LIVE vs PLAYBACK o noua moda sau The real thing?

Forumul asociat fanclubului Vita de Vie

LIVE vs PLAYBACK o noua moda sau The real thing?

Mesajde dadius » Lun Iul 15, 2002 12:35 pm

Se pare ca in Romania a ajuns problema nationala treaba asta cu cantatul live.Nu deschid acest subiect ca sa batem toba ca toti fraieri fac playback si toti smecherii canta live.Ce ma deranjeaza pe mine e ca incet,incet se naste o noua moda: "cantatul live".Ceea ce ar trebui sa fie o chestie venita de la sine,la noi este altceva.A inceput cu Vita de Vie (si nu ma iau de ei acum) care ,de cate ori i-am vazut la TV , simteau nevoia sa precizeze ca ei canta LIVE, ca merg cu un camion de scule dupa ei etc.Lucrul asta era de inteles deoarece vroiau sa castige teren in fata copiilor care dansau si se faceau ca, canta.Bun ....totul era ok pana au venit Parazitii cu piesa lor care i-a pus pe multi pe ganduri.Asa ca hai cu mic cu mare sa schimbam ce se poate.Cei care sunt in stare cat de cat,incearca sa cante live sau macar 50% live (ex: 3se, asia) dar bineinteles ca mai sunt unii pe care-i doare capul (ex: body & soul, andreea balan). Oricum ce ma enerveaza pe mine e ca astia care canta Live in loc sa lase sa se vada si sa se auda lucrul asta, de cate ori au ocazia se bat cu punul in piept: "ba noi cantam live" sau "turneul asta a fost 100% live" etc. Ok foarte bine si bravos.Dar de ce nu ne lasa pe noi sa apreciem? Pentru trupele adevarate din strainatate nici nu se pune problema LIVE sau Playback.E clar ca totul e LIVE.E o chestie la care nu se gandeste nimeni la fel ca si "apa calda".Cine se gandeste vreodata in strainatate la "apa calda".E ceva normal sa curga la robinet si GATA.Numai la noi e nevoie de explicatii si scuze.Acum 7-8 ani in Romania se canta LIVE si totul era ok.Se facea playback doar la TV si numai in anumite emisiuni.Dar in concerte NICI O TRUPA NU FACEA PLAYBACK. Toata prostia a inceput cu: Ro-Mania, 3se si altii care s-au mai stins intre timp.O buna parte din vina o au si televiziunile particulare care vroiau sa produca show'ri ieftine.
Ceea ce se intampla acum se vrea o revenire la ceea ce era acum 10 ani (ma refer la cantatul live nu la genuri muzicale).Dar....se va reusi oare? Sunt casele de productie pregatite pentru asa costuri? Organizatorii de concerte vor fi de acord oare sa plateasca in loc de 2-3 persoane 5-6 persoane? Si toate astea intr-o tara dominata de saracie. Eu personal nu cred dar sunt curios sa vad si parerile voastre.
Si in final as vrea sa zic ca ar trebui sa se cante LIVE.....si gata.Fara comentarii inutile din partea trupelor in cauza.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Kayla » Lun Iul 15, 2002 2:03 pm

Foarte bine zici tu. Dar nu numai Vita de Vie, ci si altii (nu dau nume). Eu ma intreb de unde a venit chestia asta cu play-back-ul. Din moment ce acum cativa ani nu exista decat in emisiuni, de ce au transferat-o si in concerte? De fapt, si in emisiuni ar trebui sa se faca tot posibilul sa se cante live. Altfel, de ce se mai lanseaza atatia? Ca sa se laude din an in Paste ca au avut UN concert 100% live, fara sintetizatoare si alte chestii? Mi-ar place sa avem un presedinte care sa combata toate astea, si am si un candidat.:) :) :)
Kayla
 

Mesajde Zgubilici » Lun Iul 15, 2002 4:53 pm

:hehe: ce tare esti bai dadius, iti place mult de tot indignarea, frustrarea, etc. stii, deja am obosit sa ma contrazic cu tine pentru ca tu cauti mereu defecte, si acolo unde nu sunt te chinui tare de tot pana gasesti o chichita cat de mica pe care o ridici la putearea 10 si ai gasit problema.
Formatiile spun in interviuri faptul ca mereu canta live, poate pentru ca oamenii astia muncesc degeaba, repeta, dau ce au mai bun din ei pe scena, si dupa 10 minute vine Blondy,etc. in chiloti si se scalambaie putin si pleaca acasa cu buzunarul mult mai plin. Ti se pare corect?
Si eu ma minunez cand vine X vedeta din strainatate sa ne cante noua in capitala, si intreaba reporterii - "Ce parere aveti despre cantatul LIVE?" si respectivii se uita stramb ca zici ca n-au mai pomenit asa ceva.
Ni se pare stupid sau nu playbacku e in floare, la fel cum si prostia e in floare, n-ar trebui sa se schimbe asta? n-ar trebui cineva sa faca ceva?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Kayla » Lun Iul 15, 2002 10:03 pm

Cine si ce sa faca? Daca asa ne-au facut pe noi mamele nostre si pe ei mamele lor? Au mai mult noroc ca sunt in strainatate si ca au parte si de bani si de concerte live...
Kayla
 

Mesajde tre » Mar Iul 16, 2002 12:36 am

dadius de-acord cu tine, parca a devenit un 'trend' si asta, cantatu live, sau laudatu cantatului live, mai bine zis.
nu stiu ce sa zic, daca ar trebui o formatie sa se laude ca [virgula] canta live sau nu...

mie mi-a placut de coma la acel memorabil concert 'propaganda profm' parca ii zicea, cand au zis ceva de genul 'nu ne-au lasat sa cantam live...' cand au urcat pe scena..
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Re: LIVE vs PLAYBACK o noua moda sau The real thing?

Mesajde el NEGRUL » Mar Iul 16, 2002 1:34 am

Initial trimis de dadius
Se pare ca in Romania a ajuns problema nationala treaba asta cu cantatul live.Nu deschid acest subiect ca sa batem toba ca toti fraieri fac playback si toti smecherii canta live.Ce ma deranjeaza pe mine e ca incet,incet se naste o noua moda: "cantatul live".Ceea ce ar trebui sa fie o chestie venita de la sine,la noi este altceva.A inceput cu Vita de Vie (si nu ma iau de ei acum) care ,de cate ori i-am vazut la TV , simteau nevoia sa precizeze ca ei canta LIVE, ca merg cu un camion de scule dupa ei etc.Lucrul asta era de inteles deoarece vroiau sa castige teren in fata copiilor care dansau si se faceau ca, canta.Bun ....totul era ok pana au venit Parazitii cu piesa lor care i-a pus pe multi pe ganduri.Asa ca hai cu mic cu mare sa schimbam ce se poate.Cei care sunt in stare cat de cat,incearca sa cante live sau macar 50% live (ex: 3se, asia) dar bineinteles ca mai sunt unii pe care-i doare capul (ex: body & soul, andreea balan). Oricum ce ma enerveaza pe mine e ca astia care canta Live in loc sa lase sa se vada si sa se auda lucrul asta, de cate ori au ocazia se bat cu punul in piept: "ba noi cantam live" sau "turneul asta a fost 100% live" etc. Ok foarte bine si bravos.Dar de ce nu ne lasa pe noi sa apreciem? Pentru trupele adevarate din strainatate nici nu se pune problema LIVE sau Playback.E clar ca totul e LIVE.E o chestie la care nu se gandeste nimeni la fel ca si "apa calda".Cine se gandeste vreodata in strainatate la "apa calda".E ceva normal sa curga la robinet si GATA.Numai la noi e nevoie de explicatii si scuze.Acum 7-8 ani in Romania se canta LIVE si totul era ok.Se facea playback doar la TV si numai in anumite emisiuni.Dar in concerte NICI O TRUPA NU FACEA PLAYBACK. Toata prostia a inceput cu: Ro-Mania, 3se si altii care s-au mai stins intre timp.O buna parte din vina o au si televiziunile particulare care vroiau sa produca show'ri ieftine.
Ceea ce se intampla acum se vrea o revenire la ceea ce era acum 10 ani (ma refer la cantatul live nu la genuri muzicale).Dar....se va reusi oare? Sunt casele de productie pregatite pentru asa costuri? Organizatorii de concerte vor fi de acord oare sa plateasca in loc de 2-3 persoane 5-6 persoane? Si toate astea intr-o tara dominata de saracie. Eu personal nu cred dar sunt curios sa vad si parerile voastre.
Si in final as vrea sa zic ca ar trebui sa se cante LIVE.....si gata.Fara comentarii inutile din partea trupelor in cauza.




sal!
ma bag si eu ca vad ca toata lumea o face-chiar ca-i sport national-si iti spun ca binenteles ca a mima peste o banda care 'curge'nu e normal iar a canta pe bune e un lucru super firesc.Dar noi nu traim intr-o tara unde lucrurile merg super firesc.Nici macar firsc...si atunci ai sa descoperi cu uimire oameni care habar nu au ce e aia live sau playbak ...ei asculta muzica pur si simplu.Fara sa gandeasca prea mult...servesc ceea ce primesc cu varf si indesat...Pe unii poate chiar nici nu-i intereseaza...alti,repet, habar nu au.Crede-ma am intalnit nenumarate cazuri de consumatori de genul asta si atunci poate ca nu e asa nasol ca sunt trupe care mentioneza felul 'interpretarii'.Poate provoaca chestia asta.
Macar de-ar fi asta problema muzicii romanesti...Ca unii canta pe bune si specifica asta...
E chiar asa nasol?
el NEGRUL
 

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Iul 16, 2002 10:13 pm

playback s-a cantat in rom inainte de '90 in spectacolele alea cu arsinel angelasimilea si jean constantin etc...
dupa revolutie toate starurile madaline ,laure(asta chiar imi place!!) si loredane cantau prin specatcole palyback...cei care isi respectau fanii a se citi grupurile de rock nu se coborau aoclo si continuau sa care dupa ei camioane de scule...acum la fel danserii se duc cu mana pe pula la concert si iau banii(aproape cat amaratii astia care stau la sali ,repeta,se cara cu tobe, chitari , amplificatoare , efecte , femei etc)...dancerii nu au pic de respect se vede prin atitudine,astia ai nostri stau le beri cu oamenii stau sa asculte balivernele tale de fan ratat si shomer....cam asta e diferenta....credeti ca astora nu le-ar fi mai usor sa nu se chinuie atata sa para pe scena sa bage play si gata????oamenii se respecta si ne respecta!!!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

INCA O DATA!!!

Mesajde dadius » Mie Iul 17, 2002 3:00 pm

NU VREAU SA MAI MI SE MUTE SUBIECTELE PE ACEST FORUM.ORICAT DE SEFI ATI FI TREABA ASTA NU-MI PLACE.DACA VA ENERVEAZA ASA DE TARE SPUNETI-MI SI NU MAI PROPUN NICI UN SUBIECT. AM FACUT LA INCEPUT GRESALA SA SCRIU PE ACEST FORUM SI NU MAI VREAU SA SCRIU AICI.

MULTUMESC FRUMOS
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: LIVE vs PLAYBACK o noua moda sau The real thing?

Mesajde nuamchefazi » Mie Iul 17, 2002 11:56 pm

asta e inca o dovada a mentalitatii romanului, care cand nu fura/asculta manele/se uita la telenovele/injura pe stadioane/ isi bate nevasta isi da el cu parerea (asta e bine) si e vesnic nemultumit (asta e rau, daca nu e constructiv!)
Ideea e ca se reaminteste chestia cu cantatul live, ca sa le intre tuturor in cap ca pentru asta e facuta muzica, pentru cine se pricepe si are si cu ce;sa stie si poporul care inghite orice ca nu oricine poate deveni star treisudist peste noapte!!! sa invete sa respecte cantatul - ca orice meserie!!!
de aici si concertele pe bani!!!eu una prefer sa dau 50-100 de mii sa ascult o trupa care-mi place, decat sa ma duc la concerte moca sa aud lumea strigand Ackent cand canta Proconsul sau altcineva....
dar nu putem sa schimbam noi mentalitatea generatiilor trecute, si ce-i mai rau e ca ele ne formeaza pe noi si........vai de tzarishoara asta a noastra...........
that's all

..........we are, we are, the youth of the nation........;P ;P ;P
nuamchefazi
 

daca si pasarea colibri canta playback...

Mesajde eviltoy » Vin Oct 18, 2002 2:21 pm

pai bine mah...e posibil????merg si eu ca omul la concert la berar chiar daca anul asta a fost incredibil d prost si c credeti ca vad??niste oameni care se doresc experimentati si unii din stapanii scenei iar ei c fac? canta p langa banda!Pasarea Colibri...o porcarie...n-am nimic cu cei care fac playback p platourile de filmare pentru ca inteleg ca e mai greu sa canti orice piesa live,dar da-o naibii!!!si p scena?si nu vorbesc despre orice trupa...pai c ar fii ca intr-o zi za apara Vdv sau Cargo cu chitarile fara cablu si sa inceapa sa mimeze 'Visare' de exemplu si sa se auda....'Basul si cu toba mare'!
Daca tot nu sunt in stare sa cante klumea...sa iasa la pensie si sa se apuce de sah sau de table!!!
eviltoy
 

A canta live - o moda...

Mesajde Judge_Aris » Mie Dec 25, 2002 3:45 am

A canta "live" - o moda :con:

nu mai e nimic de comentat la o asemenea cretinitate;

doar o precizare:

a canta "live" insemna - a canta;
playback, inseamna - circarie


Dumnezeu cu mila pentru saracuti......


PS. pariez ca initiatorul subiectului nu a pus mana in viata lui pe un microfon (decat la WC):mad:
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Re: A canta live - o moda...

Mesajde dadius » Mar Dec 31, 2002 12:08 pm

Initial trimis de Judge_Aris
A canta "live" - o moda :con:

nu mai e nimic de comentat la o asemenea cretinitate;

doar o precizare:

a canta "live" insemna - a canta;
playback, inseamna - circarie


Dumnezeu cu mila pentru saracuti......


PS. pariez ca initiatorul subiectului nu a pus mana in viata lui pe un microfon (decat la WC):mad:


ai dreptate! in afara de cele 10 microfoane care le folosesc la mine in studio nu am pus mana pe niciunul. mai labagiule. daca nu cunosti...taci dracu' din gura. stii tu bai p*a in ce trupe am cantat eu si ce am facut eu la viata mea de vorbesti de mine??
am initiat acest subiect ca o concluzie si o parere a mea. tu cate microfoane ai tinut in mana mai boule?

mother fucker
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mar Dec 31, 2002 12:11 pm

sa ma scuzi zgubi. am promis ca nu mai scriu pe acest forum dar cacatul asta m-a calcat pe coada.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Dum Ian 12, 2003 10:29 am

ti se scuza de la dosar dar sa stii ca e destul de aberant sa spui ca a canta live e o moda, asta am incercat sa spun de la inceput, fara sa atac muzicianul din dumneavoastra desigur.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde dadius » Mar Ian 14, 2003 1:02 pm

Initial trimis de Zgubilici
asta am incercat sa spun de la inceput, fara sa atac muzicianul din dumneavoastra desigur.


touche mr pusycat!!!

:)
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm


Înapoi la Vita de Vie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron