ca este ca albumele sa apara sub diverse ambalaje decat cele clasice: ASIA si-a facut ditamai cutia cu caseta cu video si tot tacamul, aia cu casa lor loco au scos un album intr-o coperta de carte, la Nicu Alifantis am gasit coperta din carton, Voltaj si-a bagat muzica in inimioare, care mai de care isi chinuie imaginatia sa gaseasca o solutie sa opreasca situatia nefavorabila. Atunci vin si intreb: pirateria a fost motivul pentru care Fenomental a aparut intr-o cutie de medicamente? Nu m-am gandit la asta pana acum si legatura - album - medicament mi s-a parut ca a dat nastere ideei originale.
SOD: treaba cu trierea mi se pare putin acm greu de realizat mai ales ca nu sti in ce pachet vine omul pus pe scandal, e un semn distinctiv sa-i recunosti?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Mai 20, 2002 11:11 am

cu muzica asta luata de pe net..nu aveti dreptate..eu nu sunt de acord da' eu cred ca voi formatiile le promovati....pe situl lu' zgubiloaica exista videcoplip asta ce-l nu da tv...de ce nu il pastrati doar pe cd-ul fenomental...????pe situl http://www.cargotm.net... exista la fel melodii videouri etc...daca exista fan adevarat isi cum para materiale adevarate nu sta sa cerseasca la mp3 sau audiogalaxy....asta depinde si de tine ca om...daca vrei sa-i faci un bine formatiei respective....in general cei care iau muzica de pe net prefera si spectacolele grauite din pietze pine de tzigani....iar spectacolele alea se stie ca-s cele mai nasoale..
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

din punctul meu de vedere

Mesajde Zgubilici » Lun Mai 20, 2002 1:43 pm

...independent de cel al formatiei, un clip cum e "Basul si cu toba mare" care a fost cenzurat/interzis, cum vreti sa-i spuneti, merita sa ajunga in casele oamenilor. Albumul Fenomental a inceput deja sa nu se prea mai gaseasca, asta nu e o scuza, oricum, numai ca la capitolul clipuri e vorba de altceva. Cine vrea sa asculte melodia nu o sa-si incarce ditamai clipul; tocmai pentru partea vizuala l-am pus pe site. La televizor nu se mai da Vita de Vie aproape deloc, clipurile de pe site ar ajung pe post numai printr-o minune si cel putin eu consider ca nu ar trebui ingropate.
E o diferenta intre clipuri si mp3-uri. Piesele le gasesti oricum, dar clipurile mai rar. Prin faptul ca am dat link direct spre sectiunea video nu cred ca va influenta in vreun fel vanzari, poate ar mai aduce un plus de promovare.
Repet, actiunile site-ului vitadevie.go.ro cu privire la video si mp3-uri sunt pur si simplu pentru a aduce materialele rare la vedere, din motivul asta am pus si trei piese unplugged de la concertul din BackStage. Altfel, spune-mi tu cum ai putea urmari clipurile sau asculta piesele astea speciale.
Astept sa vad si comentariile sorin vdv.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Lun Mai 20, 2002 2:13 pm

Initial trimis de Zgubilici

SOD: treaba cu trierea mi se pare putin acm greu de realizat mai ales ca nu sti in ce pachet vine omul pus pe scandal, e un semn distinctiv sa-i recunosti?


Dupa capu meu (desi SOD fu intrebat - ma bag si io, ca intru mai rar pe aici): nu poti tria tot, dar poti scapa de unii clar scandalagii; deci daca la majoritatea poti sta in cumpana privind potentialul de violenta si nu poti lua decizia de a nu-i lasa in sala exista o categorie care poate fi eliminata din start. Chiar daca e non-violent, daca e in pachet de scandalagiu e out clar!

Daca tot s-a re-vorbit de mosh: ansamblul de tzopaituri caracteristice, dat din cap etc... este mosh. Pogo e diferit, cel putin noi il foloseam pentru 'dansul' punkistilor, care presupunea in principal saritul in ailalti, izbirea coparticipantilor si alte coate'n coaste d'astea.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde SOD » Lun Mai 20, 2002 3:22 pm

categoric,nu se poate tria tot chiar de la usa de la intrare.dar trierea poate continua si in locatia respectiva.evident ca nu e cazul unui concert in aer liber.
dar,din punctul meu de vedere,e normal ca bodyguardul sa trieze publicul,e normal sa-l perchezitioneze,e normal sa vina in timpul concertului si sa-i zica danei sa-si ia berea de pe boxe!pana la urma echipamentul audio costa o groaza de bani,drept pentru care nu se poate astepta ca o bere sa se verse,sa zicem in mixer,si apoi sa vedem daca s-a sticat sau nu!
vis-a-vis de relatia bodyguard/client,lucrurile in romania nu stau tocmai pe un fundament de granit.de aceea si se ivesc acele discutii stupide de la usa cand auzi:"da pe ala de ce l-ai lasat si pe mine nu?"
sunt perfect de acord ca un om poate veni la un concert perfect treaz si imbracat in costum ,el netrezind nici o susupiciune.dar cine garanteaza ca dupa ce bea 2 beri nu se transforma intr-un vandal?
vandalismul exista,chiar daca veti spune ca nu!si stiti foarte bine,ati fost cu siguranta martori la asa ceva.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: din punctul meu de vedere

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Mai 24, 2002 9:23 am

[. Altfel, spune-mi tu cum ai putea urmari clipurile sau asculta piesele astea speciale.

clipurile la tv rar iar piesele sa te duci la concerte te scremi ca mine si ajungi .....
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Re: Re: din punctul meu de vedere

Mesajde sorin vdv » Vin Mai 24, 2002 10:24 am

[quote]Initial trimis de Rockeru'Somer
[B][. Altfel, spune-mi tu cum ai putea urmari clipurile sau asculta piesele astea speciale.

corect.

nici nu e vorba de clipuri pe site-uri, sau piese speciale neincluse pe albume. e vorba de materiale existente pe albumele editate. si e vorba mai ales de materialele noi din rock-ul alternativ. daca, spre ex. mediapro music nu vinde macar 3000 copii ipr, pe viitor nu se va lansa in producerea altei trupe similare sub "egida" vdv music.

nu, ambalajul fenomentalului nu a fost gindit contra pirateriei. au existat copii pirat oricum, iar la nivelul nostru pirateria este nesemnificativa, deoarece noi nu prea vindem albume cu zecile de mii, si astfel piratul nu este interesat. ambalajul a fost ideea lui zumi din arad.
sorin vdv
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Dec 12, 2001 7:31 pm
Localitate: bucuresti - romania

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Mai 24, 2002 10:45 am

ambalaju' a fost exceptional iar asta cu pirateria ma lasa rece..am mai devreme daca esti fan adevarat nu te manjesti cu astea...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde catharsis » Sâm Mai 25, 2002 9:01 pm

si va vinde sau a vandut mediapro 3000 de copii de ipr???
oricum, daca nu vand e vina lor, pr ca eu am dat de ipr datorita mp3-urilor puse de ei pe mp3.com/ipr si nu am vazut nici cea mai mica urma de promovare a formatziei prin produsele pro (which suck anyway)...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Re: Re: din punctul meu de vedere

Mesajde Zgubilici » Lun Mai 27, 2002 1:49 pm

Initial trimis de Rockeru'Somer
clipurile la tv rar iar piesele sa te duci la concerte te scremi ca mine si ajungi .....


Rockere, varianta de la "cad" de pe site nu o auzi in concerte, si spune-mi tu ca nu iti vine sa-ti rozi unghiile cand stii ca e concert in Bucuresti si tu esti la nu-stiu-cati kilometri departare, asta e doar un aspect al problemei, prestatia VDV in concerte e unica, e cu totul altceva fata de ce se aude pe CD, si cand surprinzi o piesa dintr-un concert, o apreciezi altfel decat cea de pe album.
Exista un grup on-line VDV, unde "Cad" a stranit reactii foarte bune, si lumea isi doreste un album live, unplugged cu Vita de Vie.
Repet, prin adaugarea acestor piese, nu cred ca am influentat in vreun fel vanzarile, pentru ca e vorba de altceva! Plus ca cine nu era interesat in mod special de VDV, in mod sigur nu ar fi intrat pe site, nici macar sa fie vorba de download! Asa ca intre audiogalaxy si http://www.vitadevie.go.ro nu exista legatura.
catharsis: mi se pare ca ai dreptate, parca nu am sesizat vreun fel de promovare ipr(exceptand URL=http://www.implantpentrurefuz.com]propriul site[/URL], si altele de specialitate - http://www.pendul.ro, oricum astea tin de capitolul internet si nu de mediapro), stiu insa ca au filmat un clip la "in interior", ramane de vazut daca apar la teve ori ba.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Mie Dec 04, 2002 10:11 am

am redescoperit subiectul asta, undeva pierdut pe a doua pagina, si am zis ca s-a discutat destul de interesant aici...ar fi pacat sa se piarda!
Si o mentiune pentru d'al de rockeru: cad acustic la http://www.vitadevie.go.ro => cad 2002 pe album.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Joi Dec 05, 2002 11:32 pm

eu tot nu am vazut videoclipul la in interior...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am


Înapoi la Vita de Vie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron