Album nou!!!

Forumul asociat fanclubului Vita de Vie

Album nou!!!

Mesajde Zgubilici » Mar Oct 08, 2002 10:24 am

In cadrul conferintei ce a avut loc sambata, orele 12.00 in cadrul sediului Academiei Vita de Vie (http://groups.yahoo.com/group/vitadevie), s-au transmis foarte multe informatii despre un nou album!
Acesta va purta numele de DOI si maniera de abordare a pieselor va fi cu mult diferita celor trei precedente.
Casa de discuri s-a schimbat, acum se numeste Roton, inregistrarile au inceput de luni si data estimata pentru finisarea albumului este de 15 noiembrie.
Pe sit-ul lui Cojones, http://www.cojones.ro puteti urmari in foarte scurt timp poze si filmulete din timpul inregistrarilor.
Acestea fiind zise, las mai jos loc de comentarii:
I
I
I
I
I
V
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Oct 08, 2002 12:27 pm

gata,s-a terminat cu rockangeala!am auzit ca or sa cante grunge.
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mar Oct 08, 2002 1:47 pm

sa fie intr-un ceas bun, asta daca or sa cante grunge
sunt curios cum se simte acum vdv la aceeasi casa de discuri cu costi ionita si ce se va intampla cu formatiile produse de vdv la mediapro...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde AxL » Mar Oct 08, 2002 11:36 pm

nu vad care e problema in legatura cu casa de discuri si oricum ea va fi folosita numai pentru promovare, pentru ca albumul va fi inregistrat (normal) la vdv.
Auzi cuvintele... dar întelegi sensul lor?
AxL
Junior Member
 
Mesaje: 161
Membru din: Joi Feb 21, 2002 10:40 pm
Localitate: Moksha !

Mesajde Zgubilici » Mie Oct 09, 2002 1:27 am

Sper ca iti dau seama, catharsis ca visul lor de o viata a fost sa fie la aceeasi casa de discuri cu mediapro. ce zici, poate ca unele formatii cauta sa fie undeva unde cineva sa se ocupe de ei, sa apar clipurile lor la televizor nu doar o luna dupa premiera, sa apara la radio, sa auda omul de ei, si nu doar trupe pentru studio. care studio banuiesc eu cu mintea mea inceata la aceasta ora tarzie in noapte, e cautat pentru calitate, nu pentru cum se numeste sau pentru casa de discuri la care a semnat trupa care l-a infiintat.
Now I'm very pissed of as I just heared a very good friend of mine is going to leave for no reason and probably never come back. E doua noapte, ma duc sa caut o crasma sa m-arunc la o masa cu o bere si sa ascult manele!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Mie Oct 09, 2002 1:22 pm

zgubi, vroiai sa spui ca visul lor de o viata e sa fie la aceeasi casa de discuri cu costi ionita?? :))))):D
oriunde ar fi, sper sa fie bine promovatzi
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Ilinca_ » Vin Oct 25, 2002 1:36 pm

album nou, fain. ce noroc pe capu meu (ma refer la faptu ca ziua mea e in juru datei lansarii, asa ca o sa m-il cumpere altii)
nu mai tin minte de ce, da eu am auzit ca o sa se cheme Oxid, da ma rog.
despre visare: e prea scurta, e prea scurta, e prea scurta.
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Vin Oct 25, 2002 10:15 pm

Initial trimis de Ilinca_m

despre visare: e prea scurta, e prea scurta, e prea scurta.

si mai ales: prea scurta !!!
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

sau poate ca

Mesajde Zgubilici » Lun Oct 28, 2002 5:46 pm

nu avem noi urechile destul de lungi si mintile destul de deschise sa intelegem ceva...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Mar Oct 29, 2002 8:50 pm

As zice ca pe la ora asta putem sa spunem ca avem cel de-al patrulea album Vita de Vie, pentru ca (din cate am inteleles) s-a terminat inregistratul/mixajul/masteringul.
Asa ca e musai sa-l sarbatorim cum se cuvine la Palatul Copiilor pe 14 noiembrie!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Noi 01, 2002 10:26 am

fac turneu de promovare prin a lor tara?
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Vita de Vie varza?

Mesajde catharsis » Vin Noi 08, 2002 7:12 pm

citez:
"Vite de Vie lanseaza, in 16 noiembrie, printr-un concert la Palatul Copiilor albumul Doi, ce cuprinde 8 piese noi, dar si o varianta live pentru Liber si una acustica pentru Cad de pe albumul Fenomental.
<<Doi este un album foarte melodic si sentimental. Sa nu va ganditi la false sentimentalisme, ci la lucruri sincere. Cei ce il vor asculta vor gasi depresii, dar si multa fericire.>> a spus joi, Adrian Despot in cadrul unei conferinte de presa.
Titlul face trimitere la relatii. Intre un el si o ea, dar si intre trupa si public. Totata (na Toata cred) si La gatul meu povestesc, de pilda, relatia cu persoana iubita, dar membrii formatiei au tinut ca albumul sa includa si varianta live a piesei "Liber", ce ilustreaza legatura intre artisti si public in timpul unui concert. Un cantec de dragoste, Liber este pentru Sorin Danescu o bucata din viata lui pusa pe muzica si versuri.<<Am devenit dintr-o formatie preocupata de social si militantism una preocupata de persoanele apropiate.>>, spune Vita de Vie. Trupa a lucrat pentru album doua saptamani, timp de 10-12 ore pe zi.
Directorul casei de discuri Roton ascultase prima piesa Visare, si ii convinsese ca e timpul sa lanseze un nou material. Membrii formatiei sa mandresc insa ca Roton promoveaza albumul, dar nu i-a facut sa renunte la independenta in privinta compozitiilor si a inregistrarilor. Visare este, de altfel, prima piesa promovata; videoclipul a fost regizat de Andreea Paduraru. Albumul include insa si o piesa reggae.
Potrivit formatiei, Varza a iesit mai mult in joaca, fiind "o piesa militanta, dar nu asa cum sunt piesele mai vechi". Doi este cel de-al patrulea album din discografia trupei." incheiat citatul

in concluzie, albumul vdv va fi cam varza, numai opt piese noi, dintre care una foarte scurta (visare), vreo 2 balade care ilustreaza relatia cu persoana iubita, o piesa reggae, raman deci vreo 4 piese care au sansa sa fie bune...
se transforma vdv in directia 5 sau bere gratis?
pe mine m-a induiosat la maxim ca baietii vor fi mai sentimentali si vor spune lucruri sincere intr-un album in care va fi multa fericire...
astept cu nerabdare noul album ... coma
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Sâm Noi 09, 2002 2:07 pm

sau mai varza sa fie cel ce aduce comentarii aberante inainte ca macar sa fi ascultat materialul pe care il critica!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Sâm Noi 09, 2002 6:29 pm

eu am tras concluzii din ceea ce a prezentat vdv la conferinta de presa si nu cred ca suna a bine...
nu inteleg de ce nu ai comentat articolul si te-ai luat de mine mai gratuit (daca se poate asa ceva) decat m-am luat eu de vdv. facem concurs cine e mai varza?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Joi Noi 14, 2002 12:31 pm

De comentat articole, nu am nici timp, nici chef, de comentat albume insa da, dar asta dupa o ascultare atenta in prealabil.
Daca vrei sa insinuezi ca VDV devine genul de formatie cu 3 piese noi, doua remixuri si a iesit albumu, de cam pripesti. Sunt doua piese ce nu sunt noi - Liber si Cad. Liber e interpretata live, nu e nici un remix, si e pusa ca sa arate atmosfera din concerte. Cat despre varianta acustica de la Cad, as spune ca este piesa originala imbunatatita de 10 ori. Cad acustic e o piesa inregistrata intr-un concert unplugged ce a fost pusa pe net, ascultata si s-a bucurat de un mare succes, motiv pentru care s-au decis sa o inregistreze si sa o puna pe album...
Poate vii la lansare...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Sâm Noi 16, 2002 5:23 pm

nu vin la lansare, e prea departe bucurestiul :(
cand apare albumul si in magazine si prin suceava?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Dee Dee » Mar Noi 19, 2002 1:27 am

Azi mi-am facut si eu rost de album-ul nou de la un tip care si l-a procurat direct de la surca(adica de la lansare) si a avut buna-vointza sa mi-l dea si mie .... :D

L-am ascultat si mi se pare interesant !

Liber(live) suna bine si arata exact legatura cu fanii in timpul concertelor ...

Visare.. e.. visare :) (care btw... nu mi se pare scurta ...nu conteaza cantitatea ci calitatea ! )

Ganduri- versurile sunt interesante... e cam un fel de visare 2 :yD

Restul sunt dragutze.. fiecare f frumoasa si interesanta in felul ei ..fiecare cu un mesaj ..!

good work!
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Noi 21, 2002 8:18 am

Initial trimis de catharsis
. facem concurs cine e mai varza?


se zice varaza!!!!

pana nu pun mana pe album nu zicestem nimic
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

un album matur

Mesajde Zgubilici » Joi Noi 21, 2002 11:29 pm

Sa tot fie 6 zile in care albumul e pe repeat, in continuu, in continuu, nu ma mai satur de el.
Prima piesa remarcata: Propriul Dumnezeu, dupa care mi-a sarit in ochi "fiecare are-un vis, are-un nume si-o poveste de scris" si iar am ramas cu gura cascata - Pierdut, despre Cad 2002 am spus-o si o mai spun, este piesa pe care am ajus sa imi doresc sa o aud cel mai mult intr-un concert.
Fiecare piesa e speciala in felul ei, si totusi e o mare diferenta fata de ce auzeam pana acum.
Un album poate mai putin zgomotos, dar cu siguranta mai plin de insemnatate.
La inceput numele mi se parea ales destul de aiurea, cand i-am prins intelesul cu NOI + VOI = DOI mi s-a parut grozav.
La fel si despre album, credeam ca fiind facut in asa scurt timp, graba sa se imprime pe album. Totusi, piesele astea nu prea par piese facute pe moment, si cred ca erau undeva in trezoreria VDV si de abia acum au iesit la suprafata.
Despre Varza nu mai spun nimic, in afara de faptul ca prevad ca in doua-trei luni o sa fie cunoscuta peste tot, va avea un mare impact. Do the hatz-pack.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Dum Noi 24, 2002 12:09 am

am uitat ceva.. ce parere avetzi de sloganul noi+voi=2
mie mi se pare cam idiot, ca si titlul albumului, ceea ce imi da dubii daca sa-l cumpar sau nu...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde AxL » Dum Noi 24, 2002 12:50 am

Initial trimis de catharsis
am uitat ceva.. ce parere avetzi de sloganul noi+voi=2
mie mi se pare cam idiot, ca si titlul albumului, ceea ce imi da dubii daca sa-l cumpar sau nu...

nene... e clar ca ai ceva cu albumul asta... sau poate ai ceva impotriva formatiei... a stilului "nou" ... nu stiu. dar am observat asta... nu mai e nevoie sa insisiti !!!!
si nu cumpara albumu, pentru ca nu are rost... probabil ca o sa ocupi nenumarate pagini cu criticile tale...
p.s. no offence ! :rulz:
Auzi cuvintele... dar întelegi sensul lor?
AxL
Junior Member
 
Mesaje: 161
Membru din: Joi Feb 21, 2002 10:40 pm
Localitate: Moksha !

Mesajde catharsis » Dum Noi 24, 2002 1:07 am

mda, eu vreau sa apara un al doilea fenomental si vdv e una din putinele formatii din romania care e capabila de asa ceva...
asa ca e normal sa fiu dezamagit daca iese altceva...
hai ca promit ca nu mai critic nimic pana nu ascult tot albumul, desi repet ca premisele nu sunt prea favorabile...
s-o fi facut vdv prea matur pt mine?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Dum Noi 24, 2002 3:51 am

Pe fiecare din albumele precedente se gasea o portiune mica de altceva: a fost "Tine minte", a fost "Ceata" au fost mai multe. Acest ultim album mi se pare acea mica portiune acum dezvoltata. Niste piese foarte complexe care vorbesc destul de profund despre sentimente adevarate si nu "mi-a dor de tine", "plang dupa tine" si alte baliverne menite sa aduce succese facile. Este un album matur, un album ce nu mai are forta pieselor gen "Muzica e-n strada", "Fraier ca tine si altele", motiv pentru care displace celor amatori de "duritati" dar care este mai mult decat pe placul celor ce cauta muzica pentru suflet.
Denumirea de "Doi" pe cat pare de simpla si fara insemnatate este la fel de complexa "doi" este un leit-motiv ce apare frecvent in viata de zi cu zi, iar aluzia de noi + voi = doi consider ca a fost un pretext pentru a sarbatori grupul vdv si excursia membrilor sai la mare sarbatoare. Adica nu are nici o legatura cu cei ce nu stiu ce inseamna.
catharsis, nu incerc sa te judec, dar te rog numai sa nu tragi concluzii pripite pana nu ai apucat sa faci o auditie.
Chiar si eu am recunoscut ca ma asteptam ca rezultat la un album facut in graba si nu prea elaborat, totusi n-a fost sa fie asa...
Despre "doi" ai putea spune ca aduce a fenomental, desi stilul este cu totul altfel, atitudinea si impactul pe care il va produce cred ca va fi asemanatoare...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Sâm Noi 30, 2002 7:18 pm

Zgribulici, in primul rand "La multi ani" de cate ori vrei tu de Sf. Andrei...
de ziua mea (tot Sf. Andrei) mi-am facut si eu cadou albumul, am avut timp sa ascult doar bucatzi de melodii si inca nu comentez...
dar, eram multumit de marimea portiunii de "altceva" (adica doua piese...) si imi pare rau ca despot nu tipa deloc pe acest album, pacat de vocea sa cu totul speciala...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Dum Dec 01, 2002 12:18 am

revin dupa vreo 3-4 ascultari...
albumul nu mi se pare atat de divers ca celalalte, e bun, dar e genul de album pe care l-ar asculta si fanii animal x...
piese remarcate: propriul dumnezeu, ganduri, totata
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

un album interesant

Mesajde scrisa » Lun Dec 09, 2002 11:51 am

hai sa va spun si parerea mea despre "doi":l-am luat pentru ca era vita de vie si mi-am zis: e imposibil chiar sa nu imi placa. apio l-am ascultat si ce sa zic: m-a surprins cum o fac oamenii astia intotdeauna. e pur si simplu altceva. da e mai visator daca vrei dar mareu are ceva de zis. nu sunt versuri aiurea , liber live suna super , cad e aproape alta , varza m-a socat , propriul dumnezeu mi-a adus aminte de fenomental , pleaca e pur si simplu personala si tot asa. intr-adevar nu e fonomental asa ca pentru cine vrea sa sara in cap ....asta e , dar pentru cfine simte , a simtit si stie ce inseamna a simti pe bune , nu de genul marimar , doi ii merge la suflet. probabil ca urmatorul album o sa fie mai furios , cred eu. oricum de un lucru pot sa fiu sigura : sunt piese sincere , facute pe bune , chiar gandite , si pentru mine asta e destul
scrisa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 03, 2002 2:44 pm
Localitate: prin imprejurimi


Înapoi la Vita de Vie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator